Mens Tennis Forums banner

1 - 7 of 7 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,899 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 ANTALYA

City : Antalya, Turkey
Date : 14-20 December 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Alvaro Lopez San Martin (ESP)

Entry List

1. Lucas MIEDLER (AUT)
2. Khumoyun SULTANOV (UZB)
3. Ivan NEDELKO (RUS)
4. Vladyslav ORLOV (UKR)
5. Nerman FATIC (BIH)
6. Miljan ZEKIC (SRB)
7. Mircea-Alexandru JECAN (ROU)
8. Alvaro LOPEZ SAN MARTIN (ESP)
9. Sanjar FAYZIEV (UZB)
10. Paul JUBB (GBR)
11. Marsel ILHAN (TUR)
12. Georgii KRAVCHENKO (UKR)
13. Sergey FOMIN (UZB)
14. Billy HARRIS (GBR)
15. Cezar CRETU (ROU)
16. Alejo Lorenzo LINGUA LAVALLEN (ARG)
17. Tadeas PAROULEK (CZE)
18. Timur KIYAMOV (RUS)
19. (JE) Luciano DARDERI (ITA)
20. (JE) Romain FAUCON (BEL)

21 (Q) Mikhail FUFYGIN (RUS)
22 (Q) Oleksandr OVCHARENKO (UKR)
23 (Q) Filip MISOLIC (AUT)
24 (Q) Vladislav IVANOV (RUS)
25 (Q) Admir KALENDER (CRO)
26 (Q) Berk ILKEL (TUR)
27 (Q) Bora SENGUL (TUR)
28 (Q) Tommaso CARNEVALE-MIINO (ITA)

29 (wc) Sarp AGABIGUN (TUR)
30 (wc) Cengiz AKSU (TUR)
31 (wc) Baran CENGIZ (TUR)
32 (wc) Mert Naci TURKER (TUR)
 

·
Moderator
Joined
·
15,899 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Bye vs. Bye
Bora Sengul (TUR) d. Basaran Simsek (TUR) 6-4 6-3
Kaan Cepel (TUR) d. Can Zorlu (TUR) 6-1 4-6 10-3
Igor Trunov (RUS/13) d. Onder Balci (TUR) 6-4 6-3

Mikhail Fufygin (RUS/2) d. Hans Peter Kaufmann (AUT) 6-2 7-6(3)
Elijah Poritzky (USA) d. Nikita Naskidashvili (RUS) 7-5 6-2
Samuil Konov (BUL) d. Ataol Toker (TUR) 6-3 6-1
Daniil Savelev (RUS/16) d. Suleyman Deniz Gursoy (TUR) 6-3 6-3

Vasil Dimitrov (BUL) vs. Bye
Elesey Avtamonov (UKR) d. Sarp Motorcu (TUR) 6-0 6-3
Mile Matic (CRO) d. Tom Paris (FRA) 6-0 6-3
Admir Kalender (CRO/12) d. Hifzi Riza Cikikci (TUR) 6-0 6-0

Oleksandr Ovcharenko (UKR/4) d. Mikhail Minakov (RUS) 6-4 6-4
Stefanos Sakellaridis (GRE) d. Guney Ege Cetin (TUR) 3-6 7-5 10-6
Gokberk Saritas (TUR) d. Daniil Gusev (RUS) 6-3 6-1
Melchior Delloye (FRA) d. Emir Sendogan (TUR/14) 6-1 1-0 ret.

Filip Misolic (AUT/5) d. Ying Hou (GBR) 6-1 6-1
Svyatoslav Ilnytskyy (UKR) d. Seiichiro Ichikawa (JPN) 6-0 6-0
S Mert Ozdemir (TUR) d. Ozen Usakli (TUR) 6-4 7-5
Roman Nashatyrkin (RUS) d. Mert Alkaya (TUR/9) w.o

Vladislav Ivanov (RUS/6) d. Osmancan Soyler (TUR) 6-2 6-1
Dmitrii Vasilev (RUS) d. Michel-Alexandre Fortin (CAN) 6-1 6-1
David Bogatin (RUS) d. Dimitris Sakellaridis (GRE) 6-1 6-4
Ilya Snitari (MDA) d. Noah Thurner (GER/10) 6-2 6-4

Daniel Cox (GBR) d. Taiyo Yamanaka (JPN/7) 6-3 6-4
Aleksandr Braynin (UKR) d. Danylo Veremeychuk (UKR) 6-4 6-4
Tommaso Carnevale-Miino (ITA) d. Sefa Suluoglu (TUR) 6-1 7-5
Teodor-Dacian Craciun (ROU) d. Pavle Daljev (SRB/11) 7-6(5) 5-7 10-6

