Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,632 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 AUSTIN

City : Austin, Texas, USA
Date : 18-24 November 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Collin ALTAMIRANO (USA)
2 Alen AVIDZBA (RUS)
3 Harrison ADAMS (USA)
4 Evan ZHU (USA)
5 Ruan ROELOFSE (RSA)
6 Hady HABIB (LBN)
7 Tadeas PAROULEK (CZE)
8 Haru INOUE (JPN)
9 Justin BUTSCH (USA)
10 Michael SHABAZ (USA)
11 Aron PIERCE (USA)
12 Spencer PAPA (USA)
13 Hendrik JEBENS (GER)
14 Finn BASS (GBR)
15 Kai BREITBACH (GER)
16 Cleeve HARPER (CAN)
17 Demetris AZOIDES (GRE)
18 Quinn VANDECASTEELE (USA)
19 (JE) Eliot SPIZZIRRI (USA)
20 (JE) Tyler ZINK (USA)

21 (Q) Jacob FEARNLEY (GBR)
22 (Q) Francisco VITTAR (ARG)
23 (Q) Nevin ARIMILLI (USA)
24 (Q) Colin MARKES (USA)
25 (Q) Preston BROWN (USA)
26 (Q) Leighton ALLEN (USA)
27 (Q) Antonio RUIZ-ROSALES (MEX)
28 (Q) Joshua SHEEHY (USA)

29 (wc) Yuya ITO (JPN)
30 (wc) Rodrigo BANZER (BOL)
31 (wc) Siem WOLDEAB (USA)
32 (wc) Evin MCDONALD (USA)
 

·
Moderator
Joined
·
15,632 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Jacob Fearnley (GBR/1) vs. Bye
Connor Johnson (AUS/9/wc) d. Lazar Markovic (USA) 6-3 6-2

Francisco Vittar (ARG/2) vs. Bye
Ishaan Ravichander (USA/12) d. Kevin Gardner (ANT) 6-2 6-0

Joshua Sheehy (USA) d. Jacob Bullard (USA/3) 7-5 5-7 10-1
Jaime Bendeck (HON/11) d. Austin Colbert (USA) 6-0 6-0

Nevin Arimilli (USA/4) d. Joao Pedro Alcantara (BRA) 6-3 6-3
Chih Chi Huang (CAN) d. Ricardo Alban (ECU/10) 7-5 6-2

Colin Markes (USA/5) d. Eduardo Neftali Irizarry (PUR) 6-4 6-1
Eric Morris (USA/14) d. Matthew Vos (USA) 6-3 6-3

Adrian Oetzbach (GER/6) d. Julian Noah Steinhausen (USA) 6-0 6-3
Leighton Allen (USA/13) d. Eshan Talluri (USA/wc) 6-2 6-3

Angel Diaz Jalil (ECU) d. Pierce Rollins (USA/7) 6-3 6-3
Antonio Ruiz-Rosales (MEX/16) d. Maximilian Sinn (GER) 6-0 6-1

Preston Brown (USA/8) d. Luke Lawson (USA/wc) 6-0 6-0
Nathan Chavez (USA/15) d. Snehin Yerragudi (USA/wc) 6-1 6-1

Final Round

Jacob Fearnley (GBR/1) d. Connor Johnson (AUS/9/wc) 6-3 6-2
Francisco Vittar (ARG/2) d. Ishaan Ravichander (USA/12) 6-2 6-2
Joshua Sheehy (USA) d. Jaime Bendeck (HON/11) 6-2 6-1
Nevin Arimilli (USA/4) d. Chih Chi Huang (CAN) 3-6 6-3 11-9
Colin Markes (USA/5) d. Eric Morris (USA/14) 6-3 6-3
Leighton Allen (USA/13) d. Adrian Oetzbach (GER/6) 4-6 6-2 10-5
Antonio Ruiz-Rosales (MEX/16) d. Angel Diaz Jalil (ECU) 3-6 6-1 10-2
Preston Brown (USA/8) d. Nathan Chavez (USA/15) 6-4 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,632 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round


J.Butsch / I.Dempster (USA/1) d. N.Chavez / E.Morris (USA) 6-2 6-4
E.Talluri / S.Woldeab (USA/wc) d. J.Alcantara / K.Breitbach (USA/GER) w.o
H.Adams / S.Papa (USA) d. P.Brown / A.Pierce (USA) 6-2 2-6 10-4
C.Altamirano / E.Zhu (USA/3) d. N.Arimilli / C.Markes (USA) w.o

