Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
16,234 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 ANTALYA

City : Antalya, Turkey
Date : 03-09 February 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Edris Fetisleam (ROU)

Entry List

1 Ivan NEDELKO (RUS)
2 Zsombor PIROS (HUN)
3 Filip Cristian JIANU (ROU)
4 Riccardo BONADIO (ITA)
5 Michael VRBENSKY (CZE)
6 Daniel MICHALSKI (POL)
7 Mircea-Alexandru JECAN (ROU)
8 Alexandar LAZAROV (BUL)
9 Pietro RONDONI (ITA)
10 Marco BORTOLOTTI (ITA)
11 Giovanni FONIO (ITA)
12 Denis KLOK (RUS)
13 Davide GALOPPINI (ITA)
14 Bogdan Ionut APOSTOL (ROU)
15 Ivan DAVYDOV (RUS)
16 Dragos DIMA (ROU)
17 David JORDA SANCHIS (ESP)
18 Shinji HAZAWA (JPN)
19 Luca PREVOSTO (ITA)
20 Juan Pablo PAZ (ARG)
21 Max HOUKES (NED)
22 (JE) Taiyo YAMANAKA (JPN)

23 (Q) Alex MARTI PUJOLRAS (ESP)
24 (Q) Gorazd SRBLJAK (MKD)
25 (Q) Bogdan BORZA (ROU)
26 (Q) Vladislav IVANOV (RUS)
27 (Q) Gustaf STROM (SWE)
28 (Q) Kazuki SHIMIZU (JPN)

29 (wc) Mert ALKAYA (TUR)
30 (wc) Mert Naci TURKER (TUR)
31 (wc) Matei Adrian GEORGESCU (ROU)
32 (wc) Peter SALLAY (HUN)
 

·
Moderator
Joined
·
16,234 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Dragos Nicolae Madaras (SWE/1/wc) d. Vladislav Gorbatenko (RUS) 6-4 6-0
Vicente Oliver Moratalla (ESP) d. Aleksei Martynenko (RUS) 6-3 6-0
Halil Aydogdu (TUR/wc) d. Umut Kaan Yenilmez (TUR) 6-3 6-3
Bogdan Borza (ROU/7) d. Okan Okyay (TUR/wc) 6-0 6-0

Cengiz Aksu (TUR/2) d. Gokberk Ergeneman (TUR) 6-4 2-6 11-9
Kaan Cepel (TUR) d. Antoniu Aurel Tamas (ROU/wc) 6-0 6-0
Gustaf Strom (SWE) d. Bruno Pujol Navarro (ESP) 6-3 6-0
Federico Campana (ITA/10) d. Svyatoslav Ilnytskyy (UKR) 6-1 6-1

Alex Marti Pujolras (ESP/3) d. Mario Aleksic (MNE) 6-0 6-4
Michel Hopp (GER) d. Jakob Johansson-Holm (SWE) 7-6(2) 7-6(5)
Alberto Bronzetti (ITA) d. Gokberk Saritas (TUR/wc) 2-6 6-0 10-7
Kristof Minarik (SVK/9) d. Juan Carlos Garcia Garcia (ESP) 6-4 6-2

Gorazd Srbljak (MKD/4) d. Pol Sanchez Vinas (ESP) 6-3 7-6(4)
Esteban Bruna (CHI) d. Obrad Markovski (MKD) 7-6(5) 4-6 10-8
Cihan Akay (AUS/wc) d. Emanuele Mazzeschi (ITA) 6-2 6-3
Nicolas Bruna (CHI/12) d. Kaya Arinc (TUR/wc) 7-5 5-7 10-2

Tomislav Jotovski (MKD/5) d. Oscar Traviesa Mola (ESP) 6-0 6-3
Tom Clavel (NED) d. Janos Fekete (SVK) 6-7(1) 6-4 10-4
Umut Akkoyun (TUR) d. Berk Ilkel (TUR) 6-2 2-6 10-7
Kazuki Shimizu (JPN) d. Grigoriy Korobeynikov (UZB/11) 7-6(5) 6-2

