Mens Tennis Forums banner

1 - 5 of 5 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,688 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
KOREA F4

City : Gimcheon, South Korea
Date : 17 - 23 August 2015
Prize Money : 10.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Cheong-Eui Kim (KOR)

Entry List

1 Duck Hee LEE (KOR) 305
2 Cheong-Eui KIM (KOR) 476
3 Ji Sung NAM (KOR) 511
4 Yusuke WATANUKI (JPN) 591
5 Jui-Chen HUNG (TPE) 664
6 Jung-Woong NA (KOR) 692
7 Min-Kyu SONG (KOR) 789
8 Min Hyeok CHO (KOR) 794
9 Katsuki NAGAO (JPN) 867
10 Hiromasa OKU (JPN) 910
11 Daniel YOO (KOR) 943 P
12 Makoto OCHI (JPN) 969
13 Gengo KIKUCHI (JPN) 971
14 Dong-Whee CHOI (KOR) 976 P
15 Jae-Min SEOL (KOR) 993
16 Hong CHUNG (KOR) 994
17 Hyun-Woo NAM (KOR) 997
18 Ju-Hae MOON (KOR) 1096
19 (SE) Seong Chan HONG (KOR) 1146
20 (SE) Yunseong CHUNG (KOR) 1325

21 (Q) Jae Hwan KIM (KOR) 1150
22 (Q) Jea Moon LEE (KOR) 1245
23 (Q) Alexander CENTENARI (USA) 1693
24 (Q) Woo-Ram KIM (KOR) 1868
25 (Q) A-Ram KIM (KOR)
26 (Q) Hyun-Joon KIM (KOR)
27 (Q) Tae-Woo LEE (KOR)
28 (Q) Dae-Soung OH (KOR)

29 (wc) Soon Woo KWON (KOR) 1187
30 (wc) Sang-Woo NOH (KOR) 1619
31 (wc) Sang-Oh OH (KOR) 2073
32 (wc) San Hui SIN (KOR)
 

·
Moderator
Joined
·
15,688 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Korea F4 [August 17 | Gimcheon | Hard]

Qualifying Draw

1st Round

Ken Onoda (JPN/1) d. Eun Chong Shin (KOR) 6-2 6-1
Hyun-Joon Kim (KOR) d. Geon Ju Shin (KOR) 6-3 6-3
Ilyoung Jeong (KOR) d. Sang Yeop Kim (KOR) 0-6 6-4 6-3
Hyeon Il Jung (KOR) d. Jae-Won Choi (KOR/12) 6-4 7-6(9)

Ku Keon Kang (KOR/2) d. Si Wook Kwon (KOR) 6-0 6-1
A-Ram Kim (KOR) d. Chan Hwi Shin (KOR) 6-1 6-0
Jae Won Yun (KOR) d. Hye Seong Ju (KOR) 6-3 6-7(1) 6-2
Seung-Jae Lee (KOR/9) d. Donggeun Oh (KOR/wc) 6-2 6-0

Ko Suzuki (JPN/3) d. Ji Ha Kim (KOR) 6-5 ret.
Dong-Hak Sin (KOR) d. In Kyo Jeong (KOR) 6-2 6-0
Dong-Kyu Lee (KOR) d. Hogi Kang (KOR) 6-3 6-0
Dae-Soung Oh (KOR) d. Soong-Jae Cho (KOR/10) 6-3 6-3

Jae Hwan Kim (KOR/4) d. David Barclay (AUS) 6-4 6-3
Seunghun Shin (KOR) d. Yo-Sub Yoon (KOR) 6-3 6-0
Yu-Seob Kim (KOR) d. Jae-Woo Choi (KOR) 6-1 7-6(3)
Ho-Min Kang (KOR/13) d. Seungri Choi (KOR) 6-1 6-4

Shunrou Takeshima (JPN/5) d. Gwang Hyeon Cho (KOR) 6-2 6-2
Tae-Woo Lee (KOR) d. Hyeong Jin Cho (KOR) 6-4 6-2
Seong Woon Yu (KOR) d. Kwi-Tai Kim (KOR) 6-2 5-7 7-5
Seong-Gook Oh (KOR/11) d. Sung Jun Park (KOR) 6-4 2-6 6-4

Masaki Sasai (JPN/6) d. Lee Hyun Jung (KOR) 7-5 6-0
Jaeyoung Park (KOR) d. Jae Hee Cho (KOR/wc) 7-6(5) 4-6 6-3
Sun-Yong Kim (KOR) d. Byung-Kook Kang (KOR) 6-3 6-1
Alexander Centenari (USA/14) d. Chanhoe Ahn (KOR/wc) 6-3 6-1

Jea Moon Lee (KOR/7) d. Dae-Young Kim (KOR/wc) 6-1 6-1
Oh-Hee Kwon (KOR/wc) d. Dohun Lim (KOR) 6-2 6-2
Jin Sung Han (KOR) d. Do I Kim (KOR) 6-1 6-2
Jong-Min Choi (KOR/15) d. Joo-Ho Maeng (KOR) 6-1 3-0 ret.

