Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,912 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 ANTALYA

City : Antalya, Turkey
Date : 21-27 December 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Mircea-Alexandru Jecan (ROU)

Entry List

1. Khumoyun SULTANOV (UZB)
2. Ivan NEDELKO (RUS)
3. Vladyslav ORLOV (UKR)
4. Alexander LAZAROV (BUL)
5. Marsel ILHAN (TUR)
6. Georgii KRAVCHENKO (UKR)
7. Sergey FOMIN (UZB)
8. Benjamin D'HOE (BEL)
9. Billy HARRIS (GBR)
10. Alejo Lorenzo LINGUA LAVALLEN (ARG)
11. Yanki EREL (TUR)
12. Sarp AGABIGUN (TUR)
13. Timur KIYAMOV (RUS)
14. Cengiz AKSU (TUR)
15. Peter MAKK (HUN)
16. Vladislav IVANOV (RUS)
17. Taiyo YAMANAKA (JPN)
18. (JE) Luciano DARDERI (ITA)
19. (JE) Romain FAUCON (BEL)
20. (JE) Ilya SNITARI (MDA)

21 (Q) Baran CENGIZ (TUR)
22 (Q) Pavle DALJEV (SRB)
23 (Q) Michalis SAKELLARIDIS (GRE)
24 (Q) Mert Naci TURKER (TUR)
25 (Q) Aleksandr BRAYNIN (UKR)
26 (Q) Umut AKKOYUN (TUR)
27 (Q) David BOGATIN (RUS)
28 (Q) Vasil DIMITROV (BUL)

29 (wc) Emir SENDOGAN (TUR)
30 (wc) Berk ILKEL (TUR)
31 (wc) Bora SENGUL (TUR)
32 (wc) Danylo VEREMEYCHUK (UKR)
 

·
Moderator
Joined
·
15,912 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Baran Cengiz (TUR/1) vs. Bye
Burak Bilgin (TUR) d. Furkan Karabulut (TUR) 5-7 7-6(3) 10-4
Nikita Naskidashvili (RUS) d. Suleyman Deniz Gursoy (TUR) 6-3 6-0
Gokberk Saritas (TUR) d. Kaan Cepel (TUR) 6-4 6-1

Martin Dimitrov (BUL/2) vs. Bye
Efe Comu (TUR) d. Sarp Motorcu (TUR) 6-2 6-0
Can Aydin (TUR) d. Cihan Erman Özcan (TUR) 6-1 6-1
Umut Akkoyun (TUR/9) vs. Bye

Pavle Daljev (SRB/3) vs. Bye
Toprak Avcibasi (TUR) d. Esref Can Catal (TUR) 6-0 6-0
Guney Ege Cetin (TUR) d. Ege Ersoy (TUR) 6-0 6-0
Ying Hou (GBR/11) vs. Bye

Igor Trunov (RUS/4) vs. Bye
Elesey Avtamonov (UKR) d. Hifzi Riza Cikikci (TUR) 6-0 6-1
Ataol Toker (TUR) d. Dimitris Sakellaridis (GRE) 6-4 6-0
David Bogatin (RUS/10) vs. Bye

Michalis Sakellaridis (GRE/5) vs. Bye
Mert Arabaci (TUR) d. S Mert Ozdemir (TUR) 2-6 6-2 10-5
Simeon Terziev (BUL) d. Edouard Villoslada (FRA) 6-4 6-2
Svyatoslav Ilnytskyy (UKR/15) d. Samet Ismail Mermer (TUR) 6-0 6-0

Mert Naci Turker (TUR/6) vs. Bye
Dmitrii Vasilev (RUS) d. Basaran Simsek (TUR) 6-4 6-0
Okan Okyay (TUR) d. Arda Onal (TUR) 6-4 3-6 10-5
Charles Minc (FRA/12) vs. Bye

Michel-Alexandre Fortin (CAN/7) vs. Bye
Stefanos Sakellaridis (GRE) d. Alper Okay Meryumoglu (TUR) 6-2 6-4
Osmancan Soyler (TUR) d. Onder Balci (TUR) 6-4 7-5
Vasil Dimitrov (BUL/13) vs. Bye

