Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,352 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
ISRAEL F18

City : Sajur, Israel
Date : 11-17 December 2017
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Edan LESHEM (ISR) 281
2 Igor SMILANSKY (ISR) 504
3 Mor BULIS (ISR) 543
4 Christian HIRSCHMUELLER (GER) 715
5 Yshai OLIEL (ISR) 785
6 Tom JOMBY (FRA) 813
7 Maxime PAUWELS (BEL) 867
8 Yuichi ITO (JPN) 897
9 Alon ELIA (ISR) 919
10 Dmitry MNUSHKIN (RUS) 949
11 Giorgio RICCA (ITA) 978
12 David VOLFSON (CAN) 1032
13 Vladyslav ORLOV (UKR) 1033
14 Goran MARKOVIC (SRB) 1070
15 Orel OVIL (ISR) 1074
16 Matvey KHOMENTOVSKIY (RUS) 1105
17 Jordan HASSON (ISR) 1109
18 Shahar ELBAZ (ISR) 1116
19 Antoine WALCH (FRA) 1214
20 Yasha ZEMEL (ISR) 1235

21 (Q) Volodymyr UZHYLOVSKYI (UKR) 761
22 (Q) Yannai BARKAI (ISR) 1227
23 (Q) Alexis CANTER (GBR) 1426
24 (Q) Aaron SCHMID (SUI) 1613
25 (Q) Antoine CORNUT CHAUVINC (FRA) 1856
26 (Q) Damien BAYARD (FRA)
27 (Q) Ugo BLANCHET (FRA)
28 (Q) Shinnosuke HIRAMATSU (JPN)

29 (wc) Oz DANIEL (ISR)
30 (wc) Eitan DRAY (ISR)
31 (wc) Roy FLEISCHER (ISR)
32 (wc) Iftah YAVETZ (ISR)
 

·
Moderator
Joined
·
15,352 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Israel F18 [December 11 | Sajur | Hard]

Qualifying Draw

1st Round

Volodoymyr Uzhylovskyi (UKR/1) vs. Bye
Stefan Petrovic (SWE) vs. Bye
Uri Vodavoz (ISR) d. Ran Derei (ISR/wc) 6-1 6-2
Ido Zonder (ISR) vs. Bye

Yannai Barkai (ISR/2) vs. Bye
Edan Ziv (ISR) vs. Bye
Raz Negbie (ISR) d. Ronen Mashiach (ISR/wc) 6-2 6-0
Tuval Barak (ISR) vs. Bye

Luca Castelnuovo (SUI/3) vs. Bye
Edan Bakshi (ISR) vs. Bye
Shinnosuke Hiramatsu (JPN) d. Yaron Guberman (ISR) 6-3 7-6(4)
Ori Maior (ISR) vs. Bye

Alexis Canter (GBR/4) vs. Bye
Ran Amar (ISR) vs. Bye
Itay Shpindler (ISR) d. Lior Goldenberg (ISR) w.o
Omer Touchmair (ISR) vs. Bye

Nikolay Kolobaev (ISR/5) vs. Bye
Yam Ziv (ISR) vs. Bye
Ofek Shaaf (ISR) d. Shahar Gabay (ISR) 7-6(5) 7-5
Damien Bayard (FRA) vs. Bye

Yair Sarouk (ISR/6) vs. Bye
Or Grinberg (ISR) vs. Bye
Guy Michelevitz (ISR/wc) d. Marko Vejnovic (SWE) 6-3 6-4
Ugo Blanchet (FRA) vs. Bye

Aaron Schmid (SUI/7) vs. Bye
Amit Cohen (ISR) vs. Bye
Ofek Amoyal (ISR) d. Sizya Ernest Kivanda (GBR) 7-5 4-6 6-4
Daniel Entelis (ISR) vs. Bye

Antoine Cornut-Chauvinc (FRA/8) vs. Bye
Edward Harwood (GBR) d. Nevo Gabriely (ISR) 6-3 5-7 7-6(6)
Nir Vodavoz (ISR) d. Mike Nathanel Engel (ISR) 6-3 6-0
Emmanuel Luria (ISR) vs. Bye


