Mens Tennis Forums banner

1 - 11 of 11 Posts

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Indonesia F3 qualifying
August 15-21, 2005

Singles
Seeds: (cut: none)
1. Patrick Tierro
2. Tushar Liberhan
3. Nick Lindahl
4. Ranjeet Viralimurugesan
5. Hayato Furukawa
6. Hee-Sung Chung
7. Minh-Quan Do
8. Masatoshi Miyazaki
9. Ketut Gede Nesa Arta
10. Huai-En Chang
11. Quang-Huy Ngo

First Round
(1)Patrick Tierro (PHI) bye
Miles Armstrong (AUS) bye
Hsin-Han Lee (TPE) d. Ayrton Wibowo (INA) 6-4 6-2
Duc-Chi Tang (VIE) bye
(2)(WC)Tushar Liberhan (IND) bye
Sandy Purnomo (INA) bye
Guang-Tri Lam (VIE) d. Doanh-Duc Ngo (VIE) 6-3 6-1
Nanapong Pongkunsub (THA) bye
(3)Nick Lindahl (AUS) bye
Duc-Duong Ngo (VIE) d. Craig Sephton (AUS) 6-2 6-2
Shuhei Uzawa (JPN) d. Ahmad Mu Tamir (INA) 6-3 6-2
Stefano Restu (INA) bye
(4)Ranjeet Viralimurugesan (IND) bye
Sebastian da Costa (INA) d. Supriyadi Ratman (INA) 6-4 6-3
Surya Budi Wijaya (INA) d. M Asri Partey (INA) 6-1 6-0
Agung Bagus Dawantoro (INA) bye
(5)Hayato Furukawa (JPN) bye
Hoh-Kong So (USA) d. Woo-Whuk Choi (KOR) 6-0 6-2
Chin-Yu Huang (TPE) d. Mathieu Goven (FRA) 6-2 6-3
William Ward (NZL) bye
(6)Hee-Sung Chung (KOR) bye
James Indra Tolip (INA) d. Palanupap Puranawit (THA) 6-3 1-6 7-5
Michael Lai (HKG) d. Putporn Chantawannop (THA) 2-6 6-2 6-3
(10)Huai-En Chang (TPE) bye
(7)Minh-Quan Do (VIE) bye
Adrian Tan (MAS) d. Ganang Surya Atmaja (INA) 6-0 6-3
Hendri Susilo Pramono (INA) d. Jemi Majampoh (INA) 6-0 6-1
(11)Quang-Huy Ngo (VIE) bye
(8)Masatoshi Miyazaki (JPN) bye
Masaki Komura (JPN) d. Yusfridar Sangkala (INA) 6-3 6-2
Reza Amrullah (INA) d. Sornsakol Supakit (THA) w/o
(9)Ketut Gede Nesa Arta (INA) bye
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Second Round
(1)Patrick Tierro (PHI) d. Miles Armstrong (AUS) 6-4 6-2
Hsin-Han Lee (TPE) d. Duc-Chi Tang (VIE) 6-2 6-2
(2)(WC)Tushar Liberhan (IND) d. Sandy Purnomo (INA) 7-5 6-2
Guang-Tri Lam (VIE) d. Nanapong Pongkunsub (THA) 6-0 3-0 ret.
(3)Nick Lindahl (AUS) d. Duc-Duong Ngo (VIE) 6-1 6-2
Shuhei Uzawa (JPN) d. Stefano Restu (INA) 6-0 6-0
(4)Ranjeet Viralimurugesan (IND) d. Sebastian da Costa (INA) 4-6 6-4 6-4
Surya Budi Wijaya (INA) d. Agung Bagus Dawantoro (INA) 6-3 6-4
(5)Hayato Furukawa (JPN) d. Hoh-Kong So (USA) 6-2 6-2
William Ward (NZL) d. Chin-Yu Huang (TPE) 7-5 7-6(7)
(6)Hee-Sung Chung (KOR) d. James Indra Tolip (INA) 6-1 6-0
(10)Huai-En Chang (TPE) d. Michael Lai (HKG) 6-3 6-3
(7)Minh-Quan Do (VIE) d. Adrian Tan (MAS) 6-3 6-1
Hendri Susilo Pramono (INA) d. (11)Quang-Huy Ngo (VIE) 6-2 6-2
Masaki Komura (JPN) d. (8)Masatoshi Miyazaki (JPN) 6-4 1-0 ret.
(9)Ketut Gede Nesa Arta (INA) d. Reza Amrullah (INA) 6-2 6-4
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Qualifying Round
(1)Patrick Tierro (PHI) d. Hsin-Han Lee (TPE) 6-4 6-1
(2)(WC)Tushar Liberhan (IND) d. Guang-Tri Lam (VIE) 6-3 6-0
(3)Nick Lindahl (AUS) d. Shuhei Uzawa (JPN) 6-0 6-3
Surya Budi Wijaya (INA) d. (4)Ranjeet Viralimurugesan (IND) w/o
(5)Hayato Furukawa (JPN) d. William Ward (NZL) 7-6(2) 6-3
(6)Hee-Sung Chung (KOR) d. (10)Huai-En Chang (TPE) 6-1 6-0
Hendri Susilo Pramono (INA) d. (7)Minh-Quan Do (VIE) 6-4 6-0
Masaki Komura (JPN) d. (9)Ketut Gede Nesa Arta (INA) 6-2 6-4
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Doubles
Seeds: (cut: NR)
1. Ketut Gede Nesa Arta/Hendri Susilo Pramono

