Mens Tennis Forums banner
1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
16,678 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
M15 ANTALYA

City : Antalya, Turkey
Date : 20-26 January 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Riccardo BONADIO (ITA)
2 Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP)
3 Pol MARTIN TIFFON (ESP)
4 Peter NAGY (HUN)
5 Miljan ZEKIC (SRB)
6 Timofei SKATOV (KAZ)
7 Nik RAZBORSEK (SLO)
8 Alessandro PETRONE (ITA)
9 Jonathan EYSSERIC (FRA)
10 Antonio Cayetano MARCH (ECU)
11 Sandro KOPP (AUT)
12 Dragos Nicolae MADARAS (SWE)
13 Gonzalo LAMA (CHI)
14 Aleksandre BAKSHI (GEO)
15 Luca PREVOSTO (ITA)
16 Yanki EREL (TUR)
17 Justin ELEVELD (NED)
18 Matyas FUELE (HUN)
19 Nitin Kumar SINHA (IND)
20 Julien CAGNINA (BEL)
21 Marlon VANKAN (GER)
22 (JE) Taiyo YAMANAKA (JPN)

23 (Q) Bogdan BORZA (ROU)
24 (Q) Esteban BRUNA (CHI)
25 (Q) Jakob JOHANSSON-HOLM (SWE)
26 (Q) Michalis SAKELLARIDIS (GRE)
27 (Q) Osman TORSKI (GER)
28 (Q) Valentin LAPALU (FRA)

29 (wc) Emir SENDOGAN (TUR)
30 (wc) Mert Naci TURKER (TUR)
31 (wc) Umut AKKOYUN (TUR)
32 (wc) Baran SOYLER (TUR)
 

·
Moderator
Joined
·
16,678 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Bogdan Borza (ROU/1) vs. Bye
Efe Comu (TUR) d. Alessio Demichelis (ITA) 6-4 6-7(2) 11-9
Umit Ege Cankus (TUR) d. Christian Fellin (ITA) 6-4 6-3
Elijah Poritzky (USA) d. Adam Bronka (AUS/8) 6-4 6-3

Tristan Meraut (FRA/2) vs. Bye
Guney Ege Cetin (TUR) d. Utku Süer (TUR) 6-0 6-0
Szabolcs Varadi (HUN) d. Svyatoslav Ilnytskyy (UKR) 4-6 6-3 10-4
Michalis Sakellaridis (GRE/11) d. Basaran Simsek (TUR) 6-1 6-2

Moritz Stoeger (GER) d. Mate Voros (HUN/3) w.o
Osman Torski (GER) d. Cihan Akay (AUS) 6-1 6-4
Kaan Cepel (TUR) d. Mark Keki (HUN) 6-2 4-6 10-4
Maurizio Speziali (ITA/12) d. Khasan Uzakov (UZB) 6-1 6-0

Valentin Lapalu (FRA) d. Nicolas Bruna (CHI/4) 6-4 6-3
Gokalp Ayar (TUR) d. Stefanos Sakellaridis (GRE) 6-3 1-6 11-9
Halil Aydogdu (TUR) d. Timothy Lim (SGP) 6-4 7-5
Anze Arh (SLO/10) d. Jonathan Atwater (USA) 6-2 6-2

Esteban Bruna (CHI/5) d. Vladislav Gorbatenko (RUS) 6-2 6-4
Daniel Merida Aguilar (ESP) d. Gokberk Saritas (TUR) 6-1 6-1
Andrea Fiorentini (ITA) d. Can Aydin (TUR) 6-0 6-0
Lautaro Agustin Falabella (ARG/7) d. Samuil Konov (BUL) 6-7(4) 6-4 10-8

Oscar Mancineiras Cornella (ESP/6) d. Simeon Kostov (BUL) 4-6 6-4 10-4
Umut Kaan Yenilmez (TUR) d. Matteo Liusso (ITA) 6-1 6-7(5) 10-7
Furkan Karabulut (TUR) d. Ege Ersoy (TUR/wc) 6-0 6-0
Jakob Johansson-Holm (SWE/9) d. Mert Arabaci (TUR) 6-1 6-1

