Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,899 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 ANTALYA

City : Antalya, Turkey
Date : 07-13 December 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Fabian Marozsan (HUN)

Entry List

1. Cem ILKEL (TUR)
2. Geoffrey BLANCANEAUX (FRA)
3. Altug CELIKBILEK (TUR)
4. Khumoyun SULTANOV (UZB)
5. Ivan NEDELKO (RUS)
6. Nikolas SANCHEZ IZQUIERDO (ESP)
7. Vladyslav ORLOV (UKR)
8. Nerman FATIC (BIH)
9. Evgenii TIURNEV (RUS)
10. Mircea-Alexandru JECAN (ROU)
11. Alvaro LOPEZ SAN MARTIN (ESP)
12. Sanjar FAYZIEV (UZB)
13. Paul JUBB (GBR)
14. Alexandar LAZAROV (BUL)
15. Holger RUNE (DEN)
16. Marsel ILHAN (TUR)
17. (SE) Filip MISOLIC (AUT)
18. (JE) Luciano DARDERI (ITA)
19. (JE) Romain FAUCON (BEL)
20. (JE) Sebastian GIMA (ROU)

21 (Q) Georgii KRAVCHENKO (UKR)
22 (Q) Dragos Nicolae MADARAS (SWE)
23 (Q) Billy HARRIS (GBR)
24 (Q) Cezar CRETU (ROU)
25 (Q) Tadeas PAROULEK (CZE)
26 (Q) Stefan PALOSI (ROU)
27 (Q) Gabriel DONEV (BUL)
28 (Q) Oleksandr OVCHARENKO (UKR)

29 (wc) Yanki EREL (TUR)
30 (wc) Sarp AGABIGUN (TUR)
31 (wc) Cengiz AKSU (TUR)
32 (wc) Umut AKKOYUN (TUR)
 

·
Moderator
Joined
·
15,899 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Philip Bachmaier (AUT) d. Alexander Donski (BUL/1) 6-3 3-0 ret.
Mert Naci Turker (TUR) d. Daniil Gusev (RUS) 6-1 4-0 ret.
Tommaso Carnevale-Miino (ITA) d. Osmancan Soyler (TUR) 6-1 6-7(5) 10-8
Gabriel Donev (BUL/12) d. Samuil Konov (BUL) 6-2 6-1

Georgii Kravchenko (UKR/2) d. Daniel Cox (GBR) 6-2 6-3
Noah Thurner (GER) d. Guney Ege Cetin (TUR) 6-0 6-3
Michalis Sakellaridis (GRE) d. Goran Zivotic (SRB) 6-4 6-4
Vladislav Ivanov (RUS/15) d. Gokberk Ergeneman (TUR) 6-1 6-1

Sergey Fomin (UZB/3) d. Gokberk Saritas (TUR) 6-2 6-0
Giovanni Oradini (ITA) d. Egor Novikov (RUS) 6-3 6-0
Burak Bilgin (TUR/wc) d. Umut Kaan Yenilmez (TUR) 6-2 6-2
Stefan Palosi (ROU/10) d. Danylo Veremeychuk (UKR) 6-1 6-2

Dragos Nicolae Madaras (SWE/4) d. Suleyman Deniz Gursoy (TUR) 6-1 6-2
Kemal Karagozoglu (TUR/wc) d. Ege Ersoy (TUR/wc) 6-0 6-0
Kaan Cepel (TUR) d. Sungur Cem Harova (TUR/wc) 6-0 6-0
Mikhail Fufygin (RUS/9) d. Ozen Usakli (TUR/wc) 6-4 6-2

Billy Harris (GBR/5) d. Evgeny Philippov (RUS) 4-6 7-6(3) 11-9
Moritz Trocker (ITA) d. Mykyta Markin (UKR) 6-1 6-2
Can Zorlu (TUR/wc) d. Boris Stastny (RUS) 2-6 6-2 10-8
Taiyo Yamanaka (JPN/16) d. Svyatoslav Ilnytskyy (UKR) 6-3 6-2

Calin Manda (ROU/6) d. Onder Balci (TUR) 6-0 6-0
Bora Sengul (TUR) d. Basaran Simsek (TUR) 6-2 6-4
Aleksandr Braynin (UKR) d. Adam Bronka (AUS) 6-3 6-0
Oleksandr Ovcharenko (UKR/13) d. Mile Matic (CRO) 6-4 6-3

