Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
KOREA F5

City : Gimcheon, Korea
Date : 20-26 August 2018
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Cheong-Eui Kim (KOR)

Entry List

1 Cheong-Eui KIM (KOR) 363
2 Makoto OCHI (JPN) 423
3 Lucas CATARINA (MON) 451
4 Rubin STATHAM (NZL) 507
5 Ji Sung NAM (KOR) 541
6 Yu Hsiou HSU (TPE) 611
7 Ji Hoon SON (KOR) 650
8 Mark WHITEHOUSE (GBR) 860
9 Min-Kyu SONG (KOR) 891
10 Yuichi ITO (JPN) 911
11 Mitchell Thomas MCDANIELS (USA) 1014
12 Seong-Gook OH (KOR) 1015
13 Jae Hwan KIM (KOR) 1037
14 Aaron ADDISON (AUS) 1115
15 Tae-Woo LEE (KOR) 1172
16 Edward BOURCHIER (AUS) 1228
17 Jung-Woong NA (KOR) 1267
18 Chan-Yeong OH (KOR) 1273
19 Oh-Hee KWON (KOR) 1424
20 Juan Ignacio BATALLA DIEZ (MEX) 1481

21 (Q) Jumpei YAMASAKI (JPN) 652
22 (Q) Hong CHUNG (KOR) 1522
23 (Q) Ren NAKAMURA (JPN) 1879
24 (Q) Seong Taek IM (KOR)
25 (Q) Woo Hyeok JANG (KOR)
26 (Q) Ku Keon KANG (KOR)
27 (Q) Sung Hun KIM (KOR)
28 (Q) SeoungHun LEE (KOR)

29 (wc) Minjong PARK (KOR) 1603
30 (wc) Yeongseok JEONG (KOR)
31 (wc) Hyeong Don KIM (KOR)
32 (wc) Jung Hoon KIM (KOR)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Korea F5 [August 20 | Gimcheon | Hard]

Qualifying Draw

1st Round

Jumpei Yamasaki (JPN/1) d. Dukyoung Kim (KOR) 6-4 6-4
In Kyo Jeong (KOR) d. Hyun Bin Jin (KOR) 6-0 6-3
Jungwon Park (KOR) d. Hyeonsu Choi (KOR/wc) w.o
Woodam Song (KOR) d. Jun Su Kim (KOR) 7-5 6-1

Hong Chung (KOR/2) d. Jae Young Ko (KOR) 6-1 6-1
Min Seok Shim (KOR) d. Minsung Kim (KOR/wc) 6-1 6-1
Jae Won Yun (KOR) d. Geon Ju Shin (KOR) 6-4 6-4
Donghwi Shin (KOR) d. Rahul Shankar (IND) 6-3 6-3

Sung Hun Kim (KOR) d. Dong-Hak Sin (KOR/3) 7-5 6-1
Dong Woon Kang (KOR) d. Hyung-Chan Lim (KOR) 6-4 6-4
Seong Woon Yu (KOR) d. Seung Dong Kim (KOR) 6-3 7-5
Dae-Hee Lee (KOR) d. Anze Loviscek (SLO) 6-4 6-1

William Ma (AUS/4) d. Hangyeom Kim (KOR/wc) 6-3 6-3
SeoungHun Lee (KOR) d. Young Seok Lee (KOR) 6-3 6-2
Woobin Shin (KOR/wc) d. Jae Sung You (KOR/wc) 6-3 6-0
Dong Ju Kim (KOR/wc) d. Alexander Pavlyuchik (RUS) 6-0 6-1

Ren Nakamura (JPN/5) d. Mingyuan Yang (CHN) 6-1 6-0
Geun Jun Kim (KOR) d. Hyeon Il Jung (KOR) 6-7(5) 6-1 6-4
Ki Su Jung (KOR) d. Jeong Heon Lee (KOR) 6-3 6-1
Jaeyeon Yoo (KOR) d. Hyun Su Ro (KOR) 6-0 6-0

Woo Hyeok Jang (KOR) d. Sang-Woo Noh (KOR/6) 6-4 6-4
Jaeyoung Park (KOR) d. Jae-Min Seol (KOR) 6-2 6-2
Seokwoo Yoon (KOR/wc) d. Suk Ann (KOR) 7-6(4) 6-1
Byeonghun Kim (KOR) d. Sukhee Ann (KOR) 6-1 6-3

