Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,923 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 ANTALYA

City : Antalya, Turkey
Date : 02-08 March 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Ivan Nedelko (RUS)

Entry List

1 Ivan NEDELKO (RUS)
2 Peter TOREBKO (GER)
3 Michael VRBENSKY (CZE)
4 Peter HELLER (GER)
5 Pol TOLEDO BAGUE (ESP)
6 Petr NOUZA (CZE)
7 Dimitriy VORONIN (RUS)
8 Davide GALOPPINI (ITA)
9 Ivan DAVYDOV (RUS
10 Patrick KYPSON (USA) P
11 Emilio NAVA (USA)
12 Simon FREUND (SWE)
13 Marco MICELI (ITA)
14 Bogdan Ionut APOSTOL (ROU)
15 Dragos DIMA (ROU)
16 Sandro KOPP (AUT)
17 Stefano BATTAGLINO (ITA)
18 Marlon VANKAN (GER)
19 Christoffer SOLBERG (SWE)
20 Gibril DIARRA (AUT)
21 Tristan BOYER (USA)
22 (JE) Martin DAMM (USA)

23 (Q) Rigele TE (CHN)
24 (Q) Bogdan BORZA (ROU)
25 (Q) Juan Ignacio ALCALDE (ARG)
26 (Q) Gustaf STROM (SWE)
27 (Q) Tim RIEDEL (GER)
28 (Q) Costin PAVAL (ROU)

29 (wc) Gokberk SARITAS (TUR)
30 (wc) Kaan CEPEL (TUR)
31 (wc) Umut Kaan YENILMEZ (TUR)
32 (wc) Mustafa Can GUNES (TUR)
 

·
Moderator
Joined
·
15,923 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Cengiz Aksu (TUR/1) vs. Bye
Bruno Pujol Navarro (ESP) d. Manuel Gabrielli (URU) 6-0 6-2
Costin Paval (ROU) d. Ilya Rudiukov (RUS) 6-2 6-0
Besir Durguti (MKD) d. Daniil Savelev (RUS/10) 6-0 6-0

Rigele Te (CHN/2) vs. Bye
Ferran Ventura-Martell (ESP) d. Saba Purtseladze (GEO) 6-2 4-6 10-7
Michalis Sakellaridis (GRE) d. Moritz Stoeger (GER) 6-1 6-4
Luciano Tacchi (ARG/7) d. Mert Naci Turker (TUR) 6-3 4-6 10-6

Bogdan Borza (ROU/3) vs. Bye
Osman Torski (GER) d. Ferdi Tangal (TUR) 6-1 6-0
Danylo Veremeychuk (UKR) d. Umut Akkoyun (TUR) 6-3 4-6 10-8
Anze Arh (SLO/8) d. Yu Lun Xie (CHN) 6-0 6-0

Juan Ignacio Alcalde (ARG/4) vs. Bye
Pavel Kravchenko (RUS) d. Marc Guardeno (ESP) 6-2 5-7 10-7
Egill Sigurdsson (ISL) d. Guney Ege Cetin (TUR) 6-2 6-0
Leonardo Catani (ITA/9) d. Can Aydin (TUR) 6-0 6-0

Xavier Gabarro (ESP/5) vs. Bye
Gustaf Strom (SWE) d. Goran Tufekcic (GER) 6-0 6-2
Stefanos Sakellaridis (GRE) d. Amil Dodds (GBR) 6-1 6-2
Christopher Patzanovsky (GER/12) d. Basaran Simsek (TUR) 6-2 6-0

Alvaro Saez-Royuela Ariza (ESP/6) vs. Bye
Tim Riedel (GER) d. Hifzi Riza Cikikci (TUR) 6-0 6-0
Jiaqi Duan (CHN) d. Tejas Jagani (IND) 6-0 6-1
Berk Ilkel (TUR/11) d. Benedikt Emesz (AUT) 6-1 6-3

2nd Round

Cengiz Aksu (TUR/1) d. Bruno Pujol Navarro (ESP) 6-4 6-2
Costin Paval (ROU) d. Besir Durguti (MKD) 6-2 6-2

Rigele Te (CHN/2) d. Ferran Ventura-Martell (ESP) w.o
Luciano Tacchi (ARG/7) d. Michalis Sakellaridis (GRE) 5-7 6-4 10-3

Bogdan Borza (ROU/3) d. Osman Torski (GER) 6-0 6-3
Danylo Veremeychuk (UKR) d. Anze Arh (SLO/8) 7-5 6-7(2) 10-8

Juan Ignacio Alcalde (ARG/4) d. Pavel Kravchenko (RUS) 7-6(6) 6-2
Leonardo Catani (ITA/9) d. Egill Sigurdsson (ISL) 3-6 6-2 10-4

Gustaf Strom (SWE) d. Xavier Gabarro (ESP/5) 6-3 6-1
Christopher Patzanovsky (GER/12) d. Stefanos Sakellaridis (GRE) 6-2 6-2

Tim Riedel (GER) d. Alvaro Saez-Royuela Ariza (ESP/6) 2-6 6-4 10-1
Jiaqi Duan (CHN) d. Berk Ilkel (TUR/11) 6-3 4-6 10-7

Final Round

Costin Paval (ROU) d. Cengiz Aksu (TUR/1) 7-5 6-2
Rigele Te (CHN/2) d. Luciano Tacchi (ARG/7) 0-6 6-1 10-7
Bogdan Borza (ROU/3)
d. Danylo Veremeychuk (UKR) 6-3 7-6(6)
Juan Ignacio Alcalde (ARG/4) d. Leonardo Catani (ITA/9) 6-2 6-3
Gustaf Strom (SWE) d. Christopher Patzanovsky (GER/12) 6-2 4-6 10-6
Tim Riedel (GER) d. Jiaqi Duan (CHN) 6-2 3-6 10-7
 

