Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 ARCADIA

City : Arcadia, California, USA
Date : 11-17 March 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Gonzalo LAMA (CHI)
2 Benjamin LOCK (ZIM)
3 Jaimee Floyd ANGELE (FRA)
4 Jack FINDEL-HAWKINS (GBR)
5 Michail PERVOLARAKIS (GRE)
6 Jonathan GRAY (GBR)
7 Karl FRIBERG (SWE)
8 Antoine BELLIER (SUI)
9 Alec ADAMSON (USA)
10 Yanais LAURENT (FRA)
11 Connor FARREN (USA)
12 Vasil KIRKOV (USA)
13 Matic SPEC (SLO)
14 Finn BASS (GBR)
15 George BOTEZAN (ROU)
16 Alan KOHEN (ARG)
17 Michael SHABAZ (USA)
18 Alex BLUMENBERG (BRA)
19 Mousheg HOVHANNISYAN (USA)
20 Christian LANGMO (USA)
21 (JE) Emilio NAVA (USA)
22 (JE) Mateus ALVES (BRA)

23 (Q) Jody MAGINLEY (ANT)
24 (Q) Simon FREUND (SWE)
25 (Q) Grey HAMILTON (USA)
26 (Q) George GOLDHOFF (USA)
27 (Q) Aron HILTZIK (USA)
28 (Q) Austin RAPP (USA)

29 (wc) Tyler MERCIER (USA)
30 (wc) Alexander COZBINOV (MDA)
31 (wc) Neel RAJESH (USA)
32 (wc) Matthew MENDEZ (USA)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: M15 Arcadia [11-17 March]

Qualifying Draw

1st Round

Francisco Vittar (ARG) d. Skyler Butts (HKG/1) 6-4 6-3
Austin Rapp (USA/9) d. Korey Lovett (USA) 6-2 6-2

Gage Brymer (USA/2) d. Jesse Ross (USA) 6-4 6-2
Aron Hiltzik (USA/8) d. Petros Tsitsipas (GRE) 6-4 6-2

Aditya Gupta (USA/wc) d. Lucas Renard (SWE/3) 6-3 7-6(5)
George Goldhoff (USA/7) d. Julian Noah Steinhausen (USA/wc) 4-6 6-1 10-5

Jody Maginley (ANT/4) d. Bryce Pereira (USA/wc) 6-1 6-2
Sam Taylor (SWE/12) d. Eric Talac (USA/wc) 6-0 6-0

Simon Freund (SWE/5) d. Jacob Bullard (USA) 6-3 3-6 10-6
Joao Ferreira (BRA) d. Courtney John Lock (ZIM/10) 6-3 2-6 10-6

Grey Hamilton (USA/6) d. Pierce Rollins (USA) 6-3 6-3
Gergely Madarasz (HUN/11) d. Bryan Kulikov (USA/wc) 6-2 6-3


Final Round

Austin Rapp (USA/9) d. Francisco Vittar (ARG) 6-3 6-0
Aron Hiltzik (USA/8) d. Gage Brymer (USA/2) 7-6(4) 6-2
George Goldhoff (USA/7) d. Aditya Gupta (USA/wc) 6-4 7-5
Jody Maginley (ANT/4) d. Sam Taylor (SWE/12) 6-3 4-6 10-7
Simon Freund (SWE/5) d. Joao Ferreira (BRA) 6-2 6-0
Grey Hamilton (USA/6) d. Gergely Madarasz (HUN/11) 7-5 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: M15 Arcadia [11-17 March]

Doubles

1st Round

G.Goldhoff / A.Rapp (USA) d. B.Lock / C.Lock (ZIM/1) 7-6(3) 6-2
C.Farren / C.Langmo (USA) d. M.Alves / J.Ferreira (BRA) 6-1 6-2
M.Giddens / R.Jackson (USA/wc) d. A.Blumenberg / A.Kohen (BRA/ARG) 6-4 6-4
M.Pervolarakis / M.Spec (GRE/SLO/4) d. M.Mendez / J.Mendoza (USA/PHI/wc) 6-2 6-3

J.Findel-Hawkins / K.Lovett (GBR/USA/3) d. G.Madarasz / T.Mercier (HUN/USA) 6-3 7-6(2)
F.Bass / J.Gray (GBR) d. J.Angele / Y.Laurent (FRA) 6-3 6-4
S.Freund / K.Friberg (SWE) d. V.Kirkov / J.Maginley (USA/ANT) 6-3 6-4
A.Adamson / A.Cozbinov (USA/MDA/2) d. A.Bellier / G.Botezan (SUI/ROU) 7-5 4-6 10-7