First Round
(WC)Agung Bagus Dewantoro/Surya Budi Wijaya (INA) d. (1)Ketut Gede Nesa Arta/Hendri Susilo Pramono (INA) 6-2 6-1
Jemi Majampoh/Ahmad Mu Tamir (INA) d. Stefano Restu/James Indra Tolip (INA) 6-0 6-2

Qualifying Round
not played ... both teams to main draw
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Indonesia F3 - Makassar Open Men's Tennis Tournament
Makassar, Indonesia
August 15-21, 2005
Surface: Hard
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 64
$10,000

Singles
Seeds: (cut: Chu-Huan Yi - 1141)
1. Oh-Hee Kwon
2. Atsuo Ogawa
3. Hee-Seok Chung
4. Tasuku Iwami
5. Dong-Hyun Kim
6. Prima Simpatiaji
7. Suwandi Suwandi
8. Seong-Yoon Chung

First Round
(1)Oh-Hee Kwon (KOR) d. Chu-Huan Yi (TPE) 6-2 6-2
Gurmehar Singh (IND) d. Cheong-Eui Kim (KOR) 2-6 6-0 6-4
(q)Hayato Furukawa (JPN) d. Wang-Cheng Hsieh (TPE) 6-2 6-0
(5)Dong-Hyun Kim (KOR) d. (q)Hee-Sung Chung (KOR) 6-3 6-0
(4)Tasuku Iwami (JPN) d. Ravishankar Pathanjali (IND) 6-4 4-6 6-3
Hiu-Tung Yu (HKG) d. Hiroyasu Sato (JPN) 6-2 4-0 ret.
(WC)Bonit Wiryawan (INA) d. (WC)Yanwar Dwi Putra (INA) 6-3 6-0
(7)Suwandi Suwandi (INA) d. (q)Hendri Susilo Pramono (INA) 7-5 6-0
(8)Seong-Yoon Chung (KOR) d. Kai-Lung Chang (TPE) 2-6 6-1 6-0
(q)Patrick Tierro (PHI) d. (q)Masaki Komura (JPN) 6-2 6-4
Yuji Ochiai (BRA) d. (q)Tushar Liberhan (IND) 6-2 6-0
(q)Nick Lindahl (AUS) d. (3)Hee-Seok Chung (KOR) 6-4 4-6 6-4
(6)Prima Simpatiaji (INA) d. (q)Surya Budi Wijaya (INA) 7-5 6-3
Sunu Trijati (INA) d. (WC)Fitrawan Syam (INA) 6-1 6-0
Tetsuya Chaen (JPN) d. Vijay Sundar Prashanth (IND) 6-2 6-2
(2)Atsuo Ogawa (JPN) d. (WC)Faisal Aidil (INA) 6-0 6-1
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Second Round
(1)Oh-Hee Kwon (KOR) d. Gurmehar Singh (IND) 6-2 6-1
(q)Hayato Furukawa (JPN) d. (5)Dong-Hyun Kim (KOR) 4-2 ret.
Hiu-Tung Yu (HKG) d. (4)Tasuku Iwami (JPN) 7-6(2) 6-0
(7)Suwandi Suwandi (INA) d. (WC)Bonit Wiryawan (INA) 6-3 6-1
(8)Seong-Yoon Chung (KOR) d. (q)Patrick Tierro (PHI) 7-5 6-2
Yuji Ochiai (BRA) d. (q)Nick Lindahl (AUS) 4-6 6-3 6-1
(6)Prima Simpatiaji (INA) d. Sunu Trijati (INA) 6-0 7-5
Tetsuya Chaen (JPN) d. (2)Atsuo Ogawa (JPN) 6-1 6-2
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Quarterfinals
(1)Oh-Hee Kwon (KOR) d. (q)Hayato Furukawa (JPN) 6-1 6-2
Hiu-Tung Yu (HKG) d. (7)Suwandi Suwandi (INA) 7-6(2) 6-3
(8)Seong-Yoon Chung (KOR) d. Yuji Ochiai (BRA) 6-2 6-3
Tetsuya Chaen (JPN) d. (6)Prima Simpatiaji (INA) 6-2 1-6 6-4
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Doubles
Seeds: (cut: Hsieh/Lee - 895S/938D)
1. Atsuo Ogawa/Hiroyasu Sato
2. Dong-Hyun Kim/Oh-Hee Kwon
3. Suwandi Suwandi/Bonit Wiryawan
4. Hayato Furukawa/Prima Simpatiaji

