Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
16,038 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 ANTALYA

City : Antalya, Turkey
Date : 10-16 February 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Dmitry Popko (KAZ)

Entry List

1 Nerman FATIC (BIH)
2 Michael VRBENSKY (CZE)
3 Riccardo BONADIO (ITA)
4 Daniel MICHALSKI (POL)
5 Marko MILADINOVIC (SRB)
6 Mircea-Alexandru JECAN (ROU)
7 Alexandar LAZAROV (BUL)
8 Fabian MAROZSAN (HUN)
9 Pietro RONDONI (ITA)
10 Giovanni FONIO (ITA)
11 Naoki TAJIMA (JPN)
12 Denis KLOK (RUS)
13 Davide GALOPPINI (ITA)
14 Luca GIACOMINI (ITA)
15 Alessandro PETRONE (ITA)
16 Oleg PRIHODKO (UKR)
17 Alessandro INGARAO (ITA)
18 Calin MANDA (ROU)
19 David JORDA SANCHIS (ESP)
20 (JE) Peter MAKK (HUN)
21 (JE) Peter FAJTA (HUN)
22 (JE) Filip MISOLIC (AUT)

23 (Q) Maxime HAMOU (FRA)
24 (Q) Juan Pablo PAZ (ARG)
25 (Q) Max HOUKES (NED)
26 (Q) Marlon VANKAN (GER)
27 (Q) Luciano TACCHI (ARG)
28 (Q) Gustaf STROM (SWE)

29 (wc) Cengiz AKSU (TUR)
30 (wc) Baran CENGIZ (TUR)
31 (wc) Kaan CEPEL (TUR)
32 (wc) Kaya ARINC (TUR)
 

·
Moderator
Joined
·
16,038 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Maxime Hamou (FRA/1/wc) d. Enes Donmezer (TUR/wc) 6-0 6-1
Osman Torski (GER) d. Arjun Mahadevan (IND) 6-1 6-0
Obrad Markovski (MKD) d. Emanuele Mazzeschi (ITA) 6-2 6-1
Edoardo Eremin (ITA) d. Gorazd Srbljak (MKD/7) 6-3 7-5

Juan Pablo Paz (ARG/2) d. Francesco Cano (ITA) 6-1 6-0
Lautaro Agustin Falabella (ARG) d. Mario Aleksic (MNE) 6-3 1-6 10-2
Cihan Akay (AUS/wc) d. Demian Hulyanich (UKR) 6-3 6-1
Vasile Antonescu (ROU/8) d. Andrea Fiorentini (ITA) 6-3 6-7(5) 10-6

Luca Prevosto (ITA/3) d. Michalis Sakellaridis (GRE) 6-2 7-5
Michel Hopp (GER) d. Jonathan Backman (SWE) 6-3 6-2
Luciano Tacchi (ARG) d. Stefan Loncar (NED) 6-1 6-0
Bogdan Borza (ROU/11) d. Riccardo Di Nocera (ITA) 6-2 6-1

Gustaf Strom (SWE) d. Stefanos Sakellaridis (GRE/Alt) 6-1 6-1
Jakob Johansson-Holm (SWE) d. Antoniu Aurel Tamas (ROU/wc) 6-0 6-0
Kazuki Shimizu (JPN) d. Nicolas Bruna (CHI) 6-3 2-6 12-10
Alen Rogic Hadzalic (CRO/9) d. Zura Tkemaladze (GEO) 6-4 4-6 10-6

Max Houkes (NED/5) d. Sava Radovic (SRB) 6-0 6-3
Leyton Rivera (NOR) d. Grigoriy Korobeynikov (UZB) 6-0 6-2
Mariano Alberto Hasenkopf (GER) d. Tommaso Cerchi (ITA/wc) 6-0 6-0
Taiyo Yamanaka (JPN/12) d. Mats Hermans (NED) 6-7(4) 6-4 10-5

Marlon Vankan (GER/6) d. Erik Eliasson (SWE/wc) 6-2 6-1
Viacheslav Bielinskyi (UKR/wc) d. Alexander Romay (GBR) 6-3 6-4
Mert Alkaya (TUR) d. Robert Damian Savin (ROU) 6-2 6-1
Radu Florin Macovei (ROU) d. Tomislav Jotovski (MKD/10) 7-6(4) 6-2

Stefanos Sakellaridis (GRE/Alt) replaces Shinji Hazawa (JPN/4) (→ Main Draw)

2nd Round

Maxime Hamou (FRA/1/wc) d. Osman Torski (GER) 6-3 6-4
Edoardo Eremin (ITA) d. Obrad Markovski (MKD) 6-3 6-2

Juan Pablo Paz (ARG/2) d. Lautaro Agustin Falabella (ARG) 6-3 6-1
Vasile Antonescu (ROU/8) d. Cihan Akay (AUS/wc) 2-6 6-3 10-3

Luca Prevosto (ITA/3) d. Michel Hopp (GER) 6-3 4-6 10-5
Luciano Tacchi (ARG) d. Bogdan Borza (ROU/11) 7-6(4) 6-0

Gustaf Strom (SWE) d. Jakob Johansson-Holm (SWE) 6-3 6-0
Kazuki Shimizu (JPN) d. Alen Rogic Hadzalic (CRO/9) 7-6(4) 6-1

Max Houkes (NED/5) d. Leyton Rivera (NOR) 6-4 3-6 10-7
Mariano Alberto Hasenkopf (GER) d. Taiyo Yamanaka (JPN/12) 6-3 6-4

Marlon Vankan (GER/6) d. Viacheslav Bielinskyi (UKR/wc) 6-4 7-6(0)
Mert Alkaya (TUR) d. Radu Florin Macovei (ROU) 6-3 4-6 10-5

