Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 ANTALYA

City : Antalya, Turkey
Date : 22-28 April 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Nino Serdarusic (CRO)

Entry List

1 Dimitar KUZMANOV (BUL)
2 Yuta SHIMIZU (JPN)
3 Cristian RODRIGUEZ (COL)
4 Marko MILADINOVIC (SRB)
5 Christopher HEYMAN (BEL)
6 Patrik NIKLAS-SALMINEN (FIN)
7 Christopher O'CONNELL (AUS)
8 Luca CASTELNUOVO (SUI)
9 Paul WOERNER (GER)
10 Jan MERTL (CZE)
11 Bogdan BOBROV (RUS)
12 Vladyslav ORLOV (UKR)
13 Eduardo STRUVAY (COL)
14 Sidane PONTJODIKROMO (NED)
15 Oleg PRIHODKO (UKR)
16 Mikhail KOROVIN (RUS)
17 Gorazd SRBLJAK (MKD)
18 Vladimir KOROLEV (RUS)
19 (JE) Jonas FOREJTEK (CZE)
20 (JE) Jesper DE JONG (NED)

21 (Q) Jordi WALDER (GER)
22 (Q) Moritz THIEM (AUT)
23 (Q) Niklas GUTTAU (GER)
24 (Q) Lucas HELLFRITSCH (GER)
25 (Q) Aleksei KHOMICH (BLR)
26 (Q) Michael GLOECKLER (AUT)
27 (Q) Marius RUZGAS (SWE)
28 (Q) Elliott FARMER (GBR)

29 (wc) Tim HEGER (GER)
30 (wc) Aliaksandr PRUDNIKAU (BLR)
31 (wc) Neel RAJESH (USA)
32 (wc) Kuzey CEKIRGE (TUR)
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: M15 Antalya [22-28 April]

Qualifying Draw

1st Round

Koray Kirci (TUR/1) d. Egor Matvievici (MDA) 3-6 7-5 10-6
Aleksei Khomich (BLR/9) d. Oscar Galimardanov (RUS/wc) 6-0 6-2

George Botezan (ROU/2) d. Andres Haefele (CHI/wc) 6-1 6-0
Michael Gloeckler (AUT/13) d. Vladimir Senchuk (RUS/wc) 6-0 6-0

Shamael Chaudhry (GBR/3) d. Rishabdev Raman (IND) 6-1 6-0
Marius Ruzgas (SWE/14) d. Robert Ziganshin (RUS) 6-1 6-0

Jordi Walder (GER/4) d. Roman Nashatyrkin (RUS) 6-4 6-4
Mats Hermans (NED/12) d. Dusan Obradovic (SRB) 6-3 2-6 10-7

Emmanuel Luria (ISR/5) d. Noah Prehn (GER) 6-1 6-4
Elliott Farmer (GBR/15) d. Bekir Berk Sahin (TUR/wc) 7-5 6-3

Moritz Thiem (AUT/6) d. Bulat Galiev (RUS) 6-3 3-6 10-8
Milos Vukovic (SRB/16) d. Avni Avnioglu (TUR/wc) 6-1 6-0

Niklas Guttau (GER/7) d. Peter Vajda (SVK) 7-5 6-2
Michalis Sakellaridis (GRE) d. Jim Walder (GER/10) 7-6(4) 6-4

Lucas Hellfritsch (GER/8) d. Kaya Arinc (TUR/wc) 6-1 6-1
Andrey Uvarov (RUS/11) d. Daniil Gusev (RUS) 6-2 6-0


Final Round

Aleksei Khomich (BLR/9) d. Koray Kirci (TUR/1) 2-6 6-3 10-6
Michael Gloeckler (AUT/13) d. George Botezan (ROU/2) 7-6(6) 4-6 11-9
Marius Ruzgas (SWE/14) d. Shamael Chaudhry (GBR/3) 6-3 6-0
Jordi Walder (GER/4) d. Mats Hermans (NED/12) 7-6(6) 7-6(3)
Elliott Farmer (GBR/15) d. Emmanuel Luria (ISR/5) 6-3 6-2
Moritz Thiem (AUT/6) d. Milos Vukovic (SRB/16) 6-3 6-0
Niklas Guttau (GER/7) d. Michalis Sakellaridis (GRE) 6-1 6-1
Lucas Hellfritsch (GER/8) d. Andrey Uvarov (RUS/11) 6-4 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: M15 Antalya [22-28 April]

Doubles

1st Round

J.De Jong / S.Pontjodikromo (NED) d. L.Castelnuovo / Y.Shimizu (SUI/JPN/1) 7-6(8) 4-6 11-9
V.Korolev / A.Uvarov (RUS) d. A.Khomich / A.Prudnikau (BLR/wc) 6-2 7-5
M.Fufygin / R.Nashatyrkin (RUS/wc) d. E.Farmer / E.Luria (GBR/ISR) 6-3 6-0
G.Srbljak / P.Woerner (MKD/GER) d. M.Korovin / O.Prihodko (RUS/UKR/4) 6-4 4-6 10-8

