Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
16,234 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 CAIRO

City : Cairo, Egypt
Date : 02-08 December 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Riccardo Bonadio (ITA)

Entry List

1 Fabrizio ORNAGO (ITA)
2 Laurynas GRIGELIS (LTU)
3 Niels LOOTSMA (NED)
4 Daniel MICHALSKI (POL)
5 Jordan CORREIA (BRA)
6 Pol MARTIN TIFFON (ESP)
7 David PEREZ SANZ (ESP)
8 Fermin TENTI (ARG)
9 Jose Fco. VIDAL AZORIN (ESP)
10 Alexander WEIS (ITA)
11 Facundo JUAREZ (ARG)
12 Ignacio MONZON (ARG)
13 Marco MICELI (ITA)
14 Dennis USPENSKY (USA)
15 Sebastian PRECHTEL (GER)
16 Simone RONCALLI (ITA)
17 Oleg PRIHODKO (UKR)
18 Stefano BATTAGLINO (ITA)
19 Franco FEITT (ARG)
20 Dhruv SUNISH (IND)
21 Manfred FELLIN (ITA)
22 (JE) Filip MISOLIC (AUT)

23 (Q) Nini Gabriel DICA (ROU)
24 (Q) Alex MARTI PUJOLRAS (ESP)
25 (Q) Edoardo LAVAGNO (ITA)
26 (Q) Viacheslav YULIK (RUS)
27 (Q) Carles HERNANDEZ (ESP)
28 (Q) Karsten WUYTS (BEL)

29 (wc) Sherif SABRY (EGY)
30 (wc) Andrea DEL FEDERICO (ITA)
31 (wc) Alejandro HASTINGS (MEX)
32 (wc) Davud AMIROV (RUS)
 

·
Moderator
Joined
·
16,234 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Nini Gabriel Dica (ROU/1) d. Chanon Phunsawat (THA) 6-2 6-3
Dusan Obradovic (SRB) d. Marco Corino (ITA) 6-7(7) 6-1 10-7
Faris Zakaryia (EGY) d. Iacopo Sada (ITA) 6-4 6-1
Adrian Exposito (ESP/8) d. Egor Matvievici (MDA) 6-2 6-3

Alex Marti Pujolras (ESP/2) d. Leon Roma (ITA) 6-0 6-1
Sahil Gaware (IND) d. Tarun Anirudh Chilakalapudi (IND/wc) 6-1 6-0
Stevan Popovic (GER/wc) d. Artem Mazur (UKR) 7-5 7-6(9)
Carlo De Nardi (ITA) d. Atharva Sharma (IND/12) 6-4 7-6(1)

Edoardo Lavagno (ITA/3) d. Chun-Ming Yam (HKG/wc) 6-0 6-0
Joao Monteiro (POR) d. Christos Avraam (CYP/wc) 6-0 6-1
Egill Sigurdsson (ISL) d. Stylianos Poutis (GRE) 6-0 6-1
Bartosz Wojnar (POL/7) d. Dennis Katzenwadel (GER) 6-3 6-4

Octavio Volpi (ARG/4) d. Dmytro Slyepkan (UKR/wc) 6-0 6-2
Giulio Colacioppo (ITA) d. Louis Allen (GBR) 7-6(4) 6-2
Karsten Wuyts (BEL) d. Iancu-lustinian Ghinda (CAN) 6-1 7-5
Daniil Savelev (RUS/11) d. Daniel Litvinov (RUS) 6-7(5) 6-2 11-9

Fabio Coelho (POR/5) d. Nicolo Crespi (ITA) 6-0 7-6(9)
Jaime Caldes (ESP) d. Uros Delic (SRB) 6-1 6-2
Vasisht Cheruku (IND) d. Khaled Elsayed (EGY) 6-0 6-1
Viacheslav Yulik (RUS/9) d. Giannicola Misasi (ITA) 6-0 6-3

