Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
KAZAKHSTAN F7

City : Shymkent, Kazakhstan
Date : 17-23 September 2018
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Enrique Lopez-Perez (ESP)

Entry List

1 Andrey CHEPELEV (RUS) 571
2 Shalva DZHANASHIYA (RUS) 597
3 Mikhail FUFYGIN (RUS) 605
4 Colin VAN BEEM (NED) 621
5 Denis KLOK (RUS) 646
6 Stephan GERRITSEN (NED) 751
7 Bogdan BOBROV (RUS) 781
8 Vladimir IVANOV (EST) 818
9 Alexander IGOSHIN (RUS) 831
10 Mikalai HALIAK (BLR) 852
11 Yan SABANIN (RUS) 906
12 Roman KHASSANOV (KAZ) 918
13 Matvey MININ (RUS) 1013
14 Sergey FOMIN (UZB) 1048
15 George TSIVADZE (GEO) 1067
16 Yan BONDAREVSKIY (RUS) 1068
17 Bart VAN DEN BERG (NED) 1113
18 Grigoriy LOMAKIN (KAZ) 1130
19 Vadym URSU (UKR) 1185
20 Andrea BESSIRE (ITA) 1285

21 (Q) Daniil KLIMOV (GER) 1324
22 (Q) Max HOUKES (NED) 1367
23 (Q) Flemming PETERS (GER) 1400
24 (Q) Francesco BESSIRE (ITA) 1428
25 (Q) Vladislav DUBINSKY (RUS) 1445
26 (Q) Artsiom BARDZIN (BLR)
27 (Q) Lukas MUGEVICIUS (LTU)
28 (Q) Sultan NARBEKOV (KAZ)

29 (wc) Sagadat AYAP (KAZ) 1445
30 (wc) Dostanbek TASHBULATOV (KAZ) 1700
31 (wc) Beibit ZHUKAYEV (KAZ) 1902
32 (wc) Timur MAULENOV (KAZ)
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Kazakhstan F7 [September 17 | Shymkent | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Daniil Klimov (GER/1) vs. Bye
Amal Sultanbekov (UZB) d. Luka Markovic (SRB) 6-2 6-1
Muhammadmustafo Abdurakhmonov (UZB) d. Tsimafei Basalyha (BLR) 7-6(3) 6-4
Iskandar Karimov (UZB) vs. Bye

Max Houkes (NED/2) vs. Bye
Grigoriy Korobeynikov (UZB) d. Nick Broekhof (NED) 6-3 7-5
Pavel Tsoy (UZB) d. Sundet Nagimetov (KAZ) 6-1 6-3
Viacheslav Yulik (RUS) vs. Bye

Flemming Peters (GER/3) vs. Bye
Zhan Skindzer (BLR) d. David Bagrinovskiy (UZB) 7-5 7-5
Sanetulla Kutybaev (UZB) d. Adil Karimov (UZB) 6-1 6-2
Sergey Dorozhkin (RUS) vs. Bye

Francesco Bessire (ITA/4) vs. Bye
Shonigmatjon Shofayziyev (UZB) d. Krishna Teja Ankam (IND) 2-6 6-0 6-2
Alibek Aidaraly (KAZ) d. Danis Baybekov (UZB) 7-6(3) 7-5
Sardor Pulatov (UZB) vs. Bye

Vladislav Dubinsky (RUS/5) vs. Bye
Yerassyl Murat (KAZ) d. Dmitry Bezborodov (KAZ) 6-1 6-4
Damir Makhmudov (KAZ) d. Maksim Zubkou (BLR) 7-6(6) 6-2
David Chelidze (GEO) vs. Bye

Batyr Sapaev (UZB/6) vs. Bye
Aliaksandr Prudnikau (BLR) d. Bekzat Usipbekov (KAZ) 6-3 4-6 7-6(3)
Lukas Mugevicius (LTU) d. Mark Tryakshin (UZB) 6-3 6-3
Maikel Borg (NED/11) vs. Bye

Alexey Baryshev (RUS/7) vs. Bye
Rostislav Galfinger (KAZ) d. Maksim Maslov (RUS) 6-1 6-0
Sultan Narbekov (KAZ) d. Fariduni Bakhodur (TJK) 6-2 3-0 ret.
Sharobiddin Abzalov (UZB/9) vs. Bye