E.Spizzirri / T.Zink (USA/4) d. J.Bullard / E.McDonald (USA) 6-4 6-2
C.Harper / C.Huang (CAN) d. K.Gardner / S.Yerragudi (ANT/USA/wc) 6-1 6-1
R.Alban / A.Diaz Jalil (ECU) d. I.Ravichander / Q.Vandecasteele (USA) 6-3 6-3
J.Bendeck / G.Goldhoff (HON/USA/2) d. D.Azoides / J.Sheehy (GRE/USA) 7-5 6-1

Quarterfinal

J.Butsch / I.Dempster (USA/1) d. E.Talluri / S.Woldeab (USA/wc) 6-2 6-3
C.Altamirano / E.Zhu (USA/3) d. H.Adams / S.Papa (USA) 6-1 5-7 10-6
E.Spizzirri / T.Zink (USA/4) d. C.Harper / C.Huang (CAN) 6-2 6-3
J.Bendeck / G.Goldhoff (HON/USA/2) d. R.Alban / A.Diaz Jalil (ECU) 6-2 6-4

Semifinal

J.Butsch / I.Dempster (USA/1) d. C.Altamirano / E.Zhu (USA/3) 3-6 6-3 10-8
E.Spizzirri / T.Zink (USA/4) d. J.Bendeck / G.Goldhoff (HON/USA/2) 6-4 6-4

FINAL

E.Spizzirri / T.Zink (USA/4)
d. J.Butsch / I.Dempster (USA/1) 4-6 6-3 10-7
 

·
Moderator
Joined
·
15,632 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Collin Altamirano (USA/1) d. Michael Shabaz (USA) 7-5 6-2
Preston Brown (USA/Q) d. Quinn Vandecasteele (USA) 6-1 6-4
Demetris Azoides (GRE) d. Antonio Ruiz-Rosales (MEX/Q) 6-2 6-3
Hady Habib (LBN/6) d. Aron Pierce (USA) 6-3 6-3

Harrison Adams (USA/3) d. Kai Breitbach (GER) 6-0 6-2
Cleeve Harper (CAN) d. Eliot Spizzirri (USA) 6-4 6-4
Justin Butsch (USA) d. Rodrigo Banzer (BOL/wc) 5-7 6-2 6-2
Ruan Roelofse (RSA/5) d. Adrian Oetzbach (GER/L.L) 6-0 6-3

Siem Woldeab (USA/wc) d. Haru Inoue (JPN/8) 6-4 6-1
Leighton Allen (USA/Q) d. Finn Bass (GBR) 6-2 5-7 6-4
Joshua Sheehy (USA/Q) d. Nevin Arimilli (USA/Q) 6-1 6-7(7) 6-2
Evan Zhu (USA/4) d. Spencer Papa (USA) 6-2 6-3

Tadeas Paroulek (CZE/7) d. Evin McDonald (USA/wc) 6-2 7-5
Tyler Zink (USA) d. Colin Markes (USA/Q) 7-6(3) 7-6(7)
Jacob Fearnley (GBR/Q) d. Francisco Vittar (ARG/Q) 6-4 6-3
Yuya Ito (JPN/wc) d. Alen Avidzba (RUS/2) 7-6(5) 6-3

Adrian Oetzbach (GER/L.L) replaces Hendrik Jebens (GER)

2nd Round

Collin Altamirano (USA/1) d. Preston Brown (USA/Q) 6-2 6-0
Hady Habib (LBN/6) d. Demetris Azoides (GRE) 6-4 6-3
Harrison Adams (USA/3) d. Cleeve Harper (CAN) 6-2 6-2
Ruan Roelofse (RSA/5) d. Justin Butsch (USA) 7-5 2-6 6-2

Siem Woldeab (USA/wc) d. Leighton Allen (USA/Q) 6-3 6-1
Evan Zhu (USA/4) d. Joshua Sheehy (USA/Q) 6-3 3-6 6-3
Tyler Zink (USA) d. Tadeas Paroulek (CZE/7) 6-3 7-5
Jacob Fearnley (GBR/Q) d. Yuya Ito (JPN/wc) w.o

Quarterfinal

Collin Altamirano (USA/1) d. Hady Habib (LBN/6) 6-3 6-1
Ruan Roelofse (RSA/5) d. Harrison Adams (USA/3) 6-2 1-6 6-2
Siem Woldeab (USA/wc) d. Evan Zhu (USA/4) 3-6 6-3 7-5
Jacob Fearnley (GBR/Q) d. Tyler Zink (USA) 6-3 6-1

Semifinal

Collin Altamirano (USA/1) d. Ruan Roelofse (RSA/5) 6-4 4-6 6-2
Jacob Fearnley (GBR/Q) d. Siem Woldeab (USA/wc) 6-2 7-6(4)

FINAL

Collin Altamirano (USA/1)
d. Jacob Fearnley (GBR/Q) 4-6 6-4 6-4
 
1 - 4 of 4 Posts
Top