Mens Tennis Forums banner

1 - 5 of 5 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
KOREA F3

City : Gimcheon, South Korea
Date : 10 - 16 August 2015
Prize Money : 10.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Cheong-Eui Kim (KOR)

Entry List

1 Cheong-Eui KIM (KOR) 478
2 Ji Sung NAM (KOR) 510
3 Yusuke WATANUKI (JPN) 592
4 Jung-Woong NA (KOR) 711
5 Min-Kyu SONG (KOR) 774
6 Hiromasa OKU (JPN) 908
7 Daniel YOO (KOR) 943 P
8 Gengo KIKUCHI (JPN) 955
9 Hyun-Woo NAM (KOR) 957
10 Dong-Whee CHOI (KOR) 976 P
11 Jae-Min SEOL (KOR) 992
12 Hong CHUNG (KOR) 993
13 Makoto OCHI (JPN) 994
14 Ju-Hae MOON (KOR) 1098
15 Ken ONODA (JPN) 1104
16 Ku Keon KANG (KOR) 1106
17 Ko SUZUKI (JPN) 1119
18 Seong Chan HONG (KOR) 1141
19 Jae Hwan KIM (KOR) 1145
20 Shunrou TAKESHIMA (JPN) 1153

21 (Q) Ji Hoon SON (KOR) 1324
22 (Q) Sang-Woo NOH (KOR) 1620
23 (Q) Ho-Min KANG (KOR) 1622
24 (Q) Jae-Won CHOI (KOR) 1622
25 (Q) Young-Hoon JEONG (KOR)
26 (Q) Ji Ha KIM (KOR)
27 (Q) Sang Yeop KIM (KOR)
28 (Q) Dae-Soung OH (KOR)

29 (wc) Soon Woo KWON (KOR) 1186
30 (wc) Jea Moon LEE (KOR) 1244
31 (wc) Yunseong CHUNG (KOR) 1341
32 (wc) Dae-Hee LEE (KOR) 1795 P
 

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Korea F3 [August 10 | Gimcheon | Hard]

Qualifying Draw

1st Round

Seung Dong Kim (KOR) vs. Bye
Tae Wan Kim (KOR) d. Junyoung Jeon (KOR) 6-3 6-3
Geon Ju Shin (KOR) d. Hyeonseung Kim (KOR/wc) 6-2 6-2
Dae-Soung Oh (KOR) d. Byung-Kook Kang (KOR/16) 6-2 ret.

Ji Hoon Son (KOR/2) d. Kwi-Tai Kim (KOR) 6-2 6-0
Oh-Hee Kwon (KOR) d. Woo Sub Lee (KOR) 6-1 6-1
A-Ram Kim (KOR) d. Eun Chong Shin (KOR) 6-2 6-2
Jae Won Yun (KOR/12) d. Dohun Lim (KOR) 2-6 6-4 6-0

Young-Hoon Jeong (KOR) d. Woo Hyeok Jang (KOR/3) 6-2 6-2
Jaeyoung Park (KOR) d. Yo-Sub Yoon (KOR/wc) 6-2 6-1
Dae-Young Kim (KOR) d. In Kyo Jeong (KOR) 6-1 7-5
Jaewon Jun (KOR/wc) d. Alexander Centenari (USA/10) 7-5 6-1

Sang-Oh Oh (KOR) d. Seung-Jae Lee (KOR/4) 6-2 4-6 7-6(4)
Donghwi Shin (KOR/wc) d. Samuel Beddow (GBR/Alt) 7-6(8) 6-2
Ji Ha Kim (KOR) d. Jaeheon Yoon (KOR) 6-0 6-2
Seungri Choi (KOR/14) d. Seunghun Shin (KOR) 6-3 6-1

Soong-Jae Cho (KOR/5) d. Yu-Seob Kim (KOR) 6-4 6-4
Tae-Woo Lee (KOR) d. Minhwan Chung (KOR/wc) 6-0 6-2
Sun-Yong Kim (KOR) d. Phil Gyu Shin (KOR) 6-0 6-1
Jae-Won Choi (KOR/9) d. Sung-Keun Jeong (KOR) 6-3 6-3

Chan-Yeong Oh (KOR/wc) d. Seong-Gook Oh (KOR/6) 6-1 1-6 6-2
Sang Yeop Kim (KOR) d. Jin Sung Han (KOR) 6-3 6-3
Gwang Hyeon Cho (KOR) d. Kim Ki Jun (KOR) 6-2 6-3
Woo-Ram Kim (KOR/15) d. Donggeun Oh (KOR/wc) 6-1 6-1

