Mens Tennis Forums banner

1 - 9 of 9 Posts

·
Moderator
Joined
·
16,301 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
LATVIA F1

City : Jurmala, Latvia
Date : 03 - 09 August 2015
Prize Money : 10.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Oriol Roca Batalla (ESP)

Entry List

1 Lukas MUGEVICIUS (LTU) 586
2 Francesco PICCO (ITA) 622
3 Nico MATIC (GER) 648
4 Jerome INZERILLO (FRA) 650
5 Niels LOOTSMA (NED) 664
6 Pirmin HAENLE (GER) 711
7 Janis PODZUS (LAT) 742
8 Jordan UBIERGO (FRA) 751
9 Sergio MARTOS GORNES (ESP) 784
10 Fred SIMONSSON (SWE) 810
11 Elmar EJUPOVIC (GER) 845
12 Jonathan MRIDHA (SWE) 882
13 Adria MAS MASCOLO (ESP) 967
14 Jelle SELS (NED) 983
15 Nicolas ROSENZWEIG (FRA) 986
16 David VOLFSON (CAN) 1012
17 Ronald SLOBODCHIKOV (RUS) 1051
18 Yan SABANIN (RUS) 1064
19 Maciej SMOLA (POL) 1166
20 Oscar MESQUIDA BERG (ESP) 1176

21 (Q) Christian HIRSCHMUELLER (GER) 1137
22 (Q) Adam CHADAJ (POL) 1359
23 (Q) Samm BUTLER (GBR) 1422
24 (Q) Dovydas SAKINIS (LTU) 2018
25 (Q) Hunter REESE (USA)
26 (Q) Kevin SIELMANN (ESP)
27 (Q) Aleksas TVERIJONAS (LTU)
28 (Q) Daniil ZARICHANSKIY (BLR)

29 (wc) Mikelis LIBIETIS (LAT) 1892
30 (wc) Fabian GRUBER (AUT)
31 (wc) Mikus LOSBERGS (LAT)
32 (wc) Rudolfs MEDNIS (LAT)
 

·
Moderator
Joined
·
16,301 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Re: Latvia F1 [August 03 | Jurmala | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Christian Hirschmueller (GER/1) vs. Bye
Paulius Matulevicius (LTU) vs. Bye
Jeremias Lima-Perez (ESP) d. Rafael Moreno-Higueras (ESP) 6-4 6-2
Tadas Tarasevicius (LTU) vs. Bye

Ivan Liutarevich (BLR/2) vs. Bye
Krisjanis Stabins (LAT/wc) vs. Bye
Aleksas Tverijonas (LTU) d. Pavel Zenkevits (SWE) 6-1 6-4
Toms Sutris (LAT) vs. Bye

Adam Chadaj (POL/3) vs. Bye
Mantas Gricius (LTU) vs. Bye
Brendan Tannenbaum (USA) d. Oskar Lusti (EST) 6-3 5-7 6-2
Aland Moyna (CHI) vs. Bye

Samm Butler (GBR/4) vs. Bye
Jaan Kononov (EST) d. Arkadijs Slobodkins (LAT) 6-2 7-6(5)
Valentin Bazunov (RUS) d. Jonathan Hultkrantz-Chesneau (SWE) 6-1 4-6 6-4
Maksimilians Niklass Andersons (LAT) vs. Bye

Igor Zubov (RUS/5) vs. Bye
Daniil Zarichanskiy (BLR) d. Daniel Kossek (POL) 6-3 6-1
Tomas Vaise (LTU) d. Maksims Kazijevs (LAT) 6-0 6-1
Henrik Traskin (LTU) vs. Bye

Markus Kerner (EST/6) vs. Bye
Karl Kiur Saar (EST) d. Evgeny Vanag (RUS) 6-3 6-4
Kevin Sielmann (ESP) d. Nikita Jesaibegjans (LAT) 6-0 6-3
Markus Neuhauser (AUT) vs. Bye

Wojciech Lutkowski (POL/7) vs. Bye
Hunter Reese (USA) d. Alex Beck (USA) 6-0 6-0
Dominik Nazaruk (POL) d. Andreas Anani (RUS/wc) 6-0 6-0
Daniel Vrba (CZE) vs. Bye

Dovydas Sakinis (LTU/8) vs. Bye
Gil Uwe Grund (GER) d. Almantas Ozelis (LTU) 6-2 6-3
Paulius Grigas (LTU) d. Timofei Skripkin (RUS) 6-1 6-2
Marcus Mansson (SWE/9) vs. Bye