Sung Jun Park (KOR) d. Ang Ji (CHN) 6-1 6-3
Cheong Hwi Kim (KOR) d. Edward Lewis (USA) 6-2 6-0
Seongbin Sim (KOR) d. Yu-Seob Kim (KOR) 6-1 6-3
Ku Keon Kang (KOR) d. Jubin Kim (KOR/wc) 6-1 6-0

Jin Sung Han (KOR) d. Minhwan Chung (KOR) 6-1 2-6 6-4
Seong Jae Han (KOR) d. Seong Yong Han (KOR) 6-4 6-3
Seong Taek Im (KOR) d. Yusei Fukuoka (JPN) 6-1 6-2
Seungri Choi (KOR) d. Hyun Sik Go (KOR) 6-4 7-5


2nd Round

Jumpei Yamasaki (JPN/1) d. In Kyo Jeong (KOR) 6-1 3-0 ret.
Jungwon Park (KOR) d. Woodam Song (KOR) 6-1 2-6 6-2

Hong Chung (KOR/2) d. Min Seok Shim (KOR) 6-0 6-2
Jae Won Yun (KOR) d. Donghwi Shin (KOR) 6-2 6-2

Sung Hun Kim (KOR) d. Dong Woon Kang (KOR) 6-1 6-1
Dae-Hee Lee (KOR) d. Seong Woon Yu (KOR) 6-3 6-3

SeoungHun Lee (KOR) d. William Ma (AUS/4) 3-6 6-4 6-3
Dong Ju Kim (KOR/wc) d. Woobin Shin (KOR/wc) 6-1 6-1

Ren Nakamura (JPN/5) d. Geun Jun Kim (KOR) w.o
Ki Su Jung (KOR) d. Jaeyeon Yoo (KOR) 6-2 6-2

Woo Hyeok Jang (KOR) d. Jaeyoung Park (KOR) 6-3 6-2
Byeonghun Kim (KOR) d. Seokwoo Yoon (KOR/wc) 6-3 6-4

Sung Jun Park (KOR) d. Cheong Hwi Kim (KOR) 6-0 6-2
Ku Keon Kang (KOR) d. Seongbin Sim (KOR) 6-1 6-0

Seong Jae Han (KOR) d. Jin Sung Han (KOR) 6-4 7-5
Seong Taek Im (KOR) d. Seungri Choi (KOR) 6-3 6-2


Final Round

Jumpei Yamasaki (JPN/1) d. Jungwon Park (KOR) 6-4 6-0
Hong Chung (KOR/2) d. Jae Won Yun (KOR) 6-4 6-3
Sung Hun Kim (KOR) d. Dae-Hee Lee (KOR) 6-1 6-1
SeoungHun Lee (KOR) d. Dong Ju Kim (KOR/wc) 6-1 6-1
Ren Nakamura (JPN/5) d. Ki Su Jung (KOR) 6-2 6-0
Woo Hyeok Jang (KOR) d. Byeonghun Kim (KOR) 6-1 6-2
Ku Keon Kang (KOR) d. Sung Jun Park (KOR) 6-3 6-1
Seong Taek Im (KOR) d. Seong Jae Han (KOR) 6-2 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Korea F5 [August 20 | Gimcheon | Hard]

Doubles

1st Round

Y.Ito / J.Yamasaki (JPN/1) d. J-W.Na / S-G.Oh (KOR) 6-3 6-3
C-E.Kim / H.Kim (KOR) d. T-W.Lee / D.Yoo (KOR/wc) 6-4 4-6 10-5
A.Addison / J.Batalla Diez (AUS/MEX) d. Y-S.Kim / H-C.Lim (KOR/wc) 6-1 6-4
H.Chung / S-W.Noh (KOR/3) d. D.Garza / R.Tanuma (MEX/JPN) 6-1 6-1

J.S.Nam / J.H.Son (KOR/4) d. C-Y.Oh / D-H.Sin (KOR) 6-3 6-4
E.Bourchier / W.Ma (AUS) d. A.Ji / M.Yang (CHN) 7-6(3) 6-4
M.McDaniels / M.Whitehouse (USA/GBR) d. S.Ann / H.Jin (KOR/wc) 6-1 6-4
Y.Hsu / M.Ochi (TPE/JPN/2) d. O-H.Kwon / M-K.Song (KOR) 6-4 6-1


Quarterfinal

C-E.Kim / H.Kim (KOR) d. Y.Ito / J.Yamasaki (JPN/1) 6-3 6-4
H.Chung / S-W.Noh (KOR/3) d. A.Addison / J.Batalla Diez (AUS/MEX) 6-2 6-4
J.S.Nam / J.H.Son (KOR/4) d. E.Bourchier / W.Ma (AUS) 6-2 7-5
Y.Hsu / M.Ochi (TPE/JPN/2) d. M.McDaniels / M.Whitehouse (USA/GBR) 6-4 6-2