Sang-Woo Noh (KOR/7) d. David Barclay (AUS) 6-2 6-2
Dong-Hak Sin (KOR) d. Hogi Kang (KOR) 7-5 6-4
Hyung-Chan Lim (KOR) d. Ilyoung Jeong (KOR) 6-4 6-0
Dong-Kyu Lee (KOR/13) d. Hyeong Jin Cho (KOR) 6-3 6-2

Ho-Min Kang (KOR/8) d. Seong Jae Han (KOR) 6-0 6-2
Hyeon Il Jung (KOR) d. Joo-Ho Maeng (KOR) 6-1 6-3
Hyun-Joon Kim (KOR) d. Sung Jun Park (KOR) 7-6(5) 6-3
Hyeong Don Kim (KOR/11) d. Uisung Park (KOR/wc) 6-0 6-4

Bye replaces Shunrou Takeshima (JPN/1) (→ Main Draw)
Samuel Beddow (GBR/Alt) replaces Woong-Sun Jun (KOR)


2nd Round

Tae Wan Kim (KOR) d. Seung Dong Kim (KOR) 6-7(8) 6-2 6-2
Dae-Soung Oh (KOR) d. Geon Ju Shin (KOR) 6-1 6-2

Ji Hoon Son (KOR/2) d. Oh-Hee Kwon (KOR) 6-2 6-2
A-Ram Kim (KOR) d. Jae Won Yun (KOR/12) 6-4 6-1

Young-Hoon Jeong (KOR) d. Jaeyoung Park (KOR) 6-2 6-2
Dae-Young Kim (KOR) d. Jaewon Jun (KOR/wc) 6-1 6-3

Sang-Oh Oh (KOR) d. Donghwi Shin (KOR/wc) 6-3 6-1
Ji Ha Kim (KOR) d. Seungri Choi (KOR/14) 6-3 6-7(6) 6-3

Soong-Jae Cho (KOR/5) d. Tae-Woo Lee (KOR) 6-4 6-4
Jae-Won Choi (KOR/9) d. Sun-Yong Kim (KOR) 6-1 7-6(3)

Sang Yeop Kim (KOR) d. Chan-Yeong Oh (KOR/wc) 6-2 2-6 6-0
Woo-Ram Kim (KOR/15) d. Gwang Hyeon Cho (KOR) 6-1 6-4

Sang-Woo Noh (KOR/7) d. Dong-Hak Sin (KOR) 6-3 6-4
Dong-Kyu Lee (KOR/13) d. Hyung-Chan Lim (KOR) 6-2 6-2

Ho-Min Kang (KOR/8) d. Hyeon Il Jung (KOR) 6-3 6-2
Hyeong Don Kim (KOR/11) d. Hyun-Joon Kim (KOR) 3-6 6-4 7-6(2)


Final Round

Dae-Soung Oh (KOR) d. Tae Wan Kim (KOR) 6-1 6-1
Ji Hoon Son (KOR/2) d. A-Ram Kim (KOR) 7-5 6-4
Young-Hoon Jeong (KOR) d. Dae-Young Kim (KOR) 6-2 6-2
Ji Ha Kim (KOR) d. Sang-Oh Oh (KOR) 7-5 6-3
Jae-Won Choi (KOR/9) d. Soong-Jae Cho (KOR/5) 6-7(3) 6-2 6-2
Sang Yeop Kim (KOR) d. Woo-Ram Kim (KOR/15) 7-6(5) 6-1
Sang-Woo Noh (KOR/7) d. Dong-Kyu Lee (KOR/13) 6-2 7-6(6)
Ho-Min Kang (KOR/8) d. Hyeong Don Kim (KOR/11) 7-5 7-5
 

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Korea F3 [August 10 | Gimcheon | Hard]

Doubles

1st Round

J.S.Nam / M-K.Song (KOR/1) d. S-J.Cho / D-W.Choi (KOR) 6-2 6-1
H.Chung / S-W.Noh (KOR) d. S.W.Kwon / J.H.Son (KOR) 4-6 7-6(10) 10-6
G.Kikuchi / K.Onoda (JPN) d. M.Ochi / K.Suzuki (JPN) 6-3 6-2
J-W.Choi / J-H.Moon (KOR) d. H.Oku / S.Takeshima (JPN/4) 7-6(5) 6-4

C-E.Kim / J-M.Seol (KOR/3) d. J-W.Na / S-G.Oh (KOR) 6-4 6-0
Y-H.Jeong / Y-S.Kim (KOR/wc) d. D-K.Lee / S-J.Lee (KOR/wc) 6-2 6-2
A.Centenari / D.Yoo (USA/KOR) d. H-M.Kang / J.H.Kim (KOR/wc) 6-7(2) 6-4 10-8
Y.Chung / S.C.Hong (KOR/2) d. K.K.Kang / J.M.Lee (KOR) 6-3 7-6(9)


