Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
ITALY F22

City : Cornaiano, Italy
Date : 06-12 August 2018
Prize Money : 25.000$ (+H)
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Mohamed Safwat (EGY)

Entry List

1 Hernan CASANOVA (ARG) 273
2 Joao SOUZA (BRA) 365
3 Jelle SELS (NED) 367
4 Daniel DUTRA DA SILVA (BRA) 384
5 Elmar EJUPOVIC (GER) 390
6 Pietro RONDONI (ITA) 400
7 Juan Pablo FICOVICH (ARG) 406
8 Fabien REBOUL (FRA) 416
9 Bruno SANTANNA (BRA) 440
10 Gijs BROUWER (NED) 449
11 Thiago SEYBOTH WILD (BRA) 472
12 Pedro SAKAMOTO (BRA) 481
13 Riccardo BONADIO (ITA) 482
14 Jose PEREIRA (BRA) 521
15 Marco BORTOLOTTI (ITA) 534
16 Davide GALOPPINI (ITA) 535
17 Joao Pedro SORGI (BRA) 606
18 Giovanni FONIO (ITA) 608
19 Gonzalo VILLANUEVA (ARG) 630
20 Riccardo BALZERANI (ITA) 640

21 (Q) Nicolo TURCHETTI (ITA) 711
22 (Q) Lorenzo FRIGERIO (ITA) 804
23 (Q) Corrado SUMMARIA (ITA) 915
24 (Q) Jannik SINNER (ITA) 1161
25 (Q) Moritz TROCKER (ITA) 1582
26 (Q) Giacomo DAMBROSI (ITA)
27 (Q) Luca NARCISI (ITA)
28 (Q) Nicola VIDAL (ITA)

29 (wc) Enrico DALLA VALLE (ITA) 744
30 (wc) Andrea GUERRIERI (ITA) 824
31 (wc) Alexander WEIS (ITA) 884
32 (wc) Francesco FORTI (ITA) 927
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Italy F22 [August 06 | Cornaiano | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Wilson Leite (BRA/1) vs. Bye
Gabriele Maria Noce (ITA) d. Tobias Kirchlechner (ITA) 6-0 6-0
Federico Lucini (ITA) vs. Bye
Giacomo Dambrosi (ITA) vs. Bye

Nicolo Turchetti (ITA/2) vs. Bye
Mattia Bellucci (ITA) d. Alessandro Canini (ITA) 6-4 6-2
Alessio Giannuzzi (ITA) d. Victor Haddad (MEX) 6-3 6-1
Gianluca Acquaroli (ITA/12) vs. Bye

Lorenzo Frigerio (ITA/3) vs. Bye
Massimo Brambati (ITA) d. Claudio Cataldi (ITA) 6-3 6-0
Jonas Greif (ITA) vs. Bye
Mattia Frinzi (ITA/15) vs. Bye

Corrado Summaria (ITA/4) vs. Bye
Christian Felline (ITA) d. Mattia Lotti (ITA) 6-2 6-4
Manuel Mazza (ITA) d. Thomas Thaler (ITA) 6-1 7-5
Horst Rieder (ITA/14) vs. Bye

Florian Fallert (GER/5) vs. Bye
Nicola Vidal (ITA) d. Nicolo Toffanin (ITA) 6-1 6-0
Jacob Nicolussi (ITA) d. Manuel Bernard (ITA) 6-1 1-6 7-6(7)
Joy Vigani (ITA/9) vs. Bye

Federico Iannaccone (ITA/6) vs. Bye
Tommaso Roggero (ITA) d. Ottaviano Martini (ITA) 6-4 7-5
Mattia Bernardi (ITA) d. Giovanni Peruffo (ITA) 7-5 6-4
Moritz Trocker (ITA/11) vs. Bye

Jannik Sinner (ITA/7) vs. Bye
Sebastian Brzezinski (ITA/wc) d. Paolo Bompieri (ITA) 5-7 6-4 6-1
Davide Tortora (ITA) d. Cristian Giudici (ITA) 6-2 6-3
Luca Tomasetto (ITA/10) vs. Bye

Georg Winkler (ITA/8) vs. Bye
Luca Narcisi (ITA) d. Gianmarco Ferrari (ITA) 3-6 6-3 6-2
Pietro Orlando Fellin (ITA/wc) d. Alessandro Giovanni Conca (ITA) 6-4 6-1
Guido Marson (ITA/13) vs. Bye


