Mens Tennis Forums banner
1 - 9 of 9 Posts

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Indonesia F2 qualifying
August 8-14, 2005

Singles
Seeds: (cut: NR)
1. Patrick Tierro
2. Tushar Liberhan
3. Nick Lindahl
4. Ranjeet Viralimurugesan
5. Hayato Furukawa
6. Hee-Sung Chung
7. Minh-Quan Do
8. Masatoshi Miyazaki
9. Ketut Gede Nesa Arta
10. Huai-En Chang
11. Quang-Huy Ngo
12. Yew-Ming Si
13. Satoshi Yoshino

First Round
(1)Patrick Tierro (PHI) d. Yohanes Indra Tolip (INA) 6-0 6-1
Hsin-Han Lee (TPE) d. (WC)Woo-Whuk Choi (KOR) 6-4 6-1
Ayrton Wibowo (INA) d. Stefano Restu (INA) 6-3 6-3
William Ward (NZL) d. Limpad Nurrachmad (INA) 6-0 6-2
(2)Tushar Liberhan (IND) d. Ganang Surya Atmaja (INA) 6-0 6-3
Hoh-Kong So (USA) d. Aditya Tagar (INA) 6-0 6-2
(WC)Sandy Purnomo (INA) d. Jonathan Amdanu (INA) 6-2 6-2
(WC)Sree-Shamsol Roy (BAN) d. Aditya Danurwendo (INA) 6-3 6-0
(3)Nick Lindahl (AUS) d. Chia-Che Liu (TPE) 2-6 6-4 6-0
Hsiao-Yung Chang (TPE) d. Yohanes Pintu (INA) 6-4 6-3
Duc-Duong Ngo (VIE) d. Doanh-Duc Ngo (VIE) 6-0 ret.
Chin-Yu Huang (TPE) d. Kenneth Prajoga (AUS) 7-6(4) 7-5
(4)Ranjeet Viralimurugesan (IND) d. Enrico Satria (INA) 6-2 6-1
Seno Hartano (INA) d. Suenobu Toshio (INA) 6-1 6-2
Chris Mayanto (INA) d. Duc-Chi Tang (VIE) 6-2 6-2
(13)Satoshi Yoshino (JPN) d. Reza Amrulloh (INA) 6-0 6-2
(5)Hayato Furukawa (JPN) d. Alex Korch (CAN) 6-3 6-0
Miles Armstrong (AUS) d. Mathieu Goven (FRA) 7-6(4) 6-7(7) 6-4
(WC)Surya Wijaya (INA) d. Michael Lai (HKG) 7-5 6-4
(10)Huai-En Chang (TPE) d. Hendri Susilo Pramono (INA) 7-5 6-2
(6)Hee-Sung Chung (KOR) d. Adrian Tan (MAS) 6-3 6-2
Christian Adinata (INA) d. Sornsakol Supakit (THA) 6-2 7-5
Guang-Tri Lam (VIE) d. Craig Sephton (AUS) 6-4 6-4
(9)Ketut Gede Nesa Arta (INA) d. Masaki Komura (JPN) 7-6(3) 6-4
Putporn Chantawannop (THA) d. (7)Minh-Quan Do (VIE) 6-3 6-3
Yusmawan Fahmi (INA) d. Alvin Putra Kurniawan (INA) 6-3 6-2
Sang-Hoon Lee (KOR) d. Brendan Malarkey (AUS) 6-0 6-2
(11)Quang-Huy Ngo (VIE) d. Palanupap Puranawit (THA) 6-3 6-3
(8)Masatoshi Miyazaki (JPN) d. (WC)Shuhei Uzawa (JPN) 6-2 3-6 6-2
(WC)Sebastian da Costa (INA) d. Andri Cubung (INA) 6-1 6-4
Sulistyo Wibowo (INA) d. Natapong Pongkunsub (THA) 6-2 6-0
(12)Yew-Ming Si (MAS) d. Bani Kohar Harahap (INA) 6-2 6-3

Second Round
(1)Patrick Tierro (PHI) d. Hsin-Han Lee (TPE) 6-2 6-4
William Ward (NZL) d. Ayrton Wibowo (INA) 6-2 6-1
Hoh-Kong So (USA) d. (2)Tushar Liberhan (IND) 6-2 6-4
(WC)Sandy Purnomo (INA) d. (WC)Sree-Shamsol Roy (BAN) 7-5 6-3
(3)Nick Lindahl (AUS) d. Hsiao-Yung Chang (TPE) 6-1 6-1
Duc-Duong Ngo (VIE) d. Chin-Yu Huang (TPE) 6-2 6-4
(4)Ranjeet Viralimurugesan (IND) d. Seno Hartano (INA) 2-6 6-4 6-1
(13)Satoshi Yoshino (JPN) d. Chris Mayanto (INA) 6-0 6-0
(5)Hayato Furukawa (JPN) d. Miles Armstrong (AUS) 6-3 6-2
(10)Huai-En Chang (TPE) d. (WC)Surya Wijaya (INA) 2-6 6-2 6-4
(6)Hee-Sung Chung (KOR) d. Christian Adinata (INA) 6-1 6-4
(9)Ketut Gede Nesa Arta (INA) d. Guang-Tri Lam (VIE) 6-1 6-3
Yusmawan Fahmi (INA) d. Sang-Hoon Lee (KOR) 6-0 6-3
Sang-Hoon Lee (KOR) d. (11)Quang-Huy Ngo (VIE) 7-5 6-4
(8)Masatoshi Miyazaki (JPN) d. (WC)Sebastian da Costa (INA) 4-6 6-3 6-4
Sulistyo Wibowo (INA) d. (12)Yew-Ming Si (MAS) 4-6 6-0 6-3

