Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 BUENOS AIRES

City : Buenos Aires, Argentina
Date : 29 April - 05 May 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Gonzalo VILLANUEVA (ARG)
2 Hernan CASANOVA (ARG)
3 Agustin VELOTTI (ARG)
4 Facundo DIAZ ACOSTA (ARG)
5 Tomas Martin ETCHEVERRY (ARG)
6 Genaro Alberto OLIVIERI (ARG)
7 Francisco CERUNDOLO (ARG)
8 Mariano KESTELBOIM (ARG)
9 Maximiliano ESTEVEZ (ARG)
10 Santiago Fa RODRIGUEZ TAVERNA (ARG)
11 Conner HUERTAS DEL PINO (PER)
12 Guido Ivan JUSTO (ARG)
13 Facundo JUAREZ (ARG)
14 Fermin TENTI (ARG)
15 Sebastian BAEZ (ARG)
16 Ignacio MONZON (ARG)
17 Juan Manuel CERUNDOLO (ARG)
18 Francisco COMESANA (ARG)
19 Alejo VILARO (ARG)
20 (JE) Thiago Agustin TIRANTE (ARG)
21 (JE) Luciano TACCHI (ARG)
22 (JE) Juan Bautista TORRES (ARG)

23 (Q) Tomas FARJAT (ARG)
24 (Q) Leonardo ABOIAN (ARG)
25 (Q) Gabriel Ciro DA SILVA (BRA)
26 (Q) Santiago BESADA (ARG)
27 (Q) Victor NUNEZ (CHI)
28 (Q) Esteban BRUNA (CHI)

29 (wc) Agustin RIQUELME COPPARI (ARG)
30 (wc) Pedro IAMACHKINE (PER)
31 (wc) Mateo BERTA (ARG)
32 (wc) Gian Franco GARRETTA ALTAMIRANO (ARG)
 

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: M15 Buenos Aires [29 April - 05 May]

Qualifying Draw

1st Round

Tomas Farjat (ARG/1) d. Manuel Barros (ARG) 6-3 6-2
Lautaro Agustin Falabella (ARG) d. Javier Naser (CHI/10) 3-6 7-5 10-7

Tomas Gerini (ITA/wc) d. Federico Moreno (ARG/2) 6-2 2-6 10-3
Esteban Bruna (CHI/8) d. Boruch Skierkier (ARG) 6-4 6-3

Leonardo Aboian (ARG/3) d. Valerio Aboian (ARG/wc) 6-3 4-6 13-11
Tristan Boyer (USA) d. Julian Gimenez (ARG/11) 7-6(6) 3-6 10-7

Gabriel Ciro Da Silva (BRA/4) d. Gian Matias Di Natale (ARG/wc) 6-1 6-4
Alan Postay (ARG/12) d. Francisco Pini (ARG/wc) 6-2 6-3

Santiago Besada (ARG/5) d. Franco Roncadelli (URU/wc) 6-1 6-2
Felipe Derdoy (ARG/9) d. Marco Saffratti (ARG) 2-6 6-2 12-10

Victor Nunez (CHI/6) d. Mariano Navone (ARG) 7-6(2) 6-7(6) 14-12
Oscar Gabriel Ortiz (ARG) d. Pedro Gabriel Rodrigues (BRA/7) 6-2 6-1


Final Round

Tomas Farjat (ARG/1) d. Lautaro Agustin Falabella (ARG) 7-5 6-1
Esteban Bruna (CHI/8) d. Tomas Gerini (ITA/wc) 4-6 6-0 10-6
Leonardo Aboian (ARG/3) d. Tristan Boyer (USA) 6-3 4-6 22-20
Gabriel Ciro Da Silva (BRA/4) d. Alan Postay (ARG/12) 7-6(6) 6-2
Santiago Besada (ARG/5) d. Felipe Derdoy (ARG/9) 4-6 6-0 10-7
Victor Nunez (CHI/6) d. Oscar Gabriel Ortiz (ARG) 6-4 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: M15 Buenos Aires [29 April - 05 May]

Doubles

1st Round

V.Nunez / G.Villanueva (CHI/ARG/1) d. F.Juarez / G.Justo (ARG) 6-1 3-6 12-10
S.Baez / F.Diaz Acosta (ARG) d. C.Huertas Del Pino / A.Vilaro (PER/ARG) 4-6 6-1 11-9
F.Cerundolo / J.Cerundolo (ARG) d. I.Monzon / F.Tenti (ARG) 4-6 6-2 10-6
M.Estevez / A.Velotti (ARG) d. T.Farjat / G.Olivieri (ARG/3) 6-2 6-3

H.Casanova / A.Riquelme Coppari (ARG/4) d. M.Berta / G.Garretta Altamirano (ARG/wc) 6-3 6-3
F.Moreno / S.Rodriguez Taverna (ARG) d. J.Benoit / I.Mazzitelli (ARG/wc) 6-4 6-1
L.Aboian / F.Comesana (ARG) d. L.Tacchi / T.Tirante (ARG) 7-5 1-6 10-1
T.Etcheverry / M.Kestelboim (ARG/2) d. B.Skierkier / J.Torres (ARG/wc) 6-0 6-4