Egor Noskin (RUS/8) vs. Bye
Stepan Beresnev (RUS) d. Artem Zharkov (RUS) 6-2 6-0
Artsiom Bardzin (BLR) d. Artur Kulibaba (LAT) 2-6 6-1 6-2
Lukas Krainer (AUT/10) vs. Bye


2nd Round

Daniil Klimov (GER/1) d. Amal Sultanbekov (UZB) 6-2 6-4
Iskandar Karimov (UZB) d. Muhammadmustafo Abdurakhmonov (UZB) 6-3 6-0

Max Houkes (NED/2) d. Grigoriy Korobeynikov (UZB) 6-3 6-1
Viacheslav Yulik (RUS) d. Pavel Tsoy (UZB) 6-4 6-2

Flemming Peters (GER/3) d. Zhan Skindzer (BLR) 6-2 7-6(7)
Sanetulla Kutybaev (UZB) d. Sergey Dorozhkin (RUS) 6-2 6-2

Francesco Bessire (ITA/4) d. Shonigmatjon Shofayziyev (UZB) 6-4 6-1
Sardor Pulatov (UZB) d. Alibek Aidaraly (KAZ) 4-6 6-2 6-1

Vladislav Dubinsky (RUS/5) d. Yerassyl Murat (KAZ) 7-5 6-4
Damir Makhmudov (KAZ) d. David Chelidze (GEO) 1-6 6-3 6-2

Aliaksandr Prudnikau (BLR) d. Batyr Sapaev (UZB/6) 6-4 7-5
Lukas Mugevicius (LTU) d. Maikel Borg (NED/11) 6-1 7-5

Alexey Baryshev (RUS/7) d. Rostislav Galfinger (KAZ) 6-2 6-4
Sultan Narbekov (KAZ) d. Sharobiddin Abzalov (UZB/9) 6-3 4-0 ret.

Stepan Beresnev (RUS) d. Egor Noskin (RUS/8) 6-4 6-4
Artsiom Bardzin (BLR) d. Lukas Krainer (AUT/10) 4-6 6-2 6-2


Final Round

Daniil Klimov (GER/1) d. Iskandar Karimov (UZB) 6-0 6-0
Max Houkes (NED/2) d. Viacheslav Yulik (RUS) 6-2 6-2
Flemming Peters (GER/3) d. Sanetulla Kutybaev (UZB) 6-3 6-2
Francesco Bessire (ITA/4) d. Sardor Pulatov (UZB) 6-1 6-0
Vladislav Dubinsky (RUS/5) d. Damir Makhmudov (KAZ) 4-6 6-3 6-2
Lukas Mugevicius (LTU) d. Aliaksandr Prudnikau (BLR) 6-2 6-3
Sultan Narbekov (KAZ) d. Alexey Baryshev (RUS/7) 7-6(3) 6-1
Artsiom Bardzin (BLR) d. Stepan Beresnev (RUS) 3-6 6-4 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Kazakhstan F7 [September 17 | Shymkent | Clay]

Doubles

1st Round

M.Fufygin / V.Ivanov (RUS/EST/1) d. D.Bezborodov / Y.Murat (KAZ/wc) 6-2 6-0
R.Khassanov / L.Mugevicius (KAZ/LTU/wc) d. T.Maulenov / B.Zhukayev (KAZ/wc) 6-0 5-7 11-9
A.Chepelev / D.Klok (RUS) d. B.Bobrov / V.Ursu (RUS/UKR) 7-6(3) 6-3
A.Bessire / F.Bessire (ITA) d. A.Bury / M.Zubkou (BLR/4) 6-3 6-1

Y.Bondarevskiy / M.Minin (RUS) d. M.Borg / S.Gerritsen (NED/3) 7-6(4) 4-6 10-6
S.Fomin / D.Tashbulatov (UZB/KAZ) d. V.Dubinsky / M.Haliak (RUS/BLR) 6-0 6-1
M.Houkes / B.Van Den Berg (NED) d. S.Ayap / S.Dzhanashia (KAZ/RUS) 6-1 3-6 10-6
G.Lomakin / G.Tsivadze (KAZ/GEO) d. A.Igoshin / Y.Sabanin (RUS/2) 6-4 4-6 10-6


