Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
16,340 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
M15 ANTALYA

City : Antalya, Turkey
Date : 16-22 December 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Ivan Nedelko (RUS)

Entry List

1 Manuel GUINARD (FRA)
2 Ivan NEDELKO (RUS)
3 Igor SIJSLING (NED)
4 Vladyslav ORLOV (UKR)
5 Marko MILADINOVIC (SRB)
6 Mircea-Alexandru JECAN (ROU)
7 Alvaro LOPEZ SAN MARTIN (ESP)
8 Marco BORTOLOTTI (ITA)
9 Fermin TENTI (ARG)
10 Michal DEMBEK (POL)
11 Miljan ZEKIC (SRB)
12 Alexander SHEVCHENKO (RUS)
13 Patrik RIKL (CZE)
14 Ignacio MONZON (ARG)
15 Andrey CHEPELEV (RUS)
16 Benjamin D'HOE (BEL)
17 Gustav HANSSON (SWE)
18 Marco MICELI (ITA)
19 Vladimir KOROLEV (RUS)
20 Koray KIRCI (TUR)
21 Luka PAVLOVIC (FRA)
22 Yanki EREL (TUR)

23 (Q) Luigi SORRENTINO (ITA)
24 (Q) Colin VAN BEEM (NED)
25 (Q) Niklas SCHELL (GER)
26 (Q) Lucas BOUQUET (FRA)
27 (Q) Glenn SMITS (NED)
28 (Q) Luca CASTAGNOLA (ITA)

29 (wc) Kuzey CEKIRGE (TUR)
30 (wc) Emir SENDOGAN (TUR)
31 (wc) Igor PANIN (RUS)
32 (wc) Richard ZUSMAN (USA)
 

·
Moderator
Joined
·
16,340 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Nathan Seateun (FRA/1) d. Vlad Stoica (ROU) 6-2 6-1
Lucas Bouquet (FRA) d. Enrico Becuzzi (ITA) 6-1 6-0
Augusto Virgili (ITA) d. Mustafa Can Gunes (TUR) 6-0 6-1
Takuya Kumasaka (JPN/9) d. Svyatoslav Ilnytskyy (UKR) 6-4 6-4

Luigi Sorrentino (ITA/2) d. Grgo Dujmovic (CRO) 6-1 6-4
Ivan Zaytsev (RUS) d. David Asatiani (GEO) 6-0 6-0
Takuya Kureoka (JPN) d. Lisandru Rodriguez (FRA/wc) 7-6(6) 2-6 10-7
Linus Frost (SWE/11) d. Anze Arh (SLO) w.o

Darko Jandric (SRB/3) d. Basaran Simsek (TUR/wc) 6-2 6-2
Daniil Gusev (RUS) d. Sabit Suntic (SRB) 6-4 4-6 10-7
Glenn Smits (NED) d. Guney Ege Cetin (TUR/wc) 6-0 6-2
Dmitrii Baskov (MDA/wc) d. Pavle Daljev (SRB/10) 6-2 7-5

Karlo Cubelic (GER/4) d. Mikhail Yehayan (BLR/wc) 6-1 6-0
Luca Castagnola (ITA/wc) d. Tobias Kirchlechner (ITA) 6-4 6-1
Riccardo Mascarini (ITA) d. Stefanos Sakellaridis (GRE) 6-3 6-4
Gokberk Ergeneman (TUR) d. Simone Cacciapuoti (ITA/12) 7-6(4) 6-4

Colin Van Beem (NED/5) d. Moritz Trocker (ITA) 6-3 6-3
Fariduni Bakhodur (TJK) d. Artsiom Dabryian (BLR) 6-2 6-4
Rok Komac (SLO) d. Ronald Gabas (SVK) 6-0 6-1
Pavel Shchaya-Zubrov (RUS) d. Tomislav Jotovski (MKD/7) 6-4 6-3

