Mens Tennis Forums banner

1 - 15 of 15 Posts

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Location: Shymkent
Prize: 15K
Surface: Clay - Outdoor

Main Draw

1 Nikola MILOJEVIC (SRB) 346 1
2 Anton ZAITCEV (RUS) 367 1
3 Vladimir IVANOV (EST) 423 1
4 Yaraslau SHYLA (BLR) 438 1
5 Alexander VASILENKO (RUS) 450 1
6 Dmytro BADANOV (UKR) 463 1
7 Evgeny TYURNEV (RUS) 518 1
8 Temur ISMAILOV (UZB) 527 1
9 Ivan NEDELKO (RUS) 551 1
10 Sanjar FAYZIEV (UZB) 602 1
11 Andrei VASILEVSKI (BLR) 609 1
12 Vladimir UZHYLOVSKY (UKR) 611 1
13 Ivan GAKHOV (RUS) 617 5
14 Denis YEVSEYEV (KAZ) 809 1
15 Shonigmatjon SHOFAYZIYEV (UZB) 824 1
16 George TSIVADZE (GEO) 870 1
17 Sarvar IKRAMOV (UZB) 881 1
18 Alexandr KUSHAKOV (UKR) 889 1

Qualifying

1 Timur KHABIBULIN (KAZ) 890 1
2 Roman KHASSANOV (KAZ) 935 1
3 Bogdan BOBROV (RUS) 1109 1
4 Alexander LEBEDYN (UKR) 1300 1
5 Alexandr CHEPELEV (RUS) 1389= 1
6 Djurabeck KARIMOV (UZB) 1481= 1
7 Olexiy KOLISNYK (UKR) 1503= 2
8 Sagadat AYAP (KAZ) 1541= 1
9 Anton GALKIN (RUS) 1716= 1
10 Dmitry RESNYANSKIY (KAZ) 1730= 1
11 Zhansultan CHEMBOTAYEV (KAZ) 1965= 1
12 Konstantin GERLAKH (RUS) 1965= 1
13 Batyr SAPAEV (UZB) 2040= 1
14 Aliaksandr PRUDNIKAU (BLR) 2040= 1
15 Dmitry MNUSHKIN (RUS) 2040= 1
16 Pavel TSOY (UZB) 2040= 1
17 Anton DJAMALOV (UZB) 2040= 1
18 Kuatbek ABIYEV (KAZ) 2177= 1
19 Pavel PETROV (KAZ) 12 1
20 Kirill KIVATTSEV (RUS) 22 1
21 Abduvoris SAITMUKHAMEDOV (UZB) 17 1
22 Iliya TARANIN (KAZ) 20 1
23 Dimitriy VORONIN (RUS) 62 2
24 Kassimbek AKZHARKENOV (KAZ) 22 1
25 Kaysar BEKIMOV (KAZ) 25 1
26 Sharobiddin ABZALOV (UZB) 22 1
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Kazakhstan F3 [20 April/Shymkent/Clay]

Qualifying Draw

Round 1

Gleb ALEKSEENKO (UKR) [1] 6-0 6-4 Evgeny DANILOV (KAZ)
Grigoriy REYTMAN (UZB) 6-0 6-0 Gleb TARASOV (KAZ)
Ilya LEBEDEV (RUS) [2] 6-0 6-0 Nurtazin KHAIRULLA (KAZ)
Kaysar BEKIMOV (KAZ) 6-3 6-1 Grant MIRZOYAN (UZB)
Daniiar DULDAEV (KGZ) [3] 6-1 6-0 Bogdan VALIEV (KAZ)
Kuatbek ABIYEV (KAZ) [14] 6-2 6-1 Kassimbek AKZHARKENOV (KAZ)
Djurabeck KARIMOV (UZB) [4] 6-4 6-2 Kirill KIVATTSEV (RUS)
Sardor PULATOV (UZB) 6-4 6-3 Serizhan YESSENBEKOV (KAZ) [13]
Olexiy KOLISNYK (UKR) [5] 1-6 7-5 6-4 Abduvoris SAITMUKHAMEDOV (UZB)
Aliaksandr PRUDNIKAU (BLR) [11] 7-6(0) 6-4 Adil ELTAEV (KAZ)
Anton GALKIN (RUS) [6] 6-1 6-3 Dias AMENOV (KAZ)
Pavel TSOY (UZB) [12] 6-3 6-1 Aidynbek RAKHISHEV (KAZ)
Alexey PROKOPCHUK (UKR) 6-2 6-3 Dmitry RESNYANSKIY (KAZ) [7]
Anton DJAMALOV (UZB) [9] 6-3 7-5 Aleksandr TSATKIN (UZB)
Zhansultan CHEMBOTAYEV (KAZ) [8] 6-7(2) 6-2 6-2 Alexey KOVALEV (RUS)
Dmitry MNUSHKIN (RUS) [10] 6-0 6-0 Didal DIDALOV (KAZ)

