Mens Tennis Forums banner

1 - 15 of 15 Posts

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Korea Rep. F2
Location: Changwon, Korea
Type: $15K
Surface: hard (outdoor)



Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100017605
website: http://www.kortennis.co.kr/kta/tona/2008/changwon_mens_futures/info.html

Entry List
1 EBELTHITE, Colin AUS 233 1
2 FEENEY, Adam AUS 273 1
3 AN, Jae-Sung KOR 289 1
4 COELHO, Andrew AUS 298 1
5 GROTH, Samuel AUS 336 1
6 IWABUCHI, Satoshi JPN 365 1
7 ITO, Tatsuma JPN 415 1
8 $ KLEIN, Brydan AUS 427 1
9 IM, Kyu-Tae KOR 441 1
10 $ KWON, Oh-Hee KOR 451 1
11 ARMSTRONG, Miles AUS 459 1
12 MATSUI, Toshihide JPN 477 1
13 NAM, Hyun-Woo KOR 478 1
14 RASTOGI, Karan IND 481 1
15 EBDEN, Matthew AUS 495 1
16 D'AGORD, Luigi ITA 527 1
17 KEDRYUK, Alexey KAZ 537 1
18 ITO, Yuichi JPN 541 1


Alternates
19 KWON, Hyung-Tae KOR 614 1
20 WANG, Yu Jr. CHN 618 1
21 $ YANG, Tsung-Hua TPE 635 1
22 XU, Jun-Chao CHN 656 1
23 KIM, Hyun-Joon KOR 775 1
24 IWAMI, Tasuku JPN 789 1
25 ONOZAWA, Arata JPN 794 1
26 GONG, Mao-Xin CHN 796 1
27 KIM, Young-Jun KOR 806 1
28 GOH, Steven AUS 839 2
29 LEE, Seung-Hoon KOR 843 1
30 LIM, Yong-Kyu KOR 899 1
31 $ YI, Chu-Huan TPE 938 1
32 HEYL, Heinrich RSA 964 1
33 FUKUDA, Katsushi JPN 971 1
34 CHOI, Dong-Whee KOR 1000 1
35 KIM, Dylan Seong-Kwan KOR 1002 1
36 STRYDOM, Jurgens NAM 1004 1
37 PENG, Hsien-Yin TPE 1095 1
38 KANG, Byung-Kook KOR 1098= 1
39 LIM, Hyun-Soo KOR 1156 1
40 LU, Hao CHN 1162= 1
41 CHUNG, Seong-Yoon KOR 1170= 1
42 KIM, Hyung-Kwon KOR 1179= 1
43 YOO, Daniel KOR 1183= 1
44 ZHANG, Ze CHN 1213= 1
45 KEYSER, Harrison AUS 1233= 2
46 LIN, Tzu-Yang TPE 1246= 1
47 MITSUHASHI, Junn JPN 1335= 1
48 KIM, Bo-Sung KOR 1358= 1
49 CHEN, Sa CHN 1404= 1
50 RESHETNIKOV, Vitali RUS 1404= 2
51 SATO, Hiroyasu JPN 1447= 1
52 KIM, Hyun-Seung KOR 1485= 1
53 PRAMONO, Hendri-Susilo INA 1485= 1
54 WIDHIYANTO, Febi INA 1572= 1
55 OH, Seung-Hoon KOR 1662= 1
56 MIYAO, Joji JPN 1662= 1
57 CHANAKIRA, Tinotenda ZIM 1717= 4
58 LUDLOW, James USA 1764= 2
59 LIANG, Shuang-Qiang CHN 1813= 1
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Kores Rep. F2 [May 05 - Changwon - Hard]