Octavio Volpi (ARG/6) d. Jonas Greif (ITA) 6-4 6-4
Cedric Stanke (GER) d. Daniil Savelev (RUS/wc) 6-1 4-6 12-10
Pietro Mugelli (ITA) d. Leonid Mazo (RUS) 6-1 6-3
Niklas Schell (GER/8) d. Michalis Sakellaridis (GRE) 6-3 6-3

2nd Round

Lucas Bouquet (FRA) d. Nathan Seateun (FRA/1) 6-4 4-6 10-8
Takuya Kumasaka (JPN/9) d. Augusto Virgili (ITA) 6-0 6-2

Luigi Sorrentino (ITA/2) d. Ivan Zaytsev (RUS) 6-1 6-2
Linus Frost (SWE/11) d. Takuya Kureoka (JPN) 6-1 6-0

Daniil Gusev (RUS) d. Darko Jandric (SRB/3) 3-6 6-4 10-8
Glenn Smits (NED) d. Dmitrii Baskov (MDA/wc) 6-3 6-2

Luca Castagnola (ITA/wc) d. Karlo Cubelic (GER/4) 1-6 7-6(6) 10-6
Gokberk Ergeneman (TUR) d. Riccardo Mascarini (ITA) 6-3 7-6(4)

Colin Van Beem (NED/5) d. Fariduni Bakhodur (TJK) 6-1 6-2
Pavel Shchaya-Zubrov (RUS) d. Rok Komac (SLO) 6-2 6-1

Octavio Volpi (ARG/6) d. Cedric Stanke (GER) 7-5 6-2
Niklas Schell (GER/8) d. Pietro Mugelli (ITA) 6-2 6-0

Final Round

Lucas Bouquet (FRA) d. Takuya Kumasaka (JPN/9) 7-5 6-2
Luigi Sorrentino (ITA/2) d. Linus Frost (SWE/11) 7-6(2) 6-3
Glenn Smits (NED) d. Daniil Gusev (RUS) 6-4 4-6 10-1
Luca Castagnola (ITA/wc) d. Gokberk Ergeneman (TUR) 6-4 7-5
Colin Van Beem (NED/5) d. Pavel Shchaya-Zubrov (RUS) 6-1 6-3
Niklas Schell (GER/8) d. Octavio Volpi (ARG/6) 6-4 3-0 ret.
 

·
Moderator
Joined
·
16,340 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Doubles

1st Round

M.Bortolotti / M-A.Jecan (ITA/ROU/1) d. T.Altuna / Y.Erel (TUR) 6-4 4-6 10-7
M.Sakellaridis / S.Sakellaridis (GRE) d. B.D'Hoe / M.Miceli (BEL/ITA) w.o
L.Frost / G.Hansson (SWE) d. G.Smits / C.Van Beem (NED) 7-6(2) 6-0
K.Cubelic / N.Schell (GER/4) d. T.Kumasaka / T.Kureoka (JPN/wc) 6-3 7-6(4)

I.Monzon / F.Tenti (ARG/3) d. V.Korolev / L.Mazo (RUS) 6-7(3) 7-5 10-3
I.Panin / P.Shchaya-Zubrov (RUS/wc) d. E.Becuzzi / E.Sendogan (ITA/TUR/wc) 6-2 5-7 10-3
D.Baskov / V.Stoica (MDA/ROU) d. G.Ergeneman / K.Kirci (TUR) 6-4 6-2
L.Pavlovic / A.Virgili (FRA/ITA) d. D.Jandric / V.Orlov (SRB/UKR/2) 5-7 7-5 15-13

Quarterfinal

M.Bortolotti / M-A.Jecan (ITA/ROU/1) d. M.Sakellaridis / S.Sakellaridis (GRE) 6-3 6-1
L.Frost / G.Hansson (SWE) d. K.Cubelic / N.Schell (GER/4) 6-1 7-5
I.Panin / P.Shchaya-Zubrov (RUS/wc) d. I.Monzon / F.Tenti (ARG/3) 7-6(11) 0-6 10-5
L.Pavlovic / A.Virgili (FRA/ITA) d. D.Baskov / V.Stoica (MDA/ROU) 6-4 6-2