Round 2

Gleb ALEKSEENKO (UKR) [1] 6-3 6-2 Grigoriy REYTMAN (UZB)
Ilya LEBEDEV (RUS) [2] 6-2 6-0 Kaysar BEKIMOV (KAZ)
Daniiar DULDAEV (KGZ) [3] 7-5 6-4 Kuatbek ABIYEV (KAZ) [14]
Djurabeck KARIMOV (UZB) [4] 6-2 6-7(6) 6-2 Sardor PULATOV (UZB)
Olexiy KOLISNYK (UKR) [5] 7-6(3) 7-6(2) Aliaksandr PRUDNIKAU (BLR) [11]
Anton GALKIN (RUS) [6] 6-4 2-6 6-4 Pavel TSOY (UZB) [12]
Alexey PROKOPCHUK (UKR) 6-2 6-3 Anton DJAMALOV (UZB) [9]
Dmitry MNUSHKIN (RUS) [10] 6-2 6-3 Zhansultan CHEMBOTAYEV (KAZ) [8]
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Kazakhstan F3 [20 April/Shymkent/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Anton ZAITCEV (RUS) [1] 6-2 7-5 Dimitriy VORONIN (RUS)
Olexiy KOLISNYK (UKR) 6-3 6-4 Dmitry MNUSHKIN (RUS)
Sanjar FAYZIEV (UZB) 6-4 0-6 6-0 Djurabeck KARIMOV (UZB)
Ivan GAKHOV (RUS) [6] 4-6 6-4 6-0 Ilya LEBEDEV (RUS)
Yaraslau SHYLA (BLR) [3] 6-3 6-3 Shonigmatjon SHOFAYZIYEV (UZB)
Andrei VASILEVSKI (BLR) 6-1 6-4 Alexandr CHEPELEV (RUS)
Sagadat AYAP (KAZ) 6-4 6-0 Alexey PROKOPCHUK (UKR)
Dmytro BADANOV (UKR) [7] 7-6(5) 6-1 Timur KHABIBULIN (KAZ)
Temur ISMAILOV (UZB) [5] 6-3 6-2 Gleb ALEKSEENKO (UKR)
George TSIVADZE (GEO) 6-2 6-4 Alexandr KUSHAKOV (UKR)
Bolat MAMYR (KAZ) 6-4 6-2 Sarvar IKRAMOV (UZB)
Evgeny TYURNEV (RUS) [4] 6-7(3) 6-3 6-4 Vladimir UZHYLOVSKY (UKR)
Ivan NEDELKO (RUS) [8] 6-4 6-2 Alexander LEBEDYN (UKR)
Daniiar DULDAEV (KGZ) 6-0 2-0 Retired Roman KHASSANOV (KAZ)
Denis YEVSEYEV (KAZ) 6-2 6-3 Pavel PETROV (KAZ)
Vladimir IVANOV (EST) [2] 6-2 6-4 Anton GALKIN (RUS)