2nd Round

Christian Hirschmueller (GER/1) d. Paulius Matulevicius (LTU) 6-2 6-2
Tadas Tarasevicius (LTU) d. Jeremias Lima-Perez (ESP) 6-4 6-7(8) 6-3

Ivan Liutarevich (BLR/2) d. Krisjanis Stabins (LAT/wc) 7-6(3) 6-1
Aleksas Tverijonas (LTU) d. Toms Sutris (LAT) 6-1 6-2

Adam Chadaj (POL/3) d. Mantas Gricius (LTU) 7-5 6-1
Aland Moyna (CHI) d. Brendan Tannenbaum (USA) 6-4 6-1

Samm Butler (GBR/4) d. Jaan Kononov (EST) 6-7(3) 6-3 7-6(4)
Valentin Bazunov (RUS) d. Maksimilians Niklass Andersons (LAT) 6-0 6-0

Daniil Zarichanskiy (BLR) d. Igor Zubov (RUS/5) 6-4 6-1
Tomas Vaise (LTU) d. Henrik Traskin (LTU) 6-4 7-5

Karl Kiur Saar (EST) d. Markus Kerner (EST/6) 3-6 7-5 4-0 ret.
Kevin Sielmann (ESP) d. Markus Neuhauser (AUT) 6-1 6-0

Hunter Reese (USA) d. Wojciech Lutkowski (POL/7) 6-2 6-0
Daniel Vrba (CZE) d. Dominik Nazaruk (POL) 7-6(2) 6-2

Dovydas Sakinis (LTU/8) d. Gil Uwe Grund (GER) 6-4 6-2
Marcus Mansson (SWE/9) d. Paulius Grigas (LTU) 6-0 6-1


Final Round

Christian Hirschmueller (GER/1) d. Tadas Tarasevicius (LTU) 6-4 6-1
Aleksas Tverijonas (LTU) d. Ivan Liutarevich (BLR/2) 4-6 6-1 6-1
Adam Chadaj (POL/3) d. Aland Moyna (CHI) 6-2 6-0
Samm Butler (GBR/4) d. Valentin Bazunov (RUS) 6-0 6-2
Daniil Zarichanskiy (BLR) d. Tomas Vaise (LTU) 6-3 6-0
Kevin Sielmann (ESP) d. Karl Kiur Saar (EST) 6-1 6-1
Hunter Reese (USA) d. Daniel Vrba (CZE) 6-3 6-0
Dovydas Sakinis (LTU/8) d. Marcus Mansson (SWE/9) 6-1 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
16,301 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Re: Latvia F1 [August 03 | Jurmala | Clay]

Doubles

1st Round

L.Mugevicius / Y.Sabanin (LTU/RUS/1) d. M.Losbergs / A.Slobodkins (LAT/wc) 6-4 7-6(4)
F.Gruber / M.Neuhauser (AUT/wc) d. D.Kossek / W.Lutkowski (POL) 4-6 7-5 10-4
R.Slobodchikov / I.Zubov (RUS) d. I.Liutarevich / D.Zarichanskiy (BLR) 7-6(4) 6-4
J.Mridha / F.Simonsson (SWE/3) d. M.Garuts / V.Kulibaba (LAT/wc) 6-1 6-3

M.Libietis / H.Reese (LAT/USA/4) d. J.Podzus / M.Smola (LAT/POL) 6-4 7-5
O.Mesquida Berg / K.Sielmann (ESP) d. N.Matic / D.Volfson (GER/CAN) 7-5 7-5
N.Rosenzweig / K.Stabins (FRA/LAT) d. J.Hultkrantz-Chesneau / M.Mansson (SWE) 6-1 6-4
S.Martos Gornes / A.Mas Mascolo (ESP/2) d. N.Lootsma / J.Sels (NED) 6-2 6-4


Quarterfinal

L.Mugevicius / Y.Sabanin (LTU/RUS/1) d. F.Gruber / M.Neuhauser (AUT/wc) 6-1 6-2
J.Mridha / F.Simonsson (SWE/3) d. R.Slobodchikov / I.Zubov (RUS) 6-0 6-0
M.Libietis / H.Reese (LAT/USA/4) d. O.Mesquida Berg / K.Sielmann (ESP) w.o
S.Martos Gornes / A.Mas Mascolo (ESP/2) d. N.Rosenzweig / K.Stabins (FRA/LAT) 6-4 7-5


