Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 ANTALYA

City : Antalya, Turkey
Date : 25-31 March 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Ivan Nedelko (RUS)

Entry List

1 Vaclav SAFRANEK (CZE)
2 Marvin NETUSCHIL (GER)
3 Ivan NEDELKO (RUS)
4 Felipe MELIGENI RODRIGUES ALVES (BRA)
5 Dmitry POPKO (KAZ)
6 Denis KLOK (RUS)
7 Wilson LEITE (BRA)
8 Dimitriy VORONIN (RUS)
9 Marko TEPAVAC (SRB)
10 Kristian LOZAN (RUS)
11 Shalva DZHANASHIYA (RUS)
12 Luca PREVOSTO (ITA)
13 Andres FERNANDEZ CANOVAS (ESP)
14 Tomislav JOTOVSKI (MKD)
15 Vlad Andrei DANCU (ROU)
16 Gorazd SRBLJAK (MKD)
17 Nitin Kumar SINHA (IND)
18 Hamidreza NADAF (IRI)
19 Koray KIRCI (TUR)
20 Grigoriy LOMAKIN (KAZ)
21 Georg WINKLER (ITA)
22 (JE) Bora SENGUL (TUR)

23 (Q) Dan Alexandru TOMESCU (ROU)
24 (Q) Yan SABANIN (RUS)
25 (Q) Jordi WALDER (GER)
26 (Q) Michal SELECKY (SVK)
27 (Q) Ioannis STERGIOU (GRE)
28 (Q) Luca TOMASETTO (ITA)

29 (wc) Aliaksandr PRUDNIKAU (BLR)
30 (wc) Kosuke OKAGAKI (JPN)
31 (wc) David JURAS (SVK)
32 (wc) Umut AKKOYUN (TUR)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: M15 Antalya [25-31 March]

Qualifying Draw

1st Round

Dan Alexandru Tomescu (ROU/1) d. Tomas Vanko (SVK/wc) 6-0 6-2
Alexandros Skorilas (GRE/9) d. Valentin Vanta (ROU) 6-4 1-6 11-9

Dostanbek Tashbulatov (KAZ) d. Flemming Peters (GER/2) 7-5 6-4
Ioannis Stergiou (GRE/8) d. Sergei Pogosian (RUS) 7-6(8) 6-2

Yan Sabanin (RUS/3) d. Bastian Alonso Utreras Santander (CHI/wc) 6-2 6-1
Justin Boulais (CAN/12) d. Mustafa Erdogan (TUR/wc) 6-2 6-1

Stefan Micov (MKD) d. Yuanfeng Li (CHN/4) 7-6(4) 6-1
Michal Selecky (SVK/7) d. Sabit Suntic (SRB) 3-6 6-2 10-2

Alexander Ovcharov (RUS) d. Shamael Chaudhry (GBR/5) 7-5 6-4
Luca Tomasetto (ITA/11) d. Jim Walder (GER) 6-0 6-1

Jordi Walder (GER/6) d. Andrej Krajcik (SVK/wc) 6-1 6-2
Luis Gomar Monio (ESP/10) d. Mert Alkaya (TUR/wc) 6-4 7-5


Final Round

Dan Alexandru Tomescu (ROU/1) d. Alexandros Skorilas (GRE/9) 6-0 6-1
Ioannis Stergiou (GRE/8) d. Dostanbek Tashbulatov (KAZ) 6-3 6-7(4) 13-11
Yan Sabanin (RUS/3) d. Justin Boulais (CAN/12) 6-3 6-1
Michal Selecky (SVK/7) d. Stefan Micov (MKD) 6-2 7-5
Luca Tomasetto (ITA/11) d. Alexander Ovcharov (RUS) 6-0 6-4
Jordi Walder (GER/6) d. Luis Gomar Monio (ESP/10) 6-1 6-7(1) 10-6
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: M15 Antalya [25-31 March]

Doubles

1st Round

G.Lomakin / D.Voronin (KAZ/RUS/1) d. S.Micov / G.Srbljak (MKD) w.o
U.Akkoyun / B.Sengul (TUR) d. A.Skorilas / I.Stergiou (GRE) 6-3 6-7(8) 10-7
L.Prevosto / D.Tomescu (ITA/ROU) d. N.Alosha / P.Kravchenko (UKR/RUS/wc) 6-1 6-3
F.Meligeni Rodrigues Alves / C.Oliveira (BRA/3/wc) d. B.Bilgin / M.Erdogan (TUR/wc) 6-0 6-4

Y.Li / V.Vanta (CHN/ROU/4) d. A.Prudnikau / Y.Sabanin (BLR/RUS) 6-3 6-3
L.Tomasetto / G.Winkler (ITA) d. T.Jotovski / N.Sinha (MKD/IND) 6-3 5-7 10-8
S.Dzhanashia / D.Klok (RUS) d. H.Nadaf / A.Ovcharov (IRI/RUS) w.o
V.Dancu / W.Leite (ROU/BRA/2) d. J.Boulais / F.Peters (CAN/GER) 6-3 2-6 10-5


