Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
ITALY F26

City : Trieste, Italy
Date : 03-09 September 2018
Prize Money : 25.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Tomislav Brkic (BIH)

Entry List

1 Mate VALKUSZ (HUN) 294
2 Jelle SELS (NED) 368
3 Peter TOREBKO (GER) 386
4 Karim-Mohamed MAAMOUN (EGY) 399
5 Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) 405
6 Gijs BROUWER (NED) 470
7 Jonathan MRIDHA (SWE) 514 P
8 Davide GALOPPINI (ITA) 537
9 Maxime CHAZAL (FRA) 573
10 Luca GIACOMINI (ITA) 591
11 Laurent LOKOLI (FRA) 616
12 Duje KEKEZ (CRO) 683
13 Tomas Martin ETCHEVERRY (ARG) 694
14 Tom KOCEVAR-DESMAN (SLO) 740
15 Enrico DALLA VALLE (ITA) 745
16 Mirko CUTULI (ITA) 775
17 Fred SIMONSSON (SWE) 780
18 Mike URBANIJA (SLO) 809
19 Peter GOLDSTEINER (AUT) 869
20 Franjo RASPUDIC (CRO) 907

21 (Q) Cristian RODRIGUEZ (COL) 506
22 (Q) Manfred FELLIN (ITA) 1248
23 (Q) Remy BERTOLA (SUI) 1301
24 (Q) Johannes BANGRATZ (AUT) 1784
25 (Q) David Damian BRNA (SVK) 1786
26 (Q) Lorenzo BRUNETTI (ITA)
27 (Q) Patrick NYSTROEM (GER)
28 (Q) Andrea TURCO (ITA)

29 (wc) Emiliano MAGGIOLI (ITA) 1486
30 (wc) Fabrizio ANDALORO (ITA)
31 (wc) Federico ARNABOLDI (ITA)
32 (wc) Giacomo DAMBROSI (ITA)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Italy F26 [September 03 | Trieste | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Cristian Rodriguez (COL/1) vs. Bye
Leonardo Taddia (ITA/wc) d. Lorenzo Favero (ITA/wc) 7-5 6-3

Manfred Fellin (ITA/2) vs. Bye
Alexander Wolfschmidt (GER) d. Eric Ahren Moonga (SWE) 2-6 7-5 6-1

Remy Bertola (SUI/3) d. Patric Prinoth (ITA) 6-2 6-3
Lorenzo Corioni (ITA) d. Giovanni Peruffo (ITA) 7-6(0) 2-6 6-3

Patrick Nystroem (GER) d. Jakob Aichhorn (AUT/4) 6-2 6-4
Federico Marchetti (ITA/wc) d. Matteo Rosingana (ITA) 6-2 6-1

Andrea Turco (ITA) d. Toby Martin (GBR/5) 6-0 6-2
Stefano Reitano (ITA) d. Peter Samosi (SVK/wc) 6-2 6-1

Andrea Gola (ITA) d. Alessandro Ingarao (ITA/6) 6-3 3-6 6-3
Lorenzo Brunetti (ITA/wc) d. Philip Aplienz (AUT/11) 6-7(5) 6-2 6-2

Giovanni Rizzuti (ITA/7) d. Erwin Troebinger (ITA) 6-1 6-3
Johannes Bangratz (AUT/9) d. Gian Marco Ortenzi (ITA) 6-4 6-1

Gianmarco Ferrari (ITA/wc) d. Gianluca Acquaroli (ITA/8) 6-4 7-5
David Damian Brna (SVK/10) d. Milan Radojkovic (SRB) 6-3 2-6 6-4


Final Round

Cristian Rodriguez (COL/1) d. Leonardo Taddia (ITA/wc) 6-1 6-2
Manfred Fellin (ITA/2) d. Alexander Wolfschmidt (GER) 6-4 6-3
Remy Bertola (SUI/3) d. Lorenzo Corioni (ITA) 6-2 5-7 6-3
Patrick Nystroem (GER) d. Federico Marchetti (ITA/wc) 6-2 2-6 7-5
Andrea Turco (ITA) d. Stefano Reitano (ITA) 6-2 4-6 7-6(1)
Lorenzo Brunetti (ITA/wc) d. Andrea Gola (ITA) 6-3 1-6 6-3
Johannes Bangratz (AUT/9) d. Giovanni Rizzuti (ITA/7) 6-3 6-1
David Damian Brna (SVK/10) d. Gianmarco Ferrari (ITA/wc) 6-0 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Italy F26 [September 03 | Trieste | Clay]

Doubles

1st Round

M.Radojkovic / P.Torebko (SRB/GER/1) vs. Bye
M.Chazal / L.Lokoli (FRA) d. D.Pontoglio / S.Reitano (ITA) 6-2 7-5
G.Brouwer / J.Sels (NED) d. G.Dambrosi / L.Taddia (ITA) 6-3 4-6 10-6
T.Martin / F.Simonsson (GBR/SWE/4) vs. Bye

J.Bendeck / C.Rodriguez (COL/3) vs. Bye
E.Ahren Moonga / J.Mridha (SWE) d. L.Di Maro / M.Di Maro (ITA) 6-0 6-1
F.Andaloro / E.Maggioli (ITA) d. D.Brna / P.Samosi (SVK) 7-5 6-4
E.Dalla Valle / O.Gutierrez (ITA/BRA/2) vs. Bye