Semifinal

M.Bortolotti / M-A.Jecan (ITA/ROU/1) d. L.Frost / G.Hansson (SWE) 6-1 6-2
L.Pavlovic / A.Virgili (FRA/ITA) d. I.Panin / P.Shchaya-Zubrov (RUS/wc) 6-1 6-3

FINAL

M.Bortolotti / M-A.Jecan (ITA/ROU/1)
d. L.Pavlovic / A.Virgili (FRA/ITA) 7-5 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
16,340 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Main Draw

1st Round

Manuel Guinard (FRA/1) d. Alexander Shevchenko (RUS) 6-3 6-2
Emir Sendogan (TUR/wc) d. Igor Panin (RUS/wc) 6-1 6-0
Glenn Smits (NED/Q) d. Fermin Tenti (ARG) 6-3 3-6 6-4
Marko Miladinovic (SRB/5) d. Luca Castagnola (ITA/Q) 6-4 7-5

Kuzey Cekirge (TUR/wc) d. Vladyslav Orlov (UKR/4) 6-3 6-4
Andrey Chepelev (RUS) d. Koray Kirci (TUR) 6-3 3-0 ret.
Gustav Hansson (SWE) d. Luka Pavlovic (FRA) 6-3 6-2
Vladimir Korolev (RUS) d. Marco Bortolotti (ITA/8) 4-6 6-4 6-4

Mircea-Alexandru Jecan (ROU/6) d. Luigi Sorrentino (ITA/Q) 6-1 6-4
Colin Van Beem (NED/Q) d. Patrik Rikl (CZE) 3-6 6-4 6-2
Benjamin D'Hoe (BEL) d. Octavio Volpi (ARG/L.L) 4-6 5-1 ret.
Igor Sijsling (NED/3) d. Richard Zusman (USA/wc) 6-4 6-2

Alvaro Lopez San Martin (ESP/7) d. Lucas Bouquet (FRA/Q) 6-1 6-2
Yanki Erel (TUR) d. Marco Miceli (ITA) 6-4 6-0
Niklas Schell (GER/Q) d. Ignacio Monzon (ARG) 6-4 6-1
Ivan Nedelko (RUS/2) d. Michal Dembek (POL) 6-7(6) 7-5 6-2

Octavio Volpi (ARG/L.L) replaces Miljan Zekic (SRB)

2nd Round

Manuel Guinard (FRA/1) d. Emir Sendogan (TUR/wc) 6-2 6-2
Marko Miladinovic (SRB/5) d. Glenn Smits (NED/Q) 6-2 6-3
Andrey Chepelev (RUS) d. Kuzey Cekirge (TUR/wc) 6-1 6-3
Gustav Hansson (SWE) d. Vladimir Korolev (RUS) 6-3 6-3

Mircea-Alexandru Jecan (ROU/6) d. Colin Van Beem (NED/Q) 7-5 6-3
Benjamin D'Hoe (BEL) d. Igor Sijsling (NED/3) 6-3 6-4
Alvaro Lopez San Martin (ESP/7) d. Yanki Erel (TUR) 6-7(4) 6-2 6-1
Ivan Nedelko (RUS/2) d. Niklas Schell (GER/Q) 3-6 6-3 6-3

Quarterfinal

Marko Miladinovic (SRB/5) d. Manuel Guinard (FRA/1) 6-1 ret.
Gustav Hansson (SWE) d. Andrey Chepelev (RUS) 3-6 6-2 6-3
Mircea-Alexandru Jecan (ROU/6) d. Benjamin D'Hoe (BEL) 6-2 6-3
Ivan Nedelko (RUS/2) d. Alvaro Lopez San Martin (ESP/7) 7-6(5) 6-4

Semifinal

Marko Miladinovic (SRB/5) d. Gustav Hansson (SWE) w.o
Mircea-Alexandru Jecan (ROU/6) d. Ivan Nedelko (RUS/2) 6-1 6-1

FINAL

Mircea-Alexandru Jecan (ROU/6)
d. Marko Miladinovic (SRB/5) 6-3 6-3
 
1 - 4 of 4 Posts
Top