Quarterfinal

G.Goldhoff / A.Rapp (USA) d. C.Farren / C.Langmo (USA) 7-6(3) 7-5
M.Pervolarakis / M.Spec (GRE/SLO/4) d. M.Giddens / R.Jackson (USA/wc) 6-4 3-6 10-4
J.Findel-Hawkins / K.Lovett (GBR/USA/3) d. F.Bass / J.Gray (GBR) 6-3 6-3
S.Freund / K.Friberg (SWE) d. A.Adamson / A.Cozbinov (USA/MDA/2) 6-0 6-7(7) 10-8


Semifinal

M.Pervolarakis / M.Spec (GRE/SLO/4) d. G.Goldhoff / A.Rapp (USA) 3-6 6-4 10-7
S.Freund / K.Friberg (SWE) d. J.Findel-Hawkins / K.Lovett (GBR/USA/3) 6-1 1-6 10-8


FINAL

M.Pervolarakis / M.Spec (GRE/SLO/4) d. S.Freund / K.Friberg (SWE) 6-4 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: M15 Arcadia [11-17 March]

Main Draw

1st Round

Gonzalo Lama (CHI/1) d. Neel Rajesh (USA/wc) 6-1 6-3
Matthew Mendez (USA/wc) d. Jody Maginley (ANT/Q) 3-6 7-6(2) 6-4
Christian Langmo (USA) d. Matic Spec (SLO) 4-6 7-5 6-3
Grey Hamilton (USA/Q) d. Michail Pervolarakis (GRE/5) 3-6 6-4 6-4

Jack Findel-Hawkins (GBR/4) d. George Goldhoff (USA/Q) 6-4 6-3
Vasil Kirkov (USA) d. Mateus Alves (BRA) 3-6 6-0 6-3
Simon Freund (SWE/Q) d. George Botezan (ROU) 6-7(1) 6-3 6-3
Alan Kohen (ARG) d. Jonathan Gray (GBR/6) 6-3 6-3

Karl Friberg (SWE/7) d. Michael Shabaz (USA) 4-6 6-4 7-5
Emilio Nava (USA) d. Alex Blumenberg (BRA) 6-3 6-3
Finn Bass (GBR) d. Aron Hiltzik (USA/Q) 2-6 7-5 6-1
Jaimee Floyd Angele (FRA/3) d. Austin Rapp (USA/Q) 7-5 1-6 6-3

Antoine Bellier (SUI/8) d. Mousheg Hovhannisyan (USA) 6-2 6-3
Alexander Cozbinov (MDA/wc) d. Alec Adamson (USA) 6-3 7-5
Connor Farren (USA) d. Tyler Mercier (USA/wc) 6-3 6-3
Benjamin Lock (ZIM/2) d. Yanais Laurent (FRA) 6-2 4-6 6-3


2nd Round

Gonzalo Lama (CHI/1) d. Matthew Mendez (USA/wc) 6-1 6-3
Grey Hamilton (USA/Q) d. Christian Langmo (USA) 6-4 6-0
Vasil Kirkov (USA) d. Jack Findel-Hawkins (GBR/4) 6-3 3-6 7-6(5)
Alan Kohen (ARG) d. Simon Freund (SWE/Q) 6-3 6-3

Emilio Nava (USA) d. Karl Friberg (SWE/7) 6-4 6-2
Jaimee Floyd Angele (FRA/3) d. Finn Bass (GBR) 7-6(1) 6-2
Antoine Bellier (SUI/8) d. Alexander Cozbinov (MDA/wc) 6-3 7-6(4)
Connor Farren (USA) d. Benjamin Lock (ZIM/2) 6-2 6-1


Quarterfinal

Grey Hamilton (USA/Q) d. Gonzalo Lama (CHI/1) 1-6 7-5 6-2
Alan Kohen (ARG) d. Vasil Kirkov (USA) 6-4 6-2
Emilio Nava (USA) d. Jaimee Floyd Angele (FRA/3) 3-6 7-6(7) 6-1
Antoine Bellier (SUI/8) d. Connor Farren (USA) 4-6 6-4 6-2


Semifinal

Grey Hamilton (USA/Q) d. Alan Kohen (ARG) 6-3 7-5
Antoine Bellier (SUI/8) d. Emilio Nava (USA) 6-1 6-2


FINAL

Antoine Bellier (SUI/8) d. Grey Hamilton (USA/Q) 6-3 6-3
 
1 - 4 of 4 Posts
Top