Mens Tennis Forums banner

1 - 12 of 12 Posts

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #1
Lithuania F2 qualifying
August 15-21, 2005

Singles
Seeds: (cut: none)
1. Frederick Sundsten
2. Mikael Ekman
3. Niklas Bucht
4. Robert Godlewski
5. Bas van der Valk
6. Przemyslaw Stec
7. Gerald Bremond
8. Joscha Beutel
9. Christian Johansson
10. Mika Purho
11. Piotr Banas
12. Laurens Beke
13. Janis Skroderis

First Round
(1)Frederick Sundsten (NOR) bye
Aurimas Karpavicius (LTU) d. (WC)Kiril Stepanchikov (RUS) 6-2 6-3
Linas Cicenas (LTU) bye
Tadas Tarasevicius (LTU) bye
(2)Mikael Ekman (SWE) bye
Patrick Eichenberger (SUI) d. Richards Emulins (LAT) 7-5 6-2
Gintautas Kurkis (LTU) bye
Anton Stryhas (BLR) bye
(3)Niklas Bucht (FIN) bye
Romain Hardy (FRA) d. Aleh Patapau (BLR) 6-4 6-3
Laurent Bondaz (ITA) bye
Pjotrs Necajevs (LAT) bye
(4)Robert Godlewski (POL) bye
Almog Mashiach (ISR) d. Dzems Vinkis (LAT) 4-6 6-2 6-3
Arturas Gotovskis (LTU) bye
(10)Mika Purho (FIN) bye
(5)Bas van der Valk (NED) bye
Idan Rosenberg (ISR) d. Clint Lee (USA) 6-2 6-2
Filip Szymik (POL) d. Alexei Eliseev (RUS) 6-2 6-0
(9)Christian Johansson (SWE) bye
(6)Przemyslaw Stec (POL) bye
Eddy Chala (FRA) d. Eigintas Vedrickas (LTU) 6-2 6-3
Andris Antonovs (LAT) bye
(13)Janis Skroderis (LAT) bye
(7)Gerald Bremond (FRA) bye
Janis Mellups (LAT) d. Maxim Sukharev (LTU) 6-4 6-2
Emanuel Fraitzl (GER) bye
(12)Laurens Beke (NED) bye
(8)Joscha Beutel (GER) bye
Nimrod Perel (ISR) d. Darius Adomonis (LTU) 6-4 7-6(2)
Algirdas Draugelis (LTU) bye
(11)Piotr Banas (POL) bye
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #2
Second Round
Aurimas Karpavicius (LTU) d. (1)Frederick Sundsten (NOR) 6-3 3-6 6-4
Tadas Tarasevicius (LTU) d. Linas Cicenas (LTU) 6-4 7-5
(2)Mikael Ekman (SWE) d. Patrick Eichenberger (SUI) 6-4 6-1
Anton Stryhas (BLR) d. Gintautas Kurkis (LTU) 6-2 6-0
Romain Hardy (FRA) d. (3)Niklas Bucht (FIN) 6-3 3-0 ret.
Pjotrs Necajevs (LAT) d. Laurent Bondaz (ITA) 6-3 6-4
(4)Robert Godlewski (POL) d. Almog Mashiach (ISR) 6-0 6-1
Arturas Gotovskis (LTU) d. (10)Mika Purho (FIN) 7-5 4-6 6-4
Idan Rosenberg (ISR) d. (5)Bas van der Valk (NED) 6-4 6-4
(9)Christian Johansson (SWE) d. Filip Szymik (POL) 6-0 6-3
(6)Przemyslaw Stec (POL) d. Eddy Chala (FRA) 3-6 6-2 6-3
Andris Antonovs (LAT) d. (13)Janis Skroderis (LAT) 7-6(5) 4-6 6-3
(7)Gerald Bremond (FRA) d. Janis Mellups (LAT) 6-3 6-4
(12)Laurens Beke (NED) d. Emanuel Fraitzl (GER) 6-3 6-0
(8)Joscha Beutel (GER) d. Nimrod Perel (ISR) 6-2 6-2
(11)Piotr Banas (POL) d. Algirdas Draugelis (LTU) 6-2 6-4
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #3
Qualifying Round
Aurimas Karpavicius (LTU) d. Tadas Tarasevicius (LTU) 6-2 6-1
(2)Mikael Ekman (SWE) d. Anton Stryhas (BLR) 6-2 6-2
Romain Hardy (FRA) d. Pjotrs Necajevs (LAT) 7-6(4) 6-3
(4)Robert Godlewski (POL) d. Arturas Gotovskis (LTU) 6-2 6-0
Idan Rosenberg (ISR) d. (9)Christian Johansson (SWE) 6-2 6-3
(6)Przemyslaw Stec (POL) d. Andris Antonovs (LAT) 6-2 6-2
(7)Gerald Bremond (FRA) d. (12)Laurens Beke (NED) 7-5 6-0
(11)Piotr Banas (POL) d. (8)Joscha Beutel (GER) 4-6 6-2 7-5
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #4
Doubles
Seeds: (cut: Cicenas/Kurkis - NR/1452)
none

