Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
ISRAEL F12

City : Herzlia, Israel
Date : 01-07 October 2018
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Mor Bulis (ISR)

Entry List

1 Matias Franco DESCOTTE (ARG) 443
2 Peter KOBELT (USA) 534
3 Igor SMILANSKY (ISR) 637
4 Or RAM-HAREL (ISR) 683
5 Luca CASTELNUOVO (SUI) 714
6 Mark WHITEHOUSE (GBR) 847
7 Sidane PONTJODIKROMO (NED) 849
8 Guy DEN HEIJER (NED) 868
9 Alon ELIA (ISR) 874
10 Ben PATAEL (ISR) 935
11 Yannai BARKAI (ISR) 968
12 Riccardo MAIGA (SUI) 984
13 Andrej GLVAC (SVK) 1004
14 Jeremy SONKIN (USA) 1026
15 Cameron GREEN (AUS) 1028
16 Jordan HASSON (ISR) 1041
17 Yasha ZEMEL (ISR) 1106
18 Shahar ELBAZ (ISR) 1140
19 Alexis CANTER (GBR) 1200
20 Ram KAPACH (ISR) 1291

21 (Q) Gilad TAMAR (ISR) 1530
22 (Q) Julius TVERIJONAS (LTU) 1703
23 (Q) Alexander GAPONENKO (ISR)
24 (Q) Tal GOLDENGOREN (ISR)
25 (Q) Joshua LUCK (RSA)
26 (Q) Ori MAIOR (ISR)
27 (Q) Oren MOTEVASSEL (USA)
28 (Q) Jesse ROSS (USA)

29 (wc) Roee BENYA (ISR)
30 (wc) Ron MANSDORF (ISR)
31 (wc) Sahar SIMON (ISR)
32 (wc) Dor Yakob WERTHEIMER (ISR)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Israel F12 [October 01 | Herzlia | Hard]

Qualifying Draw

1st Round

Emmanuel Luria (ISR/1) vs. Bye
Tal Goldengoren (ISR) d. Yaniv Gutman (ISR) 6-2 6-1
Guy Michelevitz (ISR) d. Amit Cohen (ISR) 7-5 6-4
Yaron Guberman (ISR) d. Tuval Barak (ISR) 6-4 6-1

Yair Sarouk (ISR/2/wc) vs. Bye
Yair Gal (ISR) d. Israel Boskila (ISR) 6-1 6-2
Shahar Gabay (ISR) d. Mike Nathanel Engel (ISR) 6-1 6-0
Alexander Gaponenko (ISR) d. Ido Salem (ISR) 6-0 6-0

Gilad Tamar (ISR/3) vs. Bye
Uri Vodavoz (ISR) d. Ran Derei (ISR) 6-0 6-2
Saar Rogovski (ISR) d. Daniel Sela (ISR) 6-7(3) 6-4 6-2
Rayne Roselt (RSA) d. Adam Levi (ISR) 6-2 6-3

Alec Deckers (NED/4) vs. Bye
Joshua Luck (RSA) d. Ronen Mashiach (ISR) 6-0 6-0
Omer Yeshaya (ISR) d. Tyrone Barrett (AUS) 6-0 6-1
Ron Klain (ISR) d. Dan Rubin (ISR) 6-0 6-2

Julius Tverijonas (LTU/5) vs. Bye
Benjamin Rosen (USA) d. Alex Brenner (USA) 6-1 6-3
Oz Daniel (ISR) d. Inbar Shiloah (ISR) 6-0 6-3
Edan Bakshi (ISR) d. Noam Avichai Yzrael (ISR) 6-0 6-0

Ran Amar (ISR/6) vs. Bye
Nevo Gabriely (ISR) d. Ido Geva (ISR) 7-6(3) 6-0
Guy Dagan (ISR) d. Shadi Al Tori (ISR) 6-3 6-4
Jesse Ross (USA) d. Nir Vodavoz (ISR) 6-3 6-4

Alexey Aleshchev (RUS/7) vs. Bye
Ori Maior (ISR) d. Yam Ziv (ISR) 7-5 6-1
Rotem Sobol (ISR) d. Ilya Dembinsky (ISR) 6-2 6-2
Itay Shpindler (ISR) d. Nir Solan (ISR) 6-3 6-2