Joao Marcos Nusdeo (BRA/6) d. Axel Herberg (ESP) 7-5 6-0
Bjorn Nareyka (AUT) d. Omar El-Moslemany (EGY) 6-0 0-6 10-5
Carles Hernandez (ESP) d. Mattia Rossi (ITA/wc) 6-4 6-3
Mohamad Gomaa (EGY/10) d. Preston Connor (IRL/wc) 6-0 6-3

2nd Round

Nini Gabriel Dica (ROU/1) d. Dusan Obradovic (SRB) 6-2 6-2
Faris Zakaryia (EGY) d. Adrian Exposito (ESP/8) 1-6 6-3 10-5

Alex Marti Pujolras (ESP/2) d. Sahil Gaware (IND) 6-0 6-1
Carlo De Nardi (ITA) d. Stevan Popovic (GER/wc) 4-6 7-5 10-7

Edoardo Lavagno (ITA/3) d. Joao Monteiro (POR) 6-3 6-4
Egill Sigurdsson (ISL) d. Bartosz Wojnar (POL/7) 6-3 6-3

Octavio Volpi (ARG/4) d. Giulio Colacioppo (ITA) 6-2 6-4
Karsten Wuyts (BEL) d. Daniil Savelev (RUS/11) 6-2 6-1

Fabio Coelho (POR/5) d. Jaime Caldes (ESP) 4-6 6-3 10-7
Viacheslav Yulik (RUS/9) d. Vasisht Cheruku (IND) 2-6 6-3 12-10

Joao Marcos Nusdeo (BRA/6) d. Bjorn Nareyka (AUT) 6-4 6-7(3) 10-6
Carles Hernandez (ESP) d. Mohamad Gomaa (EGY/10) 6-7(4) 6-2 10-6

Final Round

Nini Gabriel Dica (ROU/1) d. Faris Zakaryia (EGY) 6-0 6-1
Alex Marti Pujolras (ESP/2) d. Carlo De Nardi (ITA) 6-2 6-2
Edoardo Lavagno (ITA/3) d. Egill Sigurdsson (ISL) 6-3 6-0
Karsten Wuyts (BEL) d. Octavio Volpi (ARG/4) 7-5 7-5
Viacheslav Yulik (RUS/9) d. Fabio Coelho (POR/5) 2-6 6-2 10-5
Carles Hernandez (ESP) d. Joao Marcos Nusdeo (BRA/6) 6-3 7-5
 

·
Moderator
Joined
·
16,234 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

L.Grigelis / D.Perez Sanz (LTU/ESP/1) d.J.Nusdeo / B.Wojnar (BRA/POL) 6-1 6-0
N.Lootsma / J.Monteiro (NED/POR) d. T.Chilakalapudi / V.Peranamallur (IND/wc) 6-4 6-1
A.Del Federico / A.Exposito (ITA/ESP) d. P.Pawlak / H.Traskin (POL/LTU/wc) 6-2 6-4
D.Uspensky / J.Vidal Azorin (USA/ESP/4) d. E.Matvievici / O.Prihodko (MDA/UKR) 7-6(1) 6-3

I.Monzon / F.Tenti (ARG/3) d. S.Gaware / I.Ghinda (IND/CAN/wc) 6-3 6-3
S.Battaglino / S.Prechtel (ITA/GER) d. A.Sharma / D.Sunish (IND) 6-4 6-4
F.Ornago / S.Roncalli (ITA) d. M.Fellin / E.Lavagno (ITA) 7-6(1) 6-4
F.Feitt / F.Juarez (ARG/2) d. A.Marti Pujolras / A.Weis (ESP/ITA) 3-6 7-5 10-6

Quarterfinal

L.Grigelis / D.Perez Sanz (LTU/ESP/1) d. N.Lootsma / J.Monteiro (NED/POR) 6-3 7-6(5)
D.Uspensky / J.Vidal Azorin (USA/ESP/4) d. A.Del Federico / A.Exposito (ITA/ESP) 6-3 7-6(3)
I.Monzon / F.Tenti (ARG/3) d. S.Battaglino / S.Prechtel (ITA/GER) 6-4 6-3
F.Feitt / F.Juarez (ARG/2) d. F.Ornago / S.Roncalli (ITA) 6-3 6-4