Qualifying Draw

1st Round

Mao-Xin GONG (CHN) (1) defeated Febi WIDHIYANTO (INA) 6-0 6-1
Sung-Hyuk YU (KOR) defeated Hendri-Susilo PRAMONO (INA) 5-7 6-4 6-2
Woo-Ram KIM (KOR) defeated Jong-Guk HO (KOR) 6-4 6-2
Ketut-Nesa ARTA (INA) defeated Byung-Kook KANG (KOR) (12) 7-6(4) 7-5
Arata ONOZAWA (JPN) (2) defeated Jae-Won CHOI (KOR) 0-6 6-2 6-2
Daniel YOO (KOR) defeated Chuan JIANG (CHN) 6-3 6-2
Hui ZHANG (CHN) defeated Jin-Seo KIM (KOR) 6-3 6-3
Ze ZHANG (CHN) (16) defeated Jung-Hyo LEE (KOR) 6-2 6-3
Tasuku IWAMI (JPN) (3) defeated Jung-Hoon LEE (KOR) 6-1 6-0
Hiroyasu SATO (JPN) defeated Dae-Soung OH (KOR) 6-4 7-6(5)
Dong-Kyu LEE (KOR) defeated Moon-Kyun KANG (KOR) 6-3 6-2
Seung-Joo LEE (KOR) defeated Dong-Whee CHOI (KOR) (10) 6-1 6-2
Young-Jun KIM (KOR) (4) defeated Sa CHEN (CHN) 6-1 6-3
Yong-Bum SEO (KOR) defeated In-Sub LEE (KOR) 6-1 6-4
Seung-Jae LEE (KOR) defeated Tae-Hyun JEON (KOR) 6-4 7-5
Joo-Hyo PARK (KOR) defeated Tzu-Yang LIN (TPE) (15) 7-6(5) 6-4
Seung-Hoon LEE (KOR) (5) defeated Hee-Seok CHUNG (KOR) 6-4 4-3 Retired
Chang-Hoon LEE (KOR) defeated Seong-Hee AHN (KOR) 6-0 6-1
Ji-Sup LIM (KOR) defeated Yong-Ho KWON (KOR) 6-4 6-2
Seung-Hoon OH (KOR) defeated Seong-Yoon CHUNG (KOR) (14) 6-0 5-7 6-3
Min-Hyoek CHO (KOR) (6) defeated Hyung-Chan LIM (KOR) 6-2 6-1
Junn MITSUHASHI (JPN) defeated Bo-Sung KIM (KOR) 6-2 6-0
Jae-Young HAN (KOR) defeated Chang-Ho CHOI (KOR) 6-1 6-3
Hyun-Soo LIM (KOR) (13) defeated A-Ram KIM (KOR) 6-4 7-6(1)
Yong-Kyu LIM (KOR) (7) defeated Eui-Yeol YANG (KOR) 6-1 7-5
Killpyo CHUN (KOR) defeated Ho-Min KANG (KOR) 7-5 6-3
Daniel CHO (KOR) defeated Seungri CHOI (KOR) 2-6 6-2 6-2
Dylan Seong-Kwan KIM (KOR) (11) defeated Sung-Kyun KANG (KOR) 7-5 6-2
Heinrich HEYL (RSA) (8) defeated Kwang-Mu CHUNG (KOR) 6-0 6-1
Hyun-Seung KIM (KOR) defeated Hyun-Joon SUK (KOR) 6-2 6-3
Ju-Hae MOON (KOR) defeated Chen-Yu WU (CHN) 6-2 6-3
Ki-Hun JUNG (KOR) defeated Katsushi FUKUDA (JPN) (9) 6-2 6-1