Cezar Cretu (ROU/7) d. Elijah Poritzky (USA) 6-4 6-1
Roman Nashatyrkin (RUS) d. Igor Trunov (RUS) 6-2 6-7(5) 10-8
Mert Alkaya (TUR) d. Gianluca Coloma-Heck (GER/wc) 2-6 6-2 10-4
Timur Kiyamov (RUS/11) d. Martin Dimitrov (BUL) 6-3 2-6 13-11

Tadeas Paroulek (CZE/8) d. Nicolas Cortes Campos (COL) 6-3 6-2
Berk Ilkel (TUR) d. S Mert Ozdemir (TUR/wc) 6-3 6-3
Emir Sendogan (TUR) d. Klim Kozyrev (RUS) 6-1 6-3
Valentin Vanta (ROU/14) d. David Bogatin (RUS) 6-3 6-3

2nd Round

Mert Naci Turker (TUR) d. Philip Bachmaier (AUT) 6-4 6-2
Gabriel Donev (BUL/12) d. Tommaso Carnevale-Miino (ITA) 6-1 6-2

Georgii Kravchenko (UKR/2) d. Noah Thurner (GER) 6-2 6-0
Vladislav Ivanov (RUS/15) d. Michalis Sakellaridis (GRE) 6-2 6-2

Sergey Fomin (UZB/3) d. Giovanni Oradini (ITA) 7-5 6-1
Stefan Palosi (ROU/10) d. Burak Bilgin (TUR/wc) 6-1 7-5

Dragos Nicolae Madaras (SWE/4) d. Kemal Karagozoglu (TUR/wc) 6-0 6-0
Mikhail Fufygin (RUS/9) d. Kaan Cepel (TUR) 6-2 6-3

Billy Harris (GBR/5) d. Moritz Trocker (ITA) 6-2 6-0
Taiyo Yamanaka (JPN/16) d. Can Zorlu (TUR/wc) 6-4 6-2

Bora Sengul (TUR) d. Calin Manda (ROU/6) 6-4 3-6 10-3
Oleksandr Ovcharenko (UKR/13) d. Aleksandr Braynin (UKR) 6-2 7-5

Cezar Cretu (ROU/7) d. Roman Nashatyrkin (RUS) 6-3 6-2
Timur Kiyamov (RUS/11) d. Mert Alkaya (TUR) 5-7 6-0 10-2

Tadeas Paroulek (CZE/8) d. Berk Ilkel (TUR) 7-5 6-1
Emir Sendogan (TUR) d. Valentin Vanta (ROU/14) 2-6 5-5 ret.

Final Round

Gabriel Donev (BUL/12) d. Mert Naci Turker (TUR) 6-4 6-1
Georgii Kravchenko (UKR/2) d. Vladislav Ivanov (RUS/15) 6-2 6-4
Stefan Palosi (ROU/10)
d. Sergey Fomin (UZB/3) 6-4 6-1
Dragos Nicolae Madaras (SWE/4) d. Mikhail Fufygin (RUS/9) 6-4 6-3
Billy Harris (GBR/5) d. Taiyo Yamanaka (JPN/16) w.o
Oleksandr Ovcharenko (UKR/13) d. Bora Sengul (TUR) 6-4 6-3
Cezar Cretu (ROU/7) d. Timur Kiyamov (RUS/11) 3-6 6-3 10-8
Tadeas Paroulek (CZE/8)
d. Emir Sendogan (TUR) 6-4 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,899 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

D.Golubev / E.Tiurnev (RUS/1) d. M.Fufygin / R.Nashatyrkin (RUS) 1-0 ret.
M.Alkaya / A.Celikbilek (TUR) d. A.Donski / A.Lazarov (BUL) 6-3 6-2
G.Saritas / D.Veremeychuk (TUR/UKR/wc) d. B.Bilgin / O.Soyler (TUR/wc) 3-6 6-2 11-9
S.Fayziev / S.Fomin (UZB/3) d. B.Ilkel / C.Ilkel (TUR) 6-0 7-6(2)

C.Cretu / D.Madaras (ROU/SWE) d. G.Kravchenko / V.Orlov (UKR/4) 7-5 6-4
C.Aksu / Y.Erel (TUR/wc) d. U.Akkoyun / M.Turker (TUR) 7-5 3-6 10-6
G.Blancaneaux / L.Darderi (FRA/ITA) d. S.Agabigun / T.Altuna (TUR) 3-6 6-4 10-8
T.Kiyamov / K.Sultanov (RUS/UZB) d. M-A.Jecan / S.Palosi (ROU/2) 1-6 6-3 10-8

