Mens Tennis Forums banner
1 - 4 of 4 Posts

Moderator
Joined
19,253 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
馃嚭馃嚫 M15 ALBUQUERQUE 馃嚭馃嚫

City : Albuquerque, New Mexico, USA
Date : 26 September-02 October 2022
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1. Emil REINBERG (USA)
2. Axel GARCIAN (FRA)
3. Osgar O'HOISIN (IRL)
4. Maciej RAJSKI (POL)
5. Haoyuan HUANG (CHN)
6. Connor FARREN (USA)
7. Cash HANZLIK (USA)
8. Yuta KIKUCHI (JPN)
9. Jakub WOJCIK (USA)
10. Kalman BOYD (USA)
11. Gabriel EVANS (USA)
12. Evan BYNOE (USA)
13. Benjamin SIGOUIN (CAN)
14. Demetris AZOIDES (GRE)
15. Warren WOOD (USA)
16. Angel DIAZ JALIL (ECU)
17. Emmett WARD (USA)
18. (SE) Olle WALLIN (SWE)
19. (JE) Rei SAKAMOTO (JPN)
20. (JE) Constantinos KOSHIS (CYP)

21 (Q) Christian LAKOSELJAC (CAN)
22 (Q) Chad KISSELL (USA)
23 (Q) Emile HUDD (GBR)
24 (Q) Chukang WANG (CHN)
25 (Q) Michael SHABAZ (USA)
26 (Q) Ryan DICKERSON (USA)
27 (Q) Stefano LIOKOSSIS (CAN)
28 (Q) Maxwell McKENNON (USA)

29 (wc) Jaycer LYEONS (USA)
30 (wc) Rafael ABDUL SALAM (VEN)
31 (wc) Ryoma MATSUSHITA (JPN)
32 (wc) Arda AZKARA (TUR)
 

Moderator
Joined
19,253 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Christian Lakoseljac (CAN/1) d. Codrin Miller (USA) 6-0 6-0
Georgio Samaha (USA/wc) d. Arman Zamani (USA/11) 7-6(4) 6-2

Marino Jakic (CRO) d. Nikolay Sysoev (RUS/2) 6-4 6-3
Michael Shabaz (USA/9) d. Aram Noroozian (CAN/wc) 6-3 6-4

Nico Mostardi (USA/3) d. Kyler Overmyer (USA) 6-0 3-6 10-7
Stefano Liokossis (CAN/14) d. Abasi Abukusumo (USA) 6-3 6-3

Maxwell McKennon (USA/wc) d. Keenan Mayo (USA/4) 6-3 6-4
Aleksa Krivokapic (MNE/16) d. Chetan B. Desai (IND) 6-0 6-0

Chad Kissell (USA/5) d. Lazar Markovic (USA) 6-2 6-1
Christian Lerby (NED/13) d. YanMing Zhou (HKG) 6-0 6-0

Emile Hudd (GBR/6) d. Varun Jayaram (USA) 6-1 6-1
Oren Vasser (USA/12) d. Alexander Maggs (GBR/wc) 6-3 7-6(5)

Franco Ribero (ARG/7) d. Daniil Kakhniuk (BLR/wc) 6-4 6-1
Ryan Dickerson (USA/10) d. Nicola Cigna (ITA) 6-4 3-6 10-7

Chukang Wang (CHN/8) d. Jacob Olar (USA) 7-5 6-4
Antonio Matteo Iaquinto (DOM/15) d. Leonardo Vega (USA) 6-4 7-6(6)

Final Round

Christian Lakoseljac (CAN/1) d. Georgio Samaha (USA/wc) 7-6(7) 7-6(5)
Michael Shabaz (USA/9) d. Marino Jakic (CRO) 4-6 6-4 10-7
Stefano Liokossis (CAN/14) d. Nico Mostardi (USA/3) 3-6 6-4 10-8
Maxwell McKennon (USA/wc) d. Aleksa Krivokapic (MNE/16) 6-2 6-2
Chad Kissell (USA/5) d. Christian Lerby (NED/13) 6-4 6-4
Emile Hudd (GBR/6) d. Oren Vasser (USA/12) 6-3 6-4
Ryan Dickerson (USA/10)
d. Franco Ribero (ARG/7) 7-5 7-6(7)
Chukang Wang (CHN/8) d. Antonio Matteo Iaquinto (DOM/15) 6-3 6-0
 

Moderator
Joined
19,253 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Doubles

1st Round

R.Abdul Salam / G.Samaha (VEN/USA/wc) d. O.O'Hoisin / B.Sigouin (IRL/CAN/1) 6-4 5-7 10-3
D.Azoides / F.Ribero (GRE/ARG) d. R.Dickerson / O.Wallin (USA/SWE) 5-7 6-3 10-7
A.Garcian / C.Hanzlik (FRA/USA) d. N.Cigna / L.Vega (ITA/USA) 6-4 6-2
Y.Kikuchi / I.Nortey (JPN/GHA/4) d. M.Rajski / Y.Wojcik (POL/USA) 6-3 6-3

