Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,923 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 ANTALYA

City : Antalya, Turkey
Date : 18-24 November 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Edris Fetisleam (ROU)

Entry List

1 Hernan CASANOVA (ARG)
2 Bruno SANTANNA (BRA)
3 Dimitar KUZMANOV (BUL)
4 Matias ZUKAS (ARG)
5 Nicholas David IONEL (ROU)
6 Gilbert KLIER JUNIOR (BRA)
7 Nicolas Alberto ARRECHE (ARG)
8 Alvaro LOPEZ SAN MARTIN (ESP)
9 Fermin TENTI (ARG)
10 Mircea-Alexandru JECAN (ROU)
11 Duje AJDUKOVIC (CRO)
12 Miljan ZEKIC (SRB)
13 Ignacio MONZON (ARG)
14 Bogdan Ionut APOSTOL (ROU)
15 Maxim RATNIUK (RUS)
16 Calin MANDA (ROU)
17 Grigoriy LOMAKIN (KAZ)
18 Juan Pablo PAZ (ARG)
19 George LOFFHAGEN (GBR)
20 Koray KIRCI (TUR)
21 Gorazd SRBLJAK (MKD)
22 (JE) Alejo Lorenzo LINGUA LAVALLEN (ARG)

23 (Q) Dragos DIMA (ROU)
24 (Q) Andrea PICCHIONE (ITA)
25 (Q) Karlo KRANIC (CRO)
26 (Q) Tomas FARJAT (ARG)
27 (Q) Petru-Alexandru LUNCANU (ROU)
28 (Q) Octavio VOLPI (ARG)

29 (wc) Sarp AGABIGUN (TUR)
30 (wc) Tristan BOYER (USA)
31 (wc) Mert ALKAYA (TUR)
32 (wc) Umut AKKOYUN (TUR)
 

·
Moderator
Joined
·
15,923 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Dragos Dima (ROU/1) vs. Bye
Kuzey Cekirge (TUR) d. Stefanos Sakellaridis (GRE) 6-1 6-0
Michalis Sakellaridis (GRE) d. Kaya Arinc (TUR) 6-3 3-6 10-5
Valentin Vanta (ROU/7) d. Peter Sillanpää (FIN) 6-2 6-2

Andrea Picchione (ITA/2) vs. Bye
Federico Bertuccioli (ITA) d. Ivan Dobrijevic (SRB) 6-1 6-0
Ruben Busch (GER) d. Predrag Popovic (SRB) 6-1 6-0
Vladislav Ivanov (RUS/8) d. Cedric Stanke (GER) 6-4 6-4

Karlo Kranic (CRO/3) vs. Bye
Bozo Barun (CRO) d. Mikhail Yehayan (BLR) 6-1 3-0 ret.
Matei Adrian Georgescu (ROU) d. Carlo Alberto Fossati (ITA) 6-3 5-7 10-8
Pavle Daljev (SRB/10) d. Ivan Zaytsev (RUS) 7-5 6-3

Tomas Farjat (ARG/4) vs. Bye
Filip Krolo (GER) d. Tamerlan Kalkenov (KAZ) 6-0 6-0
Alexis Boureau (FRA) d. Efe Comu (TUR) 6-2 6-0
Berk Ilkel (TUR/11) d. Federico Lucini (ITA) 6-3 6-4

Petru-Alexandru Luncanu (ROU/5) d. Furkan Karabulut (TUR) 6-1 6-3
Osmancan Soyler (TUR) d. Emir Sendogan (TUR/wc) w.o
Mert Arabaci (TUR/wc) d. Pauli Sillanpää (FIN) 6-0 6-0
Razvan Marius Codescu (ROU/12) d. Ian Sokolov (RUS) 6-0 6-1

Octavio Volpi (ARG/6) d. Besir Durguti (MKD) 6-1 6-1
Alexander Simion (ROU) d. Robert Ziganshin (RUS) 6-3 ret.
Mihailo Radosavljevic (SRB) d. Enes Donmezer (TUR) 6-4 6-4
Vladimir Filip (ROU/9) d. Ilya Rudiukov (RUS) 7-5 7-5