Aleksandr Braynin (UKR/8) vs. Bye
Mykyta Markin (UKR) d. Seiichiro Ichikawa (JPN) 6-0 6-1
Umut Kaan Yenilmez (TUR) d. Umit Ege Cankus (TUR) 6-0 3-6 10-6
Mikhail Minakov (RUS/14) d. Sarp Erdinc (TUR) 6-0 6-0

2nd Round

Baran Cengiz (TUR/1) d. Burak Bilgin (TUR) 6-2 6-7(2) 10-6
Gokberk Saritas (TUR) d. Nikita Naskidashvili (RUS) 6-4 6-4

Martin Dimitrov (BUL/2) d. Efe Comu (TUR) 7-5 6-3
Umut Akkoyun (TUR/9) d. Can Aydin (TUR) 6-0 6-0

Pavle Daljev (SRB/3) d. Toprak Avcibasi (TUR) 7-5 6-2
Ying Hou (GBR/11) d. Guney Ege Cetin (TUR) 6-4 6-3

Igor Trunov (RUS/4) d. Elesey Avtamonov (UKR) 6-4 4-6 10-6
David Bogatin (RUS/10) d. Ataol Toker (TUR) 6-3 6-3

Michalis Sakellaridis (GRE/5) d. Mert Arabaci (TUR) 6-3 3-6 10-7
Simeon Terziev (BUL) d. Svyatoslav Ilnytskyy (UKR/15) 6-4 6-4

Mert Naci Turker (TUR/6) d. Dmitrii Vasilev (RUS) 6-2 6-1
Charles Minc (FRA/12) d. Okan Okyay (TUR) 6-0 6-0

Stefanos Sakellaridis (GRE) d. Michel-Alexandre Fortin (CAN/7) 6-3 6-2
Vasil Dimitrov (BUL/13) d. Osmancan Soyler (TUR) 6-2 6-2

Aleksandr Braynin (UKR/8) d. Mykyta Markin (UKR) 6-1 6-0
Mikhail Minakov (RUS/14) d. Umut Kaan Yenilmez (TUR) 6-1 6-1

Final Round

Baran Cengiz (TUR/1) d. Gokberk Saritas (TUR) 6-1 6-2
Umut Akkoyun (TUR/9) d. Martin Dimitrov (BUL/2) 3-6 6-3 10-7
Pavle Daljev (SRB/3) d. Ying Hou (GBR/11) 6-3 6-2
David Bogatin (RUS/10)
d. Igor Trunov (RUS/4) 1-6 6-3 10-7
Michalis Sakellaridis (GRE/5) d. Simeon Terziev (BUL) 6-3 6-1
Mert Naci Turker (TUR/6) d. Charles Minc (FRA/12) 6-1 5-7 10-8
Vasil Dimitrov (BUL/13)
d. Stefanos Sakellaridis (GRE) 7-6(3) 3-6 10-5
Aleksandr Braynin (UKR/8) d. Mikhail Minakov (RUS/14) 3-6 6-2 10-8
 

·
Moderator
Joined
·
15,912 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

T.Kiyamov / K.Sultanov (RUS/UZB/1) d. O.Soyler / T.Yamanaka (TUR/JPN) 6-0 6-1
B.Harris / P.Makk (GBR/HUN) d. I.Nedelko / D.Vasilev (RUS) 6-2 6-4
C.Aksu / Y.Erel (TUR) d. M.Dimitrov / V.Dimitrov (BUL) 6-3 6-1
S.Agabigun / B.Ilkel (TUR/3) d. G.Saritas / U.Yenilmez (TUR/wc) 6-0 6-2

L.Darderi / A.Lingua Lavallen (ITA/ARG/4) d. M.Sakellaridis / S.Sakellaridis (GRE) 6-1 6-3
V.Ivanov / D.Veremeychuk (RUS/UKR) d. B.Bilgin / S.Ozdemir (TUR/wc) 7-5 6-2
A.Braynin / G.Kravchenko (UKR) d. M-A.Fortin / C.Minc (CAN/FRA) 6-3 6-2
U.Akkoyun / M.Turker (TUR/2) d. G.Cetin / B.Simsek (TUR/wc) 6-1 6-0