2nd Round

Anton ZAITCEV (RUS) [1] 5-7 6-0 6-2 Olexiy KOLISNYK (UKR)
Sanjar FAYZIEV (UZB) 6-4 7-5 Ivan GAKHOV (RUS) [6]
Yaraslau SHYLA (BLR) [3] 6-2 6-4 Andrei VASILEVSKI (BLR)
Dmytro BADANOV (UKR) [7] 6-4 6-1 Sagadat AYAP (KAZ)
Temur ISMAILOV (UZB) [5] 6-7(2) 7-6(5) 6-3 George TSIVADZE (GEO)
Evgeny TYURNEV (RUS) [4] 7-5 6-2 Bolat MAMYR (KAZ)
Daniiar DULDAEV (KGZ) 7-5 6-4 Ivan NEDELKO (RUS) [8]
Denis YEVSEYEV (KAZ) 6-4 6-1 Vladimir IVANOV (EST) [2]

Quarterfinal

Sanjar FAYZIEV (UZB) 7-5 6-0 Anton ZAITCEV (RUS) [1]
Yaraslau SHYLA (BLR) [3] 7-6(5) 6-2 Dmytro BADANOV (UKR) [7]
Temur ISMAILOV (UZB) [5] 6-3 6-3 Evgeny TYURNEV (RUS) [4]
Daniiar DULDAEV (KGZ) 6-3 7-6(2) Denis YEVSEYEV (KAZ)

Semifinal

Yaraslau SHYLA (BLR) [3] 3-6 6-2 6-4 Sanjar FAYZIEV (UZB)
Temur ISMAILOV (UZB) [5] 6-7(5) 6-0 6-4 Daniiar DULDAEV (KGZ)

Final

Temur ISMAILOV (UZB) [5] 7-6(2) 6-1 Yaraslau SHYLA (BLR) [3]
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Kazakhstan F3 [20 April/Shymkent/Clay]

DOUBLES

1st Round

Yaraslau SHYLA (BLR) / Andrei VASILEVSKI (BLR) [1] 7-6(2) 7-5 Gleb ALEKSEENKO (UKR) / George TSIVADZE (GEO)
Dmytro BADANOV (UKR) / Ivan NEDELKO (RUS) 6-2 6-2 Zhansultan CHEMBOTAYEV (KAZ) / Serizhan YESSENBEKOV (KAZ)
Alexandr KUSHAKOV (UKR) / Anton ZAITCEV (RUS) [4] 6-2 7-6(1) Olexiy KOLISNYK (UKR) / Alexander LEBEDYN (UKR)
Djurabeck KARIMOV (UZB) / Roman KHASSANOV (KAZ) 6-1 6-1 Bolat MAMYR (KAZ) / Pavel PETROV (KAZ)
Daniiar DULDAEV (KGZ) / Sanjar FAYZIEV (UZB) 6-2 1-6 [11-9] Alexandr CHEPELEV (RUS) / Dmitry MNUSHKIN (RUS)
Ivan GAKHOV (RUS) / Evgeny TYURNEV (RUS) [3] 6-1 6-2 Kuatbek ABIYEV (KAZ) / Kaysar BEKIMOV (KAZ)
Temur ISMAILOV (UZB) / Timur KHABIBULIN (KAZ) 7-5 7-5 Dmitry RESNYANSKIY (KAZ) / Denis YEVSEYEV (KAZ)
Anton GALKIN (RUS) / Ilya LEBEDEV (RUS) 6-3 3-6 [10-3] Vladimir IVANOV (EST) / Vladimir UZHYLOVSKY (UKR) [2]

Quarterfinal

Yaraslau SHYLA (BLR) / Andrei VASILEVSKI (BLR) [1] 3-6 6-1 [10-7] Dmytro BADANOV (UKR) / Ivan NEDELKO (RUS)
Alexandr KUSHAKOV (UKR) / Anton ZAITCEV (RUS) [4] 5-7 6-1 [10-7] Djurabeck KARIMOV (UZB) / Roman KHASSANOV (KAZ)
Ivan GAKHOV (RUS) / Evgeny TYURNEV (RUS) [3] 7-5 7-5 Daniiar DULDAEV (KGZ) / Sanjar FAYZIEV (UZB)
Anton GALKIN (RUS) / Ilya LEBEDEV (RUS) 6-3 3-6 [10-7] Temur ISMAILOV (UZB) / Timur KHABIBULIN (KAZ)