Quarterfinal

V.Nunez / G.Villanueva (CHI/ARG/1) d. S.Baez / F.Diaz Acosta (ARG) 7-5 3-6 10-1
M.Estevez / A.Velotti (ARG) d. F.Cerundolo / J.Cerundolo (ARG) 6-2 6-7(6) 10-4
H.Casanova / A.Riquelme Coppari (ARG/4) d. F.Moreno / S.Rodriguez Taverna (ARG) 6-3 6-3
T.Etcheverry / M.Kestelboim (ARG/2) d. L.Aboian / F.Comesana (ARG) 6-2 6-3


Semifinal

M.Estevez / A.Velotti (ARG) d. V.Nunez / G.Villanueva (CHI/ARG/1) 2-6 6-3 15-13
T.Etcheverry / M.Kestelboim (ARG/2) d. H.Casanova / A.Riquelme Coppari (ARG/4) 6-0 6-3


FINAL

T.Etcheverry / M.Kestelboim (ARG/2) d. M.Estevez / A.Velotti (ARG) 4-6 6-4 10-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: M15 Buenos Aires [29 April - 05 May]

Main Draw

1st Round

Gonzalo Villanueva (ARG/1) d. Ignacio Monzon (ARG) 6-1 7-6(1)
Thiago Agustin Tirante (ARG) d. Santiago Besada (ARG/Q) 6-3 3-6 6-1
Santiago Fa Rodriguez Taverna (ARG) d. Fermin Tenti (ARG) 6-4 1-6 6-3
Francisco Cerundolo (ARG/7) d. Agustin Riquelme Coppari (ARG/wc) 5-7 7-5 6-0

Facundo Diaz Acosta (ARG/4) d. Guido Ivan Justo (ARG) 6-3 7-6(3)
Victor Nunez (CHI/Q) d. Gabriel Ciro Da Silva (BRA/Q) 4-6 6-3 6-3
Tomas Farjat (ARG/Q) d. Facundo Juarez (ARG) 4-6 6-3 7-5
Sebastian Baez (ARG) d. Tomas Martin Etcheverry (ARG/5) 6-2 6-3

Genaro Alberto Olivieri (ARG/6) d. Leonardo Aboian (ARG/Q) 6-2 6-4
Juan Manuel Cerundolo (ARG) d. Francisco Comesana (ARG) 1-6 7-6(1) 6-3
Luciano Tacchi (ARG) d. Mateo Berta (ARG/wc) 6-0 6-0
Agustin Velotti (ARG/3) d. Alejo Vilaro (ARG) 6-2 6-3

Mariano Kestelboim (ARG/8) d. Esteban Bruna (CHI/Q) 6-0 6-1
Pedro Iamachkine (PER/wc) d. Gian Franco Garretta Altamirano (ARG/wc) 6-1 6-2
Conner Huertas Del Pino (PER) d. Maximiliano Estevez (ARG) 2-6 6-4 6-4
Hernan Casanova (ARG/2) d. Juan Bautista Torres (ARG) 6-1 6-3


2nd Round

Thiago Agustin Tirante (ARG) d. Gonzalo Villanueva (ARG/1) 7-6(3) 6-2
Francisco Cerundolo (ARG/7) d. Santiago Fa Rodriguez Taverna (ARG) 6-3 6-0
Facundo Diaz Acosta (ARG/4) d. Victor Nunez (CHI/Q) 6-3 6-4
Sebastian Baez (ARG) d. Tomas Farjat (ARG/Q) 6-0 6-0

Juan Manuel Cerundolo (ARG) d. Genaro Alberto Olivieri (ARG/6) 7-5 7-6(4)
Agustin Velotti (ARG/3) d. Luciano Tacchi (ARG) 6-2 6-3
Mariano Kestelboim (ARG/8) d. Pedro Iamachkine (PER/wc) 6-2 6-3
Hernan Casanova (ARG/2) d. Conner Huertas Del Pino (PER) 6-1 7-5


Quarterfinal

Thiago Agustin Tirante (ARG) d. Francisco Cerundolo (ARG/7) 6-4 6-3
Sebastian Baez (ARG) d. Facundo Diaz Acosta (ARG/4) 6-4 6-2
Agustin Velotti (ARG/3) d. Juan Manuel Cerundolo (ARG) 6-2 6-4
Hernan Casanova (ARG/2) d. Mariano Kestelboim (ARG/8) 6-3 6-1


Semifinal

Sebastian Baez (ARG) d. Thiago Agustin Tirante (ARG) 6-3 2-6 7-6(4)
Agustin Velotti (ARG/3) d. Hernan Casanova (ARG/2) 7-6(7) 6-4


FINAL

Sebastian Baez (ARG) d. Agustin Velotti (ARG/3) 6-4 6-0
 
1 - 4 of 4 Posts
Top