Michal Skonieczny (POL) d. Tal Birman (ISR) 6-2 6-3
Oren Motevassel (USA) d. Dmitrii Baskov (MDA) 6-4 4-6 6-4
Raz Katz (ISR) d. Ron Cohen (ISR) 6-4 6-0
Ofek Amoyal (ISR) d. Eitan Dray (ISR) 6-1 6-2


2nd Round

Tal Goldengoren (ISR) d. Emmanuel Luria (ISR/1) 6-2 6-3
Yaron Guberman (ISR) d. Guy Michelevitz (ISR) 2-6 6-2 7-5

Yair Gal (ISR) d. Yair Sarouk (ISR/2/wc) 6-3 6-0
Alexander Gaponenko (ISR) d. Shahar Gabay (ISR) 6-3 6-0

Gilad Tamar (ISR/3) d. Uri Vodavoz (ISR) 6-3 7-5
Rayne Roselt (RSA) d. Saar Rogovski (ISR) 3-6 6-4 7-6(3)

Joshua Luck (RSA) d. Alec Deckers (NED/4) 4-6 6-4 6-3
Omer Yeshaya (ISR) d. Ron Klain (ISR) 3-6 6-3 6-2

Julius Tverijonas (LTU/5) d. Benjamin Rosen (USA) 6-1 7-5
Oz Daniel (ISR) d. Edan Bakshi (ISR) 6-3 4-6 7-6(4)

Ran Amar (ISR/6) d. Nevo Gabriely (ISR) 6-2 6-1
Jesse Ross (USA) d. Guy Dagan (ISR) 6-2 6-1

Ori Maior (ISR) d. Alexey Aleshchev (RUS/7) 7-6(2) 5-7 6-4
Rotem Sobol (ISR) d. Itay Shpindler (ISR) w.o

Oren Motevassel (USA) d. Michal Skonieczny (POL) 6-1 6-4
Ofek Amoyal (ISR) d. Raz Katz (ISR) 6-1 6-2


Final Round

Tal Goldengoren (ISR) d. Yaron Guberman (ISR) 6-3 6-1
Alexander Gaponenko (ISR) d. Yair Gal (ISR) 6-3 7-6(5)
Gilad Tamar (ISR/3) d. Rayne Roselt (RSA) 6-4 6-0
Joshua Luck (RSA) d. Omer Yeshaya (ISR) 6-2 6-0
Julius Tverijonas (LTU/5) d. Oz Daniel (ISR) 6-3 6-2
Jesse Ross (USA) d. Ran Amar (ISR/6) 6-3 6-4
Ori Maior (ISR) d. Rotem Sobol (ISR) 6-1 6-1
Oren Motevassel (USA) d. Ofek Amoyal (ISR) 6-4 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Israel F12 [October 01 | Herzlia | Hard]

Doubles

1st Round

L.Castelnuovo / M.Descotte (SUI/ARG/1) d. A.Aleshchev / A.Glvac (RUS/SVK) 6-4 6-2
R.Kapach / O.Maior (ISR) d. N.Vodavoz / U.Vodavoz (ISR/wc) 6-2 6-3
E.Bakshi / A.Deckers (ISR/NED) d. A.Brenner / J.Sonkin (USA) 6-3 3-6 10-8
G.Den Heijer / S.Pontjodikromo (NED/3) d. J.Luck / G.Tamar (RSA/ISR/wc) 3-6 7-6(5) 10-3

A.Elia / J.Tverijonas (ISR/LTU) d. O.Daniel / I.Smilansky (ISR/4) 6-7(2) 7-6(4) 10-8
P.Kobelt / R.Mansdorf (USA/ISR) d. R.Amar / Y.Sarouk (ISR) 6-4 4-6 10-4
J.Hasson / O.Yeshaya (ISR) d. S.Steele / D.Wertheimer (ISR/wc) 6-2 6-1
A.Canter / R.Maiga (GBR/SUI) d. S.Elbaz / Y.Zemel (ISR/2) 1-6 6-0 10-8


Quarterfinal

L.Castelnuovo / M.Descotte (SUI/ARG/1) d. R.Kapach / O.Maior (ISR) 6-4 7-6(6)
G.Den Heijer / S.Pontjodikromo (NED/3) d. E.Bakshi / A.Deckers (ISR/NED) 6-4 6-2
A.Elia / J.Tverijonas (ISR/LTU) d. P.Kobelt / R.Mansdorf (USA/ISR) 7-5 6-4
A.Canter / R.Maiga (GBR/SUI) d. J.Hasson / O.Yeshaya (ISR) 6-4 6-3