B.Bobrov / P.Niklas-Salminen (RUS/FIN/3) d. K.Cekirge / B.Sahin (TUR/wc) 6-1 6-0
J.Forejtek / J.Mertl (CZE) d. J.Walder / J.Walder (GER) 6-4 6-2
M.Hermans / V.Orlov (NED/UKR) d. T.Heger / N.Rajesh (GER/USA) 6-3 6-3
C.Rodriguez / E.Struvay (COL/2) d. K.Arinc / K.Kirci (TUR) 6-1 6-3


Quarterfinal

J.De Jong / S.Pontjodikromo (NED) d. V.Korolev / A.Uvarov (RUS) 6-4 4-6 10-7
G.Srbljak / P.Woerner (MKD/GER) d. M.Fufygin / R.Nashatyrkin (RUS/wc) 6-1 2-6 10-7
B.Bobrov / P.Niklas-Salminen (RUS/FIN/3) d. J.Forejtek / J.Mertl (CZE) 6-1 6-0
C.Rodriguez / E.Struvay (COL/2) d. M.Hermans / V.Orlov (NED/UKR) 6-0 7-6(4)


Semifinal

J.De Jong / S.Pontjodikromo (NED) d. G.Srbljak / P.Woerner (MKD/GER) 6-4 6-4
B.Bobrov / P.Niklas-Salminen (RUS/FIN/3) d. C.Rodriguez / E.Struvay (COL/2) 7-6(1) 4-6 10-1


FINAL

B.Bobrov / P.Niklas-Salminen (RUS/FIN/3) d. J.De Jong / S.Pontjodikromo (NED) 6-2 6-7(8) 10-7
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: M15 Antalya [22-28 April]

Main Draw

1st Round

Dimitar Kuzmanov (BUL/1) d. Paul Woerner (GER) 6-1 6-3
Lucas Hellfritsch (GER/Q) d. Elliott Farmer (GBR/Q) 6-0 6-3
Jan Mertl (CZE) d. Michael Gloeckler (AUT/Q) 7-5 6-3
Christopher O'Connell (AUS/7) d. Kuzey Cekirge (TUR/wc) 6-4 6-3

Eduardo Struvay (COL) d. Cristian Rodriguez (COL/3) 6-2 6-4
Jesper De Jong (NED) d. Moritz Thiem (AUT/Q) 7-5 6-2
Vladyslav Orlov (UKR) d. Tim Heger (GER/wc) 6-1 6-4
Marius Ruzgas (SWE/Q) d. Luca Castelnuovo (SUI/8) 6-4 6-3

Patrik Niklas-Salminen (FIN/6) d. Mikhail Korovin (RUS) 6-1 7-5
Jonas Forejtek (CZE) d. Sidane Pontjodikromo (NED) 6-3 6-1
Bogdan Bobrov (RUS) d. Vladimir Korolev (RUS) 6-2 6-2
Marko Miladinovic (SRB/4) d. Jordi Walder (GER/Q) 6-4 6-7(2) 6-1

Christopher Heyman (BEL/5) d. Oleg Prihodko (UKR) 2-6 7-6(5) 6-4
Niklas Guttau (GER/Q) d. Gorazd Srbljak (MKD) 6-1 7-5
Neel Rajesh (USA/wc) d. Aliaksandr Prudnikau (BLR/wc) 6-3 6-2
Yuta Shimizu (JPN/2) d. Aleksei Khomich (BLR/Q) 6-7(6) 6-4 6-2


2nd Round

Dimitar Kuzmanov (BUL/1) d. Lucas Hellfritsch (GER/Q) 6-2 6-3
Christopher O'Connell (AUS/7) d. Jan Mertl (CZE) 7-6(1) 6-2
Eduardo Struvay (COL) d. Jesper De Jong (NED) 6-4 6-0
Vladyslav Orlov (UKR) d. Marius Ruzgas (SWE/Q) 6-1 6-0

Jonas Forejtek (CZE) d. Patrik Niklas-Salminen (FIN/6) 6-2 6-1
Bogdan Bobrov (RUS) d. Marko Miladinovic (SRB/4) 5-7 7-5 6-4
Christopher Heyman (BEL/5) d. Niklas Guttau (GER/Q) 7-6(5) 7-5
Yuta Shimizu (JPN/2) d. Neel Rajesh (USA/wc) 6-1 6-4


Quarterfinal

Christopher O'Connell (AUS/7) d. Dimitar Kuzmanov (BUL/1) 6-4 7-6(7)
Vladyslav Orlov (UKR) d. Eduardo Struvay (COL) 6-7(5) 7-6(4) 6-2
Jonas Forejtek (CZE) d. Bogdan Bobrov (RUS) 6-0 6-0
Christopher Heyman (BEL/5) d. Yuta Shimizu (JPN/2) 7-6(3) 6-4


Semifinal

Christopher O'Connell (AUS/7) d. Vladyslav Orlov (UKR) 6-2 6-1
Jonas Forejtek (CZE) d. Christopher Heyman (BEL/5) 1-6 7-6(4) 6-3


FINAL

Christopher O'Connell (AUS/7) d. Jonas Forejtek (CZE) 2-6 6-4 6-1
 
1 - 4 of 4 Posts
Top