Quarterfinal

J.S.Nam / M-K.Song (KOR/1) d. H.Chung / S-W.Noh (KOR) 5-7 6-3 10-7
J-W.Choi / J-H.Moon (KOR) d. G.Kikuchi / K.Onoda (JPN) 6-3 1-6 10-5
C-E.Kim / J-M.Seol (KOR/3) d. Y-H.Jeong / Y-S.Kim (KOR/wc) 6-2 4-6 10-7
Y.Chung / S.C.Hong (KOR/2) d. A.Centenari / D.Yoo (USA/KOR) 6-7(9) 6-3 10-8


Semifinal

J-W.Choi / J-H.Moon (KOR) d. J.S.Nam / M-K.Song (KOR/1) 6-4 3-6 11-9
C-E.Kim / J-M.Seol (KOR/3) d. Y.Chung / S.C.Hong (KOR/2) 6-4 7-6(3)


FINAL

J-W.Choi / J-H.Moon (KOR) d. C-E.Kim / J-M.Seol (KOR/3) 6-1 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Korea F3 [August 10 | Gimcheon | Hard]

Main Draw

1st Round

Cheong-Eui Kim (KOR/1) d. Sang-Woo Noh (KOR/Q) 6-4 6-4
Jae-Min Seol (KOR) d. Jae Hwan Kim (KOR) 7-6(4) 6-4
Ji Hoon Son (KOR/Q) d. Ji Ha Kim (KOR/Q) 7-6(2) 7-6(5)
Makoto Ochi (JPN/7) d. Ku Keon Kang (KOR) 6-0 6-3

Young-Hoon Jeong (KOR/Q) d. Yusuke Watanuki (JPN/3) 6-1 6-0
Jea Moon Lee (KOR/wc) d. Ken Onoda (JPN) 6-0 6-1
Sang Yeop Kim (KOR/Q) d. Ho-Min Kang (KOR/Q) 4-6 6-1 6-1
Yunseong Chung (KOR/wc) d. Hiromasa Oku (JPN/5) 7-5 6-2

Min-Kyu Song (KOR/6) d. Dae-Hee Lee (KOR/wc) 6-2 6-2
Daniel Yoo (KOR) d. Hyun-Woo Nam (KOR) 3-6 6-4 6-2
Soon Woo Kwon (KOR/wc) d. Ko Suzuki (JPN) 6-1 6-0
Jung-Woong Na (KOR/4) d. Dae-Soung Oh (KOR/Q) 6-2 2-6 7-6(2)

Gengo Kikuchi (JPN/8) d. Dong-Whee Choi (KOR) 6-4 7-6(3)
Jae-Won Choi (KOR/Q) d. Shunrou Takeshima (JPN) 7-6(5) 4-6 6-1
Seong-Chan Hong (KOR) d. Ju-Hae Moon (KOR) 6-3 6-4
Ji Sung Nam (KOR/2) d. Hong Chung (KOR) 7-5 6-4


2nd Round

Jae-Min Seol (KOR) d. Cheong-Eui Kim (KOR/1) 6-3 5-7 7-5
Makoto Ochi (JPN/7) d. Ji Hoon Son (KOR/Q) 6-2 6-3
Young-Hoon Jeong (KOR/Q) d. Jea Moon Lee (KOR/wc) 6-1 6-3
Yunseong Chung (KOR/wc) d. Sang Yeop Kim (KOR/Q) 6-4 7-5

Min-Kyu Song (KOR/6) d. Daniel Yoo (KOR) 7-6(5) 4-6 6-3
Jung-Woong Na (KOR/4) d. Soon Woo Kwon (KOR/wc) 6-4 1-6 6-4
Jae-Won Choi (KOR/Q) d. Gengo Kikuchi (JPN/8) 7-5 6-1
Seong-Chan Hong (KOR) d. Ji Sung Nam (KOR/2) 4-6 6-2 6-4


Quarterfinal

Makoto Ochi (JPN/7) d. Jae-Min Seol (KOR) 6-0 6-3
Yunseong Chung (KOR/wc) d. Young-Hoon Jeong (KOR/Q) 7-6(5) ret.
Jung-Woong Na (KOR/4) d. Min-Kyu Song (KOR/6) 6-4 6-0
Seong-Chan Hong (KOR) d. Jae-Won Choi (KOR/Q) 6-3 6-3


Semifinal

Yunseong Chung (KOR/wc) d. Makoto Ochi (JPN/7) 6-3 6-1
Jung-Woong Na (KOR/4) d. Seong-Chan Hong (KOR) 6-4 6-2


FINAL

Jung-Woong Na (KOR/4) d. Yunseong Chung (KOR/wc) 6-3 6-1
 

·
Registered
Joined
·
68,118 Posts
Re: Korea F3 [August 10 | Gimcheon | Hard]

korean national championships :lol:
 
1 - 5 of 5 Posts
Top