Quarterfinal

M.Alkaya / A.Celikbilek (TUR) d. D.Golubev / E.Tiurnev (RUS/1) 6-2 7-5
S.Fayziev / S.Fomin (UZB/3) d. G.Saritas / D.Veremeychuk (TUR/UKR/wc) 6-1 6-2
C.Aksu / Y.Erel (TUR/wc) d. C.Cretu / D.Madaras (ROU/SWE) 3-6 6-2 10-2
T.Kiyamov / K.Sultanov (RUS/UZB) d. G.Blancaneaux / L.Darderi (FRA/ITA) 6-2 6-4

Semifinal

S.Fayziev / S.Fomin (UZB/3) d. M.Alkaya / A.Celikbilek (TUR) 4-6 6-1 10-5
C.Aksu / Y.Erel (TUR/wc) d. T.Kiyamov / K.Sultanov (RUS/UZB) 6-4 7-6(0)

FINAL

S.Fayziev / S.Fomin (UZB/3)
d. C.Aksu / Y.Erel (TUR/wc) 6-3 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,899 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Billy Harris (GBR/Q) d. Cem Ilkel (TUR/1) 7-6(8) 6-4
Sebastian Gima (ROU) d. Mikhail Fufygin (RUS/L.L) 3-6 6-2 6-1
Yanki Erel (TUR/wc) d. Romain Faucon (BEL) 6-3 6-1
Nerman Fatic (BIH/7) d. Marsel Ilhan (TUR) 6-0 7-5

Stefan Palosi (ROU/Q) d. Altug Celikbilek (TUR/3) 6-3 6-4
Georgii Kravchenko (UKR/Q) d. Gabriel Donev (BUL/Q) 7-6(2) 4-6 6-2
Oleksandr Ovcharenko (UKR/Q) d. Filip Misolic (AUT) 6-3 6-4
Paul Jubb (GBR) d. Ivan Nedelko (RUS/5) 6-1 7-6(5)

Sarp Agabigun (TUR/wc) d. Evgenii Tiurnev (RUS/8) 6-4 7-5
Alexandar Lazarov (BUL) d. Umut Akkoyun (TUR/wc) 6-2 6-1
Tadeas Paroulek (CZE/Q) d. Bora Sengul (TUR/L.L) 6-4 6-2
Cengiz Aksu (TUR/wc) d. Khumoyun Sultanov (UZB/4) 6-4 6-3

Sanjar Fayziev (UZB) d. Vladyslav Orlov (UKR/6) 6-4 6-4
Luciano Darderi (ITA) d. Cezar Cretu (ROU/Q) 7-5 6-0
Dragos Nicolae Madaras (SWE/Q) d. Mircea-Alexandru Jecan (ROU) 7-5 2-6 7-5
Holger Rune (DEN) d. Geoffrey Blancaneaux (FRA/2) 6-4 6-2

Mikhail Fufygin (RUS/L.L) replaces Nikolas Sanchez Izquierdo (ESP)
Bora Sengul (TUR/L.L) replaces Alvaro Lopez San Martin (ESP)

2nd Round

Sebastian Gima (ROU) d. Billy Harris (GBR/Q) 7-5 6-3
Nerman Fatic (BIH/7) d. Yanki Erel (TUR/wc) 6-4 6-1
Georgii Kravchenko (UKR/Q) d. Stefan Palosi (ROU/Q) 3-6 6-4 6-4
Paul Jubb (GBR) d. Oleksandr Ovcharenko (UKR/Q) 6-3 6-3

Sarp Agabigun (TUR/wc) d. Alexandar Lazarov (BUL) 7-6(4) 4-6 6-2
Cengiz Aksu (TUR/wc) d. Tadeas Paroulek (CZE/Q) 5-7 6-1 6-4
Luciano Darderi (ITA) d. Sanjar Fayziev (UZB) 3-6 6-4 7-5
Dragos Nicolae Madaras (SWE/Q) d. Holger Rune (DEN) 7-5 6-1

Quarterfinal

Nerman Fatic (BIH/7) d. Sebastian Gima (ROU) 6-4 6-2
Georgii Kravchenko (UKR/Q) d. Paul Jubb (GBR) 6-3 6-1
Sarp Agabigun (TUR/wc) d. Cengiz Aksu (TUR/wc) 6-4 2-6 6-4
Dragos Nicolae Madaras (SWE/Q) d. Luciano Darderi (ITA) 6-3 6-1

Semifinal

Nerman Fatic (BIH/7) d. Georgii Kravchenko (UKR/Q) 6-2 6-1
Dragos Nicolae Madaras (SWE/Q) d. Sarp Agabigun (TUR/wc) 6-1 6-0

FINAL

Nerman Fatic (BIH/7)
vs. Dragos Nicolae Madaras (SWE/Q)
 
1 - 4 of 4 Posts
Top