First Round
(1)Atsuo Ogawa/Hiroyasu Sato (JPN) d. Kai-Lung Chang/Chu-Huan Yi (TPE) 6-2 6-2
Wang-Cheng Hsieh/Hsin-Han Lee (TPE) d. Huai-En Chang/Ravishankar Pathanjali (TPE/IND) 6-1 7-6(0)
(4)Hayato Furukawa/Prima Simpatiaji (JPN/INA) d. (WC)Yanwar Dwi Putra/Fitrawan Syam (INA) 6-2 6-1
(WC)Fiasal Aidil/Ayrton Wibowo (INA) d. Tushar Liberhan/Gurmehar Singh (IND) 4-6 6-3 6-3
(q)Agung Bagus Dawantoro/Surya Budi Wijaya (INA) d. Hee-Sung Chung/Seong-Yoon Chung (KOR) 6-2 3-6 6-3 [Dewantoro/Wijaya replace Minh-Quan Do/Sunu Trijati]
(3)Suwandi Suwandi/Bonit Wiryawan (INA) d. (WC)Sebastian da Costa/Sandy Purnomo (INA) 6-4 6-1
Vijay Sundar Prashanth/Ranjeet Viralimurugesan (IND) d. Nick Lindahl/Patrick Tierro (AUS/PHI) 6-4 7-5
(q)Jemi Majampoh/Ahmad Mu Tamir (INA) d. (2)Dong-Hyun Kim/Oh-Hee Kwon (KOR) w/o
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Quarterfinals
Wang-Cheng Hsieh/Hsin-Han Lee (TPE) d. (1)Atsuo Ogawa/Hiroyasu Sato (JPN) 6-3 6-2
(4)Hayato Furukawa/Prima Simpatiaji (JPN/INA) d. (WC)Fiasal Aidil/Ayrton Wibowo (INA) 4-6 6-2 6-1
(3)Suwandi Suwandi/Bonit Wiryawan (INA) d. (q)Agung Bagus Dawantoro/Surya Budi Wijaya (INA) 6-2 7-6(5)
Vijay Sundar Prashanth/Ranjeet Viralimurugesan (IND) d. (q)Jemi Majampoh/Ahmad Mu Tamir (INA) 6-1 6-3
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Semifinals
(1)Oh-Hee Kwon (KOR) d. Hiu-Tung Yu (HKG) 3-6 6-2 6-2
Tetsuya Chaen (JPN) d. (8)Seong-Yoon Chung (KOR) 6-2 6-2

Finals
(1)Oh-Hee Kwon (KOR) d. Tetsuya Chaen (JPN) 6-3 6-3
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Semifinals
Wang-Cheng Hsieh/Hsin-Han Lee (TPE) d. (4)Hayato Furukawa/Prima Simpatiaji (JPN/INA) 6-3 6-4
(3)Suwandi Suwandi/Bonit Wiryawan (INA) d. Vijay Sundar Prashanth/Ranjeet Viralimurugesan (IND) 6-3 6-4

Finals
(3)Suwandi Suwandi/Bonit Wiryawan (INA) d. Wang-Cheng Hsieh/Hsin-Han Lee (TPE) 6-2 7-6(4)
 
1 - 11 of 11 Posts
Top