Quarterfinal

M.Fufygin / V.Ivanov (RUS/EST/1) d. R.Khassanov / L.Mugevicius (KAZ/LTU/wc) 6-1 6-3
A.Bessire / F.Bessire (ITA) d. A.Chepelev / D.Klok (RUS) 6-4 3-6 10-8
Y.Bondarevskiy / M.Minin (RUS) d. S.Fomin / D.Tashbulatov (UZB/KAZ) 6-4 6-4
G.Lomakin / G.Tsivadze (KAZ/GEO) d. M.Houkes / B.Van Den Berg (NED) 6-2 6-3


Semifinal

M.Fufygin / V.Ivanov (RUS/EST/1) d. A.Bessire / F.Bessire (ITA) 6-2 7-6(5)
Y.Bondarevskiy / M.Minin (RUS) d. G.Lomakin / G.Tsivadze (KAZ/GEO) 6-3 6-2


FINAL

M.Fufygin / V.Ivanov (RUS/EST/1) d. Y.Bondarevskiy / M.Minin (RUS) 6-3 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Kazakhstan F7 [September 17 | Shymkent | Clay]

Main Draw

1st Round

Andrey Chepelev (RUS/1) d. Daniil Klimov (GER/Q) 6-1 7-6(2)
Roman Khassanov (KAZ) d. Max Houkes (NED/Q) 7-5 3-6 7-6(4)
Francesco Bessire (ITA/Q) d. Timur Maulenov (KAZ/wc) 6-2 6-2
Denis Klok (RUS/5) d. Vladislav Dubinsky (RUS/Q) 6-4 6-1

Mikhail Fufygin (RUS/3) d. Andrea Bessire (ITA) 6-2 6-1
Bart Van Den Berg (NED) d. Beibit Zhukayev (KAZ/wc) 6-1 6-0
Sagadat Ayap (KAZ/wc) d. Vadym Ursu (UKR) 7-5 6-4
Vladimir Ivanov (EST/8) d. Alexander Igoshin (RUS) 6-2 6-3

Bogdan Bobrov (RUS/7) d. Grigoriy Lomakin (KAZ) 6-3 6-4
Sergey Fomin (UZB) d. Yan Bondarevskiy (RUS) 6-2 6-1
George Tsivadze (GEO) d. Yan Sabanin (RUS) 6-2 6-1
Colin Van Beem (NED/4) d. Matvey Minin (RUS) 6-7(5) 6-2 6-1

Mikalai Haliak (BLR) d. Stephan Gerritsen (NED/6) 6-3 4-6 6-4
Flemming Peters (GER/Q) d. Sultan Narbekov (KAZ/Q) 6-4 6-2
Lukas Mugevicius (LTU/Q) d. Artsiom Bardzin (BLR/Q) 6-0 6-1
Shalva Dzhanashia (RUS/2) d. Dostanbek Tashbulatov (KAZ/wc) 2-6 7-6(2) 6-3


2nd Round

Andrey Chepelev (RUS/1) d. Roman Khassanov (KAZ) 6-3 6-2
Denis Klok (RUS/5) d. Francesco Bessire (ITA/Q) 6-3 6-7(5) 6-4
Mikhail Fufygin (RUS/3) d. Bart Van Den Berg (NED) 6-2 6-4
Vladimir Ivanov (EST/8) d. Sagadat Ayap (KAZ/wc) 6-2 6-3

Bogdan Bobrov (RUS/7) d. Sergey Fomin (UZB) 6-3 6-2
Colin Van Beem (NED/4) d. George Tsivadze (GEO) 7-6(5) 6-2
Mikalai Haliak (BLR) d. Flemming Peters (GER/Q) 4-6 6-2 6-4
Shalva Dzhanashia (RUS/2) d. Lukas Mugevicius (LTU/Q) 6-3 7-5


Quarterfinal

Andrey Chepelev (RUS/1) d. Denis Klok (RUS/5) 3-6 6-3 6-3
Vladimir Ivanov (EST/8) d. Mikhail Fufygin (RUS/3) 6-3 6-3
Colin Van Beem (NED/4) d. Bogdan Bobrov (RUS/7) 6-2 6-0
Shalva Dzhanashia (RUS/2) d. Mikalai Haliak (BLR) 3-6 6-3 6-4


Semifinal

Andrey Chepelev (RUS/1) d. Vladimir Ivanov (EST/8) 6-4 6-2
Colin Van Beem (NED/4) d. Shalva Dzhanashia (RUS/2) 6-3 6-3


FINAL

Andrey Chepelev (RUS/1) d. Colin Van Beem (NED/4) 6-4 6-3
 
1 - 4 of 4 Posts
Top