Quarterfinal

M.Radojkovic / P.Torebko (SRB/GER/1) d. M.Chazal / L.Lokoli (FRA) w.o
G.Brouwer / J.Sels (NED) d. T.Martin / F.Simonsson (GBR/SWE/4) 6-4 6-4
J.Bendeck / C.Rodriguez (COL/3) d. E.Ahren Moonga / J.Mridha (SWE) 6-3 6-1
E.Dalla Valle / O.Gutierrez (ITA/BRA/2) d. F.Andaloro / E.Maggioli (ITA) 6-4 6-4


Semifinal

M.Radojkovic / P.Torebko (SRB/GER/1) d. G.Brouwer / J.Sels (NED) 7-6(3) 6-2
E.Dalla Valle / O.Gutierrez (ITA/BRA/2) d. J.Bendeck / C.Rodriguez (COL/3) 7-6(4) 6-2


FINAL

E.Dalla Valle / O.Gutierrez (ITA/BRA/2) d. M.Radojkovic / P.Torebko (SRB/GER/1) 3-6 6-3 10-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Italy F26 [September 03 | Trieste | Clay]

Main Draw

1st Round

Lorenzo Brunetti (ITA/Q) d. Giacomo Dambrosi (ITA/wc) 6-4 5-7 6-3
Jonathan Mridha (SWE) d. Maxime Chazal (FRA) 6-4 6-4
Mike Urbanija (SLO) d. Andrea Turco (ITA/Q) 6-3 6-2
Gijs Brouwer (NED/6) d. Peter Goldsteiner (AUT) 6-2 6-3

Karim-Mohamed Maamoun (EGY/4) d. Tom Kocevar-Desman (SLO) 5-3 ret.
Manfred Fellin (ITA/Q) d. Fabrizio Andaloro (ITA/wc) 6-7(1) 7-6(4) 7-5
Johannes Bangratz (AUT/Q) d. Duje Kekez (CRO) 6-3 6-1
Oscar Jose Gutierrez (BRA/5) d. Federico Arnaboldi (ITA/wc) 6-2 6-3

Laurent Lokoli (FRA) d. Cristian Rodriguez (COL/7/Q) 7-6(5) 6-1
Franjo Raspudic (CRO) d. Leonardo Taddia (ITA/L.L) 6-2 6-7(2) 6-1
Fred Simonsson (SWE) d. Patrick Nystroem (GER/Q) 6-1 6-1
Peter Torebko (GER/3) d. Enrico Dalla Valle (ITA) 7-5 5-7 6-0

Davide Galoppini (ITA/8) d. Giovanni Rizzuti (ITA/L.L) 6-4 6-0
Remy Bertola (SUI/Q) d. David Damian Brna (SVK/Q) 6-4 6-2
Tomas Martin Etcheverry (ARG) d. Alexander Wolfschmidt (GER/L.L) 6-0 6-1
Jelle Sels (NED/2) d. Emiliano Maggioli (ITA/wc) 6-2 6-3


Giovanni Rizzuti (ITA/L.L) replaces Mate Valkusz (HUN/1)
Leonardo Taddia (ITA/L.L) replaces Mirko Cutuli (ITA)
Alexander Wolfschmidt (GER/L.L) replaces Luca Giacomini (ITA)


2nd Round

Jonathan Mridha (SWE) d. Lorenzo Brunetti (ITA/Q) 6-3 6-4
Gijs Brouwer (NED/6) d. Mike Urbanija (SLO) 7-5 6-3
Karim-Mohamed Maamoun (EGY/4) d. Manfred Fellin (ITA/Q) 6-2 6-0
Oscar Jose Gutierrez (BRA/5) d. Johannes Bangratz (AUT/Q) 6-4 6-1

Franjo Raspudic (CRO) d. Laurent Lokoli (FRA) 6-3 1-3 ret.
Peter Torebko (GER/3) d. Fred Simonsson (SWE) 5-7 6-2 6-1
Davide Galoppini (ITA/8) d. Remy Bertola (SUI/Q) 3-6 6-3 6-4
Jelle Sels (NED/2) d. Tomas Martin Etcheverry (ARG) 4-6 6-2 6-3


Quarterfinal

Gijs Brouwer (NED/6) d. Jonathan Mridha (SWE) 6-4 7-6(1)
Oscar Jose Gutierrez (BRA/5) d. Karim-Mohamed Maamoun (EGY/4) 5-7 6-2 2-0 ret.
Peter Torebko (GER/3) d. Franjo Raspudic (CRO) 6-4 6-0
Jelle Sels (NED/2) d. Davide Galoppini (ITA/8) 6-1 6-2


Semifinal

Gijs Brouwer (NED/6) d. Oscar Jose Gutierrez (BRA/5) 6-4 6-4
Jelle Sels (NED/2) d. Peter Torebko (GER/3) 6-0 6-1


FINAL

Gijs Brouwer (NED/6) d. Jelle Sels (NED/2) 6-4 6-4
 
1 - 4 of 4 Posts
Top