2nd Round

Gabriele Maria Noce (ITA) d. Wilson Leite (BRA/1) 6-4 6-2
Giacomo Dambrosi (ITA) d. Federico Lucini (ITA) 6-4 0-6 6-2

Nicolo Turchetti (ITA/2) d. Mattia Bellucci (ITA) 6-3 6-3
Gianluca Acquaroli (ITA/12) d. Alessio Giannuzzi (ITA) 7-5 6-4

Lorenzo Frigerio (ITA/3) d. Massimo Brambati (ITA) 6-2 7-5
Mattia Frinzi (ITA/15) d. Jonas Greif (ITA) 6-1 6-1

Corrado Summaria (ITA/4) d. Christian Felline (ITA) 6-1 6-1
Horst Rieder (ITA/14) d. Manuel Mazza (ITA) 7-6(4) 6-4

Nicola Vidal (ITA) d. Florian Fallert (GER/5) 6-4 6-2
Joy Vigani (ITA/9) d. Jacob Nicolussi (ITA) 6-4 6-4

Tommaso Roggero (ITA) d. Federico Iannaccone (ITA/6) 6-3 3-6 6-1
Moritz Trocker (ITA/11) d. Mattia Bernardi (ITA) 6-4 6-0

Jannik Sinner (ITA/7) d. Sebastian Brzezinski (ITA/wc) 6-3 4-6 6-0
Luca Tomasetto (ITA/10) d. Davide Tortora (ITA) 6-3 6-2

Luca Narcisi (ITA) d. Georg Winkler (ITA/8) 6-2 7-6(3)
Guido Marson (ITA/13) d. Pietro Orlando Fellin (ITA/wc) 3-1 ret.


Final Round

Giacomo Dambrosi (ITA) d. Gabriele Maria Noce (ITA) 6-2 6-3
Nicolo Turchetti (ITA/2) d. Gianluca Acquaroli (ITA/12) 6-2 4-6 7-6(2)
Lorenzo Frigerio (ITA/3) d. Mattia Frinzi (ITA/15) 5-3 ret.
Corrado Summaria (ITA/4) d. Horst Rieder (ITA/14) 6-4 6-4
Nicola Vidal (ITA) d. Joy Vigani (ITA/9) 6-2 6-0
Moritz Trocker (ITA/11) d. Tommaso Roggero (ITA) 7-5 7-6(7)
Jannik Sinner (ITA/7) d. Luca Tomasetto (ITA/10) 6-0 6-4
Luca Narcisi (ITA) d. Guido Marson (ITA/13) 7-5 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Italy F22 [August 06 | Cornaiano | Clay]

Doubles

1st Round

S.Brzezinski / P.Fellin (ITA/wc) d. A.Taylor / J.Taylor (AUS/1) 6-1 7-5
A.Guerrieri / C.Summaria (ITA) d. E.Ejupovic / F.Reboul (GER/FRA) 6-3 7-5
G.Dambrosi / J.Sinner (ITA/wc) d. G.Villanueva / G.Villanueva (ARG) 6-3 4-6 10-6
W.Leite / B.Santanna (BRA/4) d. L.Frigerio / D.Galoppini (ITA) 6-3 6-4

G.Fonio / P.Rondoni (ITA) d. H.Casanova / J.Sorgi (ARG/BRA/3) 6-2 6-2
M.Bortolotti / A.Weis (ITA) d. F.Iannaccone / G.Marson (ITA) 6-3 6-4
P.Sakamoto / T.Seyboth Wild (BRA) d. M.Trocker / G.Winkler (ITA/wc) 6-2 6-0
D.Dutra da Silva / J.Pereira (BRA/2) d. N.Turchetti / J.Vigani (ITA) 7-6(7) 6-3


Quarterfinal

A.Guerrieri / C.Summaria (ITA) d. S.Brzezinski / P.Fellin (ITA/wc) 7-5 3-0 ret.
W.Leite / B.Santanna (BRA/4) d. G.Dambrosi / J.Sinner (ITA/wc) 6-2 6-1
M.Bortolotti / A.Weis (ITA) d. G.Fonio / P.Rondoni (ITA) 6-2 4-6 10-7
D.Dutra da Silva / J.Pereira (BRA/2) d. P.Sakamoto / T.Seyboth Wild (BRA) 3-6 7-6(6) 10-8


