Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
INDONESIA F3

City : Jakarta, Indonesia
Date : 06-12 August 2018
Prize Money : 25.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Gabriel PETIT (FRA) 597
2 Hady HABIB (LBN) 672
3 Maciej SMOLA (POL) 683
4 Karunuday SINGH (IND) 718
5 Aryan GOVEAS (IND) 761
6 Soichiro MORITANI (JPN) 766
7 Jeremy BEALE (AUS) 798
8 Kaito UESUGI (JPN) 822
9 Kazuki NISHIWAKI (JPN) 841
10 Connor FARREN (USA) 899
11 Daniel NOLAN (AUS) 910
12 Lance-Pierre DU TOIT (RSA) 916
13 Nitin Kumar SINHA (IND) 928
14 Quentin ROBERT (REU) 948
15 Congsup CONGCAR (THA) 970
16 Cing-Yang MENG (TPE) 978
17 Michael LOOK (AUS) 993
18 Aaron SCHMID (SUI) 1016
19 Matthew ROMIOS (AUS) 1025
20 Kunal ANAND (IND) 1027

21 (Q) Jayesh PUNGLIYA (IND) 1058
22 (Q) Mohit Mayur JAYAPRAKASH (IND) 1108
23 (Q) Niki KALIYANDA POONACHA (IND) 1158
24 (Q) Ajeet RAI (NZL) 1160
25 (Q) Sho SHIMABUKURO (JPN) 1262
26 (Q) Alexander BABANINE (AUS) 1690
27 (Q) Yuttana CHAROENPHON (THA)
28 (Q) Jesse FLORES (CRC)

29 (wc) David Agung SUSANTO (INA) 1283
30 (wc) Fitriadi M. RIFQI (INA) 1591
31 (wc) Justin BARKI (INA)
32 (wc) Christian LANGMO (USA)
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Indonesia F3 [August 06 | Jakarta | Hard]

Qualifying Draw

1st Round

Aoran Wang (CHN/1) d. Charles Roberts (THA) 4-6 6-2 6-1
Arief Rahman (INA) d. Jagmeet Singh (IND) 6-0 6-4
Pattanapong Borisutpong (THA) d. Patrick Rynsaardt (AUS) 6-4 6-1
Sho Shimabukuro (JPN/11) d. Bryan Husin (INA/wc) 6-1 6-2

S D Prajwal Dev (IND/2) d. Ezequiel Cerrini (USA) 6-2 6-0
Mohit Bhardwaj (IND) d. Brian Boggs (USA) 6-0 6-4
Alexander Babanine (AUS) d. Shohei Chikami (JPN) 6-0 6-4
Jirat Navasirisomboon (THA/14) d. Natthasith Kunsuwan (THA) 6-4 3-6 6-1

Jayesh Pungliya (IND/3) d. Hao Yuan Ng (SGP) 6-2 6-3
Roy Hobbs (SGP) d. Shamael Chaudhry (GBR) 6-4 6-4
Chayanon Kaewsuto (THA) d. Tanakorn Srirat (THA) 6-3 6-2
Siddharth Vishwakarma (IND/12) d. Woravin Kumthonkittikul (THA) 6-3 6-3

Mohit Mayur Jayaprakash (IND/4) d. James Ibrahim (AUS) 6-2 6-4
Hanyi Liu (CHN) d. Dipanshu Garg (IND) 6-3 6-4
Ansu Bhuyan (IND) d. Kosuke Ogura (JPN) 4-6 6-4 6-1
Edward Bourchier (AUS/9) d. Vivek Gautam (IND) 6-1 6-1

Giovanni Samaha (LBN/5) d. Davinder Rana (IND) 6-2 6-1
Jesse Flores (CRC) d. Niclas Genovese (SUI) 4-6 6-4 6-4
Shahbaaz Khan (IND) d. Daniel Gunawan (INA/wc) 6-1 6-1
Jayden Court (AUS) d. Courtney John Lock (ZIM/16) 5-2 ret.