Quarterfinal

T.Kiyamov / K.Sultanov (RUS/UZB/1) d. B.Harris / P.Makk (GBR/HUN) 6-1 7-6(5)
C.Aksu / Y.Erel (TUR) d. S.Agabigun / B.Ilkel (TUR/3) 6-1 6-2
V.Ivanov / D.Veremeychuk (RUS/UKR) d. L.Darderi / A.Lingua Lavallen (ITA/ARG/4) 6-4 2-6 10-7
U.Akkoyun / M.Turker (TUR/2) d. A.Braynin / G.Kravchenko (UKR) 6-3 2-6 10-8

Semifinal

T.Kiyamov / K.Sultanov (RUS/UZB/1) d. C.Aksu / Y.Erel (TUR) 3-6 6-2 11-9
U.Akkoyun / M.Turker (TUR/2) d. V.Ivanov / D.Veremeychuk (RUS/UKR) 4-6 6-1 10-8

FINAL

T.Kiyamov / K.Sultanov (RUS/UZB/1)
d. U.Akkoyun / M.Turker (TUR/2) 6-4 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,912 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Khumoyun Sultanov (UZB/1) d. Aleksandr Braynin (UKR/Q) 6-0 6-3
Cengiz Aksu (TUR) d. Sarp Agabigun (TUR) 3-6 6-2 6-2
Vladislav Ivanov (RUS) d. Peter Makk (HUN) 2-6 7-6(2) 6-0
Billy Harris (GBR) d. Benjamin D'Hoe (BEL/8) 6-4 6-3

Alexander Lazarov (BUL/4) d. Romain Faucon (BEL) 6-1 6-2
Luciano Darderi (ITA) d. Emir Sendogan (TUR/wc) 6-3 6-2
Yanki Erel (TUR) d. Ilya Snitari (MDA) 6-4 6-4
Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG) d. Sergey Fomin (UZB/7) 6-4 6-2

Marsel Ilhan (TUR/5) d. Timur Kiyamov (RUS) 2-6 7-6(4) 6-4
Umut Akkoyun (TUR/Q) d. Pavle Daljev (SRB/Q) 6-3 7-6(3)
Vasil Dimitrov (BUL/Q) d. Danylo Veremeychuk (UKR/wc) 6-2 6-3
Vladyslav Orlov (UKR/3) d. Berk Ilkel (TUR/wc) 6-3 6-2

Georgii Kravchenko (UKR/6) d. Taiyo Yamanaka (JPN) 6-3 6-0
Baran Cengiz (TUR/Q) d. Bora Sengul (TUR/wc) 7-6(1) 6-4
Michalis Sakellaridis (GRE/Q) d. David Bogatin (RUS/Q) 3-6 6-4 7-5
Ivan Nedelko (RUS/2) d. Mert Naci Turker (TUR/Q) 7-5 2-6 7-5

2nd Round

Cengiz Aksu (TUR) d. Khumoyun Sultanov (UZB/1) 6-4 6-0
Billy Harris (GBR) d. Vladislav Ivanov (RUS) 6-2 6-0
Alexander Lazarov (BUL/4) d. Luciano Darderi (ITA) 2-6 6-1 7-6(6)
Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG) d. Yanki Erel (TUR) 6-7(9) 7-5 6-1

Marsel Ilhan (TUR/5) d. Umut Akkoyun (TUR/Q) 7-5 6-2
Vladyslav Orlov (UKR/3) d. Vasil Dimitrov (BUL/Q) 6-0 6-1
Georgii Kravchenko (UKR/6) d. Baran Cengiz (TUR/Q) 6-3 3-6 6-1
Ivan Nedelko (RUS/2) d. Michalis Sakellaridis (GRE/Q) 6-1 6-2

Quarterfinal

Billy Harris (GBR) d. Cengiz Aksu (TUR) 6-0 6-2
Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG) d. Alexander Lazarov (BUL/4) 6-4 7-5
Vladyslav Orlov (UKR/3) d. Marsel Ilhan (TUR/5) 1-6 7-6(6) 6-4
Georgii Kravchenko (UKR/6) d. Ivan Nedelko (RUS/2) 6-4 5-7 6-4

Semifinal

Billy Harris (GBR) d. Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG) 6-1 7-5
Georgii Kravchenko (UKR/6) d. Vladyslav Orlov (UKR/3) 6-1 6-2

FINAL

Georgii Kravchenko (UKR/6)
d. Billy Harris (GBR) 6-2 6-3
 
1 - 4 of 4 Posts
Top