Mens Tennis Forums banner

1 - 8 of 8 Posts

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #1
Entry List :
1 ANDERSON, Andrew RSA 604 1
2 MOHAMMED, Salifu GHA 733 1
3 $ CHIDZIKWE, Genius ZIM 854 1
4 MIRON, Marcel ROM 971= 1
5 KIM, Cheong-Eui KOR 1043= 1
6 $ SINGH, Navdeep IND 1151= 1
7 BIGGEMANN, Dennis GER 1228= 1
8 MELSKENS, Jacob DEN 1330= 5
9 MARK, Idan ISR 1330= 1
10 IDOKO, Candy NGR 1388=
11 FULFORD-JONES, Amadeus GBR 1388= 1
12 $ BRAM, Laurent LUX 1388= 1
13 ROSENBERG, Idan ISR 1452 P
14 DEE, Robert GBR 1482= 1
15 $ COTTIER, Dan GBR 1482= 1
16 MOHAZEBNIA, Mohammed IRI 1482=
17 NATHAN, Kris USA 1482= 1
18 $ MAMEDKULIYEV, Myalikkuli TKM 1482=
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #3
Kenya F1 qualifying
September 5-11, 2005

Singles
Seeds: (cut: none)
1. Ravid Hezi
2. Gwinyai Tongoona
3. Omri Hasin

First Round
(1)Ravid Hezi (ISR) bye
Juma Changawa (KEN) d. Jinal Shah (KEN) 6-4 6-3
(2)Gwinyai Tongoona (ZIM) bye
Benjamin Janse van Rensburg (RSA) d. Nixon Wekesa (KEN) 6-0 6-0
(3)Omri Hasin (ISR) bye
Daniel Rono (KEN) d. Durand Botha (RSA) 6-4 1-6 6-4
Sebastian Mtupili (TAN) bye
Liron Shaul (ISR) d. Troy Gillham (AUS) 6-3 6-4
Ronny Ndinya (KEN) bye
Yoav Schab (ISR) d. Yuval Klein (ISR) 6-1 6-1
Ali Akbhar Hussein (KEN) bye
Gregg Le Sueur (RSA) d. Kiango Kipingo (TAN) 6-1 6-3
Shani Kinswaga (TAN) bye
Fazal Mohammed Khan (KEN) d. Yosh Rawal (KEN) 6-1 6-2
Henrik Soderberg (SWE) d. Yu Takahashi (JPN) 6-4 6-1
Rainier Nagel (RSA) d. Paul Kinswaga (NAM) 6-0 6-1

Qualifying Round
(1)Ravid Hezi (ISR) d. Juma Changawa (KEN) 6-1 6-0
(2)Gwinyai Tongoona (ZIM) d. Benjamin Janse van Rensburg (RSA) 6-3 6-3
(3)Omri Hasin (ISR) d. Daniel Rono (KEN) 6-0 6-0
Liron Shaul (ISR) d. Sebastian Mtupili (TAN) 4-6 6-1 6-2
Yoav Schab (ISR) d. Ronny Ndinya (KEN) 6-0 6-2
Gregg Le Sueur (RSA) d. Ali Akbhar Hussein (KEN) 6-0 6-2
Fazal Mohammed Khan (KEN) d. Shani Kinswaga (TAN) 6-0 6-4
Henrik Soderberg (SWE) d. Rainier Nagel (RSA) 6-3 1-6 6-4
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #4
Kenya F1
Mombasa, Kenya
September 5-11, 2005
Surface: Hard
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 48
$10,000

Singles
Seeds:
1. Andrew Anderson
2. WD
3. Genius Chidzikwe
4. Marcel Miron
5. Cheong-Eui Kim
6. Dennis Biggemann
7. Navdeep Singh
8. Ravid Hezi

First Round
(1)Andrew Anderson (RSA) d. Timur Lomtatidze (RUS) 6-1 6-2
Myalikkuli Mamedkuliev (TKM) d. Francis Thuku (KEN) 6-2 3-6 6-2
Mohammed Mohazebnia (IRI) d. (q)Fazal Mohammed Khan (KEN) 6-2 6-0
(q)Gwinyai Tongoona (ZIM) d. (5)Cheong-Eui Kim (KOR) 6-4 7-5
(4)Marcel Miron (ROM) d. Idan Rosenberg (ISR) 4-6 6-2 6-4
Laurent Bram (LUX) d. (q)Liron Shaul (ISR) 6-3 6-2
(q)Gregg Le Sueur (RSA) d. Robert Dee (GBR) 6-1 6-3
(6)Dennis Biggemann (GER) d. Andemirkhan Karanashev (RUS) 6-4 6-2
(7)Navdeep Singh (IND) d. Maurice Wamukowa (KEN) 6-2 6-1
Myles Blake (GBR) d. (q)Henrik Soderberg (SWE) 6-2 6-3
Jacob Melskens (DEN) d. Dan Cottier (GBR) 6-2 6-3
(3)Genius Chidzikwe (ZIM) d. Candy Idoko (NGR) 6-1 6-4
(q)Omri Hasin (ISR) d. (8)(q)Ravid Hezi (ISR) 6-1 6-0
Idan Mark (ISR) d. (q)Yoav Schab (ISR) 6-1 6-1
Bogdan Leonte (ROM) d. Kris Nathan (USA) 6-0 6-1
Amadeus Fulford-Jones (GBR) d. (LL)Daniel Rono (KEN) 6-1 6-0
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #5
Doubles
Seeds:
1. Dennis Biggemann/Amadeus Fulford-Jones
2. Cheong-Eui Kim/Navdeep Singh
3. Candy Idoko/Yu Takahashi
4. Bogdan Leonte/Marcel Miron