2nd Round

Mao-Xin GONG (CHN) (1) defeated Sung-Hyuk YU (KOR) 6-0 6-1
Woo-Ram KIM (KOR) defeated Ketut-Nesa ARTA (INA) 6-3 6-2
Arata ONOZAWA (JPN) (2) defeated Daniel YOO (KOR) 7-6(0) 6-3
Ze ZHANG (CHN) (16) defeated Hui ZHANG (CHN) 6-3 7-6(6)
Tasuku IWAMI (JPN) (3) defeated Hiroyasu SATO (JPN) 6-3 6-0
Dong-Kyu LEE (KOR) defeated Seung-Joo LEE (KOR) 6-2 6-4
Young-Jun KIM (KOR) (4) defeated Yong-Bum SEO (KOR) 6-2 6-1
Seung-Jae LEE (KOR) defeated Joo-Hyo PARK (KOR) 3-6 6-3 7-6(6)
Seung-Hoon LEE (KOR) (5) defeated Chang-Hoon LEE (KOR) 6-3 6-3
Seung-Hoon OH (KOR) defeated Ji-Sup LIM (KOR) 5-7 7-5 6-3
Min-Hyoek CHO (KOR) (6) defeated Junn MITSUHASHI (JPN) 7-6(4) 6-1
Hyun-Soo LIM (KOR) (13) defeated Jae-Young HAN (KOR) 6-3 6-4
Yong-Kyu LIM (KOR) (7) defeated Killpyo CHUN (KOR) 6-4 6-2
Dylan Seong-Kwan KIM (KOR) (11) defeated Daniel CHO (KOR) 6-2 6-0
Heinrich HEYL (RSA) (8) defeated Hyun-Seung KIM (KOR) 6-3 7-5
Ju-Hae MOON (KOR) defeated Ki-Hun JUNG (KOR) 6-2 6-4

3rd Round

Mao-Xin GONG (CHN) (1) defeated Woo-Ram KIM (KOR) 6-3 6-1
Arata ONOZAWA (JPN) (2) defeated Ze ZHANG (CHN) (16) 0-6 6-2 6-2
Dong-Kyu LEE (KOR) defeated Tasuku IWAMI (JPN) (3) 6-2 2-6 6-3
Seung-Jae LEE (KOR) defeated Young-Jun KIM (KOR) (4) 5-7 7-6(4) 6-3
Seung-Hoon LEE (KOR) (5) defeated Seung-Hoon OH (KOR) 6-4 6-2
Min-Hyoek CHO (KOR) (6) defeated Hyun-Soo LIM (KOR) (13) 6-3 6-1
Yong-Kyu LIM (KOR) (7) defeated Dylan Seong-Kwan KIM (KOR) (11) 6-4 2-6 7-5
Ju-Hae MOON (KOR) defeated Heinrich HEYL (RSA) (8) 6-4 7-5


http://www.itftennis.com/mens/tourn...nd.asp?event=1100099998&tournament=1100017605

http://www.atptennis.com/en/common/...//www.atptennis.com/1/posting/2008/874/qs.pdf
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Kores Rep. F2 [May 05 - Changwon - Hard]

Singles Main Draw

1st Round

Colin EBELTHITE (AUS) (1) defeated Dong-Kyu LEE (KOR) 6-2 6-3
Ju-Hae MOON (KOR) defeated Jae-Min SEOL (KOR) 6-3 1-6 7-5
Oh-Hee KWON (KOR) defeated Hyun-Woo NAM (KOR) 6-2 6-3
Kyu-Tae IM (KOR) (8) defeated Arata ONOZAWA (JPN) 6-3 6-4
Mao-Xin GONG (CHN) defeated Young-Jun KIM (KOR) 6-2 6-3
Toshihide MATSUI (JPN) defeated Hwa-Soo YOU (KOR) 6-2 6-1
Hyung-Tae KWON (KOR) defeated Yu Jr. WANG (CHN) 7-5 6-4
Samuel GROTH (AUS) (5) defeated Yuichi ITO (JPN) 7-6(3) 7-5
Brydan KLEIN (AUS) (7) defeated Min-Hyoek CHO (KOR) 3-6 6-4 6-4
Matthew EBDEN (AUS) defeated Yong-Kyu LIM (KOR) 7-5 6-4
Tasuku IWAMI (JPN) defeated Yoo-Soo KIM (KOR) 7-5 6-0
Tsung-Hua YANG (TPE) defeated Jae-Sung AN (KOR) (4) 6-3 3-6 7-5
Tatsuma ITO (JPN) (6) defeated Miles ARMSTRONG (AUS) 6-3 6-3
Seung-Hoon LEE (KOR) defeated Seung-Jae LEE (KOR) 6-4 6-2
Alexey KEDRYUK (KAZ) defeated Jun-Chao XU (CHN) 6-1 7-6(5)
Hyun-Joon KIM (KOR) defeated Adam FEENEY (AUS) (2) 7-6(4) 6-3