Viacheslav Yulik (RUS/6) d. Arjun Mahadevan (IND) 6-3 6-2
Michalis Sakellaridis (GRE) d. Danilo Krunic (NED) 6-1 6-2
Lautaro Agustin Falabella (ARG) d. Alexander Romay (GBR) 6-4 6-4
Vladislav Ivanov (RUS/8) d. Francesco Cano (ITA) 6-1 6-1

2nd Round

Dragos Nicolae Madaras (SWE/1/wc) d. Vicente Oliver Moratalla (ESP) 6-2 6-4
Bogdan Borza (ROU/7) d. Halil Aydogdu (TUR/wc) 6-3 6-4

Cengiz Aksu (TUR/2) d. Kaan Cepel (TUR) 7-6(1) 1-6 10-2
Gustaf Strom (SWE) d. Federico Campana (ITA/10) 0-6 6-1 10-6

Alex Marti Pujolras (ESP/3) d. Michel Hopp (GER) 6-3 6-3
Kristof Minarik (SVK/9) d. Alberto Bronzetti (ITA) 6-4 7-6(1)

Gorazd Srbljak (MKD/4) d. Esteban Bruna (CHI) 7-5 7-5
Nicolas Bruna (CHI/12) d. Cihan Akay (AUS/wc) 2-6 6-4 10-4

Tomislav Jotovski (MKD/5) d. Tom Clavel (NED) 6-4 6-1
Kazuki Shimizu (JPN) d. Umut Akkoyun (TUR) 6-2 6-3

Viacheslav Yulik (RUS/6) d. Michalis Sakellaridis (GRE) 4-6 6-1 10-4
Vladislav Ivanov (RUS/8) d. Lautaro Agustin Falabella (ARG) 6-4 6-1

Final Round

Bogdan Borza (ROU/7) d. Dragos Nicolae Madaras (SWE/1/wc) 6-1 1-6 10-7
Gustaf Strom (SWE) d. Cengiz Aksu (TUR/2) 6-4 2-6 10-8
Alex Marti Pujolras (ESP/3) d. Kristof Minarik (SVK/9) 6-0 6-1
Gorazd Srbljak (MKD/4) d. Nicolas Bruna (CHI/12) 7-5 6-2
Kazuki Shimizu (JPN) d. Tomislav Jotovski (MKD/5) 6-3 6-2
Vladislav Ivanov (RUS/8) d. Viacheslav Yulik (RUS/6) 6-1 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
16,234 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

R.Bonadio / M.Bortolotti (ITA/1) d. B.Borza / M-A.Jecan (ROU) 6-3 6-2
T.Jotovski / G.Srbljak (MKD/Alt) d. B.Apostol / D.Madaras (ROU/SWE) 0-1 ret.
S.Hazawa / T.Yamanaka (JPN) d. K.Cepel / M.Hamou (TUR/FRA/wc) 7-5 6-3
D.Michalski / M.Vrbensky (POL/CZE/3) d. Z.Piros / P.Sallay (HUN) 6-2 6-2

I.Davydov / D.Klok (RUS) d. G.Fonio / D.Galoppini (ITA/4) 7-6(5) 4-6 15-13
C.Aksu / O.Soyler (TUR/wc) d. C.Akay / H.Aydogdu (AUS/TUR/wc) 7-6(4) 6-3
M.Houkes / D.Jorda Sanchis (NED/ESP) d. U.Akkoyun / M.Turker (TUR) 6-3 6-3
T.Altuna / A.Lazarov (TUR/BUL/2) d. J.Paz / L.Prevosto (ARG/ITA) 7-5 6-4

T.Jotovski / G.Srbljak (MKD/Alt) replace F.Jianu / P-A.Luncanu (ROU)

Quarterfinal

R.Bonadio / M.Bortolotti (ITA/1) d. T.Jotovski / G.Srbljak (MKD/Alt) 6-2 6-2
D.Michalski / M.Vrbensky (POL/CZE/3) d. S.Hazawa / T.Yamanaka (JPN) 3-6 6-3 10-3
I.Davydov / D.Klok (RUS) d. C.Aksu / O.Soyler (TUR/wc) 7-6(1) 4-6 10-7
M.Houkes / D.Jorda Sanchis (NED/ESP) d. T.Altuna / A.Lazarov (TUR/BUL/2) 6-4 6-3