Final Round

Maxime Hamou (FRA/1/wc) d. Edoardo Eremin (ITA) 6-2 6-4
Juan Pablo Paz (ARG/2) d. Vasile Antonescu (ROU/8) 6-3 6-1
Luciano Tacchi (ARG) d. Luca Prevosto (ITA/3) 6-1 6-4
Gustaf Strom (SWE) d. Kazuki Shimizu (JPN) 6-3 6-3
Max Houkes (NED/5) d. Mariano Alberto Hasenkopf (GER) 7-5 6-2
Marlon Vankan (GER/6) d. Mert Alkaya (TUR) 6-4 7-6(3)
 

·
Moderator
Joined
·
16,038 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles (→ CANCELED)

1st Round

T.Altuna / A.Lazarov (TUR/BUL/1) vs. K.Cepel / M.Hamou (TUR/FRA/wc)
U.Akkoyun / C.Aksu (TUR) vs. P.Makk / Z.Tkemaladze (HUN/GEO)
A.Ingarao / L.Prevosto (ITA) vs. R.Di Nocera / A.Fiorentini (ITA/wc)
S.Hazawa / N.Tajima (JPN/4) vs. P.Fajta / F.Marozsan (HUN)

M.Hermans / M.Houkes (NED/3) vs. E.Eremin / A.Petrone (ITA)
V.Antonescu / M-A.Jecan (ROU) vs. J.Paz / L.Tacchi (ARG)
C.Manda / M.Vankan (ROU/GER) vs. C.Akay / K.Arinc (AUS/TUR/wc)
D.Klok / O.Prihodko (RUS/UKR/2) vs. L.Giacomini / D.Jorda Sanchis (ITA/ESP)
 

·
Moderator
Joined
·
16,038 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Vasile Antonescu (ROU/L.L) d. Peter Makk (HUN) 6-2 6-4
Maxime Hamou (FRA/Q) d. Shinji Hazawa (JPN) 4-6 6-2 10-7
Davide Galoppini (ITA) d. Kaan Cepel (TUR/wc) 6-1 6-0
Fabian Marozsan (HUN/8) d. Marlon Vankan (GER/Q) 6-1 6-0

Riccardo Bonadio (ITA/3) d. Alessandro Petrone (ITA) 6-0 6-2
Giovanni Fonio (ITA) d. Luciano Tacchi (ARG/Q) 5-7 6-2 10-7
Filip Misolic (AUT) d. Alessandro Ingarao (ITA) 2-6 6-4 10-8
Luca Prevosto (ITA/L.L) d. Oleg Prihodko (UKR) 6-1 6-4

Alexandar Lazarov (BUL/7) d. Denis Klok (RUS) 6-4 7-5
Max Houkes (NED/Q) d. Gustaf Strom (SWE/Q) 7-5 3-6 10-8
Naoki Tajima (JPN) d. Calin Manda (ROU) 6-2 6-3
Baran Cengiz (TUR/wc) d. Daniel Michalski (POL/4) 7-5 7-5

Peter Fajta (HUN) d. Mircea-Alexandru Jecan (ROU/6) 6-4 6-7(2) 10-2
Luca Giacomini (ITA) d. Cengiz Aksu (TUR/wc) 6-3 6-0
David Jorda Sanchis (ESP) d. Kaya Arinc (TUR/wc) 6-3 6-0
Juan Pablo Paz (ARG/Q) d. Pietro Rondoni (ITA/9) 6-2 6-1

Vasile Antonescu (ROU/L.L) replaces Nerman Fatic (BIH/1)
Luca Prevosto (ITA/L.L) replaces Marko Miladinovic (SRB/5)
Pietro Rondoni (ITA/9)
replaces Michael Vrbensky (CZE/2)

2nd Round

Vasile Antonescu (ROU/L.L) d. Maxime Hamou (FRA/Q) 6-4 5-7 10-6
Fabian Marozsan (HUN/8) d. Davide Galoppini (ITA) 6-3 6-0
Riccardo Bonadio (ITA/3) d. Giovanni Fonio (ITA) 6-7(4) 6-4 11-9
Filip Misolic (AUT) d. Luca Prevosto (ITA/L.L) 7-5 6-4

Alexandar Lazarov (BUL/7) d. Max Houkes (NED/Q) 6-4 6-4
Naoki Tajima (JPN) d. Baran Cengiz (TUR/wc) 7-5 6-7(6) 10-5
Peter Fajta (HUN) d. Luca Giacomini (ITA) 7-6(5) 2-6 10-5
Juan Pablo Paz (ARG/Q) d. David Jorda Sanchis (ESP) 6-4 6-1

Quarterfinal

Fabian Marozsan (HUN/8) d. Vasile Antonescu (ROU/L.L) 6-3 6-2
Riccardo Bonadio (ITA/3) d. Filip Misolic (AUT) 6-2 6-4
Naoki Tajima (JPN) d. Alexandar Lazarov (BUL/7) 6-7(2) 6-4 10-6
Juan Pablo Paz (ARG/Q) d. Peter Fajta (HUN) 6-4 3-6 10-8

Semifinal

Riccardo Bonadio (ITA/3) d. Fabian Marozsan (HUN/8) 6-4 1-6 10-6
Juan Pablo Paz (ARG/Q) d. Naoki Tajima (JPN) 6-2 3-6 10-5

FINAL

Riccardo Bonadio (ITA/3)
d. Juan Pablo Paz (ARG/Q) 3-6 6-4 6-1
 
1 - 4 of 4 Posts
Top