Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 BELGRADE

City : Belgrade, Serbia
Date : 01-07 July 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Alexandar LAZAROV (BUL)
2 Artem DUBRIVNYY (RUS)
3 Nerman FATIC (BIH)
4 Francesco VILARDO (ITA)
5 Denis KLOK (RUS)
6 Markos KALOVELONIS (GRE)
7 Marko MILADINOVIC (SRB)
8 Simone RONCALLI (ITA)
9 Bogdan Ionut APOSTOL (ROU)
10 Marko TEPAVAC (SRB)
11 Matic SPEC (SLO)
12 Gabriel DONEV (BUL)
13 Fabian MAROZSAN (HUN)
14 Gorazd SRBLJAK (MKD)
15 Quentin FOLLIOT (FRA)
16 Goran MARKOVIC (SRB)
17 Boris BUTULIJA (SRB)
18 Ljubomir CELEBIC (MNE)
19 (JE) Hamad MEDJEDOVIC (SRB)
20 (JE) Roko HORVAT (CRO)

21 (Q) Alexander OVCHAROV (RUS)
22 (Q) Stefan MICOV (MKD)
23 (Q) Sabit SUNTIC (SRB)
24 (Q) Gergely MADARASZ (HUN)
25 (Q) Edward HUBNER (GBR)
26 (Q) Dusan RAJIC (SRB)
27 (Q) Bogdan PAVEL (ROU)
28 (Q) Strahinja RAKIC (SRB)

29 (wc) Daniil SAVELEV (RUS)
30 (wc) Kristijan JUHAS (SRB)
31 (wc) Mihailo POPOVIC (SRB)
32 (wc) Goran ZIVOTIC (SRB)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: M15 Belgrade [01-07 July]

Qualifying Draw

1st Round

Strahinja Rakic (SRB) d. Pavle Daljev (SRB/1) 6-4 6-2
Milos Vukovic (SRB/15) d. Nemanja Subanovic (SRB) 5-7 6-4 10-7

Aleksa Bucan (SRB/wc) d. Darko Jandric (SRB/2) 6-1 5-2 ret.
Dusan Rajic (SRB) d. Samuel Hodor (SVK/13) 6-4 6-2

David Barclay (AUS/3) d. Stefan Spasojevic (SRB/wc) 7-6(3) 6-4
Edward Hubner (GBR/9) d. Relja Eskic (SRB/wc) 6-0 6-3

Alexander Ovcharov (RUS/4) d. Egor Noskin (RUS) 6-3 6-2
Besir Durguti (MKD/11) d. Yuki Ikeda (JPN/wc) 7-5 6-2

Stefan Micov (MKD/5) d. Sevan Kelpetindjian (SUI/wc) 6-0 6-1
Shendrit Deari (MKD/12) d. Riccardo Masiero (ITA/wc) 6-3 6-2

Sabit Suntic (SRB/6) d. Alexey Dubinin (RUS) 7-5 6-0
Andras Necz (HUN) d. Martin Fekiac (SVK/10) 6-4 6-0

Gergely Madarasz (HUN/7) d. Shinnosuke Hiramatsu (JPN) 6-1 1-6 10-8
Maxim Krapivin (RUS) d. Petar Pjevcevic (SRB/14) 6-2 6-0

Bogdan Pavel (ROU) d. Ioannis Stergiou (GRE/8) 7-6(3) 6-1
Frane Nincevic (CRO/16) d. Shunsuke Wakita (JPN) 0-6 6-2 10-7


Final Round

Strahinja Rakic (SRB) d. Milos Vukovic (SRB/15) 6-2 6-0
Dusan Rajic (SRB) d. Aleksa Bucan (SRB/wc) 6-4 2-6 10-4
Edward Hubner (GBR/9) d. David Barclay (AUS/3) 6-1 6-2
Alexander Ovcharov (RUS/4) d. Besir Durguti (MKD/11) 6-4 6-1
Stefan Micov (MKD/5) d. Shendrit Deari (MKD/12) 6-2 4-6 10-8
Sabit Suntic (SRB/6) d. Andras Necz (HUN) 2-6 7-5 10-4
Gergely Madarasz (HUN/7) d. Maxim Krapivin (RUS) 6-2 6-4
Bogdan Pavel (ROU) d. Frane Nincevic (CRO/16) 6-3 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: M15 Belgrade [01-07 July]

Doubles

1st Round

M.Kalovelonis / D.Klok (GRE/RUS/1) d. S.Hiramatsu / S.Wakita (JPN) 6-1 6-2
A.Dubrivnyy / A.Ovcharov (RUS) d. L.Celebic / S.Suntic (MNE/SRB) w.o
Q.Folliot / S.Micov (FRA/MKD) d. F.Nincevic / E.Noskin (CRO/RUS) 7-6(6) 6-3
D.Jandric / G.Markovic (SRB/4) d. A.Necz / I.Stergiou (HUN/GRE) 6-2 6-4