·
Moderator
Joined
·
15,923 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

P.Heller / P.Torebko (GER/1) d. S.Battaglino / M.Miceli (ITA) 6-4 6-1
B.Bilgin / B.Ilkel (TUR) d. K.Cepel / D.Veremeychuk (TUR/UKR/wc) 6-4 6-3
M.Gunes / G.Saritas (TUR/wc) d. X.Gabarro / L.Tacchi (ESP/ARG) 7-6(3) 6-7(1) 10-6
B.Borza / D.Dima (ROU) d. U.Akkoyun / M.Turker (TUR/4) 2-6 6-2 15-13

B.Apostol / P.Grigoriu (ROU/3) d. M.Sakellaridis / S.Sakellaridis (GRE) 7-5 6-3
T.Altuna / M.Willis (TUR/GBR/wc) d. B.Pujol Navarro / A.Saez-Royuela Ariza (ESP) 6-0 6-2
C.Patzanovsky / C.Solberg (GER/SWE) d. S.Purtseladze / G.Strom (GEO/SWE) 6-4 6-2
T.Boyer / M.Damm (USA) d. G.Diarra / P.Nouza (AUT/CZE/2) 7-5 6-3

Quarterfinal

P.Heller / P.Torebko (GER/1) d. B.Bilgin / B.Ilkel (TUR) 6-1 6-3
B.Borza / D.Dima (ROU) d. M.Gunes / G.Saritas (TUR/wc) 6-4 6-2
B.Apostol / P.Grigoriu (ROU/3) d. T.Altuna / M.Willis (TUR/GBR/wc) 7-6(5) 7-5
T.Boyer / M.Damm (USA) d. C.Patzanovsky / C.Solberg (GER/SWE) 6-1 6-3

Semifinal

P.Heller / P.Torebko (GER/1) d. B.Borza / D.Dima (ROU) 6-2 3-6 10-8
T.Boyer / M.Damm (USA) d. B.Apostol / P.Grigoriu (ROU/3) 6-2 7-6(3)

FINAL

P.Heller / P.Torebko (GER/1)
d. T.Boyer / M.Damm (USA) 7-5 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
15,923 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Patrick Kypson (USA) d. Ivan Nedelko (RUS/1) 6-1 6-2
Bogdan Borza (ROU/Q) d. Juan Ignacio Alcalde (ARG/Q) 6-2 6-3
Stefano Battaglino (ITA) d. Tim Riedel (GER/Q) 6-2 6-4
Dimitriy Voronin (RUS/7) d. Rigele Te (CHN/Q) 6-1 2-0 ret.

Michael Vrbensky (CZE/3) d. Gustaf Strom (SWE/Q) 6-2 6-4
Tristan Boyer (USA) d. Kaan Cepel (TUR/wc) 6-0 6-1
Costin Paval (ROU/Q) d. Gibril Diarra (AUT) 6-3 6-0
Dragos Dima (ROU) d. Ivan Davydov (RUS/8) 7-5 6-1

Pol Toledo Bague (ESP/5) d. Christoffer Solberg (SWE) 6-3 6-0
Emilio Nava (USA) d. Marco Miceli (ITA) 7-5 4-6 6-3
Luciano Tacchi (ARG/L.L) d. Marlon Vankan (GER) 6-3 6-3
Peter Heller (GER/4) d. Umut Kaan Yenilmez (TUR/wc) 6-0 6-0

Petr Nouza (CZE/6) d. Sandro Kopp (AUT) 6-2 6-7(4) 7-6(1)
Bogdan Ionut Apostol (ROU) d. Cengiz Aksu (TUR/L.L) 7-5 6-2
Martin Damm (USA) d. Mustafa Can Gunes (TUR/wc) 6-1 6-2
Peter Torebko (GER/2) d. Gokberk Saritas (TUR/wc) 6-2 6-0

Luciano Tacchi (ARG/L.L) replaces Davide Galoppini (ITA)
Cengiz Aksu (TUR/L.L) replaces Simon Freund (SWE)

2nd Round

Patrick Kypson (USA) d. Bogdan Borza (ROU/Q) 6-4 7-6(7)
Stefano Battaglino (ITA) d. Dimitriy Voronin (RUS/7) 2-6 6-4 6-4
Michael Vrbensky (CZE/3) d. Tristan Boyer (USA) 6-1 6-0
Costin Paval (ROU/Q) d. Dragos Dima (ROU) 6-3 6-4

Pol Toledo Bague (ESP/5) d. Emilio Nava (USA) 7-6(6) 6-3
Peter Heller (GER/4) d. Luciano Tacchi (ARG/L.L) 6-3 6-1
Petr Nouza (CZE/6) d. Bogdan Ionut Apostol (ROU) 6-4 5-7 7-6(1)
Peter Torebko (GER/2) d. Martin Damm (USA) 3-6 6-2 7-6(4)

Quarterfinal

Patrick Kypson (USA) d. Stefano Battaglino (ITA) 6-2 6-2
Michael Vrbensky (CZE/3) d. Costin Paval (ROU/Q) 6-2 6-1
Peter Heller (GER/4) d. Pol Toledo Bague (ESP/5) 1-6 7-5 6-2
Peter Torebko (GER/2) d. Petr Nouza (CZE/6) 6-1 5-7 6-4

Semifinal

Patrick Kypson (USA) d. Michael Vrbensky (CZE/3) 6-7(5) 6-2 7-5
Peter Heller (GER/4) d. Peter Torebko (GER/2) 6-3 3-6 6-1

FINAL

Patrick Kypson (USA) d. Peter Heller (GER/4) 6-4 6-2
 
1 - 4 of 4 Posts
Top