Evgeny Philippov (RUS/8) d. Umut Akkoyun (TUR) 7-5 6-3
Burak Bilgin (TUR) d. Dean Thurner (GER) 7-6(4) 5-7 13-11
Michalis Sakellaridis (GRE) d. Erdem Isitan (NED) 7-6(4) 6-0
Berk Ilkel (TUR/15) d. Umit Ege Cankus (TUR) 6-2 6-1

Bye replaces Tadeas Paroulek (CZE/1) (→ Main Draw)
Bye replaces Timur Kiyamov (RUS/3) (→ Main Draw)

2nd Round

Bora Sengul (TUR) vs. Bye
Kaan Cepel (TUR) d. Igor Trunov (RUS/13) 4-6 6-4 10-4

Mikhail Fufygin (RUS/2) d. Elijah Poritzky (USA) 2-6 6-1 11-9
Samuil Konov (BUL) d. Daniil Savelev (RUS/16) 6-1 2-0 ret.

Vasil Dimitrov (BUL) d. Elesey Avtamonov (UKR) 6-0 6-1
Admir Kalender (CRO/12) d. Mile Matic (CRO) 6-3 7-6(1)

Oleksandr Ovcharenko (UKR/4) d. Stefanos Sakellaridis (GRE) 6-1 6-0
Gokberk Saritas (TUR) d. Melchior Delloye (FRA) 6-0 6-4

Filip Misolic (AUT/5) d. Svyatoslav Ilnytskyy (UKR) 6-1 6-4
S Mert Ozdemir (TUR) d. Roman Nashatyrkin (RUS) 6-3 6-3

Vladislav Ivanov (RUS/6) d. Dmitrii Vasilev (RUS) 6-3 7-6(5)
Ilya Snitari (MDA) d. David Bogatin (RUS) 6-0 6-0

Aleksandr Braynin (UKR) d. Daniel Cox (GBR) 6-3 6-2
Tommaso Carnevale-Miino (ITA) d. Teodor-Dacian Craciun (ROU) 2-1 ret.

Evgeny Philippov (RUS/8) d. Burak Bilgin (TUR) 6-1 6-3
Berk Ilkel (TUR/15) d. Michalis Sakellaridis (GRE) 6-0 6-1

Final Round

Bora Sengul (TUR) d. Kaan Cepel (TUR) 6-4 4-6 10-6
Mikhail Fufygin (RUS/2) d. Samuil Konov (BUL) 6-3 7-6(6)
Admir Kalender (CRO/12) d. Vasil Dimitrov (BUL) 6-3 6-4
Oleksandr Ovcharenko (UKR/4) d. Gokberk Saritas (TUR) 6-1 6-0
Filip Misolic (AUT/5) d. S Mert Ozdemir (TUR) 6-3 6-2
Vladislav Ivanov (RUS/6) d. Ilya Snitari (MDA) 7-6(4) 6-4
Tommaso Carnevale-Miino (ITA) d. Aleksandr Braynin (UKR) 6-3 7-5
Berk Ilkel (TUR/15) d. Evgeny Philippov (RUS/8) 5-7 7-5 10-7
 

·
Moderator
Joined
·
15,899 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

M-A.Jecan / V.Orlov (ROU/UKR/1) d. B.Ilkel / B.Sengul (TUR) 6-3 6-4
L.Darderi / G.Kravchenko (ITA/UKR) d. S.Agabigun / O.Soyler (TUR) 6-2 6-4
C.Cretu / T.Paroulek (ROU/CZE) d. H.Kaufmann / L.Miedler (AUT/Alt) 6-7(5) 6-2 10-3
M.Fufygin / R.Nashatyrkin (RUS/4) d. S.Gursoy / G.Saritas (TUR/wc) 6-1 2-6 10-4

T.Kiyamov / K.Sultanov (RUS/UZB/3) d. A.Braynin / E.Philippov (UKR/RUS/Alt) 3-6 6-3 10-2
K.Cepel / E.Sendogan (TUR/wc) d. M.Sakellaridis / S.Sakellaridis (GRE) 6-4 6-4
C.Aksu / Y.Erel (TUR) d. B.Harris / O.Ovcharenko (GBR/UKR) 7-5 6-2
S.Fayziev / S.Fomin (UZB/2) d. U.Akkoyun / M.Turker (TUR) 7-6(4) 6-3

H.Kaufmann / L.Miedler (AUT/Alt) replace D.Veremeychuk / M.Zekic (UKR/SRB)
A.Braynin / E.Philippov (UKR/RUS/Alt) replace G.Cetin / B.Simsek (TUR/wc)