Niki Kaliyanda Poonacha (IND/6) d. Panji Untung Setiawan (INA) 7-5 6-1
Palaphoom Kovapitukted (THA) d. Alexander Crnokrak (AUS) 7-5 7-5
Muhammad Althaf Dhaifullah (INA/wc) d. Gaurang Mehta (IND) 6-1 6-3
Mustafa Ibraimi (AUS/15) d. Fabian Ariesto Soemarno (INA/wc) 6-1 6-2

Ajeet Rai (NZL/7) d. Vittorio Gianserra (ITA) 6-0 6-0
Amaury de Beer (MRI) d. Odeda Muhammad Arazza (INA/wc) 3-6 6-3 6-3
Daniel Kossek (POL) d. Ankit Chopra (IND) 6-1 6-3
Skyler Butts (HKG/10) d. Jatin Dahiya (IND) 6-3 4-6 6-3

Dhruv Sunish (IND/8) d. Run Yu Zhao (CHN) 6-0 6-1
Yuttana Charoenphon (THA) d. Giorgio Alessandro Soemarno (INA/wc) 6-4 6-3
Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (ARG) d. Dhakshineswar Suresh (IND) 6-2 6-7(6) 6-4
Naru Shirafuji (JPN/13) d. Anthony Susanto (INA) 6-4 6-2


2nd Round

Aoran Wang (CHN/1) d. Arief Rahman (INA) 6-1 6-0
Sho Shimabukuro (JPN/11) d. Pattanapong Borisutpong (THA) 6-4 6-1

S D Prajwal Dev (IND/2) d. Mohit Bhardwaj (IND) 6-3 6-1
Alexander Babanine (AUS) d. Jirat Navasirisomboon (THA/14) 3-6 6-2 7-6(3)

Jayesh Pungliya (IND/3) d. Roy Hobbs (SGP) 6-3 7-6(2)
Chayanon Kaewsuto (THA) d. Siddharth Vishwakarma (IND/12) 5-7 7-6(3) 7-6(6)

Mohit Mayur Jayaprakash (IND/4) d. Hanyi Liu (CHN) 6-1 6-2
Edward Bourchier (AUS/9) d. Ansu Bhuyan (IND) 7-6(3) 4-6 6-1

Jesse Flores (CRC) d. Giovanni Samaha (LBN/5) 6-4 6-3
Shahbaaz Khan (IND) d. Jayden Court (AUS) 6-4 6-4

Niki Kaliyanda Poonacha (IND/6) d. Palaphoom Kovapitukted (THA) 6-4 2-6 7-5
Mustafa Ibraimi (AUS/15) d. Muhammad Althaf Dhaifullah (INA/wc) 7-5 6-2

Ajeet Rai (NZL/7) d. Amaury de Beer (MRI) 6-3 6-0
Skyler Butts (HKG/10) d. Daniel Kossek (POL) 6-2 6-0

Yuttana Charoenphon (THA) d. Dhruv Sunish (IND/8) 6-3 7-5
Naru Shirafuji (JPN/13) d. Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (ARG) 6-1 6-1


Final Round

Sho Shimabukuro (JPN/11) d. Aoran Wang (CHN/1) 7-6(1) 6-4
Alexander Babanine (AUS) d. S D Prajwal Dev (IND/2) 6-3 6-3
Jayesh Pungliya (IND/3) d. Chayanon Kaewsuto (THA) 6-1 3-6 7-6(5)
Mohit Mayur Jayaprakash (IND/4) d. Edward Bourchier (AUS/9) 6-2 6-3
Jesse Flores (CRC) d. Shahbaaz Khan (IND) 6-4 3-6 6-2
Niki Kaliyanda Poonacha (IND/6) d. Mustafa Ibraimi (AUS/15) 6-2 6-4
Ajeet Rai (NZL/7) d. Skyler Butts (HKG/10) 6-3 6-4
Yuttana Charoenphon (THA) d. Naru Shirafuji (JPN/13) 6-1 6-7(1) 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Indonesia F3 [August 06 | Jakarta | Hard]

Doubles

1st Round

J.Barki / C.Rungkat (INA/1) d. E.Bourchier / D.Nolan (AUS) 6-4 6-2
H.Habib / G.Samaha (LBN) d. L-P.Du Toit / N.Sinha (RSA/IND) 6-4 6-4
S.Dev / M.Jayaprakash (IND) d. C.Roberts / A.Soemarno (THA/INA/wc) 4-6 6-3 10-5
C.Congcar / C.Farren (THA/USA) d. A.Goveas / C.Lock (IND/ZIM/4) 6-3 5-7 10-3

J.Beale / A.Wang (AUS/CHN/3) d. D.Kossek / M.Smola (POL) 6-2 6-2
M.Look / M.Romios (AUS) d. S.Moritani / K.Nishiwaki (JPN) 7-6(4) 6-4
A.Susanto / D.Susanto (INA/wc) d. A.Rahman / S-W.Trijati (INA/wc) 6-1 6-2
F.Alcantara / K.Uesugi (PHI/JPN/2) d. K.Anand / K.Singh (IND) 7-5 4-6 10-8