2nd Round

2nd Round

Colin EBELTHITE (AUS) (1) defeated Ju-Hae MOON (KOR) 6-3 6-1
Kyu-Tae IM (KOR) (8) defeated Oh-Hee KWON (KOR) 6-1 6-1
Toshihide MATSUI (JPN) defeated Mao-Xin GONG (CHN) Walkover
Samuel GROTH (AUS) (5) defeated Hyung-Tae KWON (KOR) 6-3 6-3
Matthew EBDEN (AUS) defeated Brydan KLEIN (AUS) (7) 6-7(6) 6-4 6-1
Tasuku IWAMI (JPN) defeated Tsung-Hua YANG (TPE) 1-6 6-3 6-4
Tatsuma ITO (JPN) (6) defeated Seung-Hoon LEE (KOR) 6-1 6-3
Hyun-Joon KIM (KOR) defeated Alexey KEDRYUK (KAZ) 7-6(0) 6-1

Quarterfinal

Kyu-Tae IM (KOR) (8) defeated Colin EBELTHITE (AUS) (1) 6-3 4-6 6-4
Toshihide MATSUI (JPN) defeated Samuel GROTH (AUS) (5) 6-4 7-6(4)
Matthew EBDEN (AUS) defeated Tasuku IWAMI (JPN) 5-7 7-5 6-3
Hyun-Joon KIM (KOR) defeated Tatsuma ITO (JPN) (6) 6-3 6-4

Semifinal

Toshihide MATSUI (JPN) defeated Kyu-Tae IM (KOR) (8) 4-6 6-3 6-4
Matthew EBDEN (AUS) defeated Hyun-Joon KIM (KOR) 7-5 6-1

Final

Toshihide MATSUI (JPN) Vs Matthew EBDEN (AUS)




http://www.itftennis.com/mens/tourn...nd.asp?tournament=1100017605&event=1100099999

http://www.atptennis.com/en/common/.../www.atptennis.com/1/posting/2008/874/mds.pdf
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Kores Rep. F2 [May 05 - Changwon - Hard]

Doubles Draw

1st Round

EBELTHITE (AUS) / YOO (KOR) (1) defeated GONG (CHN) / ZHANG (CHN) 3-6 6-4 [10-7]
LIM (KOR) / YANG (KOR) defeated OH (KOR) / SEOL (KOR) 6-3 4-6 [10-6]
KIM (KOR) / LEE (KOR) defeated LIN (TPE) / YANG (TPE) (3) Walkover
WANG (CHN) / XU (CHN) defeated CHO (KOR) / KIM (KOR) 6-7(3) 7-6(1) [10-6]
KWON (KOR) / MITSUHASHI (JPN) defeated KIM (KOR) / LIM (KOR) 6-2 6-1
IWAMI (JPN) / SATO (JPN) defeated KIM (KOR) / NAM (KOR) (4) 6-2 6-1
LIM (KOR) / MOON (KOR) defeated KWON (KOR) / LEE (KOR) 6-2 3-6 [11-9]
ITO (JPN) / MATSUI (JPN) (2) defeated KIM (KOR) / KIM (KOR) 6-4 7-6(4)

Quarterfinal

EBELTHITE (AUS) / YOO (KOR) (1) Vs LIM (KOR) / YANG (KOR)
KIM (KOR) / LEE (KOR) Vs WANG (CHN) / XU (CHN)
KWON (KOR) / MITSUHASHI (JPN) Vs IWAMI (JPN) / SATO (JPN)
LIM (KOR) / MOON (KOR) Vs ITO (JPN) / MATSUI (JPN) (2)


http://www.itftennis.com/mens/tourn...nd.asp?event=1100100000&tournament=1100017605

http://www.atptennis.com/en/common/.../www.atptennis.com/1/posting/2008/874/mdd.pdf
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #6
Re: Korea Rep. F2 [May 05 - Changwon - Hard] Main Draw