2nd Round

Bogdan Borza (ROU/1) d. Efe Comu (TUR) 6-0 6-0
Elijah Poritzky (USA) d. Umit Ege Cankus (TUR) 6-0 6-0

Tristan Meraut (FRA/2) d. Guney Ege Cetin (TUR) 6-2 6-0
Michalis Sakellaridis (GRE/11) d. Szabolcs Varadi (HUN) 6-2 6-2

Osman Torski (GER) d. Moritz Stoeger (GER) 6-2 6-2
Maurizio Speziali (ITA/12) d. Kaan Cepel (TUR) 6-3 6-3

Valentin Lapalu (FRA) d. Gokalp Ayar (TUR) 6-2 6-1
Anze Arh (SLO/10) d. Halil Aydogdu (TUR) 7-5 6-2

Esteban Bruna (CHI/5) d. Daniel Merida Aguilar (ESP) 6-3 6-3
Andrea Fiorentini (ITA) d. Lautaro Agustin Falabella (ARG/7) 6-4 6-4

Oscar Mancineiras Cornella (ESP/6) d. Umut Kaan Yenilmez (TUR) 3-6 6-0 10-4
Jakob Johansson-Holm (SWE/9) d. Furkan Karabulut (TUR) 6-2 6-0

Final Round

Bogdan Borza (ROU/1) d. Elijah Poritzky (USA) 6-1 6-3
Michalis Sakellaridis (GRE/11) d. Tristan Meraut (FRA/2) 6-7(3) 6-1 10-5
Osman Torski (GER) d. Maurizio Speziali (ITA/12) 6-3 6-4
Valentin Lapalu (FRA) d. Anze Arh (SLO/10) 6-1 6-1
Esteban Bruna (CHI/5) d. Andrea Fiorentini (ITA) 7-5 4-6 10-8
Jakob Johansson-Holm (SWE/9) d. Oscar Mancineiras Cornella (ESP/6) 6-2 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
16,678 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Doubles

1st Round

J.Eysseric / T.Meraut (FRA/1) d. G.Ayar / G.Saritas (TUR/wc) 6-2 6-0
A.Petrone / L.Prevosto (ITA) d. C.Akay / K.Cepel (AUS/TUR/wc) 6-3 3-6 13-11
J.Eleveld / N.Sinha (NED/IND) d. U.Cankus / U.Yenilmez (TUR/wc) 6-0 6-2
R.Bonadio / J.Cagnina (ITA/BEL/3) d. M.Fuele / O.Mancineiras Cornella (HUN/ESP) 6-2 6-4

P.Nagy / N.Razborsek (HUN/SLO/4) d. U.Akkoyun / M.Turker (TUR) 6-4 7-6(3)
A.March / P.Martin Tiffon (ECU/ESP) d. M.Keki / M.Voros (HUN/Alt) 6-3 6-7(3) 10-7
A.Bakshi / Y.Erel (GEO/TUR) d. E.Bruna / N.Bruna (CHI) 6-1 6-3
B.Borza / D.Madaras (ROU/SWE) d. G.Lama / M.Zekic (CHI/SRB/2) 7-5 3-6 10-5

M.Keki / M.Voros (HUN/Alt) replace C.Boluda-Purkiss / T.Skatov (ESP/KAZ)

Quarterfinal

J.Eysseric / T.Meraut (FRA/1) d. A.Petrone / L.Prevosto (ITA) 6-3 7-5
J.Eleveld / N.Sinha (NED/IND) d. R.Bonadio / J.Cagnina (ITA/BEL/3) 6-0 6-4
A.March / P.Martin Tiffon (ECU/ESP) d. P.Nagy / N.Razborsek (HUN/SLO/4) 6-3 6-1
B.Borza / D.Madaras (ROU/SWE) d. A.Bakshi / Y.Erel (GEO/TUR) w.o