Semifinal

Yaraslau SHYLA (BLR) / Andrei VASILEVSKI (BLR) [1] 6-4 6-4 Alexandr KUSHAKOV (UKR) / Anton ZAITCEV (RUS) [4]
Ivan GAKHOV (RUS) / Evgeny TYURNEV (RUS) [3] 7-5 6-1 Anton GALKIN (RUS) / Ilya LEBEDEV (RUS)

Final

Yaraslau SHYLA (BLR) / Andrei VASILEVSKI (BLR) [1] 4-6 6-3 [10-6] Ivan GAKHOV (RUS) / Evgeny TYURNEV (RUS) [3]
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Discussion Starter #5
Re: Kazakhstan F3 [20 April/Shymkent/Clay]

Qualy

Round 1

Gleb ALEKSEENKO (UKR) [1] 6-0 6-4 Evgeny DANILOV (KAZ)
Grigoriy REYTMAN (UZB) 6-0 6-0 Gleb TARASOV (KAZ)
Ilya LEBEDEV (RUS) [2] 6-0 6-0 Nurtazin KHAIRULLA (KAZ)
Kaysar BEKIMOV (KAZ) 6-3 6-1 Grant MIRZOYAN (UZB)
Daniiar DULDAEV (KGZ) [3] 6-1 6-0 Bogdan VALIEV (KAZ)
Kuatbek ABIYEV (KAZ) [14] 6-2 6-1 Kassimbek AKZHARKENOV (KAZ)
Djurabeck KARIMOV (UZB) [4] 6-4 6-2 Kirill KIVATTSEV (RUS)
Sardor PULATOV (UZB) 6-4 6-3 Serizhan YESSENBEKOV (KAZ) [13]
Olexiy KOLISNYK (UKR) [5] 1-6 7-5 6-4 Abduvoris SAITMUKHAMEDOV (UZB)
Aliaksandr PRUDNIKAU (BLR) [11] 7-6(0) 6-4 Adil ELTAEV (KAZ)
Anton GALKIN (RUS) [6] 6-1 6-3 Dias AMENOV (KAZ)
Pavel TSOY (UZB) [12] 6-3 6-1 Aidynbek RAKHISHEV (KAZ)
Alexey PROKOPCHUK (UKR) 6-2 6-3 Dmitry RESNYANSKIY (KAZ) [7]
Anton DJAMALOV (UZB) [9] 6-3 7-5 Aleksandr TSATKIN (UZB)
Zhansultan CHEMBOTAYEV (KAZ) [8] 6-7(2) 6-2 6-2 Alexey KOVALEV (RUS)
Dmitry MNUSHKIN (RUS) [10] 6-0 6-0 Didal DIDALOV (KAZ)
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Discussion Starter #6
Re: Kazakhstan F3 [20 April/Shymkent/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Anton ZAITCEV (RUS) [1] 6-2 7-5 Dimitriy VORONIN (RUS)
Olexiy KOLISNYK (UKR) 6-3 6-4 Dmitry MNUSHKIN (RUS)
Sanjar FAYZIEV (UZB) 6-4 0-6 6-0 Djurabeck KARIMOV (UZB)
Ivan GAKHOV (RUS) [6] 4-6 6-4 6-0 Ilya LEBEDEV (RUS)
Yaraslau SHYLA (BLR) [3] 6-3 6-3 Shonigmatjon SHOFAYZIYEV (UZB)
Andrei VASILEVSKI (BLR) 6-1 6-4 Alexandr CHEPELEV (RUS)
Sagadat AYAP (KAZ) 6-4 6-0 Alexey PROKOPCHUK (UKR)
Dmytro BADANOV (UKR) [7] 7-6(5) 6-1 Timur KHABIBULIN (KAZ)
Temur ISMAILOV (UZB) [5] 6-3 6-2 Gleb ALEKSEENKO (UKR)
George TSIVADZE (GEO) 6-2 6-4 Alexandr KUSHAKOV (UKR)
Bolat MAMYR (KAZ) 6-4 6-2 Sarvar IKRAMOV (UZB)
Evgeny TYURNEV (RUS) [4] 6-7(3) 6-3 6-4 Vladimir UZHYLOVSKY (UKR)
Ivan NEDELKO (RUS) [8] 6-4 6-2 Alexander LEBEDYN (UKR)
Daniiar DULDAEV (KGZ) 6-0 2-0 Retired Roman KHASSANOV (KAZ)
Denis YEVSEYEV (KAZ) 6-2 6-3 Pavel PETROV (KAZ)
Vladimir IVANOV (EST) [2] 6-2 6-4 Anton GALKIN (RUS)