1st Round

Colin EBELTHITE (AUS) (1) Vs Dong-Kyu LEE (KOR)
Jae-Min SEOL (KOR) Vs Ju-Hae MOON (KOR)
Oh-Hee KWON (KOR) Vs Hyun-Woo NAM (KOR)
Arata ONOZAWA (JPN) Vs Kyu-Tae IM (KOR) (8)
Andrew COELHO (AUS) (3) Vs Mao-Xin GONG (CHN)
Hwa-Soo YOU (KOR) Vs Toshihide MATSUI (JPN)
Hyung-Tae KWON (KOR) defeated Yu Jr. WANG (CHN) 7-5 6-4
Samuel GROTH (AUS) (5) defeated Yuichi ITO (JPN) 7-6(3) 7-5
Brydan KLEIN (AUS) (7) Vs Min-Hyoek CHO (KOR)
Yong-Kyu LIM (KOR) Vs Matthew EBDEN (AUS)
Yoo-Soo KIM (KOR) Vs Tasuku IWAMI (JPN)
Tsung-Hua YANG (TPE) defeated Jae-Sung AN (KOR) (4) 6-3 3-6 7-5
Tatsuma ITO (JPN) (6) Vs Miles ARMSTRONG (AUS)
Seung-Hoon LEE (KOR) Vs Seung-Jae LEE (KOR)
Alexey KEDRYUK (KAZ) Vs Jun-Chao XU (CHN)
Hyun-Joon KIM (KOR) defeated Adam FEENEY (AUS) (2) 7-6(4) 6-3


Feeney :p
 

·
Registered
Joined
·
381 Posts
Re: Korea Rep. F2 [May 05 - Changwon - Hard] Main Draw

Feeney :speakles: -- should really be doing better

At least Groth is holding up the fort :cool:.
The 5 other Aussies -- I'm looking in your direction.
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #8
Re: Korea Rep. F2 [May 05 - Changwon - Hard] Main Draw

1st Round

Colin EBELTHITE (AUS) (1) defeated Dong-Kyu LEE (KOR) 6-2 6-3
Ju-Hae MOON (KOR) defeated Jae-Min SEOL (KOR) 6-3 1-6 7-5
Oh-Hee KWON (KOR) defeated Hyun-Woo NAM (KOR) 6-2 6-3
Kyu-Tae IM (KOR) (8) defeated Arata ONOZAWA (JPN) 6-3 6-4
Mao-Xin GONG (CHN) defeated Young-Jun KIM (KOR) 6-2 6-3
Toshihide MATSUI (JPN) defeated Hwa-Soo YOU (KOR) 6-2 6-1
Hyung-Tae KWON (KOR) defeated Yu Jr. WANG (CHN) 7-5 6-4
Samuel GROTH (AUS) (5) defeated Yuichi ITO (JPN) 7-6(3) 7-5
Brydan KLEIN (AUS) (7) defeated Min-Hyoek CHO (KOR) 3-6 6-4 6-4
Matthew EBDEN (AUS) defeated Yong-Kyu LIM (KOR) 7-5 6-4
Tasuku IWAMI (JPN) defeated Yoo-Soo KIM (KOR) 7-5 6-0
Tsung-Hua YANG (TPE) defeated Jae-Sung AN (KOR) (4) 6-3 3-6 7-5
Tatsuma ITO (JPN) (6) defeated Miles ARMSTRONG (AUS) 6-3 6-3
Seung-Hoon LEE (KOR) defeated Seung-Jae LEE (KOR) 6-4 6-2
Alexey KEDRYUK (KAZ) defeated Jun-Chao XU (CHN) 6-1 7-6(5)
Hyun-Joon KIM (KOR) defeated Adam FEENEY (AUS) (2) 7-6(4) 6-3

