Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 ANTALYA

City : Antalya, Turkey
Date : 18-24 March 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Ivan Nedelko (RUS)

Entry List

1 Dimitar KUZMANOV (BUL)
2 Cristian RODRIGUEZ (COL)
3 Marvin NETUSCHIL (GER)
4 Peter TOREBKO (GER)
5 Pietro RONDONI (ITA)
6 Jules OKALA (FRA)
7 Kirill KIVATTSEV (RUS)
8 Felipe MELIGENI RODRIGUES ALVES (BRA)
9 Dmitry POPKO (KAZ)
10 Alexander ERLER (AUT)
11 Lenny HAMPEL (AUT)
12 Tadeas PAROULEK (CZE)
13 Alessandro PETRONE (ITA)
14 Ronald SLOBODCHIKOV (RUS)
15 Denis KLOK (RUS)
16 Wilson LEITE (BRA)
17 Dimitriy VORONIN (RUS)
18 Julian OCLEPPO (ITA)
19 Vladyslav ORLOV (UKR)
20 Shalva DZHANASHIYA (RUS)
21 Tomislav JOTOVSKI (MKD)
22 (JE) Bora SENGUL (TUR)

23 (Q) Alexander SHEVCHENKO (RUS)
24 (Q) Mircea-Alexandru JECAN (ROU)
25 (Q) Georg WINKLER (ITA)
26 (Q) Yan SABANIN (RUS)
27 (Q) Sandro KOPP (AUT)
28 (Q) Takeru YUZUKI (JPN)

29 (wc) Sarp AGABIGUN (TUR)
30 (wc) Jordi WALDER (GER)
31 (wc) Tomas VANKO (SVK)
32 (wc) Burak BILGIN (TUR)
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: M15 Antalya [18-24 March]

Qualifying Draw

1st Round

Alexander Shevchenko (RUS/1) d. Aliaksandr Prudnikau (BLR/wc) 6-4 6-3
Luis Gomar Monio (ESP/11) d. Nabi Kustepe (TUR/wc) 6-0 6-0

Mircea-Alexandru Jecan (ROU/2) d. Christian Oliveira (BRA) 6-4 6-2
Yuanfeng Li (CHN/7) d. Nikita Alosha (UKR/wc) 6-3 6-0

Sandro Kopp (AUT) d. Nitin Kumar Sinha (IND/3) 6-4 6-1
Luca Gelhardt (GER/12) d. Besir Durguti (MKD) 6-3 6-0

Victor Vlad Cornea (ROU) d. Grigoriy Lomakin (KAZ/4) 6-3 7-6(7)
Takeru Yuzuki (JPN/wc) d. Michal Selecky (SVK/9) 2-6 7-6(7) 10-8

Georg Winkler (ITA/5) d. Jim Walder (GER) 6-2 6-4
Shamael Chaudhry (GBR/8) d. Sabit Suntic (SRB) 6-1 6-3

Yan Sabanin (RUS/6) d. Michalis Sakellaridis (GRE/Alt) 6-1 6-1
Alexandros Skorilas (GRE/10) d. Alexander Ovcharov (RUS) 6-4 7-6(5)

Michalis Sakellaridis (GRE/Alt) replaces Bekir Berk Sahin (TUR/wc)


Final Round

Alexander Shevchenko (RUS/1) d. Luis Gomar Monio (ESP/11) 6-3 6-3
Mircea-Alexandru Jecan (ROU/2) d. Yuanfeng Li (CHN/7) 6-2 6-3
Sandro Kopp (AUT) d. Luca Gelhardt (GER/12) 7-6(6) 4-6 10-8
Takeru Yuzuki (JPN/wc) d. Victor Vlad Cornea (ROU) 6-4 2-6 10-4
Georg Winkler (ITA/5) d. Shamael Chaudhry (GBR/8) 6-2 6-4
Yan Sabanin (RUS/6) d. Alexandros Skorilas (GRE/10) 6-2 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: M15 Antalya [18-24 March]

Doubles

1st Round

F.Meligeni Rodrigues Alves / C.Rodriguez (BRA/COL/1) d. K.Kivattsev / J.Ocleppo (RUS/ITA) w.o
K.Okagaki / T.Yuzuki (JPN/wc) d. B.Bilgin / B.Sengul (TUR) 6-2 6-0
D.Klok / D.Voronin (RUS) d. S.Agabigun / J.Okala (TUR/FRA) 6-3 6-1
V.Cornea / M-A.Jecan (ROU/4) d. A.Erler / L.Hampel (AUT) 6-2 6-2

G.Lomakin / V.Orlov (KAZ/UKR/3) d. A.Fernandez Canovas / A.Prudnikau (ESP/BLR/wc) 6-4 6-1
J.Walder / J.Walder (GER) d. L.Neagu / P.Torebko (ROU/GER/wc) 6-3 6-2
A.Ovcharov / Y.Sabanin (RUS) d. T.Jotovski / N.Sinha (MKD/IND) 6-2 7-5
W.Leite / Y.Li (BRA/CHN/2) d. S.Dzhanashia / A.Shevchenko (RUS) 6-3 2-6 10-4