Quarterfinal

U.Akkoyun / B.Sengul (TUR) d. G.Lomakin / D.Voronin (KAZ/RUS/1) 6-3 7-6(5)
F.Meligeni Rodrigues Alves / C.Oliveira (BRA/3/wc) d. L.Prevosto / D.Tomescu (ITA/ROU) 6-3 6-3
L.Tomasetto / G.Winkler (ITA) d. Y.Li / V.Vanta (CHN/ROU/4) 7-6(2) 4-6 10-7
S.Dzhanashia / D.Klok (RUS) d. V.Dancu / W.Leite (ROU/BRA/2) 6-3 6-2


Semifinal

F.Meligeni Rodrigues Alves / C.Oliveira (BRA/3/wc) d. U.Akkoyun / B.Sengul (TUR) 6-4 6-3
L.Tomasetto / G.Winkler (ITA) d. S.Dzhanashia / D.Klok (RUS) 6-4 6-2


FINAL

F.Meligeni Rodrigues Alves / C.Oliveira (BRA/3/wc) d. L.Tomasetto / G.Winkler (ITA) 6-2 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: M15 Antalya [25-31 March]

Main Draw

1st Round

Vaclav Safranek (CZE/1) d. Yan Sabanin (RUS/Q) 1-6 6-1 7-5
Luca Tomasetto (ITA/Q) d. Luca Prevosto (ITA) 6-4 6-4
Koray Kirci (TUR) d. Michal Selecky (SVK/Q) 6-2 7-6(8)
Dmitry Popko (KAZ/5) d. Ioannis Stergiou (GRE/Q) 6-2 6-2

Marko Tepavac (SRB) d. Ivan Nedelko (RUS/3) 6-0 5-7 6-2
Kristian Lozan (RUS) d. Dan Alexandru Tomescu (ROU/Q) 6-4 6-1
Vlad Andrei Dancu (ROU) d. Shalva Dzhanashia (RUS) 5-7 7-6(6) 6-4
Wilson Leite (BRA/7) d. Kosuke Okagaki (JPN/wc) 7-5 5-7 6-2

Denis Klok (RUS/6) d. Umut Akkoyun (TUR/wc) 6-1 6-0
Grigoriy Lomakin (KAZ) d. Justin Boulais (CAN/L.L) 7-6(5) 6-1
Tomislav Jotovski (MKD) d. Bora Sengul (TUR) 6-4 6-4
Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA/4) d. Georg Winkler (ITA) 6-0 6-2

Dimitriy Voronin (RUS/8) d. Aliaksandr Prudnikau (BLR/wc) 6-2 6-3
Gorazd Srbljak (MKD) d. Jordi Walder (GER/Q) 7-5 6-2
Nitin Kumar Sinha (IND) d. David Juras (SVK/wc) 6-1 6-1
Marvin Netuschil (GER/2) d. Hamidreza Nadaf (IRI) 6-2 6-3

Justin Boulais (CAN/L.L) replaces Andres Fernandez Canovas (ESP)


2nd Round

Vaclav Safranek (CZE/1) d. Luca Tomasetto (ITA/Q) 6-3 7-5
Dmitry Popko (KAZ/5) d. Koray Kirci (TUR) 7-5 6-2
Kristian Lozan (RUS) d. Marko Tepavac (SRB) w.o
Wilson Leite (BRA/7) d. Vlad Andrei Dancu (ROU) 6-1 3-6 6-4

Denis Klok (RUS/6) d. Grigoriy Lomakin (KAZ) 7-5 6-4
Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA/4) d. Tomislav Jotovski (MKD) 6-0 3-0 ret.
Dimitriy Voronin (RUS/8) d. Gorazd Srbljak (MKD) 7-5 6-2
Marvin Netuschil (GER/2) d. Nitin Kumar Sinha (IND) 7-5 6-2


Quarterfinal

Vaclav Safranek (CZE/1) d. Dmitry Popko (KAZ/5) 6-3 7-6(3)
Wilson Leite (BRA/7) d. Kristian Lozan (RUS) 7-5 6-3
Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA/4) d. Denis Klok (RUS/6) 6-7(7) 6-3 6-3
Marvin Netuschil (GER/2) d. Dimitriy Voronin (RUS/8) 6-4 3-6 6-2


Semifinal

Vaclav Safranek (CZE/1) d. Wilson Leite (BRA/7) 7-6(3) 6-4
Marvin Netuschil (GER/2) d. Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA/4) 6-1 6-4


FINAL

Vaclav Safranek (CZE/1) d. Marvin Netuschil (GER/2) 4-6 6-1 6-2
 
1 - 4 of 4 Posts
Top