2nd Round

Colin EBELTHITE (AUS) (1) defeated Ju-Hae MOON (KOR) 6-3 6-1
Kyu-Tae IM (KOR) (8) defeated Oh-Hee KWON (KOR) 6-1 6-1
Toshihide MATSUI (JPN) defeated Mao-Xin GONG (CHN) Walkover
Samuel GROTH (AUS) (5) defeated Hyung-Tae KWON (KOR) 6-3 6-3
Brydan KLEIN (AUS) (7) Vs Matthew EBDEN (AUS)
Tasuku IWAMI (JPN) Vs Tsung-Hua YANG (TPE)
Tatsuma ITO (JPN) (6) Vs Seung-Hoon LEE (KOR)
Alexey KEDRYUK (KAZ) Vs Hyun-Joon KIM (KOR)
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #9
Re: Korea Rep. F2 [May 05 - Changwon - Hard] Main Draw

2nd Round

Colin EBELTHITE (AUS) (1) defeated Ju-Hae MOON (KOR) 6-3 6-1
Kyu-Tae IM (KOR) (8) defeated Oh-Hee KWON (KOR) 6-1 6-1
Toshihide MATSUI (JPN) defeated Mao-Xin GONG (CHN) Walkover
Samuel GROTH (AUS) (5) defeated Hyung-Tae KWON (KOR) 6-3 6-3
Brydan KLEIN (AUS) (7) Vs Matthew EBDEN (AUS)
Tasuku IWAMI (JPN) Vs Tsung-Hua YANG (TPE)
Tatsuma ITO (JPN) (6) Vs Seung-Hoon LEE (KOR)
Alexey KEDRYUK (KAZ) Vs Hyun-Joon KIM (KOR)
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #11
Re: Korea Rep. F2 [May 05 - Changwon - Hard] Main Draw

2nd Round

Colin EBELTHITE (AUS) (1) defeated Ju-Hae MOON (KOR) 6-3 6-1
Kyu-Tae IM (KOR) (8) defeated Oh-Hee KWON (KOR) 6-1 6-1
Toshihide MATSUI (JPN) defeated Mao-Xin GONG (CHN) Walkover
Samuel GROTH (AUS) (5) defeated Hyung-Tae KWON (KOR) 6-3 6-3
Matthew EBDEN (AUS) defeated Brydan KLEIN (AUS) (7) 6-7(6) 6-4 6-1
Tasuku IWAMI (JPN) defeated Tsung-Hua YANG (TPE) 1-6 6-3 6-4
Tatsuma ITO (JPN) (6) defeated Seung-Hoon LEE (KOR) 6-1 6-3
Hyun-Joon KIM (KOR) defeated Alexey KEDRYUK (KAZ) 7-6(0) 6-1

Quarterfinal

Colin EBELTHITE (AUS) (1) Vs Kyu-Tae IM (KOR) (8)
Toshihide MATSUI (JPN) Vs Samuel GROTH (AUS) (5)
Matthew EBDEN (AUS) Vs Tasuku IWAMI (JPN)
Tatsuma ITO (JPN) (6) Vs Hyun-Joon KIM (KOR)
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #12
Re: Korea Rep. F2 [May 05 - Changwon - Hard] Main Draw

Quarterfinal

Kyu-Tae IM (KOR) (8) defeated Colin EBELTHITE (AUS) (1) 6-3 4-6 6-4
Toshihide MATSUI (JPN) defeated Samuel GROTH (AUS) (5) 6-4 7-6(4)
Matthew EBDEN (AUS) defeated Tasuku IWAMI (JPN) 5-7 7-5 6-3
Hyun-Joon KIM (KOR) defeated Tatsuma ITO (JPN) (6) 6-3 6-4

Semifinal

Toshihide MATSUI (JPN) defeated Kyu-Tae IM (KOR) (8) 4-6 6-3 6-4
Matthew EBDEN (AUS) defeated Hyun-Joon KIM (KOR) 7-5 6-1

Final

Toshihide MATSUI (JPN) Vs Matthew EBDEN (AUS)
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #13
Re: Korea Rep. F2 [May 05 - Changwon - Hard] Final: Matsui vs. Ebden

Final

Ebden d. Matsui 6-4 7-5
 
1 - 15 of 15 Posts
Top