Semifinal

H.Chung / S-W.Noh (KOR/3) d. C-E.Kim / H.Kim (KOR) 6-2 6-2
J.S.Nam / J.H.Son (KOR/4) d. Y.Hsu / M.Ochi (TPE/JPN/2) 6-1 4-6 10-7


FINAL

H.Chung / S-W.Noh (KOR/3) d. J.S.Nam / J.H.Son (KOR/4) 7-6(4) 4-6 10-8
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Korea F5 [August 20 | Gimcheon | Hard]

Main Draw

1st Round

Cheong-Eui Kim (KOR/1) d. Juan Ignacio Batalla Diez (MEX) 6-1 6-2
Seong Taek Im (KOR/Q) d. Hyeong Don Kim (KOR/wc) 4-6 6-3 6-1
Jae Hwan Kim (KOR) d. SeoungHun Lee (KOR/Q) 6-1 6-0
Yu Hsiou Hsu (TPE/5) d. Sung Hun Kim (KOR/Q) 6-2 6-2

Ji Sung Nam (KOR/4) d. Seong Jae Han (KOR/L.L) 6-1 6-0
Edward Bourchier (AUS) d. Minjong Park (KOR/wc) 6-4 6-0
Woo Hyeok Jang (KOR/Q) d. Dae-Hee Lee (KOR/L.L) 6-0 6-1
Ji Hoon Son (KOR/7) d. Ren Nakamura (JPN/Q) 4-6 6-4 6-3

Oh-Hee Kwon (KOR) d. Jumpei Yamasaki (JPN/6/Q) 6-4 6-4
Hong Chung (KOR/Q) d. Yeongseok Jeong (KOR/wc) 6-1 7-6(4)
Chan-Yeong Oh (KOR) d. Yuichi Ito (JPN) 6-7(3) 7-6(4) 6-3
Lucas Catarina (MON/3) d. Jung Hoon Kim (KOR/wc) 6-0 6-2

Mark Whitehouse (GBR/8) d. Seong-Gook Oh (KOR) 6-1 2-0 ret.
Jung-Woong Na (KOR) d. Ku Keon Kang (KOR/Q) 4-6 7-6(5) 6-0
Aaron Addison (AUS) d. Tae-Woo Lee (KOR) 7-5 1-0 ret.
Makoto Ochi (JPN/2) d. Mitchell Thomas McDaniels (USA) 6-4 6-1

Seong Jae Han (KOR/L.L) replaces Rubin Statham (NZL)
Dae-Hee Lee (KOR/L.L) replaces Min-Kyu Song (KOR)


2nd Round

Cheong-Eui Kim (KOR/1) d. Seong Taek Im (KOR/Q) 7-6(4) 6-0
Jae Hwan Kim (KOR) d. Yu Hsiou Hsu (TPE/5) 6-4 6-2
Ji Sung Nam (KOR/4) d. Edward Bourchier (AUS) 6-2 6-2
Ji Hoon Son (KOR/7) d. Woo Hyeok Jang (KOR/Q) 7-6(3) 6-1

Hong Chung (KOR/Q) d. Oh-Hee Kwon (KOR) 6-3 6-1
Chan-Yeong Oh (KOR) d. Lucas Catarina (MON/3) 4-6 6-2 6-1
Jung-Woong Na (KOR) d. Mark Whitehouse (GBR/8) 4-6 6-3 6-3
Makoto Ochi (JPN/2) d. Aaron Addison (AUS) 6-1 6-3


Quarterfinal

Cheong-Eui Kim (KOR/1) d. Jae Hwan Kim (KOR) 6-3 6-3
Ji Sung Nam (KOR/4) d. Ji Hoon Son (KOR/7) 6-4 6-2
Hong Chung (KOR/Q) d. Chan-Yeong Oh (KOR) 7-5 6-1
Makoto Ochi (JPN/2) d. Jung-Woong Na (KOR) 3-6 6-2 6-0


Semifinal

Ji Sung Nam (KOR/4) d. Cheong-Eui Kim (KOR/1) 6-2 6-3
Makoto Ochi (JPN/2) d. Hong Chung (KOR/Q) 7-6(4) 6-3


FINAL

Ji Sung Nam (KOR/4) d. Makoto Ochi (JPN/2) 6-4 6-1
 
1 - 4 of 4 Posts
Top