yevseyev =D
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Discussion Starter #7
Re: Kazakhstan F3 [20 April/Shymkent/Clay]

DOUBLES

1st Round

Yaraslau SHYLA (BLR) / Andrei VASILEVSKI (BLR) [1] 7-6(2) 7-5 Gleb ALEKSEENKO (UKR) / George TSIVADZE (GEO)
Dmytro BADANOV (UKR) / Ivan NEDELKO (RUS) 6-2 6-2 Zhansultan CHEMBOTAYEV (KAZ) / Serizhan YESSENBEKOV (KAZ)
Alexandr KUSHAKOV (UKR) / Anton ZAITCEV (RUS) [4] 6-2 7-6(1) Olexiy KOLISNYK (UKR) / Alexander LEBEDYN (UKR)
Djurabeck KARIMOV (UZB) / Roman KHASSANOV (KAZ) 6-1 6-1 Bolat MAMYR (KAZ) / Pavel PETROV (KAZ)
Daniiar DULDAEV (KGZ) / Sanjar FAYZIEV (UZB) 6-2 1-6 [11-9] Alexandr CHEPELEV (RUS) / Dmitry MNUSHKIN (RUS)
Ivan GAKHOV (RUS) / Evgeny TYURNEV (RUS) [3] 6-1 6-2 Kuatbek ABIYEV (KAZ) / Kaysar BEKIMOV (KAZ)
Temur ISMAILOV (UZB) / Timur KHABIBULIN (KAZ) 7-5 7-5 Dmitry RESNYANSKIY (KAZ) / Denis YEVSEYEV (KAZ)
Anton GALKIN (RUS) / Ilya LEBEDEV (RUS) 6-3 3-6 [10-3] Vladimir IVANOV (EST) / Vladimir UZHYLOVSKY (UKR) [2]
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Discussion Starter #8
Re: Kazakhstan F3 [20 April/Shymkent/Clay]

Qualy

Round 2

Gleb ALEKSEENKO (UKR) [1] 6-3 6-2 Grigoriy REYTMAN (UZB)
Ilya LEBEDEV (RUS) [2] 6-2 6-0 Kaysar BEKIMOV (KAZ)
Daniiar DULDAEV (KGZ) [3] 7-5 6-4 Kuatbek ABIYEV (KAZ) [14]
Djurabeck KARIMOV (UZB) [4] 6-2 6-7(6) 6-2 Sardor PULATOV (UZB)
Olexiy KOLISNYK (UKR) [5] 7-6(3) 7-6(2) Aliaksandr PRUDNIKAU (BLR) [11]
Anton GALKIN (RUS) [6] 6-4 2-6 6-4 Pavel TSOY (UZB) [12]
Alexey PROKOPCHUK (UKR) 6-2 6-3 Anton DJAMALOV (UZB) [9]
Dmitry MNUSHKIN (RUS) [10] 6-2 6-3 Zhansultan CHEMBOTAYEV (KAZ) [8]
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Discussion Starter #9
Re: Kazakhstan F3 [20 April/Shymkent/Clay]