Semifinal

J.Eleveld / N.Sinha (NED/IND) d. J.Eysseric / T.Meraut (FRA/1) 7-6(4) 6-3
B.Borza / D.Madaras (ROU/SWE) d. A.March / P.Martin Tiffon (ECU/ESP) 6-4 6-2

FINAL

B.Borza / D.Madaras (ROU/SWE) d. J.Eleveld / N.Sinha (NED/IND) 6-3 4-6 10-7
 

·
Moderator
Joined
·
16,678 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Main Draw

1st Round

Riccardo Bonadio (ITA/1) d. Baran Soyler (TUR/wc) 6-4 6-3
Gonzalo Lama (CHI) d. Taiyo Yamanaka (JPN) 2-6 6-1 6-0
Dragos Nicolae Madaras (SWE) d. Michalis Sakellaridis (GRE/Q) 6-3 6-3
Aleksandre Bakshi (GEO) d. Alessandro Petrone (ITA/8) 6-3 4-6 6-3

Pol Martin Tiffon (ESP/3) d. Esteban Bruna (CHI/Q) 6-2 6-2
Yanki Erel (TUR) d. Valentin Lapalu (FRA/Q) 6-3 6-3
Antonio Cayetano March (ECU) d. Emir Sendogan (TUR/wc) 6-2 6-1
Timofei Skatov (KAZ/6) d. Julien Cagnina (BEL) 5-7 6-3 6-3

Miljan Zekic (SRB/5) d. Umut Akkoyun (TUR/wc) 4-6 6-1 6-1
Nitin Kumar Sinha (IND) d. Jonathan Eysseric (FRA) 6-4 6-4
Matyas Fuele (HUN) d. Jakob Johansson-Holm (SWE/Q) 6-2 7-5
Peter Nagy (HUN/4) d. Osman Torski (GER/Q) 6-3 6-2

Marlon Vankan (GER) d. Nik Razborsek (SLO/7) 6-1 6-3
Justin Eleveld (NED) d. Bogdan Borza (ROU/Q) 7-6(3) 7-5
Sandro Kopp (AUT) d. Mert Naci Turker (TUR/wc) 6-4 6-3
Luca Prevosto (ITA) d. Carlos Boluda-Purkiss (ESP/2) 6-1 6-4

2nd Round

Gonzalo Lama (CHI) d. Riccardo Bonadio (ITA/1) 6-3 7-5
Dragos Nicolae Madaras (SWE) d. Aleksandre Bakshi (GEO) 2-6 6-1 2-2 ret.
Pol Martin Tiffon (ESP/3) d. Yanki Erel (TUR) 7-6(5) 6-3
Timofei Skatov (KAZ/6) d. Antonio Cayetano March (ECU) 6-2 6-3

Miljan Zekic (SRB/5) d. Nitin Kumar Sinha (IND) 7-6(3) 6-1
Peter Nagy (HUN/4) d. Matyas Fuele (HUN) 2-6 6-4 6-2
Justin Eleveld (NED) d. Marlon Vankan (GER) 7-5 6-1
Luca Prevosto (ITA) d. Sandro Kopp (AUT) 6-2 6-3

Quarterfinal

Dragos Nicolae Madaras (SWE) d. Gonzalo Lama (CHI) 6-4 6-3
Timofei Skatov (KAZ/6) d. Pol Martin Tiffon (ESP/3) 7-5 6-4
Miljan Zekic (SRB/5) d. Peter Nagy (HUN/4) 6-0 6-0
Justin Eleveld (NED) d. Luca Prevosto (ITA) 6-3 1-6 6-2

Semifinal

Timofei Skatov (KAZ/6) d. Dragos Nicolae Madaras (SWE) 6-2 6-1
Miljan Zekic (SRB/5) d. Justin Eleveld (NED) 7-6(6) 6-0

FINAL

Timofei Skatov (KAZ/6)
d. Miljan Zekic (SRB/5) 6-3 4-6 6-3
 
1 - 4 of 4 Posts
Top