2nd Round

Volodoymyr Uzhylovskyi (UKR/1) d. Stefan Petrovic (SWE) 6-3 6-1
Uri Vodavoz (ISR) d. Ido Zonder (ISR) 6-2 6-4

Yannai Barkai (ISR/2) d. Edan Ziv (ISR) 6-1 6-0
Tuval Barak (ISR) d. Raz Negbie (ISR) 7-5 6-7(4) 6-4

Luca Castelnuovo (SUI/3) d. Edan Bakshi (ISR) 6-3 6-3
Shinnosuke Hiramatsu (JPN) d. Ori Maior (ISR) 6-4 6-0

Alexis Canter (GBR/4) d. Ran Amar (ISR) 6-1 7-5
Itay Shpindler (ISR) d. Omer Touchmair (ISR) 6-0 7-5

Nikolay Kolobaev (ISR/5) d. Yam Ziv (ISR) 6-1 6-1
Damien Bayard (FRA) d. Ofek Shaaf (ISR) 6-0 6-0

Yair Sarouk (ISR/6) d. Or Grinberg (ISR) 6-1 6-2
Ugo Blanchet (FRA) d. Guy Michelevitz (ISR/wc) 6-2 6-3

Aaron Schmid (SUI/7) d. Amit Cohen (ISR) 6-1 6-0
Ofek Amoyal (ISR) d. Daniel Entelis (ISR) 6-3 6-3

Antoine Cornut-Chauvinc (FRA/8) d. Edward Harwood (GBR) 6-3 6-3
Nir Vodavoz (ISR) d. Emmanuel Luria (ISR) 6-0 6-0


Final Round

Volodoymyr Uzhylovskyi (UKR/1) d. Uri Vodavoz (ISR) 6-0 6-4
Yannai Barkai (ISR/2) d. Tuval Barak (ISR) 6-2 6-4
Shinnosuke Hiramatsu (JPN) d. Luca Castelnuovo (SUI/3) 6-4 6-4
Alexis Canter (GBR/4) d. Itay Shpindler (ISR) 3-6 6-3 6-0
Damien Bayard (FRA) d. Nikolay Kolobaev (ISR/5) 6-3 6-3
Ugo Blanchet (FRA) d. Yair Sarouk (ISR/6) 3-6 6-3 6-1
Aaron Schmid (SUI/7) d. Ofek Amoyal (ISR) 6-1 6-2
Antoine Cornut-Chauvinc (FRA/8) d. Nir Vodavoz (ISR) 6-0 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
15,352 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Israel F18 [December 11 | Sajur | Hard]

Doubles

1st Round

T.Jomby / G.Ricca (FRA/ITA/1) vs. Bye
M.Khomentovskiy / D.Mnushkin (RUS) d. E.Dray / I.Yavetz (ISR) 6-2 6-1
L.Castelnuovo / A.Walch (SUI/FRA) d. N.Vodavoz / U.Vodavoz (ISR) 6-3 6-4
R.Amar / D.Entelis (ISR) d. O.Amoyal / E.Harwood (ISR/GBR) 6-4 6-1

S.Elbaz / V.Uzhylovskyi (ISR/UKR/3) d. O.Daniel / J.Hasson (ISR) 7-6(3) 6-7(2) 10-5
G.Markovic / A.Schmid (SRB/SUI) d. Y.Fux / A.Kakon (ISR) 6-1 6-2
M.Bulis / O.Grinberg (ISR) d. T.Barak / I.Zonder (ISR) 5-7 7-5 12-10
Y.Ito / V.Orlov (JPN/UKR/2) vs. Bye


Quarterfinal

T.Jomby / G.Ricca (FRA/ITA/1) d. M.Khomentovskiy / D.Mnushkin (RUS) 3-6 7-6(7) 10-6
L.Castelnuovo / A.Walch (SUI/FRA) d. R.Amar / D.Entelis (ISR) 6-3 6-1
S.Elbaz / V.Uzhylovskyi (ISR/UKR/3) d. G.Markovic / A.Schmid (SRB/SUI) w.o
Y.Ito / V.Orlov (JPN/UKR/2) d. M.Bulis / O.Grinberg (ISR) 6-2 6-0