First Round
Linas Cicenas/Gintautas Kurkis (LTU) d. (WC)Darius Adomonis/Rokas Zdanavicius (LTU) 6-2 6-4
Nimrod Perel/Idan Rosenberg (ISR) d. Tadas Budrikis/Tadas Tarasevicius (LTU) 6-4 6-2

Qualifying Round
not played ... both teams to main draw
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #5
Lithuania F2 - Vitas Gerulaitis Memorial Tournament
Vilnius, Lithuania
August 15-21, 2005
Surface: Clay
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 64
$10,000

Singles
Seeds: (cut: Sergi Barberan - 968)
1. Simon Stadler
2. Dekel Valtzer
3. Trystan Meniane
4. Lauri Kiiski
5. Timo Nieminen
6. Johan Brunstrom
7. Jerome Becker
8. Lassi Ketola

First Round
(1)Simon Stadler (GER) d. (WC)Mindaugas Celedinas (LTU) 6-2 6-0
(LL)Christian Johansson (SWE) d. (WC)Rokas Zdanavicius (LTU) 6-0 6-0 [Johansson replaces Guillaume Legat]
Oskar Pallin (SWE) d. (q)Robert Godlewski (POL) 6-4 6-4
(6)Johan Brunstrom (SWE) d. (q)Piotr Banas (POL) 6-3 6-2
(4)Lauri Kiiski (FIN) d. (WC)Tadas Budrikis (LTU) 6-3 6-1
Gvidas Sabeckis (LTU) d. (q)Przemyslaw Stec (POL) 3-6 7-6(2) 7-5
Patrick Knobloch (GER) d. (q)Gerald Bremond (FRA) 6-3 3-6 7-6(5)
Daniel Lencina (LTU) d. (5)Timo Nieminen (FIN) 6-1 6-4
(7)Jerome Becker (GER) d. Nicolo Cotto (ITA) 6-0 ret.
Sergi Barberan (ESP) d. Rick Schalkers (NED) 1-6 6-3 6-4
Rolandos Murashka (LTU) d. (WC)Vasco Antunes (POR) 6-1 5-7 6-4
(3)Trystan Meniane (FRA) d. (q)Idan Rosenberg (ISR) 6-7(4) 7-5 6-3
(8)Lassi Ketola (FIN) d. Patrick Jozwik (AUS) 7-6(2) 6-2
Rickard Holmstrom (SWE) d. (q)Aurimas Karpavicius (LTU) 6-3 7-5
(q)Romain Hardy (FRA) d. (q)Mikael Ekman (SWE) 2-6 6-4 6-2
(2)Dekel Valtzer (ISR) d. Matteo Gotti (ITA) 6-7(4) 6-4 6-4
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #6
Second Round
(1)Simon Stadler (GER) d. (LL)Christian Johansson (SWE) 6-0 7-5
Oskar Pallin (SWE) d. (6)Johan Brunstrom (SWE) 3-6 6-3 6-3
Gvidas Sabeckis (LTU) d. (4)Lauri Kiiski (FIN) 6-1 6-1
Patrick Knobloch (GER) d. Daniel Lencina (LTU) 6-2 6-2
(7)Jerome Becker (GER) d. Sergi Barberan (ESP) 7-6(6) 6-1
(3)Trystan Meniane (FRA) d. Rolandos Murashka (LTU) 6-4 6-1
Rickard Holmstrom (SWE) d. (8)Lassi Ketola (FIN) 6-3 6-2
(2)Dekel Valtzer (ISR) d. (q)Romain Hardy (FRA) 6-1 6-4
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #7
Quarterfinals
(1)Simon Stadler (GER) d. Oskar Pallin (SWE) 6-3 2-6 6-1
Patrick Knobloch (GER) d. Gvidas Sabeckis (LTU) 7-5 6-2
(3)Trystan Meniane (FRA) d. (7)Jerome Becker (GER) 6-4 6-1
Rickard Holmstrom (SWE) d. (2)Dekel Valtzer (ISR) 3-6 6-2 6-3
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #8
Doubles
Seeds: (cut: Bremond/Chala - 1360/NR)
1. Johan Brunstrom/Lauri Kiiski
2. Lassi Ketola/Timo Nieminen
3. Rickard Holmstrom/Christian Johansson
4. Jerome Becker/Simon Stadler