2nd Round

Dragos Dima (ROU/1) d. Kuzey Cekirge (TUR) 6-1 6-1
Valentin Vanta (ROU/7) d. Michalis Sakellaridis (GRE) 6-2 7-6(4)

Andrea Picchione (ITA/2) d. Federico Bertuccioli (ITA) 6-3 6-1
Vladislav Ivanov (RUS/8) d. Ruben Busch (GER) 6-3 6-3

Karlo Kranic (CRO/3) d. Bozo Barun (CRO) 3-6 6-3 10-4
Pavle Daljev (SRB/10) d. Matei Adrian Georgescu (ROU) 6-1 6-1

Tomas Farjat (ARG/4) d. Filip Krolo (GER) 7-5 6-1
Alexis Boureau (FRA) d. Berk Ilkel (TUR/11) 6-1 6-3

Petru-Alexandru Luncanu (ROU/5) d. Osmancan Soyler (TUR) 6-2 6-2
Razvan Marius Codescu (ROU/12) d. Mert Arabaci (TUR/wc) 6-1 4-6 10-8

Octavio Volpi (ARG/6) d. Alexander Simion (ROU) 6-4 6-1
Vladimir Filip (ROU/9) d. Mihailo Radosavljevic (SRB) 7-5 6-1

Final Round

Dragos Dima (ROU/1) d. Valentin Vanta (ROU/7) 6-1 6-1
Andrea Picchione (ITA/2) d. Vladislav Ivanov (RUS/8) 7-6(5) 6-1
Karlo Kranic (CRO/3) d. Pavle Daljev (SRB/10) 3-6 6-4 10-4
Tomas Farjat (ARG/4) d. Alexis Boureau (FRA) 5-7 6-4 10-7
Petru-Alexandru Luncanu (ROU/5) d. Razvan Marius Codescu (ROU/12) 6-0 6-3
Octavio Volpi (ARG/6) d. Vladimir Filip (ROU/9) 6-3 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
15,923 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

H.Casanova / M.Zukas (ARG/1) d. U.Akkoyun / M.Alkaya (TUR) 6-2 6-4
A.Lingua Lavallen / O.Volpi (ARG) d. M.Arabaci / F.Karabulut (TUR/wc) 6-4 6-1
N.Ionel / P-A.Luncanu (ROU) d. T.Boyer / T.Farjat (USA/ARG) 6-4 7-6(5)
D.Dima / M-A.Jecan (ROU) d. I.Monzon / F.Tenti (ARG/4) 6-0 7-6(5)

P.Grigoriu / G.Lomakin (ROU/KAZ/3) d. A.Dabryian / M.Yehayan (BLR/wc) 6-1 6-1
S.Agabigun / B.Ilkel (TUR) d. R.Busch / K.Cekirge (GER/TUR/wc) 6-1 6-3
D.Ajdukovic / K.Kranic (CRO) d. V.Filip / C.Manda (ROU) 7-6(2) 6-0
N.Arreche / J.Paz (ARG/2) d. B.Durguti / G.Srbljak (MKD) 3-6 6-4 10-5

Quarterfinal

H.Casanova / M.Zukas (ARG/1) d. A.Lingua Lavallen / O.Volpi (ARG) 6-4 6-3
D.Dima / M-A.Jecan (ROU) d. N.Ionel / P-A.Luncanu (ROU) 6-4 7-5
S.Agabigun / B.Ilkel (TUR) d. P.Grigoriu / G.Lomakin (ROU/KAZ/3) 6-3 4-1 ret.
D.Ajdukovic / K.Kranic (CRO) d. N.Arreche / J.Paz (ARG/2) 6-3 6-2

Semifinal

D.Dima / M-A.Jecan (ROU) d. H.Casanova / M.Zukas (ARG/1) 6-4 6-2
D.Ajdukovic / K.Kranic (CRO) d. S.Agabigun / B.Ilkel (TUR) 6-0 4-6 10-4