Semifinal

D.Michalski / M.Vrbensky (POL/CZE/3) d. R.Bonadio / M.Bortolotti (ITA/1) 6-7(3) 7-5 10-5
M.Houkes / D.Jorda Sanchis (NED/ESP) d. I.Davydov / D.Klok (RUS) 6-2 6-4

FINAL

D.Michalski / M.Vrbensky (POL/CZE/3)
d. M.Houkes / D.Jorda Sanchis (NED/ESP) 6-1 2-6 12-10
 

·
Moderator
Joined
·
16,234 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Ivan Nedelko (RUS/1) d. Marco Bortolotti (ITA) 6-4 6-3
Davide Galoppini (ITA) d. Gorazd Srbljak (MKD/Q) 6-1 6-1
Ivan Davydov (RUS) d. Peter Sallay (HUN/wc) 6-4 6-4
Bogdan Borza (ROU/Q) d. Mircea-Alexandru Jecan (ROU/7) 6-2 7-6(5)

Filip Cristian Jianu (ROU/3) d. Mert Naci Turker (TUR/wc) 6-2 6-1
Denis Klok (RUS) d. Taiyo Yamanaka (JPN) 6-1 6-4
Giovanni Fonio (ITA) d. Luca Prevosto (ITA) 6-1 6-2
Daniel Michalski (POL/6) d. Gustaf Strom (SWE/Q) 7-6(5) 6-0

Alexandar Lazarov (BUL/8) d. Juan Pablo Paz (ARG) 5-7 6-1 6-3
David Jorda Sanchis (ESP) d. Matei Adrian Georgescu (ROU/wc) 6-3 6-0
Pietro Rondoni (ITA) d. Dragos Dima (ROU) 7-6(7) 6-4
Riccardo Bonadio (ITA/4) d. Max Houkes (NED) 2-6 7-6(4) 6-4

Michael Vrbensky (CZE/5) d. Mert Alkaya (TUR/wc) 6-2 6-4
Shinji Hazawa (JPN) d. Vladislav Ivanov (RUS/Q) 5-7 7-5 6-1
Alex Marti Pujolras (ESP/Q) d. Bogdan Ionut Apostol (ROU) 6-3 6-0
Zsombor Piros (HUN/2) d. Kazuki Shimizu (JPN/Q) 6-3 7-5

2nd Round

Davide Galoppini (ITA) d. Ivan Nedelko (RUS/1) 6-1 1-0 ret.
Bogdan Borza (ROU/Q) d. Ivan Davydov (RUS) 7-5 6-3
Filip Cristian Jianu (ROU/3) d. Denis Klok (RUS) 6-2 6-1
Giovanni Fonio (ITA) d. Daniel Michalski (POL/6) 4-6 6-4 6-3

Alexandar Lazarov (BUL/8) d. David Jorda Sanchis (ESP) 6-1 7-6(4)
Riccardo Bonadio (ITA/4) d. Pietro Rondoni (ITA) 6-4 6-2
Michael Vrbensky (CZE/5) d. Shinji Hazawa (JPN) 6-0 6-4
Zsombor Piros (HUN/2) d. Alex Marti Pujolras (ESP/Q) 6-7(3) 6-4 6-1

Quarterfinal

Davide Galoppini (ITA) d. Bogdan Borza (ROU/Q) 3-6 6-3 6-3
Giovanni Fonio (ITA) d. Filip Cristian Jianu (ROU/3) 6-1 6-3
Alexandar Lazarov (BUL/8) d. Riccardo Bonadio (ITA/4) 6-1 6-1
Michael Vrbensky (CZE/5) d. Zsombor Piros (HUN/2) w.o

Semifinal

Giovanni Fonio (ITA) d. Davide Galoppini (ITA) 7-5 7-5
Michael Vrbensky (CZE/5) d. Alexandar Lazarov (BUL/8) 6-0 6-1

FINAL

Giovanni Fonio (ITA) d. Michael Vrbensky (CZE/5) 4-6 6-4 6-3
 
1 - 4 of 4 Posts
Top