Quarterfinal

J.Barki / C.Rungkat (INA/1) d. H.Habib / G.Samaha (LBN) 6-4 7-6(5)
S.Dev / M.Jayaprakash (IND) d. C.Congcar / C.Farren (THA/USA) 6-4 7-5
M.Look / M.Romios (AUS) d. J.Beale / A.Wang (AUS/CHN/3) 7-6(4) 7-6(2)
F.Alcantara / K.Uesugi (PHI/JPN/2) d. A.Susanto / D.Susanto (INA/wc) 7-6(4) 6-2


Semifinal

J.Barki / C.Rungkat (INA/1) d. S.Dev / M.Jayaprakash (IND) 6-2 6-2
F.Alcantara / K.Uesugi (PHI/JPN/2) d. M.Look / M.Romios (AUS) 6-2 3-6 10-4


FINAL

J.Barki / C.Rungkat (INA/1) d. F.Alcantara / K.Uesugi (PHI/JPN/2) 6-3 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Indonesia F3 [August 06 | Jakarta | Hard]

Main Draw

1st Round

Nitin Kumar Sinha (IND) d. Gabriel Petit (FRA/1) 3-6 6-3 6-4
Sho Shimabukuro (JPN/Q) d. Congsup Congcar (THA) 4-6 6-2 6-4
Mohit Mayur Jayaprakash (IND/Q) d. Quentin Robert (REU) 6-3 1-6 6-3
Daniel Nolan (AUS) d. Soichiro Moritani (JPN/6) 7-6(3) 6-2

Jesse Flores (CRC/Q) d. Maciej Smola (POL/3) 4-6 6-3 6-4
David Agung Susanto (INA/wc) d. Kunal Anand (IND) 6-4 6-0
Michael Look (AUS) d. Fitriadi M. Rifqi (INA/wc) 7-5 6-3
Aryan Goveas (IND/5) d. Lance-Pierre Du Toit (RSA) 6-2 7-5

Jeremy Beale (AUS/7) d. Yuttana Charoenphon (THA/Q) 6-1 6-0
Alexander Babanine (AUS/Q) d. Naru Shirafuji (JPN/L.L) 6-1 6-2
Matthew Romios (AUS) d. Jayesh Pungliya (IND/Q) 6-3 6-1
Karunuday Singh (IND/4) d. Justin Barki (INA/wc) 6-3 7-6(5)

Kaito Uesugi (JPN/8) d. Christian Langmo (USA/wc) 6-1 6-2
Ajeet Rai (NZL/Q) d. Kazuki Nishiwaki (JPN) 6-3 7-6(3)
Niki Kaliyanda Poonacha (IND/Q) d. Connor Farren (USA) 2-6 7-6(12) 6-3
Aaron Schmid (SUI) d. Hady Habib (LBN/2) 7-5 7-5

Naru Shirafuji (JPN/L.L) replaces Cing-Yang Meng (TPE)


2nd Round

Nitin Kumar Sinha (IND) d. Sho Shimabukuro (JPN/Q) 3-6 7-6(8) 7-5
Daniel Nolan (AUS) d. Mohit Mayur Jayaprakash (IND/Q) 6-2 6-2
David Agung Susanto (INA/wc) d. Jesse Flores (CRC/Q) 6-1 6-1
Michael Look (AUS) d. Aryan Goveas (IND/5) 2-6 7-5 6-2

Jeremy Beale (AUS/7) d. Alexander Babanine (AUS/Q) 6-1 6-4
Karunuday Singh (IND/4) d. Matthew Romios (AUS) 6-7(5) 6-1 6-4
Ajeet Rai (NZL/Q) d. Kaito Uesugi (JPN/8) 4-6 5-0 ret.
Niki Kaliyanda Poonacha (IND/Q) d. Aaron Schmid (SUI) 3-6 6-3 6-4


Quarterfinal

Daniel Nolan (AUS) d. Nitin Kumar Sinha (IND) 6-2 7-6(3)
Michael Look (AUS) d. David Agung Susanto (INA/wc) 7-6(3) 6-2
Jeremy Beale (AUS/7) d. Karunuday Singh (IND/4) 7-5 6-7(7) 6-3
Niki Kaliyanda Poonacha (IND/Q) d. Ajeet Rai (NZL/Q) 6-7(3) 7-6(2) 7-6(3)


Semifinal

Michael Look (AUS) d. Daniel Nolan (AUS) 7-6(3) 6-3
Niki Kaliyanda Poonacha (IND/Q) d. Jeremy Beale (AUS/7) 7-6(4) 6-0


FINAL

Niki Kaliyanda Poonacha (IND/Q) d. Michael Look (AUS) 6-3 6-1
 
1 - 4 of 4 Posts
Top