Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
ISRAEL F13

City : Ashkelon, Israel
Date : 08-14 October 2018
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Christopher Heyman (BEL)

Entry List

1 Matias Franco DESCOTTE (ARG) 381
2 Igor SMILANSKY (ISR) 634
3 Or RAM-HAREL (ISR) 688
4 Jakub PAUL (SUI) 709
5 Luca CASTELNUOVO (SUI) 719
6 Mark WHITEHOUSE (GBR) 757
7 Aidan MCHUGH (GBR) 838
8 Ryan NIJBOER (NED) 844
9 Sidane PONTJODIKROMO (NED) 849
10 Guy DEN HEIJER (NED) 870
11 Alon ELIA (ISR) 905
12 Joshua PARIS (GBR) 909
13 Francesco FERRARI (ITA) 914
14 Ben PATAEL (ISR) 932
15 Yannai BARKAI (ISR) 963
16 Riccardo MAIGA (SUI) 976
17 Jeremy SONKIN (USA) 1023
18 Jordan HASSON (ISR) 1042
19 Yasha ZEMEL (ISR) 1106
20 Shahar ELBAZ (ISR) 1139

21 (Q) Alexis CANTER (GBR) 1195
22 (Q) Ram KAPACH (ISR) 1284
23 (Q) Emmanuel LURIA (ISR) 1401
24 (Q) Gilad TAMAR (ISR) 1519
25 (Q) Julius TVERIJONAS (LTU) 1699
26 (Q) Ran AMAR (ISR) 1801
27 (Q) Tal GOLDENGOREN (ISR)
28 (Q) Joshua LUCK (RSA)

29 (wc) Edan LESHEM (ISR) 416
30 (wc) Oz DANIEL (ISR)
31 (wc) Ron MANSDORF (ISR)
32 (wc) Sahar SIMON (ISR)
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Israel F13 [October 08 | Ashkelon | Hard]

Qualifying Draw

1st Round

Alexis Canter (GBR/1) d. Tyrone Barrett (AUS) 6-0 6-1
Ben Donio (ISR) d. Daniel Sela (ISR) 6-1 6-4
Jesse Ross (USA) d. Bar Meshel (ISR) 6-0 6-1
Ido Geva (ISR) d. Ziv Moravia (ISR) 4-6 6-2 7-5

Ram Kapach (ISR/2) d. Yaron Guberman (ISR) 6-1 6-3
Noam Perets (ISR) d. Dan Rubin (ISR) 6-2 6-0
Omer Yeshaya (ISR) d. Amit Cohen (ISR) 6-2 6-2
Tuval Barak (ISR) d. Dor Gabay (ISR) 6-2 2-6 6-0

Emmanuel Luria (ISR/3) d. Eitan Dray (ISR) 6-3 6-3
Rayne Roselt (RSA) d. Tom Abelevich (ISR) 7-6(6) 6-2
Alexander Gaponenko (ISR) d. Saar Rogovski (ISR) 6-0 6-2
Shahar Gabay (ISR) d. Ran Derei (ISR) 6-3 6-1

Lior Goldenberg (ISR/4) d. Israel Boskila (ISR) 6-0 6-0
Aviv Tevenper (ISR) d. Itay Greenbaum (ISR) 6-3 6-2
Dor Yakob Wertheimer (ISR) d. Guy Michelevitz (ISR) 6-2 6-0
Joshua Luck (RSA) d. Yaniv Gutman (ISR) 6-1 6-1

Keivon Tabrizi (SUI/5) d. Benjamin Rosen (USA) 7-6(0) 6-0
Roee Benya (ISR) d. Yam Bruhin (ISR) 6-2 6-2
Yair Gal (ISR/wc) d. Shay Buchnik (ISR) 6-2 7-6(3)
Julius Tverijonas (LTU/9) d. Itay Shpindler (ISR) 6-1 3-6 6-1

Raz Katz (ISR) d. Yair Sarouk (ISR/6) 6-2 6-3
Dmitrii Baskov (MDA) d. Guy Dagan (ISR) 6-1 6-3
Nir Vodavoz (ISR) d. Shadi Al Tori (ISR) 6-3 6-1
Ran Amar (ISR/10) d. Yam Ziv (ISR) 6-2 6-1

Gilad Tamar (ISR/7) d. Tal Birman (ISR) 6-2 6-0
Ido Zonder (ISR) d. Adi Dagan (ISR) 6-3 6-4
Uri Vodavoz (ISR) d. Jason Janis (GER/wc) 6-1 6-4
Alexey Aleshchev (RUS/12) d. Ido Salem (ISR) 6-0 6-0