Semifinal

L.Castelnuovo / M.Descotte (SUI/ARG/1) d. G.Den Heijer / S.Pontjodikromo (NED/3) 6-4 6-3
A.Elia / J.Tverijonas (ISR/LTU) d. A.Canter / R.Maiga (GBR/SUI) 6-4 2-6 16-14


FINAL

L.Castelnuovo / M.Descotte (SUI/ARG/1) d. A.Elia / J.Tverijonas (ISR/LTU) 1-6 6-2 10-7
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Israel F12 [October 01 | Herzlia | Hard]

Main Draw

1st Round

Matias Franco Descotte (ARG/1) d. Joshua Luck (RSA/Q) 6-1 6-2
Alexander Gaponenko (ISR/Q) d. Oren Motevassel (USA/Q) 6-1 6-4
Alexis Canter (GBR) d. Ori Maior (ISR/Q) 6-1 6-3
Mark Whitehouse (GBR/5) d. Andrej Glvac (SVK) 7-6(7) 6-4

Igor Smilansky (ISR/3) d. Yasha Zemel (ISR) 6-1 6-3
Roee Benya (ISR/wc) d. Gilad Tamar (ISR/Q) 4-6 6-2 6-3
Tal Goldengoren (ISR/Q) d. Rotem Sobol (ISR/L.L) 6-0 6-1
Alon Elia (ISR/8) d. Julius Tverijonas (LTU/Q) 6-2 6-2

Riccardo Maiga (SUI) d. Guy Den Heijer (NED/7) 6-4 6-1
Jesse Ross (USA/Q) d. Sahar Simon (ISR/wc) 6-3 7-6(4)
Ran Amar (ISR/L.L) d. Jeremy Sonkin (USA) 6-3 6-4
Jordan Hasson (ISR) d. Luca Castelnuovo (SUI/4) 6-2 6-1

Ben Patael (ISR) d. Sidane Pontjodikromo (NED/6) 6-2 6-3
Shahar Elbaz (ISR) d. Ron Mansdorf (ISR/wc) 6-1 6-0
Yannai Barkai (ISR) d. Dor Yakob Wertheimer (ISR/wc) 7-5 3-6 6-2
Ram Kapach (ISR) d. Peter Kobelt (USA/2) 6-4 6-4

Rotem Sobol (ISR/L.L) replaces Or Ram-Harel (ISR)
Ran Amar (ISR/L.L) replaces Cameron Green (AUS)


2nd Round

Matias Franco Descotte (ARG/1) d. Alexander Gaponenko (ISR/Q) 6-3 6-3
Mark Whitehouse (GBR/5) d. Alexis Canter (GBR) 4-6 7-6(4) 6-3
Igor Smilansky (ISR/3) d. Roee Benya (ISR/wc) 6-1 5-7 6-4
Alon Elia (ISR/8) d. Tal Goldengoren (ISR/Q) 6-2 4-6 6-2

Riccardo Maiga (SUI) d. Jesse Ross (USA/Q) 6-2 6-0
Jordan Hasson (ISR) d. Ran Amar (ISR/L.L) 6-2 7-5
Ben Patael (ISR) d. Shahar Elbaz (ISR) 6-2 6-0
Ram Kapach (ISR) d. Yannai Barkai (ISR) 6-4 6-3


Quarterfinal

Mark Whitehouse (GBR/5) d. Matias Franco Descotte (ARG/1) 6-7(4) 7-5 6-4
Igor Smilansky (ISR/3) d. Alon Elia (ISR/8) 4-6 6-1 6-4
Jordan Hasson (ISR) d. Riccardo Maiga (SUI) 6-4 6-2
Ben Patael (ISR) d. Ram Kapach (ISR) 6-0 6-3


Semifinal

Igor Smilansky (ISR/3) d. Mark Whitehouse (GBR/5) 6-2 3-6 7-5
Ben Patael (ISR) d. Jordan Hasson (ISR) 6-0 6-1


FINAL

Ben Patael (ISR) d. Igor Smilansky (ISR/3) 2-6 6-3 6-4
 
1 - 4 of 4 Posts
Top