Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
16,235 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 ANTALYA

City : Antalya, Turkey
Date : 13-19 January 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Javier BARRANCO COSANO (ESP)
2 Riccardo BONADIO (ITA)
3 Filip Cristian JIANU (ROU)
4 Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP)
5 Johan NIKLES (SUI)
6 Marco BORTOLOTTI (ITA)
7 Timofei SKATOV (KAZ)
8 Davide GALOPPINI (ITA)
9 Alessandro PETRONE (ITA)
10 Dragos Nicolae MADARAS (SWE)
11 Dan Alexandru TOMESCU (ROU)
12 Aryan GOVEAS (IND)
13 Gonzalo LAMA (CHI)
14 Calin MANDA (ROU)
15 Luca PREVOSTO (ITA)
16 Gianni MINA (FRA)
17 Albert ROGLAN (ESP)
18 Nitin Kumar SINHA (IND)
19 Marlon VANKAN (GER)
20 Zakhar TRAPEZNIKOV (RUS)
21 Nicolas BRUNA (CHI)
22 (JE) Taiyo YAMANAKA (JPN)

23 (Q) Luigi SORRENTINO (ITA)
24 (Q) Vasile ANTONESCU (ROU)
25 (Q) Mert ALKAYA (TUR)
26 (Q) Lorenzo VATTERONI (ITA)
27 (Q) Anze ARH (SLO)
28 (Q) Alberto CAMMARATA (ITA)

29 (wc) Yanki EREL (TUR)
30 (wc) Julien CAGNINA (BEL)
31 (wc) Vladislav IVANOV (RUS)
32 (wc) Mert Naci TURKER (TUR)
 

·
Moderator
Joined
·
16,235 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Luigi Sorrentino (ITA/1) vs. Bye
Matteo Liusso (ITA) d. Elesey Avtamonov (UKR) 6-4 6-2
Andrea Fiorentini (ITA) d. Pablo Carretero (ESP) 6-3 6-3
Moritz Pfaff (GER/8) vs. Bye

Vasile Antonescu (ROU/2) vs. Bye
Kaan Cepel (TUR) d. Khasan Uzakov (UZB) 6-0 6-0
Umut Akkoyun (TUR) d. Cihan Akay (AUS) 6-3 6-2
Berk Ilkel (TUR/9) vs. Bye

Niklas Schell (GER/3) vs. Bye
Simeon Kostov (BUL) d. Daniil Gusev (RUS) 6-4 6-7(5) 10-5
Alberto Cammarata (ITA) d. Denis Milchenko (UKR) 6-4 6-1
Sahil Gaware (IND/7) vs. Bye

Esteban Bruna (CHI/4) vs. Bye
Ege Dora Guler (TUR) d. Sotiris Skoupas (GRE) 6-3 6-0
Stefanos Sakellaridis (GRE) d. Alessio Demichelis (ITA) 6-3 5-7 10-4
Lorenzo Vatteroni (ITA/10) vs. Bye

Mert Alkaya (TUR/5) vs. Bye
Tobias Brutscher (GER) d. Mykyta Shurubura (UKR) 6-0 6-0
Xin Hu (CHN) d. Moritz Stoeger (GER) 6-4 6-3
Michalis Sakellaridis (GRE/12) d. Kaiwei Wang (CHN) 6-3 6-1

Lautaro Agustin Falabella (ARG/6) vs. Bye
Osman Torski (GER) d. Ege Ersoy (TUR/wc) 6-0 6-0
Antonio Mazzeo (ITA) d. Osmancan Soyler (TUR) 6-7(2) 6-3 10-8
Anze Arh (SLO/11) d. Timothy Lim (SGP) 6-1 6-0

2nd Round

Luigi Sorrentino (ITA/1) d. Matteo Liusso (ITA) 6-1 6-0
Andrea Fiorentini (ITA) d. Moritz Pfaff (GER/8) 6-4 2-6 10-8

Vasile Antonescu (ROU/2) d. Kaan Cepel (TUR) 6-2 6-0
Berk Ilkel (TUR/9) d. Umut Akkoyun (TUR) 6-2 6-2

Niklas Schell (GER/3) d. Simeon Kostov (BUL) 6-2 6-2
Alberto Cammarata (ITA) d. Sahil Gaware (IND/7) 6-1 6-2

Esteban Bruna (CHI/4) d. Ege Dora Guler (TUR) 6-0 6-0
Lorenzo Vatteroni (ITA/10) d. Stefanos Sakellaridis (GRE) 6-2 6-0

Mert Alkaya (TUR/5) d. Tobias Brutscher (GER) 6-4 6-1
Michalis Sakellaridis (GRE/12) d. Xin Hu (CHN) 6-3 6-3

Osman Torski (GER) d. Lautaro Agustin Falabella (ARG/6) 6-3 6-1
Anze Arh (SLO/11) d. Antonio Mazzeo (ITA) 6-7(5) 6-2 10-8

Final Round

Luigi Sorrentino (ITA/1) d. Andrea Fiorentini (ITA) 6-2 3-6 10-6
Vasile Antonescu (ROU/2) d. Berk Ilkel (TUR/9) 6-2 6-3
Alberto Cammarata (ITA) d. Niklas Schell (GER/3) 6-1 6-2
Lorenzo Vatteroni (ITA/10) d. Esteban Bruna (CHI/4) 7-6(6) 6-3
Mert Alkaya (TUR/5) d. Michalis Sakellaridis (GRE/12) 6-0 7-6(2)
Anze Arh (SLO/11) d. Osman Torski (GER) 6-3 2-6 10-7
 

·
Moderator
Joined
·
16,235 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