MAIN DRAW

2nd Round

Anton ZAITCEV (RUS) [1] 5-7 6-0 6-2 Olexiy KOLISNYK (UKR)
Sanjar FAYZIEV (UZB) 6-4 7-5 Ivan GAKHOV (RUS) [6]
Yaraslau SHYLA (BLR) [3] 6-2 6-4 Andrei VASILEVSKI (BLR)
Dmytro BADANOV (UKR) [7] 6-4 6-1 Sagadat AYAP (KAZ)
Temur ISMAILOV (UZB) [5] 6-7(2) 7-6(5) 6-3 George TSIVADZE (GEO)
Evgeny TYURNEV (RUS) [4] 7-5 6-2 Bolat MAMYR (KAZ)
Daniiar DULDAEV (KGZ) 7-5 6-4 Ivan NEDELKO (RUS) [8]
Denis YEVSEYEV (KAZ) 6-4 6-1 Vladimir IVANOV (EST) [2]

davai denis!! great win
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Discussion Starter #10
Re: Kazakhstan F3 [20 April/Shymkent/Clay]

DOUBLES

Quarterfinal

Yaraslau SHYLA (BLR) / Andrei VASILEVSKI (BLR) [1] 3-6 6-1 [10-7] Dmytro BADANOV (UKR) / Ivan NEDELKO (RUS)
Alexandr KUSHAKOV (UKR) / Anton ZAITCEV (RUS) [4] 5-7 6-1 [10-7] Djurabeck KARIMOV (UZB) / Roman KHASSANOV (KAZ)
Ivan GAKHOV (RUS) / Evgeny TYURNEV (RUS) [3] 7-5 7-5 Daniiar DULDAEV (KGZ) / Sanjar FAYZIEV (UZB)
Anton GALKIN (RUS) / Ilya LEBEDEV (RUS) 6-3 3-6 [10-7] Temur ISMAILOV (UZB) / Timur KHABIBULIN (KAZ)
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Discussion Starter #11
Re: Kazakhstan F3 [20 April/Shymkent/Clay]

MAIN DRAW

Quarterfinal

Sanjar FAYZIEV (UZB) 7-5 6-0 Anton ZAITCEV (RUS) [1]
Yaraslau SHYLA (BLR) [3] 7-6(5) 6-2 Dmytro BADANOV (UKR) [7]
Temur ISMAILOV (UZB) [5] 6-3 6-3 Evgeny TYURNEV (RUS) [4]
Daniiar DULDAEV (KGZ) 6-3 7-6(2) Denis YEVSEYEV (KAZ)

ouch
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Discussion Starter #12
Re: Kazakhstan F3 [20 April/Shymkent/Clay]

DOUBLES

Semifinal

Yaraslau SHYLA (BLR) / Andrei VASILEVSKI (BLR) [1] 6-4 6-4 Alexandr KUSHAKOV (UKR) / Anton ZAITCEV (RUS) [4]
Ivan GAKHOV (RUS) / Evgeny TYURNEV (RUS) [3] 7-5 6-1 Anton GALKIN (RUS) / Ilya LEBEDEV (RUS)
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Discussion Starter #13
Re: Kazakhstan F3 [20 April/Shymkent/Clay]

MAIN DRAW

Semifinal

Yaraslau SHYLA (BLR) [3] 3-6 6-2 6-4 Sanjar FAYZIEV (UZB)
Temur ISMAILOV (UZB) [5] 6-7(5) 6-0 6-4 Daniiar DULDAEV (KGZ)
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Discussion Starter #14
Re: Kazakhstan F3 [20 April/Shymkent/Clay]

DOUBLES

Final

Yaraslau SHYLA (BLR) / Andrei VASILEVSKI (BLR) [1] 4-6 6-3 [10-6] Ivan GAKHOV (RUS) / Evgeny TYURNEV (RUS) [3]
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Discussion Starter #15
Re: Kazakhstan F3 [20 April/Shymkent/Clay]

MAIN DRAW

Final

Temur ISMAILOV (UZB) [5] 7-6(2) 6-1 Yaraslau SHYLA (BLR) [3]
 
1 - 15 of 15 Posts
Top