Ji Hoon Son (KOR/8) d. Seung Dong Kim (KOR) 6-1 6-4
Chan-Yeong Oh (KOR/wc) d. Seong Jae Han (KOR) 6-2 6-2
Woo-Ram Kim (KOR) d. Sung-Keun Jeong (KOR) 6-2 6-3
Hyeong Don Kim (KOR/16) d. Dae-Hee Lee (KOR) 6-2 6-3


2nd Round

Hyun-Joon Kim (KOR) d. Ken Onoda (JPN/1) 6-7(3) 7-6(1) 6-3
Hyeon Il Jung (KOR) d. Ilyoung Jeong (KOR) 6-4 0-6 7-5

A-Ram Kim (KOR) d. Ku Keon Kang (KOR/2) 6-1 6-3
Seung-Jae Lee (KOR/9) d. Jae Won Yun (KOR) 6-7(3) 6-1 6-0

Dong-Hak Sin (KOR) d. Ko Suzuki (JPN/3) 6-2 3-6 6-3
Dae-Soung Oh (KOR) d. Dong-Kyu Lee (KOR) 6-2 6-3

Jae Hwan Kim (KOR/4) d. Seunghun Shin (KOR) 6-1 6-1
Ho-Min Kang (KOR/13) d. Yu-Seob Kim (KOR) 7-5 6-2

Tae-Woo Lee (KOR) d. Shunrou Takeshima (JPN/5) 6-2 6-3
Seong Woon Yu (KOR) d. Seong-Gook Oh (KOR/11) 4-6 6-4 6-4

Jaeyoung Park (KOR) d. Masaki Sasai (JPN/6) 7-6(4) 6-3
Alexander Centenari (USA/14) d. Sun-Yong Kim (KOR) 6-3 6-2

Jea Moon Lee (KOR/7) d. Oh-Hee Kwon (KOR/wc) 6-4 6-3
Jong-Min Choi (KOR/15) d. Jin Sung Han (KOR) 7-6(3) 7-6(5)

Ji Hoon Son (KOR/8) d. Chan-Yeong Oh (KOR/wc) 6-0 5-7 6-4
Woo-Ram Kim (KOR) d. Hyeong Don Kim (KOR/16) 7-6(4) 6-1


Final Round

Hyun-Joon Kim (KOR) d. Hyeon Il Jung (KOR) 6-3 6-4
A-Ram Kim (KOR) d. Seung-Jae Lee (KOR/9) 6-3 6-2
Dae-Soung Oh (KOR) d. Dong-Hak Sin (KOR) 2-6 6-3 6-2
Jae Hwan Kim (KOR/4) d. Ho-Min Kang (KOR/13) 6-4 6-2
Tae-Woo Lee (KOR) d. Seong Woon Yu (KOR) 6-3 6-4
Alexander Centenari (USA/14) d. Jaeyoung Park (KOR) 6-3 3-6 6-3
Jea Moon Lee (KOR/7) d. Jong-Min Choi (KOR/15) 7-6(0) 6-2
Woo-Ram Kim (KOR) d. Ji Hoon Son (KOR/8) 4-6 6-2 ret.
 

·
Moderator
Joined
·
15,688 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Korea F4 [August 17 | Gimcheon | Hard]

Doubles

1st Round

J.S.Nam / M-K.Song (KOR/1) d. K.K.Kang / S-G.Oh (KOR) 6-1 6-2
D-H.Lee / J.W.Yun (KOR/wc) d. S-J.Lee / H-W.Nam (KOR) 6-1 6-4
G.Kikuchi / K.Onoda (JPN) d. H.S.Ju / D-Y.Kim (KOR/wc) 6-4 6-4
C-E.Kim / S-W.Noh (KOR) d. S.Takeshima / Y.Watanuki (JPN/4) 7-5 4-6 10-6

H.Chung / S.C.Hong (KOR/3) d. M.Sasai / K.Suzuki (JPN) 6-3 6-4
J.M.Lee / D.Yoo (KOR) d. S.W.Kwon / S.H.Sin (KOR/wc) 6-4 3-6 19-17
J.H.Kim / J.H.Son (KOR) d. M.H.Cho / S-O.Oh (KOR) 6-4 3-6 10-7
J-W.Choi / J-H.Moon (KOR) d. K.Nagao / H.Oku (JPN/2) 6-3 6-3