H.Huang / C.Wang (CHN) d. S.Chirala / K.Mayo (IND/USA/3) 7-6(5) 6-2
K.Boyd / W.Wood (USA) d. A.Azkara / R.Matsushita (TUR/JPN/wc) 7-5 6-1
A.Diaz Jalil / E.Hudd (ECU/GBR) d. C.Koshis / M.McKennon (CYP/USA) 6-2 6-4
A.Maggs / J.Pucalka (GBR/CZE/wc) d. C.Kissell / E.Reinberg (USA/2) 6-2 6-0

Quarterfinal

D.Azoides / F.Ribero (GRE/ARG) d. R.Abdul Salam / G.Samaha (VEN/USA/wc) 6-3 6-2
Y.Kikuchi / I.Nortey (JPN/GHA/4) d. A.Garcian / C.Hanzlik (FRA/USA) 7-6(5) 6-2
K.Boyd / W.Wood (USA) d. H.Huang / C.Wang (CHN) 6-3 6-1
A.Maggs / J.Pucalka (GBR/CZE/wc) d. A.Diaz Jalil / E.Hudd (ECU/GBR) w.o

Semifinal

Y.Kikuchi / I.Nortey (JPN/GHA/4) vs. D.Azoides / F.Ribero (GRE/ARG)
K.Boyd / W.Wood (USA) vs. A.Maggs / J.Pucalka (GBR/CZE/wc)
 

Moderator
Joined
19,253 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Main Draw

1st Round

Olle Wallin (SWE) d. Emil Reinberg (USA/1) 6-2 3-6 6-4
Warren Wood (USA) d. Angel Diaz Jalil (ECU) 6-3 6-3
Maxwell McKennon (USA/Q) d. Benjamin Sigouin (CAN) 6-7(6) 6-3 6-3
Cash Hanzlik (USA/7) d. Kalman Boyd (USA) 6-3 6-2

Osgar O'Hoisin (IRL/3) d. Constantinos Koshis (CYP) 6-2 6-1
Jakub Wojcik (USA) d. Emile Hudd (GBR/Q) 6-3 2-6 6-3
Chukang Wang (CHN/Q) d. Ryoma Matsushita (JPN/wc) 6-1 6-4
Christian Lakoseljac (CAN/Q) d. Haoyuan Huang (CHN/5) 6-7(3) 6-1 6-4

Yuta Kikuchi (JPN/8) d. Evan Bynoe (USA) 6-1 6-1
Rei Sakamoto (JPN) d. Arda Azkara (TUR/wc) 4-6 6-0 7-6(5)
Demetris Azoides (GRE) d. Chad Kissell (USA/Q) 6-3 1-6 7-6(2)
Maciej Rajski (POL/4) d. Emmett Ward (USA) 6-2 6-2

Connor Farren (USA/6) d. Stefano Liokossis (CAN/Q) 6-3 6-1
Gabriel Evans (USA) d. Rafael Abdul Salam (VEN/wc) 7-6(4) 6-4
Ryan Dickerson (USA/Q) d. Michael Shabaz (USA/Q) 6-2 6-3
Axel Garcian (FRA/2) d. Jaycer Lyeons (USA/wc) 2-6 6-3 6-1

2nd Round

Olle Wallin (SWE) d. Warren Wood (USA) 6-4 6-3
Cash Hanzlik (USA/7) d. Maxwell McKennon (USA/Q) 6-4 1-6 6-1
Osgar O'Hoisin (IRL/3) d. Jakub Wojcik (USA) 6-2 4-6 7-6(4)
Christian Lakoseljac (CAN/Q) d. Chukang Wang (CHN/Q) 6-3 6-3

Rei Sakamoto (JPN) d. Yuta Kikuchi (JPN/8) 6-2 6-2
Maciej Rajski (POL/4) d. Demetris Azoides (GRE) 6-4 6-4
Connor Farren (USA/6) d. Gabriel Evans (USA) 6-4 4-6 6-2
Ryan Dickerson (USA/Q) d. Axel Garcian (FRA/2) 6-2 6-3

Quarterfinal

Cash Hanzlik (USA/7) vs. Olle Wallin (SWE)
Osgar O'Hoisin (IRL/3) vs. Christian Lakoseljac (CAN/Q)
Maciej Rajski (POL/4) vs. Rei Sakamoto (JPN)
Connor Farren (USA/6) vs. Ryan Dickerson (USA/Q)
 
1 - 4 of 4 Posts
Top