Alec Deckers (NED/8) d. Niv Zuckerman (ISR) 7-5 6-4
Tal Goldengoren (ISR/wc) d. Alex Brenner (USA) 7-5 6-1
Ofek Amoyal (ISR) d. Michal Skonieczny (POL) 6-4 6-2
Ori Maior (ISR) d. Roi Ginat (ISR/11) 6-3 4-6 7-5


2nd Round

Alexis Canter (GBR/1) d. Ben Donio (ISR) 6-1 6-0
Jesse Ross (USA) d. Ido Geva (ISR) 6-2 6-0

Ram Kapach (ISR/2) d. Noam Perets (ISR) 6-1 6-0
Omer Yeshaya (ISR) d. Tuval Barak (ISR) 7-6(3) 6-3

Emmanuel Luria (ISR/3) d. Rayne Roselt (RSA) 6-1 6-2
Alexander Gaponenko (ISR) d. Shahar Gabay (ISR) 7-6(2) 6-3

Lior Goldenberg (ISR/4) d. Aviv Tevenper (ISR) w.o
Joshua Luck (RSA) d. Dor Yakob Wertheimer (ISR) 6-1 6-3

Roee Benya (ISR) d. Keivon Tabrizi (SUI/5) 6-4 3-6 7-5
Julius Tverijonas (LTU/9) d. Yair Gal (ISR/wc) 6-3 6-0

Dmitrii Baskov (MDA) d. Raz Katz (ISR) 6-1 6-0
Ran Amar (ISR/10) d. Nir Vodavoz (ISR) 6-2 6-2

Gilad Tamar (ISR/7) d. Ido Zonder (ISR) 6-3 2-2 ret.
Alexey Aleshchev (RUS/12) d. Uri Vodavoz (ISR) 6-4 6-3

Tal Goldengoren (ISR/wc) d. Alec Deckers (NED/8) 7-6(4) 6-3
Ori Maior (ISR) d. Ofek Amoyal (ISR) 6-4 6-4


Final Round

Alexis Canter (GBR/1) d. Jesse Ross (USA) 6-2 6-4
Ram Kapach (ISR/2) d. Omer Yeshaya (ISR) 6-3 6-0
Emmanuel Luria (ISR/3) d. Alexander Gaponenko (ISR) 7-5 6-4
Joshua Luck (RSA) d. Lior Goldenberg (ISR/4) 6-4 6-2
Julius Tverijonas (LTU/9) d. Roee Benya (ISR) 6-4 6-0
Ran Amar (ISR/10) d. Dmitrii Baskov (MDA) 6-2 3-6 6-2
Gilad Tamar (ISR/7) d. Alexey Aleshchev (RUS/12) 6-3 7-5
Tal Goldengoren (ISR/wc) d. Ori Maior (ISR) 6-4 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Israel F13 [October 08 | Ashkelon | Hard]

Doubles

1st Round

F.Ferrari / M.Whitehouse (ITA/GBR) d. L.Castelnuovo / M.Descotte (SUI/ARG/1) 6-2 7-5
A.Canter / R.Maiga (GBR/SUI) d. A.Elia / R.Kapach (ISR) 7-6(6) 6-3
Y.Barkai / Y.Zemel (ISR) d. A.Aleshchev / K.Tabrizi (RUS/SUI) 6-2 6-3
A.McHugh / J.Paul (GBR/SUI/3) d. S.Elbaz / J.Tverijonas (ISR/LTU) 6-1 6-2

A.Deckers / R.Nijboer (NED/4) d. J.Hasson / O.Yeshaya (ISR/wc) 6-4 6-3
A.Brenner / J.Sonkin (USA) d. O.Daniel / I.Smilansky (ISR) 6-2 7-6(8)
R.Amar / O.Maior (ISR) d. T.Barak / I.Zonder (ISR/wc) 6-3 6-4
G.Den Heijer / S.Pontjodikromo (NED/2) d. R.Benya / L.Goldenberg (ISR/wc) 6-7(9) 7-6(3) 10-8


Quarterfinal

F.Ferrari / M.Whitehouse (ITA/GBR) d. A.Canter / R.Maiga (GBR/SUI) 6-2 6-2
A.McHugh / J.Paul (GBR/SUI/3) d. Y.Barkai / Y.Zemel (ISR) 6-7(2) 6-3 10-8
A.Deckers / R.Nijboer (NED/4) d. A.Brenner / J.Sonkin (USA) 6-2 6-4
G.Den Heijer / S.Pontjodikromo (NED/2) d. R.Amar / O.Maior (ISR) 6-3 6-0