First Round
(1)Dennis Biggemann/Amadeus Fulford-Jones (GER/GBR) vs Laurent Bram/Dan Cottier (LUX/GBR)
Ravid Hezi/Idan Mark (ISR) vs Mohammed Mohazebnia/Kris Nathan (IRI/USA)
(3)Candy Idoko/Yu Takahashi (NGR/JPN) vs Genius Chidzikwe/Gwinyai Tongoona (ZIM)
Andrew Anderson/Myles Blake (RSA/GBR) vs Andemirkhan Karanashev/Temur Lomtatidze (RUS)
Jacob Melskens/Henrik Soderberg (DEN/SWE) d. Francis Thuku /Maurice Wamukowa (KEN) 6-4 6-1
(4)Bogdan Leonte/Marcel Miron (ROM) d. Robert Dee/Idan Rosenberg (GBR/ISR) 6-0 6-2
Benjamin Janse van Rensburg/Myalikkuli Mamedkuliev (RSA/TKM) d. Troy Gillham/Gregg Le Sueur (AUS/RSA) 6-2 4-6 6-1
(2)Cheong-Eui Kim/Navdeep Singh (KOR/IND) d. Fazal Mohammed Khan/Ronny Ndinya (KEN) 6-1 6-2
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Second Round
(1)Andrew Anderson (RSA) d. Myalikkuli Mamedkuliev (TKM) 6-1 6-1
(q)Gwinyai Tongoona (ZIM) d. Mohammed Mohazebnia (IRI) 4-1 ret.
(4)Marcel Miron (ROM) d. Laurent Bram (LUX) 3-6 6-2 6-3
(6)Dennis Biggemann (GER) d. (q)Gregg Le Sueur (RSA) 6-4 3-6 6-4
(7)Navdeep Singh (IND) d. Myles Blake (GBR) 6-4 0-6 6-1
(3)Genius Chidzikwe (ZIM) d. Jacob Melskens (DEN) 6-1 3-6 6-2
(q)Omri Hasin (ISR) d. Idan Mark (ISR) 6-2 6-2
Bogdan Leonte (ROM) d. Amadeus Fulford-Jones (GBR) 5-7 6-4 6-2
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
First Round
Laurent Bram/Dan Cottier (LUX/GBR) d. (1)Dennis Biggemann/Amadeus Fulford-Jones (GER/GBR) 6-3 3-6 6-3
Ravid Hezi/Idan Mark (ISR) d. Mohammed Mohazebnia/Kris Nathan (IRI/USA) 6-1 6-2
Genius Chidzikwe/Gwinyai Tongoona (ZIM) d. (3)Candy Idoko/Yu Takahashi (NGR/JPN) 6-1 6-4
Andrew Anderson/Myles Blake (RSA/GBR) d. Andemirkhan Karanashev/Temur Lomtatidze (RUS) 6-3 6-4
Jacob Melskens/Henrik Soderberg (DEN/SWE) d. Francis Thuku /Maurice Wamukowa (KEN) 6-4 6-1
(4)Bogdan Leonte/Marcel Miron (ROM) d. Robert Dee/Idan Rosenberg (GBR/ISR) 6-0 6-2
Benjamin Janse van Rensburg/Myalikkuli Mamedkuliev (RSA/TKM) d. Troy Gillham/Gregg Le Sueur (AUS/RSA) 6-2 4-6 6-1
(2)Cheong-Eui Kim/Navdeep Singh (KOR/IND) d. Fazal Mohammed Khan/Ronny Ndinya (KEN) 6-1 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #8
Quarterfinals :
(1)Andrew Anderson (RSA) d. (q)Gwinyai Tongoona (ZIM) ???
(4)Marcel Miron (ROM) d. (q)Gregg Le Sueur (RSA) 7-5 3-6 6-1
(3)Genius Chidzikwe (ZIM) d. (7)Navdeep Singh (IND) 6-2 6-0
Bogdan Leonte (ROM) d. (q)Omri Hasin (ISR) 6-3 6-4
 
1 - 8 of 8 Posts
Top