T.Altuna / Y.Erel (TUR/1) d. S.Kostov / T.Lim (BUL/SGP/wc) 6-0 6-4
D.Madaras / C.Manda (SWE/ROU) d. M.Pfaff / M.Vankan (GER) 6-3 6-3
U.Akkoyun / J.Cagnina (TUR/BEL) d. N.Schell / O.Torski (GER) 6-1 6-4
E.Bruna / N.Bruna (CHI/4) d. L.Falabella / N.Sinha (ARG/IND) 7-5 6-3

O.Soyler / M.Turker (TUR/wc) d. V.Antonescu / C.Boluda-Purkiss (ROU/ESP/3) 7-6(6) 6-3
L.Sorrentino / L.Vatteroni (ITA) d. S.Gaware / A.Goveas (IND) 6-3 6-3
V.Ivanov / T.Skatov (RUS/KAZ) d. C.Akay / B.Ilkel (AUS/TUR/wc) 6-1 6-4
A.Petrone / L.Prevosto (ITA/2) d. X.Hu / Z.Trapeznikov (CHN/RUS) 6-3 6-4

Quarterfinal

T.Altuna / Y.Erel (TUR/1) d. D.Madaras / C.Manda (SWE/ROU) 6-4 6-2
U.Akkoyun / J.Cagnina (TUR/BEL) d. E.Bruna / N.Bruna (CHI/4) 6-4 3-6 10-2
O.Soyler / M.Turker (TUR/wc) d. L.Sorrentino / L.Vatteroni (ITA) 3-6 6-3 10-5
A.Petrone / L.Prevosto (ITA/2) d. V.Ivanov / T.Skatov (RUS/KAZ) 6-2 6-2

Semifinal

U.Akkoyun / J.Cagnina (TUR/BEL) d. T.Altuna / Y.Erel (TUR/1) 6-3 6-4
A.Petrone / L.Prevosto (ITA/2) d. O.Soyler / M.Turker (TUR/wc) 7-6(4) 6-3

FINAL

U.Akkoyun / J.Cagnina (TUR/BEL) d. A.Petrone / L.Prevosto (ITA/2) 6-3 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
16,235 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Javier Barranco Cosano (ESP/1) d. Alessandro Petrone (ITA) 6-4 6-1
Anze Arh (SLO/Q) d. Gianni Mina (FRA) 6-7(2) 6-1 3-2 ret.
Alberto Cammarata (ITA/Q) d. Mert Naci Turker (TUR/wc) 6-2 0-6 6-1
Marco Bortolotti (ITA/6) d. Marlon Vankan (GER) 7-6(4) 4-6 6-3

Filip Cristian Jianu (ROU/3) d. Lorenzo Vatteroni (ITA/Q) 6-1 6-3
Vladislav Ivanov (RUS/wc) d. Nicolas Bruna (CHI) 7-5 1-6 6-1
Calin Manda (ROU) d. Aryan Goveas (IND) 7-5 6-2
Davide Galoppini (ITA/8) d. Yanki Erel (TUR/wc) 6-1 6-1

Johan Nikles (SUI/5) d. Vasile Antonescu (ROU/Q) 6-3 6-2
Gonzalo Lama (CHI) d. Albert Roglan (ESP) 6-3 6-2
Julien Cagnina (BEL/wc) d. Nitin Kumar Sinha (IND) 6-2 6-2
Carlos Boluda-Purkiss (ESP/4) d. Luca Prevosto (ITA) 6-2 6-3

Timofei Skatov (KAZ/7) d. Zakhar Trapeznikov (RUS) 6-0 6-2
Taiyo Yamanaka (JPN) d. Dragos Nicolae Madaras (SWE) 2-6 6-4 6-4
Dan Alexandru Tomescu (ROU) d. Luigi Sorrentino (ITA/Q) 6-4 6-3
Riccardo Bonadio (ITA/2) d. Mert Alkaya (TUR/Q) 6-4 6-3

2nd Round

Javier Barranco Cosano (ESP/1) d. Anze Arh (SLO/Q) 6-1 6-1
Marco Bortolotti (ITA/6) d. Alberto Cammarata (ITA/Q) w.o
Filip Cristian Jianu (ROU/3) d. Vladislav Ivanov (RUS/wc) 6-4 6-2
Davide Galoppini (ITA/8) d. Calin Manda (ROU) 6-7(4) 6-1 6-2

Johan Nikles (SUI/5) d. Gonzalo Lama (CHI) 6-3 3-6 7-6(1)
Julien Cagnina (BEL/wc) d. Carlos Boluda-Purkiss (ESP/4) 6-1 6-1
Timofei Skatov (KAZ/7) d. Taiyo Yamanaka (JPN) 6-4 6-0
Dan Alexandru Tomescu (ROU) d. Riccardo Bonadio (ITA/2) 7-6(3) 3-1 ret.

Quarterfinal

Javier Barranco Cosano (ESP/1) d. Marco Bortolotti (ITA/6) w.o
Davide Galoppini (ITA/8) d. Filip Cristian Jianu (ROU/3) 7-5 1-6 7-5
Julien Cagnina (BEL/wc) d. Johan Nikles (SUI/5) 6-1 4-2 ret.
Dan Alexandru Tomescu (ROU) d. Timofei Skatov (KAZ/7) 3-6 6-2 7-6(2)

Semifinal

Javier Barranco Cosano (ESP/1) d. Davide Galoppini (ITA/8) 6-2 6-2
Julien Cagnina (BEL/wc) d. Dan Alexandru Tomescu (ROU) 6-4 6-3

FINAL

Javier Barranco Cosano (ESP/1)
d. Julien Cagnina (BEL/wc) 6-4 2-6 6-1
 
1 - 4 of 4 Posts
Top