Semifinal

A.Guerrieri / C.Summaria (ITA) d. W.Leite / B.Santanna (BRA/4) 4-6 7-5 13-11
M.Bortolotti / A.Weis (ITA) d. D.Dutra da Silva / J.Pereira (BRA/2) 3-6 6-3 10-4


FINAL

M.Bortolotti / A.Weis (ITA) d. A.Guerrieri / C.Summaria (ITA) 6-2 4-6 10-8
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Italy F22 [August 06 | Cornaiano | Clay]

Main Draw

1st Round

Hernan Casanova (ARG/1) d. Riccardo Balzerani (ITA) 6-3 0-6 6-2
Gonzalo Villanueva (ARG) d. Jose Pereira (BRA) 4-6 6-3 6-4
Pedro Sakamoto (BRA) d. Nicolo Turchetti (ITA/Q) 6-4 6-3
Fabien Reboul (FRA/8) d. Enrico Dalla Valle (ITA/wc) 5-7 6-2 7-5

Giovanni Fonio (ITA) d. Daniel Dutra da Silva (BRA/4) 6-2 4-6 6-3
Joao Pedro Sorgi (BRA) d. Andrea Guerrieri (ITA/wc) 6-1 6-2
Jannik Sinner (ITA/Q) d. Giacomo Dambrosi (ITA/Q) 6-3 6-7(5) 6-4
Juan Pablo Ficovich (ARG/7) d. Moritz Trocker (ITA/Q) 6-1 6-0

Pietro Rondoni (ITA/6) d. Corrado Summaria (ITA/Q) 6-3 6-2
Alexander Weis (ITA/wc) d. Lorenzo Frigerio (ITA/Q) 7-5 4-6 6-1
Davide Galoppini (ITA) d. Francesco Forti (ITA/wc) 7-6(4) 7-5
Jelle Sels (NED/3) d. Luca Narcisi (ITA/Q) 6-3 6-2

Elmar Ejupovic (GER/5) d. Marco Bortolotti (ITA) 6-3 7-6(4)
Thiago Seyboth Wild (BRA) d. Gijs Brouwer (NED) 6-3 6-4
Riccardo Bonadio (ITA) d. Nicola Vidal (ITA/Q) 6-0 6-4
Joao Souza (BRA/2) d. Bruno Santanna (BRA) 6-4 6-2


2nd Round

Gonzalo Villanueva (ARG) d. Hernan Casanova (ARG/1) 6-3 6-4
Fabien Reboul (FRA/8) d. Pedro Sakamoto (BRA) 6-4 6-4
Joao Pedro Sorgi (BRA) d. Giovanni Fonio (ITA) 7-6(4) 6-1
Juan Pablo Ficovich (ARG/7) d. Jannik Sinner (ITA/Q) 6-3 6-3

Pietro Rondoni (ITA/6) d. Alexander Weis (ITA/wc) 6-3 6-4
Davide Galoppini (ITA) d. Jelle Sels (NED/3) 6-2 7-5
Elmar Ejupovic (GER/5) d. Thiago Seyboth Wild (BRA) 3-6 6-3 7-6(3)
Joao Souza (BRA/2) d. Riccardo Bonadio (ITA) 7-6(2) 4-6 6-0


Quarterfinal

Fabien Reboul (FRA/8) d. Gonzalo Villanueva (ARG) 6-4 6-2
Juan Pablo Ficovich (ARG/7) d. Joao Pedro Sorgi (BRA) 6-3 6-4
Pietro Rondoni (ITA/6) d. Davide Galoppini (ITA) 6-3 6-2
Joao Souza (BRA/2) d. Elmar Ejupovic (GER/5) 6-3 6-4


Semifinal

Fabien Reboul (FRA/8) d. Juan Pablo Ficovich (ARG/7) 6-4 6-4
Pietro Rondoni (ITA/6) d. Joao Souza (BRA/2) 6-3 6-7(4) 6-1


FINAL

Pietro Rondoni (ITA/6) d. Fabien Reboul (FRA/8) 6-3 3-6 6-0
 
1 - 4 of 4 Posts
Top