Semifinal

L.Castelnuovo / A.Walch (SUI/FRA) d. T.Jomby / G.Ricca (FRA/ITA/1) 6-4 6-4
S.Elbaz / V.Uzhylovskyi (ISR/UKR/3) d. Y.Ito / V.Orlov (JPN/UKR/2) 6-7(3) 7-5 10-8


FINAL

S.Elbaz / V.Uzhylovskyi (ISR/UKR/3) d. L.Castelnuovo / A.Walch (SUI/FRA) 6-4 6-7(5) 10-7
 

·
Moderator
Joined
·
15,352 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Israel F18 [December 11 | Sajur | Hard]

Main Draw

1st Round

Igor Smilansky (ISR/1) d. Nikolay Kolobaev (ISR/L.L) 6-3 2-6 6-4
Shinnosuke Hiramatsu (JPN/Q) d. Roy Fleischer (ISR/wc) 6-0 6-0
Antoine Cornut-Chauvinc (FRA/Q) d. Vladyslav Orlov (UKR) 2-6 7-5 6-3
Yshai Oliel (ISR/5) d. Oz Daniel (ISR/wc) 6-2 6-0

Yannai Barkai (ISR/Q) d. Volodoymyr Uzhylovskyi (UKR/4/Q) 0-6 6-3 6-3
Alon Elia (ISR) d. Yasha Zemel (ISR) 6-2 6-3
Dmitry Mnushkin (RUS) d. Alexis Canter (GBR/Q) 6-3 7-6(5)
Yuichi Ito (JPN/8) d. Eitan Dray (ISR/wc) 6-2 6-0

Maxime Pauwels (BEL/7) d. Orel Ovil (ISR) 6-1 6-4
Jordan Hasson (ISR) d. Iftah Yavetz (ISR/wc) 6-4 6-3
Shahar Elbaz (ISR) d. Matvey Khomentovskiy (RUS) 6-7(4) 6-0 6-4
Antoine Walch (FRA) d. Christian Hirschmueller (GER/3) 7-6(1) 4-1 ret.

Tom Jomby (FRA/6) d. Goran Markovic (SRB) 6-1 7-5
Damien Bayard (FRA/Q) d. Aaron Schmid (SUI/Q) 4-4 ret.
Luca Castelnuovo (SUI/L.L) d. Giorgio Ricca (ITA) 7-6(7) 6-3
Mor Bulis (ISR/2) d. Ugo Blanchet (FRA/Q) 2-6 6-3 6-3

Nikolay Kolobaev (ISR/L.L) replaces Edan Leshem (ISR)
Luca Castelnuovo (SUI/L.L) replaces David Volfson (CAN)


2nd Round

Igor Smilansky (ISR/1) d. Shinnosuke Hiramatsu (JPN/Q) 7-6(3) 6-4
Yshai Oliel (ISR/5) d. Antoine Cornut-Chauvinc (FRA/Q) 6-3 6-4
Alon Elia (ISR) d. Yannai Barkai (ISR/Q) 6-3 6-7(7) 7-5
Dmitry Mnushkin (RUS) d. Yuichi Ito (JPN/8) 5-7 7-5 6-4

Maxime Pauwels (BEL/7) d. Jordan Hasson (ISR) 6-4 6-1
Antoine Walch (FRA) d. Shahar Elbaz (ISR) 4-6 6-3 6-2
Tom Jomby (FRA/6) d. Damien Bayard (FRA/Q) 6-4 6-3
Mor Bulis (ISR/2) d. Luca Castelnuovo (SUI/L.L) 7-5 6-2


Quarterfinal

Yshai Oliel (ISR/5) d. Igor Smilansky (ISR/1) 7-6(1) 6-3
Alon Elia (ISR) d. Dmitry Mnushkin (RUS) 6-2 6-4
Maxime Pauwels (BEL/7) d. Antoine Walch (FRA) 6-3 6-2
Tom Jomby (FRA/6) d. Mor Bulis (ISR/2) 6-4 6-2


Semifinal

Yshai Oliel (ISR/5) d. Alon Elia (ISR) 6-1 6-4
Tom Jomby (FRA/6) d. Maxime Pauwels (BEL/7) 6-3 6-4


FINAL

Yshai Oliel (ISR/5) d. Tom Jomby (FRA/6) 7-6(6) 6-2
 
1 - 4 of 4 Posts
Top