Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

Moderator
Joined
15,913 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
馃嚬馃嚪 M15 ANTALYA 馃嚬馃嚪

City : Antalya, Turkey
Date : 11-17 January 2021
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Javier Barranco-Cosano (ESP)

Entry List

1. Manuel GUINARD (FRA)
2. Juan Martin CERUNDOLO (ARG)
3. Ivan NEDELKO (RUS)
4. Vladyslav ORLOV (UKR)
5. Maxime HAMOU (FRA)
6. Pedro CACHIN (ARG)
7. Edan LESHEM (ISR)
8. Denis YEVSEYEV (KAZ)
9. Ronald SLOBODCHIKOV (RUS)
10. Felix CORWIN (USA)
11. Marco BORTOLOTTI (ITA)
12. Giovanni FONIO (ITA)
13. Adrian ANDREEV (BUL)
14. Alexander SHEVCHENKO (RUS)
15. Sergey FOMIN (UZB)
16. Davide GALOPPINI (ITA)
17. Dragos Nicolae MADARAS (SWE)
18. (JE) Toby KODAT (USA)
19. (JE) Lukas NEUMAYER (AUT)
20. (JE) Arthur FILS (FRA)

21 (Q) Nicolae FRUNZA (ROU)
22 (Q) Yan SABANIN (RUS)
23 (Q) Federico ARNABOLDI (ITA)
24 (Q) Alex MARTI PUJOLRAS (ESP)
25 (Q) Alexandr BINDA (RUS)
26 (Q) Constantinos KOSHIS (CYP)
27 (Q) Alessandro RAGAZZI (ITA)
28 (Q) Ilya SNITARI (MDA)

29 (wc) Baran CENGIZ (TUR)
30 (wc) Mert ALKAYA (TUR)
31 (wc) Suleyman Deniz GURSOY (TUR)
32 (wc) Kaan CEPEL (TUR)
 

Moderator
Joined
15,913 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Billy Harris (GBR/1) d. S Mert Ozdemir (TUR/wc) 6-0 6-0
Constantinos Koshis (CYP) d. Arda Azkara (TUR) 7-6(6) 0-6 10-8
Marco De Rosa (ITA) d. Marcus Whitelock (AUS) 6-2 7-6(5)
Igor Trunov (RUS) d. Zakhar Trapeznikov (RUS/13) 6-4 7-6(7)

Nicolae Frunza (ROU/2) d. Carlo Alberto Fossati (ITA) 6-2 6-7(10) 10-7
Nicolas Demeroutis (BEL) d. Matteo Meneghetti (ITA) 7-5 6-3
Igor Kudriashov (RUS) d. Diego Digraci (BEL) 5-7 6-3 10-7
Evgeny Philippov (RUS/12) d. Mikail Alimli (FRA/wc) 6-0 3-6 10-5

Yan Sabanin (RUS/3) d. Guy Dagan (ISR) 6-0 6-3
Pavel Shchaya-Zubrov (RUS) d. Bulat Galiev (RUS) 6-3 6-2
Benedikt Emesz (AUT) d. Sven Corbinais (FRA/wc) 6-1 6-2
Jesse Timmermans (NED/16) d. Osmancan Soyler (TUR/wc) 6-1 6-1

Calin Manda (ROU/4) d. Josip Krstanovic (CRO) 6-3 6-2
Michael Weindl (GER) d. Emir Sutekin (TUR) 6-0 6-2
Philip Bachmaier (AUT) d. Sarp Erdinc (TUR/wc) 6-0 6-0
Alexandr Binda (RUS/9) d. Allan Deschamps (FRA) 6-2 6-2

Stefano Battaglino (ITA/5) d. Dharmil Shah (IND) 6-0 6-1
Michele Vianello (ITA) d. Vladislav Tasenkov (RUS) 6-2 6-2
Danylo Veremeychuk (UKR) d. Berk Ilkel (TUR) 6-1 4-6 10-3
Ilya Snitari (MDA) d. Mark Tryakshin (UZB/14) 6-1 6-3

Federico Arnaboldi (ITA/6) d. Umut Kaan Yenilmez (TUR/wc) 6-0 6-1
Giuseppe Tresca (ITA) d. Deniz Temel (TUR/wc) 6-1 6-3
Leonardo Lopez Linquet (ARG) d. Basaran Simsek (TUR) 6-1 6-0
Gianmarco Ferrari (ITA/15) d. Daniil Gusev (RUS) 6-2 6-2

Alex Marti Pujolras (ESP/7) d. Petar Jovic (AUS) 6-0 6-4
Vasil Dimitrov (BUL) d. Credit Chaiyarin (THA) 6-3 6-7(4) 10-3
Gokberk Saritas (TUR) d. Dorian Kos (IRL) 6-2 6-4
Viacheslav Yulik (RUS/10) d. Daniil Savelev (RUS) 6-2 6-3