Quarterfinal

F.Meligeni Rodrigues Alves / C.Rodriguez (BRA/COL/1) d. K.Okagaki / T.Yuzuki (JPN/wc) 7-5 6-3
V.Cornea / M-A.Jecan (ROU/4) d. D.Klok / D.Voronin (RUS) 6-1 6-3
G.Lomakin / V.Orlov (KAZ/UKR/3) d. J.Walder / J.Walder (GER) 6-4 6-1
W.Leite / Y.Li (BRA/CHN/2) d. A.Ovcharov / Y.Sabanin (RUS) 7-6(5) 7-5


Semifinal

F.Meligeni Rodrigues Alves / C.Rodriguez (BRA/COL/1) d. V.Cornea / M-A.Jecan (ROU/4) 7-5 6-4
G.Lomakin / V.Orlov (KAZ/UKR/3) d. W.Leite / Y.Li (BRA/CHN/2) 6-2 2-6 10-8


FINAL

F.Meligeni Rodrigues Alves / C.Rodriguez (BRA/COL/1) d. G.Lomakin / V.Orlov (KAZ/UKR/3) 6-3 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: M15 Antalya [18-24 March]

Main Draw

1st Round

Dimitar Kuzmanov (BUL/1) d. Alexander Erler (AUT) 6-0 6-1
Shalva Dzhanashia (RUS) d. Tomislav Jotovski (MKD) 6-7(2) 6-4 6-4
Sarp Agabigun (TUR/wc) d. Jordi Walder (GER/wc) 6-4 2-6 6-2
Dmitry Popko (KAZ) d. Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA/8) 7-6(5) 6-1

Peter Torebko (GER/4) d. Takeru Yuzuki (JPN/Q) 6-4 6-2
Wilson Leite (BRA) d. Bora Sengul (TUR) 6-3 6-3
Dimitriy Voronin (RUS) d. Burak Bilgin (TUR/wc) 6-1 6-1
Jules Okala (FRA/6) d. Alexander Shevchenko (RUS/Q) 6-4 6-4

Yan Sabanin (RUS/Q) d. Kirill Kivattsev (RUS/7) 6-3 4-6 7-6(4)
Mircea-Alexandru Jecan (ROU/Q) d. Vladyslav Orlov (UKR) 6-2 6-2
Alessandro Petrone (ITA) d. Tadeas Paroulek (CZE) 7-5 6-1
Marvin Netuschil (GER/3) d. Denis Klok (RUS) 6-3 6-4

Pietro Rondoni (ITA/5) d. Lenny Hampel (AUT) 6-0 7-6(4)
Georg Winkler (ITA/Q) d. Sandro Kopp (AUT/Q) 1-6 6-4 6-3
Ronald Slobodchikov (RUS) d. Tomas Vanko (SVK/wc) 6-3 6-1
Cristian Rodriguez (COL/2) d. Julian Ocleppo (ITA) 2-6 7-6(6) 6-2


2nd Round

Dimitar Kuzmanov (BUL/1) d. Shalva Dzhanashia (RUS) 6-1 6-2
Dmitry Popko (KAZ) d. Sarp Agabigun (TUR/wc) 6-0 6-2
Peter Torebko (GER/4) d. Wilson Leite (BRA) 6-4 6-3
Jules Okala (FRA/6) d. Dimitriy Voronin (RUS) 6-3 0-6 6-2

Mircea-Alexandru Jecan (ROU/Q) d. Yan Sabanin (RUS/Q) 6-2 6-3
Alessandro Petrone (ITA) d. Marvin Netuschil (GER/3) 6-2 4-6 6-4
Pietro Rondoni (ITA/5) d. Georg Winkler (ITA/Q) 7-6(3) 1-6 6-1
Ronald Slobodchikov (RUS) d. Cristian Rodriguez (COL/2) 6-3 7-5


Quarterfinal

Dmitry Popko (KAZ) d. Dimitar Kuzmanov (BUL/1) 6-3 2-6 6-2
Peter Torebko (GER/4) d. Jules Okala (FRA/6) 3-6 6-1 6-3
Mircea-Alexandru Jecan (ROU/Q) d. Alessandro Petrone (ITA) 6-3 6-2
Pietro Rondoni (ITA/5) d. Ronald Slobodchikov (RUS) 6-3 2-6 6-1


Semifinal

Dmitry Popko (KAZ) d. Peter Torebko (GER/4) 6-3 6-4
Pietro Rondoni (ITA/5) d. Mircea-Alexandru Jecan (ROU/Q) 6-2 6-1


FINAL

Dmitry Popko (KAZ) d. Pietro Rondoni (ITA/5) 5-7 6-4 6-1
 
1 - 4 of 4 Posts
Top