First Round
(1)Johan Brunstrom/Lauri Kiiski (SWE/FIN) d. Romain Hardy/Trystan Meniane (FRA) 6-4 6-3
(WC)Andris Antonovs/Pjotrs Necajevs (LAT) d. (q)Nimrod Perel/Idan Rosenberg (ISR) 6-0 6-2
(4)Jerome Becker/Simon Stadler (GER) d. (LL)Linas Cicenas/Gintautas Kurkis (LTU) 6-2 6-0 [Cicenas/Kurkis replace (WC)Mindaugas Celedinas/Aurimas Karpavicius
(WC)Algirdas Draugelis/Arturas Gotovskis (LTU) d. Gerald Bremond/Eddy Chala (FRA) 6-1 6-2
Sergi Barberan/Daniel Lencina (ESP/LTU) d. Laurens Beke/Rick Schalkers (NED) 6-4 7-6(4)
(3)Rickard Holmstrom/Christian Johansson (SWE) d. Robert Godlewski/Przemyslaw Stec (POL) 6-4 6-2
Rolandos Murashka/Dekel Valtzer (LTU/ISR) d. Gvidas Sabeckis/Janis Skroderis (LTU/LAT) 6-3 6-3
Vasco Antunes/Joscha Beutel (POR/GER) d. (2)Lassi Ketola/Timo Nieminen (FIN) 6-2 6-1
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #9
Quarterfinals
(1)Johan Brunstrom/Lauri Kiiski (SWE/FIN) d. (WC)Andris Antonovs/Pjotrs Necajevs (LAT) 6-4 6-3
(4)Jerome Becker/Simon Stadler (GER) d. (WC)Algirdas Draugelis/Arturas Gotovskis (LTU) 6-2 6-1
(3)Rickard Holmstrom/Christian Johansson (SWE) d. Sergi Barberan/Daniel Lencina (ESP/LTU) 2-1 ret.
Rolandos Murashka/Dekel Valtzer (LTU/ISR) d. Vasco Antunes/Joscha Beutel (POR/GER) 6-4 6-2
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #10
Semifinals
(1)Johan Brunstrom/Lauri Kiiski (SWE/FIN) d. (4)Jerome Becker/Simon Stadler (GER) 7-6(3) 6-7(6) 6-4
Rolandos Murashka/Dekel Valtzer (LTU/ISR) d. (3)Rickard Holmstrom/Christian Johansson (SWE) 6-2 6-2

Finals
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #11
Semifinals
(1)Simon Stadler (GER) d. Patrick Knobloch (GER) 6-2 7-5
(3)Trystan Meniane (FRA) d. Rickard Holmstrom (SWE) 2-6 6-4 1-1 ret.

Finals
(1)Simon Stadler (GER) d. (3)Trystan Meniane (FRA) 4-6 7-5 6-0
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #12
Finals
Rolandos Murashka/Dekel Valtzer (LTU/ISR) d. (1)Johan Brunstrom/Lauri Kiiski (SWE/FIN) 6-3 2-6 6-3
 
1 - 12 of 12 Posts
Top