FINAL

D.Ajdukovic / K.Kranic (CRO) d. D.Dima / M-A.Jecan (ROU) 6-3 3-6 10-6
 

·
Moderator
Joined
·
15,923 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Hernan Casanova (ARG/1) d. Karlo Kranic (CRO/Q) 2-6 6-4 6-1
Tomas Farjat (ARG/Q) d. Pavle Daljev (SRB/L.L) 6-7(3) 7-6(2) 6-2
Sarp Agabigun (TUR/wc) d. Grigoriy Lomakin (KAZ) 6-4 6-3
Alvaro Lopez San Martin (ESP/8) d. Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG) 6-1 6-3

Dimitar Kuzmanov (BUL/3) d. Mert Alkaya (TUR/wc) 6-2 6-2
Calin Manda (ROU) d. Fermin Tenti (ARG) 6-2 6-4
Maxim Ratniuk (RUS) d. Bogdan Ionut Apostol (ROU) 4-1 ret.
Gilbert Klier Junior (BRA/6) d. Dragos Dima (ROU/Q) 7-6(4) 6-3

Nicolas Alberto Arreche (ARG/7) d. George Loffhagen (GBR) 6-7(5) 6-2 6-2
Duje Ajdukovic (CRO) d. Andrea Picchione (ITA/Q) 6-2 5-7 6-4
Juan Pablo Paz (ARG) d. Umut Akkoyun (TUR/wc) 6-2 6-2
Matias Zukas (ARG/4) d. Tristan Boyer (USA/wc) 6-3 6-3

Nicholas David Ionel (ROU/5) d. Ignacio Monzon (ARG) 7-6(4) 2-6 6-0
Mircea-Alexandru Jecan (ROU) d. Octavio Volpi (ARG/Q) 6-2 6-0
Koray Kirci (TUR) d. Petru-Alexandru Luncanu (ROU/Q) 6-1 6-4
Bruno Santanna (BRA/2) d. Gorazd Srbljak (MKD) 6-2 6-1

Pavle Daljev (SRB/L.L) replaces Miljan Zekic (SRB)

2nd Round

Hernan Casanova (ARG/1) d. Tomas Farjat (ARG/Q) 6-3 6-4
Alvaro Lopez San Martin (ESP/8) d. Sarp Agabigun (TUR/wc) 6-3 6-4
Dimitar Kuzmanov (BUL/3) d. Calin Manda (ROU) 7-6(6) 6-2
Gilbert Klier Junior (BRA/6) d. Maxim Ratniuk (RUS) 6-3 6-4

Duje Ajdukovic (CRO) d. Nicolas Alberto Arreche (ARG/7) 6-3 6-4
Matias Zukas (ARG/4) d. Juan Pablo Paz (ARG) 6-3 6-3
Mircea-Alexandru Jecan (ROU) d. Nicholas David Ionel (ROU/5) 6-3 6-2
Bruno Santanna (BRA/2) d. Koray Kirci (TUR) 6-0 6-1

Quarterfinal

Alvaro Lopez San Martin (ESP/8) d. Hernan Casanova (ARG/1) 6-1 3-6 6-3
Gilbert Klier Junior (BRA/6) d. Dimitar Kuzmanov (BUL/3) 6-3 6-3
Duje Ajdukovic (CRO) d. Matias Zukas (ARG/4) 6-3 6-1
Mircea-Alexandru Jecan (ROU) d. Bruno Santanna (BRA/2) 1-6 7-6(4) 6-2

Semifinal

Alvaro Lopez San Martin (ESP/8) d. Gilbert Klier Junior (BRA/6) 6-2 6-3
Duje Ajdukovic (CRO) d. Mircea-Alexandru Jecan (ROU) 6-7(3) 6-4 6-2

FINAL

Duje Ajdukovic (CRO) d. Alvaro Lopez San Martin (ESP/8) 6-2 6-4
 
1 - 4 of 4 Posts
Top