Semifinal

L.Grigelis / D.Perez Sanz (LTU/ESP/1) d. D.Uspensky / J.Vidal Azorin (USA/ESP/4) 6-2 6-3
I.Monzon / F.Tenti (ARG/3) d. F.Feitt / F.Juarez (ARG/2) 7-5 7-6(5)

FINAL

L.Grigelis / D.Perez Sanz (LTU/ESP/1)
d. I.Monzon / F.Tenti (ARG/3) 6-1 3-6 10-7
 

·
Moderator
Joined
·
16,234 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Fabrizio Ornago (ITA/1) d. Stefano Battaglino (ITA) 6-4 7-5
Dhruv Sunish (IND) d. Davud Amirov (RUS/wc) 6-4 6-1
Sherif Sabry (EGY/wc) d. Nini Gabriel Dica (ROU/Q) 7-6(4) 7-6(3)
Fermin Tenti (ARG/8) d. Alejandro Hastings (MEX/wc) 6-0 6-1

Niels Lootsma (NED/3) d. Jose Fco. Vidal Azorin (ESP) 6-1 6-3
Simone Roncalli (ITA) d. Sebastian Prechtel (GER) 6-4 6-1
Franco Feitt (ARG) d. Andrea Del Federico (ITA/wc) 0-6 6-1 6-3
Oleg Prihodko (UKR) d. David Perez Sanz (ESP/7) 3-6 6-4 7-5

Edoardo Lavagno (ITA/Q) d. Jordan Correia (BRA/5) 7-6(4) 7-5
Facundo Juarez (ARG) d. Filip Misolic (AUT) 4-2 ret.
Dennis Uspensky (USA) d. Manfred Fellin (ITA) 6-2 6-3
Daniel Michalski (POL/4) d. Ignacio Monzon (ARG) 6-2 6-1

Pol Martin Tiffon (ESP/6) d. Carles Hernandez (ESP/Q) 7-6(3) 6-4
Alex Marti Pujolras (ESP/Q) d. Alexander Weis (ITA) 3-6 6-2 7-6(5)
Viacheslav Yulik (RUS/Q) d. Karsten Wuyts (BEL/Q) 6-3 6-4
Marco Miceli (ITA) d. Laurynas Grigelis (LTU/2) 6-3 3-6 6-4

2nd Round

Fabrizio Ornago (ITA/1) d. Dhruv Sunish (IND) 6-2 6-1
Fermin Tenti (ARG/8) d. Sherif Sabry (EGY/wc) 6-1 6-3
Simone Roncalli (ITA) d. Niels Lootsma (NED/3) 6-3 6-0
Oleg Prihodko (UKR) d. Franco Feitt (ARG) 6-1 6-1

Facundo Juarez (ARG) d. Edoardo Lavagno (ITA/Q) 7-6(6) 6-3
Daniel Michalski (POL/4) d. Dennis Uspensky (USA) 6-4 6-4
Pol Martin Tiffon (ESP/6) d. Alex Marti Pujolras (ESP/Q) 7-6(5) 6-3
Marco Miceli (ITA) d. Viacheslav Yulik (RUS/Q) 6-1 6-1

Quarterfinal

Fermin Tenti (ARG/8) d. Fabrizio Ornago (ITA/1) 6-3 6-4
Oleg Prihodko (UKR) d. Simone Roncalli (ITA) 6-4 5-7 6-3
Facundo Juarez (ARG) d. Daniel Michalski (POL/4) 3-6 7-5 7-5
Pol Martin Tiffon (ESP/6) d. Marco Miceli (ITA) 1-6 6-3 6-0

Semifinal

Fermin Tenti (ARG/8) d. Oleg Prihodko (UKR) 5-7 7-5 7-5
Pol Martin Tiffon (ESP/6) d. Facundo Juarez (ARG) 6-3 6-3

FINAL

Pol Martin Tiffon (ESP/6)
d. Fermin Tenti (ARG/8) 6-2 6-1
 
1 - 4 of 4 Posts
Top