Quarterfinal

L.Darderi / G.Kravchenko (ITA/UKR) d. M-A.Jecan / V.Orlov (ROU/UKR/1) 6-3 7-6(5)
M.Fufygin / R.Nashatyrkin (RUS/4) d. C.Cretu / T.Paroulek (ROU/CZE) 6-3 7-6(4)
T.Kiyamov / K.Sultanov (RUS/UZB/3) d. K.Cepel / E.Sendogan (TUR/wc) 6-0 6-4
S.Fayziev / S.Fomin (UZB/2) d. C.Aksu / Y.Erel (TUR) 6-2 6-2

Semifinal

L.Darderi / G.Kravchenko (ITA/UKR) d. M.Fufygin / R.Nashatyrkin (RUS/4) 6-2 7-6(1)
T.Kiyamov / K.Sultanov (RUS/UZB/3) d. S.Fayziev / S.Fomin (UZB/2) 6-4 3-6 10-8

FINAL

T.Kiyamov / K.Sultanov (RUS/UZB/3)
d. L.Darderi / G.Kravchenko (ITA/UKR) 6-2 7-6(5)
 

·
Moderator
Joined
·
15,899 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Oleksandr Ovcharenko (UKR/Q) d. Lucas Miedler (AUT/1) 6-4 6-3
Timur Kiyamov (RUS) d. Tadeas Paroulek (CZE) 6-0 6-1
Georgii Kravchenko (UKR) d. Mert Naci Turker (TUR/wc) 6-4 6-1
Alvaro Lopez San Martin (ESP/8) d. Baran Cengiz (TUR/wc) 6-1 6-1

Ivan Nedelko (RUS/3) d. Berk Ilkel (TUR/Q) 6-1 6-2
Sanjar Fayziev (UZB) d. Vladislav Ivanov (RUS/Q) 6-3 6-1
Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG) d. Tommaso Carnevale-Miino (ITA/Q) 6-2 6-0
Mircea-Alexandru Jecan (ROU/7) d. Romain Faucon (BEL) 6-4 3-6 6-0

Billy Harris (GBR) d. Miljan Zekic (SRB/6) 7-6(6) 6-4
Cezar Cretu (ROU) d. Filip Misolic (AUT/Q) 7-5 6-3
Cengiz Aksu (TUR/wc) d. Sarp Agabigun (TUR/wc) 7-6(8) 6-3
Vladyslav Orlov (UKR/4) d. Sergey Fomin (UZB) 6-4 5-7 6-2

Nerman Fatic (BIH/5) d. Admir Kalender (CRO/Q) 6-2 7-6(4)
Mikhail Fufygin (RUS/Q) d. Bora Sengul (TUR/Q) 6-3 6-2
Paul Jubb (GBR) d. Luciano Darderi (ITA) 6-3 6-0
Marsel Ilhan (TUR) d. Khumoyun Sultanov (UZB/2) 6-3 6-1

2nd Round

Oleksandr Ovcharenko (UKR/Q) d. Timur Kiyamov (RUS) 7-6(2) 3-6 6-2
Georgii Kravchenko (UKR) d. Alvaro Lopez San Martin (ESP/8) 6-4 6-4
Ivan Nedelko (RUS/3) d. Sanjar Fayziev (UZB) 6-4 6-1
Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG) d. Mircea-Alexandru Jecan (ROU/7) 6-3 6-1

Cezar Cretu (ROU) d. Billy Harris (GBR) 6-3 6-3
Vladyslav Orlov (UKR/4) d. Cengiz Aksu (TUR/wc) 6-3 6-4
Nerman Fatic (BIH/5) d. Mikhail Fufygin (RUS/Q) 6-1 6-2
Paul Jubb (GBR) d. Marsel Ilhan (TUR) 7-6(5) 4-6 7-6(4)

Quarterfinal

Georgii Kravchenko (UKR) d. Oleksandr Ovcharenko (UKR/Q) 6-2 6-0
Ivan Nedelko (RUS/3) d. Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG) 6-4 6-4
Vladyslav Orlov (UKR/4) d. Cezar Cretu (ROU) 4-6 6-2 6-3
Nerman Fatic (BIH/5) d. Paul Jubb (GBR) 7-6(5) 7-5

Semifinal

Georgii Kravchenko (UKR) d. Ivan Nedelko (RUS/3) 6-4 6-3
Vladyslav Orlov (UKR/4) d. Nerman Fatic (BIH/5) 1-6 6-3 6-4

FINAL

Vladyslav Orlov (UKR/4)
d. Georgii Kravchenko (UKR) 2-6 6-3 6-4
 
1 - 7 of 7 Posts
Top