Jorge Martinez Martinez (ESP) d. Dostanbek Tashbulatov (KAZ/8) 6-1 6-1
Alessandro Ragazzi (ITA) d. Toby D. Boyer (USA) 6-1 7-5
Michalis Sakellaridis (GRE) d. Toprak Avcibasi (TUR) 6-2 6-3
Leopold Zima (GER/11) d. Can Zorlu (TUR/wc) 6-0 6-1

2nd Round

Constantinos Koshis (CYP) d. Billy Harris (GBR/1) 6-7(6) 7-6(5) 10-6
Igor Trunov (RUS) d. Marco De Rosa (ITA) 7-6(4) 6-4

Nicolae Frunza (ROU/2) d. Nicolas Demeroutis (BEL) 6-1 6-2
Igor Kudriashov (RUS) d. Evgeny Philippov (RUS/12) 7-5 2-6 14-12

Yan Sabanin (RUS/3) d. Pavel Shchaya-Zubrov (RUS) 6-2 6-3
Jesse Timmermans (NED/16) d. Benedikt Emesz (AUT) 6-4 6-4

Calin Manda (ROU/4) d. Michael Weindl (GER) 7-6(2) 6-2
Alexandr Binda (RUS/9) d. Philip Bachmaier (AUT) 6-3 6-2

Michele Vianello (ITA) d. Stefano Battaglino (ITA/5) 0-6 7-5 10-2
Ilya Snitari (MDA) d. Danylo Veremeychuk (UKR) 6-1 6-2

Federico Arnaboldi (ITA/6) d. Giuseppe Tresca (ITA) 7-6(3) 6-4
Gianmarco Ferrari (ITA/15) d. Leonardo Lopez Linquet (ARG) 4-6 6-1 10-7

Alex Marti Pujolras (ESP/7) d. Vasil Dimitrov (BUL) 6-4 6-1
Viacheslav Yulik (RUS/10) d. Gokberk Saritas (TUR) 7-6(8) 6-4

Alessandro Ragazzi (ITA) d. Jorge Martinez Martinez (ESP) 4-6 6-1 14-12
Leopold Zima (GER/11) d. Michalis Sakellaridis (GRE) 6-1 7-5

Final Round

Constantinos Koshis (CYP) d. Igor Trunov (RUS) 6-2 6-4
Nicolae Frunza (ROU/2) d. Igor Kudriashov (RUS) 6-2 3-1 ret.
Yan Sabanin (RUS/3) d. Jesse Timmermans (NED/16) 6-1 6-1
Alexandr Binda (RUS/9) d. Calin Manda (ROU/4) 3-6 7-6(1) 10-2
Ilya Snitari (MDA) d. Michele Vianello (ITA) 6-1 6-0
Federico Arnaboldi (ITA/6) d. Gianmarco Ferrari (ITA/15) 6-2 6-1
Alex Marti Pujolras (ESP/7)
d. Viacheslav Yulik (RUS/10) 6-2 6-1
Alessandro Ragazzi (ITA) d. Leopold Zima (GER/11) 6-2 6-2
 

Moderator
Joined
15,913 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

V.Orlov / D.Yevseyev (UKR/KAZ/1) d. B.Ilkel / S.Ozdemir (TUR/wc) 6-4 6-4
M.Alkaya / B.Cengiz (TUR) d. F.Arnaboldi / G.Ferrari (ITA) 7-5 6-2
T.Altuna / M.Hamou (TUR/FRA) d. S.Battaglino / C.Manda (ITA/ROU) 6-3 6-0
S.Fomin / E.Leshem (UZB/ISR/3) d. Y.Sabanin / A.Shevchenko (RUS) 6-3 6-1

G.Fonio / D.Galoppini (ITA/4) d. M.Sakellaridis / S.Sakellaridis (GRE/Alt) 6-2 6-3
D.Linkuns-Morozovs / I.Snitari (LAT/MDA/Alt) d. A.Binda / E.Philippov (RUS) 6-3 6-4
P.Shchaya-Zubrov / D.Veremeychuk (RUS/UKR/wc) d. A.Azkara / B.Bilgin (TUR/wc) 6-3 6-3
P.Cachin / J.Cerundolo (ARG/2) d. T.Boyer / F.Corwin (USA) 6-2 6-2

M.Sakellaridis / S.Sakellaridis (GRE/Alt) replace B.Harris / D.Madaras (GBR/SWE)
D.Linkuns-Morozovs / I.Snitari (LAT/MDA/Alt) replace T.Kodat / D.Tashbulatov (USA/KAZ)