Semifinal

L.Mugevicius / Y.Sabanin (LTU/RUS/1) d. J.Mridha / F.Simonsson (SWE/3) 6-3 6-1
S.Martos Gornes / A.Mas Mascolo (ESP/2) d. M.Libietis / H.Reese (LAT/USA/4) 2-6 6-4 10-7


FINAL

L.Mugevicius / Y.Sabanin (LTU/RUS/1) d. S.Martos Gornes / A.Mas Mascolo (ESP/2) 6-3 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
16,301 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Re: Latvia F1 [August 03 | Jurmala | Clay]

Main Draw

1st Round

Mikelis Libietis (LAT/wc) d. Lukas Mugevicius (LTU/1) 6-2 4-6 6-4
Dovydas Sakinis (LTU/Q) d. Daniil Zarichanskiy (BLR/Q) 6-4 6-3
Kevin Sielmann (ESP/Q) d. Jonathan Mridha (SWE) 4-6 6-2 7-6(3)
Pirmin Haenle (GER/7) d. Hunter Reese (USA/Q) 6-2 6-4

Nico Matic (GER/4) d. Elmar Ejupovic (GER) 6-4 6-1
Mikus Losbergs (LAT/wc) d. Fabian Gruber (AUT/wc) 6-1 6-3
Jelle Sels (NED) d. Rudolfs Mednis (LAT/wc) 6-1 6-2
Jordan Ubiergo (FRA/6) d. Yan Sabanin (RUS) 7-5 6-2

Adria Mas Mascolo (ESP) d. Janis Podzus (LAT/8) 6-0 3-1 ret.
Christian Hirschmueller (GER/Q) d. Aleksas Tverijonas (LTU/Q) 6-0 3-6 6-3
Fred Simonsson (SWE) d. Nicolas Rosenzweig (FRA) 6-4 6-4
Francesco Picco (ITA/3) d. Adam Chadaj (POL/Q) 6-4 6-3

Niels Lootsma (NED/5) d. Samm Butler (GBR/Q) 6-0 6-3
Ronald Slobodchikov (RUS) d. Maciej Smola (POL) 6-3 6-1
David Volfson (CAN) d. Sergio Martos Gornes (ESP) 6-2 6-2
Jérôme Inzerillo (FRA/2) d. Oscar Mesquida Berg (ESP) 6-4 2-3 ret.


2nd Round

Mikelis Libietis (LAT/wc) d. Dovydas Sakinis (LTU/Q) 6-1 6-1
Pirmin Haenle (GER/7) d. Kevin Sielmann (ESP/Q) 3-6 6-3 6-4
Nico Matic (GER/4) d. Mikus Losbergs (LAT/wc) 6-1 6-2
Jelle Sels (NED) d. Jordan Ubiergo (FRA/6) 2-6 7-5 7-6(3)

Adria Mas Mascolo (ESP) d. Christian Hirschmueller (GER/Q) 6-4 6-1
Fred Simonsson (SWE) d. Francesco Picco (ITA/3) 6-4 6-3
Ronald Slobodchikov (RUS) d. Niels Lootsma (NED/5) 6-1 6-4
David Volfson (CAN) d. Jérôme Inzerillo (FRA/2) 6-0 2-6 6-2


Quarterfinal

Mikelis Libietis (LAT/wc) d. Pirmin Haenle (GER/7) 6-4 6-1
Jelle Sels (NED) d. Nico Matic (GER/4) 4-6 6-4 6-4
Fred Simonsson (SWE) d. Adria Mas Mascolo (ESP) 6-3 7-6(3)
Ronald Slobodchikov (RUS) d. David Volfson (CAN) 0-6 7-5 6-4


Semifinal

Mikelis Libietis (LAT/wc) d. Jelle Sels (NED) 6-4 6-3
Fred Simonsson (SWE) d. Ronald Slobodchikov (RUS) 6-0 6-2


FINAL

Mikelis Libietis (LAT/wc) d. Fred Simonsson (SWE) 6-3 6-3
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Re: Latvia F1 [August 03 | Jurmala | Clay]

picco 3rd seed =D

inzerillo second =D epic tournament, lets see!
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Re: Latvia F1 [August 03 | Jurmala | Clay]

wow no seeds left in the sfs!
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Re: Latvia F1 [August 03 | Jurmala | Clay]

local wc into the final. well done!
 
1 - 9 of 9 Posts
Top