N.Fatic / M.Tepavac (BIH/SRB/3) d. M.Popovic / D.Rajic (SRB/wc) 6-2 6-2
K.Kirovski / H.Medjedovic (SRB/wc) d. B.Butulija / G.Donev (SRB/BUL) 6-3 2-6 10-8
R.Horvat / F.Marozsan (CRO/HUN) d. D.Savelev / M.Sokolovsky (RUS/ISR/wc) 6-2 6-0
S.Rakic / M.Spec (SRB/SLO) d. A.Lazarov / G.Srbljak (BUL/MKD/2) 6-4 6-4


Quarterfinal

A.Dubrivnyy / A.Ovcharov (RUS) d. M.Kalovelonis / D.Klok (GRE/RUS/1) 3-6 7-6(11) 10-5
Q.Folliot / S.Micov (FRA/MKD) d. D.Jandric / G.Markovic (SRB/4) 7-6(5) 1-6 10-4
N.Fatic / M.Tepavac (BIH/SRB/3) d. K.Kirovski / H.Medjedovic (SRB/wc) 4-6 7-5 10-6
S.Rakic / M.Spec (SRB/SLO) d. R.Horvat / F.Marozsan (CRO/HUN) 6-4 6-4


Semifinal

A.Dubrivnyy / A.Ovcharov (RUS) d. Q.Folliot / S.Micov (FRA/MKD) 6-3 6-1
S.Rakic / M.Spec (SRB/SLO) d. N.Fatic / M.Tepavac (BIH/SRB/3) w.o


FINAL

A.Dubrivnyy / A.Ovcharov (RUS) d. S.Rakic / M.Spec (SRB/SLO) 6-7(5) 6-1 10-7
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: M15 Belgrade [01-07 July]

Main Draw

1st Round

Alexandar Lazarov (BUL/1) d. Sabit Suntic (SRB/Q) 6-1 7-5
Goran Zivotic (SRB/wc) d. Gabriel Donev (BUL) 6-4 7-5
Bogdan Ionut Apostol (ROU) d. Mihailo Popovic (SRB/wc) 6-2 7-6(8)
Matic Spec (SLO) d. Markos Kalovelonis (GRE/6) 6-4 7-5

Nerman Fatic (BIH/3) d. Goran Markovic (SRB) 6-1 6-3
Quentin Folliot (FRA) d. Boris Butulija (SRB) 6-2 6-2
Hamad Medjedovic (SRB) d. Gorazd Srbljak (MKD) 6-2 6-4
Marko Miladinovic (SRB/7) d. Dusan Rajic (SRB/Q) 6-1 6-2

Bogdan Pavel (ROU/Q) d. Denis Klok (RUS/5) 4-6 6-4 6-4
Fabian Marozsan (HUN) d. Alexander Ovcharov (RUS/Q) 6-3 7-6(4)
Ljubomir Celebic (MNE) d. Roko Horvat (CRO) 6-2 6-3
Edward Hubner (GBR/Q) d. Francesco Vilardo (ITA/4) 6-4 5-7 6-1

Simone Roncalli (ITA/8) d. Strahinja Rakic (SRB/Q) 6-2 6-3
Marko Tepavac (SRB) d. Daniil Savelev (RUS/wc) 6-2 6-2
Gergely Madarasz (HUN/Q) d. Kristijan Juhas (SRB/wc) 3-6 6-3 7-6(4)
Artem Dubrivnyy (RUS/2) d. Stefan Micov (MKD/Q) 7-5 7-6(7)


2nd Round

Alexandar Lazarov (BUL/1) d. Goran Zivotic (SRB/wc) 6-0 6-2
Bogdan Ionut Apostol (ROU) d. Matic Spec (SLO) 6-4 6-1
Nerman Fatic (BIH/3) d. Quentin Folliot (FRA) 6-4 6-4
Marko Miladinovic (SRB/7) d. Hamad Medjedovic (SRB) 6-1 6-4

Fabian Marozsan (HUN) d. Bogdan Pavel (ROU/Q) 0-6 6-3 6-3
Ljubomir Celebic (MNE) d. Edward Hubner (GBR/Q) 7-5 6-4
Marko Tepavac (SRB) d. Simone Roncalli (ITA/8) 6-2 6-4
Gergely Madarasz (HUN/Q) d. Artem Dubrivnyy (RUS/2) 6-4 6-4


Quarterfinal

Bogdan Ionut Apostol (ROU) d. Alexandar Lazarov (BUL/1) 6-4 6-4
Marko Miladinovic (SRB/7) d. Nerman Fatic (BIH/3) 6-7(4) 7-5 6-3
Fabian Marozsan (HUN) d. Ljubomir Celebic (MNE) 6-2 7-5
Gergely Madarasz (HUN/Q) d. Marko Tepavac (SRB) 4-6 7-5 6-0


Semifinal

Marko Miladinovic (SRB/7) d. Bogdan Ionut Apostol (ROU) 3-6 6-3 3-0 ret.
Fabian Marozsan (HUN) d. Gergely Madarasz (HUN/Q) 3-6 6-3 6-0


FINAL

Marko Miladinovic (SRB/7) d. Fabian Marozsan (HUN) 6-3 6-3
 
1 - 4 of 4 Posts
Top