Quarterfinal

J.S.Nam / M-K.Song (KOR/1) d. D-H.Lee / J.W.Yun (KOR/wc) 6-3 4-6 10-2
C-E.Kim / S-W.Noh (KOR) d. G.Kikuchi / K.Onoda (JPN) 7-6(5) 4-6 10-4
J.M.Lee / D.Yoo (KOR) d. H.Chung / S.C.Hong (KOR/3) 6-3 7-6(4)
J-W.Choi / J-H.Moon (KOR) d. J.H.Kim / J.H.Son (KOR) 6-1 7-6(3)


Semifinal

C-E.Kim / S-W.Noh (KOR) d. J.S.Nam / M-K.Song (KOR/1) 7-6(7) 7-5
J.M.Lee / D.Yoo (KOR) d. J-W.Choi / J-H.Moon (KOR) 1-6 6-4 10-4


FINAL

J.M.Lee / D.Yoo (KOR) d. C-E.Kim / S-W.Noh (KOR) 6-7(4) 7-6(5) 10-8
 

·
Moderator
Joined
·
15,688 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Korea F4 [August 17 | Gimcheon | Hard]

Main Draw

1st Round

Ji Hoon Son (KOR/L.L) d. Sang-Oh Oh (KOR/wc) 7-5 6-4
Yunseong Chung (KOR) d. A-Ram Kim (KOR/Q) 6-2 6-3
Jae Hwan Kim (KOR/Q) d. Jea Moon Lee (KOR/Q) 6-2 6-1
Katsuki Nagao (JPN/7) d. Jong-Min Choi (KOR/L.L) 6-2 6-4

Ji Sung Nam (KOR/3) d. Hong Chung (KOR) 6-7(4) 7-5 6-2
Daniel Yoo (KOR) d. Min-Kyu Song (KOR) 7-5 7-6(3)
Hiromasa Oku (JPN) d. San Hui Sin (KOR/wc) 6-1 6-1
Jung-Woong Na (KOR/6) d. Hyun-Joon Kim (KOR/Q) 3-6 7-6(4) 7-6(4)

Dong-Whee Choi (KOR) d. Jui-Chen Hung (TPE/5) 7-6(5) 6-4
Seong-Chan Hong (KOR) d. Dae-Soung Oh (KOR/Q) 6-0 6-2
Sang-Woo Noh (KOR/wc) d. Hyun-Woo Nam (KOR) 6-3 6-3
Yusuke Watanuki (JPN/4) d. Ju-Hae Moon (KOR) 4-6 6-2 6-3

Min Hyeok Cho (KOR/8) d. Woo-Ram Kim (KOR/Q) 6-2 6-1
Soon Woo Kwon (KOR/wc) d. Makoto Ochi (JPN) 6-3 6-3
Gengo Kikuchi (JPN) d. Alexander Centenari (USA/Q) 6-4 6-2
Cheong-Eui Kim (KOR/2) d. Tae-Woo Lee (KOR/Q) 6-3 6-3

Ji Hoon Son (KOR/L.L) replaces Duck Hee Lee (KOR/1)
Jong-Min Choi (KOR/L.L) replaces Jae-Min Seol (KOR)


2nd Round

Yunseong Chung (KOR) d. Ji Hoon Son (KOR/L.L) 6-2 6-3
Jae Hwan Kim (KOR/Q) d. Katsuki Nagao (JPN/7) 7-6(8) 6-4
Ji Sung Nam (KOR/3) d. Daniel Yoo (KOR) 6-4 6-3
Jung-Woong Na (KOR/6) d. Hiromasa Oku (JPN) 6-3 6-4

Dong-Whee Choi (KOR) d. Seong-Chan Hong (KOR) 2-6 6-2 6-0
Yusuke Watanuki (JPN/4) d. Sang-Woo Noh (KOR/wc) 6-3 6-3
Min Hyeok Cho (KOR/8) d. Soon Woo Kwon (KOR/wc) 6-4 1-6 6-4
Cheong-Eui Kim (KOR/2) d. Gengo Kikuchi (JPN) 7-5 7-5


Quarterfinal

Yunseong Chung (KOR) d. Jae Hwan Kim (KOR/Q) 4-6 6-4 6-2
Jung-Woong Na (KOR/6) d. Ji Sung Nam (KOR/3) 7-5 2-6 6-3
Yusuke Watanuki (JPN/4) d. Dong-Whee Choi (KOR) 6-1 6-2
Min Hyeok Cho (KOR/8) d. Cheong-Eui Kim (KOR/2) 6-4 6-4


Semifinal

Jung-Woong Na (KOR/6) d. Yunseong Chung (KOR) 7-5 6-3
Yusuke Watanuki (JPN/4) d. Min Hyeok Cho (KOR/8) 6-3 7-5


FINAL

Yusuke Watanuki (JPN/4) d. Jung-Woong Na (KOR/6) 7-5 6-3
 

·
Registered
Joined
·
68,117 Posts
Re: Korea F4 [August 17 | Gimcheon | Hard]

go duck hee lee!
 
1 - 5 of 5 Posts
Top