Semifinal

A.McHugh / J.Paul (GBR/SUI/3) d. F.Ferrari / M.Whitehouse (ITA/GBR) 6-3 4-6 10-6
G.Den Heijer / S.Pontjodikromo (NED/2) d. A.Deckers / R.Nijboer (NED/4) 3-6 7-6(4) 10-6


FINAL

G.Den Heijer / S.Pontjodikromo (NED/2) d. A.McHugh / J.Paul (GBR/SUI/3) 7-5 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Israel F13 [October 08 | Ashkelon | Hard]

Main Draw

1st Round

Matias Franco Descotte (ARG/1) d. Sahar Simon (ISR/wc) 6-2 6-0
Yannai Barkai (ISR) d. Oz Daniel (ISR/wc) 3-6 6-3 6-4
Riccardo Maiga (SUI) d. Jordan Hasson (ISR) 6-3 6-0
Luca Castelnuovo (SUI/5) d. Ron Mansdorf (ISR/wc) 6-0 6-0

Igor Smilansky (ISR/3) d. Alexey Aleshchev (RUS/L.L) 7-5 6-3
Tal Goldengoren (ISR/Q) d. Lior Goldenberg (ISR/L.L) 6-7(6) 6-3 6-4
Shahar Elbaz (ISR) d. Yasha Zemel (ISR) 1-6 7-6(7) 3-0 ret.
Ryan Nijboer (NED/8) d. Emmanuel Luria (ISR/Q) 6-3 6-2

Jeremy Sonkin (USA) d. Mark Whitehouse (GBR/6) 6-4 6-1
Ben Patael (ISR) d. Alon Elia (ISR) 6-2 4-6 6-1
Joshua Luck (RSA/Q) d. Ram Kapach (ISR/Q) 7-6(6) 2-0 ret.
Jakub Paul (SUI/4) d. Julius Tverijonas (LTU/Q) 7-5 7-5

Aidan McHugh (GBR/7) d. Alexis Canter (GBR/Q) 6-4 6-0
Sidane Pontjodikromo (NED) d. Gilad Tamar (ISR/Q) 6-2 6-0
Guy Den Heijer (NED) d. Ran Amar (ISR/Q) 6-3 6-2
Edan Leshem (ISR/2/wc) d. Francesco Ferrari (ITA) 2-6 6-1 6-2

Alexey Aleshchev (RUS/L.L) replaces Or Ram-Harel (ISR)
Lior Goldenberg (ISR/L.L) replaces Joshua Paris (GBR)


2nd Round

Matias Franco Descotte (ARG/1) d. Yannai Barkai (ISR) 6-1 6-4
Riccardo Maiga (SUI) d. Luca Castelnuovo (SUI/5) 7-5 6-3
Igor Smilansky (ISR/3) d. Tal Goldengoren (ISR/Q) 6-3 6-3
Shahar Elbaz (ISR) d. Ryan Nijboer (NED/8) 2-6 6-4 6-3

Ben Patael (ISR) d. Jeremy Sonkin (USA) 6-0 7-6(6)
Jakub Paul (SUI/4) d. Joshua Luck (RSA/Q) 7-5 6-3
Aidan McHugh (GBR/7) d. Sidane Pontjodikromo (NED) 6-2 6-2
Edan Leshem (ISR/2/wc) d. Guy Den Heijer (NED) 6-1 6-2


Quarterfinal

Matias Franco Descotte (ARG/1) d. Riccardo Maiga (SUI) 7-5 1-0 ret.
Igor Smilansky (ISR/3) d. Shahar Elbaz (ISR) 6-2 6-4
Ben Patael (ISR) d. Jakub Paul (SUI/4) 2-6 6-1 6-1
Edan Leshem (ISR/2/wc) d. Aidan McHugh (GBR/7) 6-3 6-2


Semifinal

Matias Franco Descotte (ARG/1) d. Igor Smilansky (ISR/3) 6-4 7-6(3)
Ben Patael (ISR) d. Edan Leshem (ISR/2/wc) 7-5 1-0 ret.


FINAL

Ben Patael (ISR) d. Matias Franco Descotte (ARG/1) 6-4 6-2
 
1 - 4 of 4 Posts
Top