Quarterfinal

V.Orlov / D.Yevseyev (UKR/KAZ/1) d. M.Alkaya / B.Cengiz (TUR) 6-2 6-4
T.Altuna / M.Hamou (TUR/FRA) d. S.Fomin / E.Leshem (UZB/ISR/3) 7-6(9) 5-7 10-6
D.Linkuns-Morozovs / I.Snitari (LAT/MDA/Alt) d. G.Fonio / D.Galoppini (ITA/4) 6-7(4) 6-3 10-7
P.Cachin / J.Cerundolo (ARG/2) d. P.Shchaya-Zubrov / D.Veremeychuk (RUS/UKR/wc) 4-6 6-3 10-5

Semifinal

V.Orlov / D.Yevseyev (UKR/KAZ/1) d. T.Altuna / M.Hamou (TUR/FRA) 6-2 6-1
P.Cachin / J.Cerundolo (ARG/2) d. D.Linkuns-Morozovs / I.Snitari (LAT/MDA/Alt) 7-6(5) 6-2

FINAL

P.Cachin / J.Cerundolo (ARG/2)
d. V.Orlov / D.Yevseyev (UKR/KAZ/1) 7-5 6-2
 

Moderator
Joined
15,913 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round


Alex Marti Pujolras (ESP/Q) d. Manuel Guinard (FRA/1) 6-3 4-6 6-3
Felix Corwin (USA) d. Mert Alkaya (TUR/wc) 6-4 6-4
Baran Cengiz (TUR/wc) d. Alessandro Ragazzi (ITA/Q) 6-1 4-6 6-2
Maxime Hamou (FRA/5) d. Kaan Cepel (TUR/wc) 6-0 6-1

Vladyslav Orlov (UKR/4) d. Suleyman Deniz Gursoy (TUR/wc) 6-0 6-0
Adrian Andreev (BUL) d. Marco Bortolotti (ITA) 6-4 6-1
Federico Arnaboldi (ITA/Q) d. Constantinos Koshis (CYP/Q) 6-1 6-2
Ilya Snitari (MDA/Q) d. Edan Leshem (ISR/7) 6-4 7-6(6)

Giovanni Fonio (ITA) d. Denis Yevseyev (KAZ/8) 6-1 7-5
Sergey Fomin (UZB) d. Davide Galoppini (ITA) 7-5 6-4
Lukas Neumayer (AUT) d. Nicolae Frunza (ROU/Q) 1-6 6-2 6-4
Ivan Nedelko (RUS/3) d. Dragos Nicolae Madaras (SWE) 3-6 3-2 ret.

Pedro Cachin (ARG/6) d. Yan Sabanin (RUS/Q) 6-1 6-2
Arthur Fils (FRA) d. Toby Kodat (USA) 3-6 6-2 7-5
Alexandr Binda (RUS/Q) d. Ronald Slobodchikov (RUS) 6-1 ret.
Alexander Shevchenko (RUS) d. Juan Manuel Cerundolo (ARG/2) 6-3 5-7 6-2

2nd Round

Alex Marti Pujolras (ESP/Q) d. Felix Corwin (USA) 6-3 6-3
Baran Cengiz (TUR/wc) d. Maxime Hamou (FRA/5) 3-6 6-4 6-3
Adrian Andreev (BUL) d. Vladyslav Orlov (UKR/4) 7-5 6-4
Federico Arnaboldi (ITA/Q) d. Ilya Snitari (MDA/Q) 6-2 6-2

Sergey Fomin (UZB) d. Giovanni Fonio (ITA) 6-4 7-6(5)
Ivan Nedelko (RUS/3) d. Lukas Neumayer (AUT) 6-1 6-7(5) 6-4
Pedro Cachin (ARG/6) d. Arthur Fils (FRA) 6-2 6-3
Alexander Shevchenko (RUS) d. Alexandr Binda (RUS/Q) 6-1 6-4

Quarterfinal

Alex Marti Pujolras (ESP/Q) d. Baran Cengiz (TUR/wc) 6-3 7-5
Adrian Andreev (BUL) d. Federico Arnaboldi (ITA/Q) 6-3 6-4
Sergey Fomin (UZB) d. Ivan Nedelko (RUS/3) 6-4 7-6(0)
Alexander Shevchenko (RUS) d. Pedro Cachin (ARG/6) 6-2 6-4

Semifinal

Adrian Andreev (BUL) d. Alex Marti Pujolras (ESP/Q) 7-5 6-2
Alexander Shevchenko (RUS) d. Sergey Fomin (UZB) 6-4 6-3

FINAL

Adrian Andreev (BUL) d. Alexander Shevchenko (RUS) 6-1 7-6(1)
 
1 - 4 of 4 Posts
Top