Qualifying Round
(1)Patrick Tierro (PHI) d. William Ward (NZL) 6-4 6-1
(WC)Sandy Purnomo (INA) d. Hoh-Kong So (USA) 2-6 6-1 7-5
(3)Nick Lindahl (AUS) d. Duc-Duong Ngo (VIE) 6-4 6-1
(13)Satoshi Yoshino (JPN) d. (4)Ranjeet Viralimurugesan (IND) 6-4 6-1
(10)Huai-En Chang (TPE) d. (5)Hayato Furukawa (JPN) 6-2 3-6 6-1
(9)Ketut Gede Nesa Arta (INA) d. (6)Hee-Sung Chung (KOR) 6-4 3-6 6-0
Yusmawan Fahmi (INA) d. Sang-Hoon Lee (KOR) 6-2 3-6 6-1
(8)Masatoshi Miyazaki (JPN) d. Sulistyo Wibowo (INA) 6-1 ret.


Doubles
Seeds: (cut: Arta/Pramono - 1469S/579D)
1. Wang-Cheng Hsieh/Hsin-Han Lee
2. Huai-En Chang/Satoshi Yoshino

First Round
(1)Wang-Cheng Hsieh/Hsin-Han Lee (TPE) d. (WC)Elbert Sie/Ganang Surya Atmaja (INA) 6-3 6-3
Ketut Gede Nesa Arta/Hendri Susilo Pramono (INA) d. (2)Huai-En Chang/Satoshi Yoshino (TPE/JPN) 7-5 5-7 6-3

Qualifying Round
not played ... both teams to main draw
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Indonesia F2
Semarang, Indonesia
August 8-15, 2005
Surface: Hard
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 64
$10,000

Singles
Seeds: (cut: Vijay Sundar Prashanth - 1112)
1. Oh-Hee Kwon
2. Atsuo Ogawa
3. Hee-Seok Chung
4. Tasuku Iwami
5. Dong-Hyun Kim
6. Prima Simpatiaji
7. Suwandi Suwandi
8. Seong-Yoon Chung

First Round
(1)Oh-Hee Kwon (KOR) d. (WC)Faisal Aidil (INA) 6-2 6-2
(q)Ketut Gede Nesa Arta (INA) d. Cheong-Eui Kim (KOR) 6-7(4) 6-1 7-6(5)
Hiu-Tung Yu (HKG) d. (WC)Agung Bagus Dewantoro (INA) 6-2 6-0
(7)Suwandi Suwandi (INA) d. (q)Nick Lindahl (AUS) 6-1 6-4
(4)Tasuku Iwami (JPN) d. (q)Patrick Tierro (PHI) 6-4 6-3
(SE)Chu-Huan Yi (TPE) d. Hiroyasu Sato (JPN) 5-7 6-4 6-2
Ravishankar Pathanjali (IND) d. Sunu Trijati (INA) 7-6(4) 6-2
(5)Dong-Hyun Kim (KOR) d. Wang-Cheng Hsieh (TPE) 6-4 2-6 6-1
(6)Prima Simpatiaji (INA) d. Yuji Ochiai (BRA) 6-2 6-3
Kai-Lung Chang (TPE) d. (q)Masatoshi Miyazaki (JPN) 3-6 6-2 6-1
(q)Yusmawan Fahmi (INA) d. (WC)Elbert Sie (INA) 6-1 6-1
(3)Hee-Seok Chung (KOR) d. (WC)Bonit Wiryawan (INA) 6-0 6-2
Tetsuya Chaen (JPN) d. (8)Seong-Yoon Chung (KOR) 7-5 6-3
(q)Satoshi Yoshino (JPN) d. (q)Sandy Purnomo (INA) 6-3 3-6 6-3
(q)Huai-En Chang (TPE) d. Gurmehar Singh (IND) 6-3 6-4
(2)Atsuo Ogawa (JPN) d. Vijay Sundar Prashanth (IND) 6-0 6-3
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Second Round
(1)Oh-Hee Kwon (KOR) d. (q)Ketut Gede Nesa Arta (INA) 6-3 6-2
(7)Suwandi Suwandi (INA) d. Hiu-Tung Yu (HKG) 7-6(6) 6-2
(SE)Chu-Huan Yi (TPE) d. (4)Tasuku Iwami (JPN) 6-4 6-4
(5)Dong-Hyun Kim (KOR) d. Ravishankar Pathanjali (IND) 7-6(4) 6-2
(6)Prima Simpatiaji (INA) d. Kai-Lung Chang (TPE) 7-6(4) 6-3
(3)Hee-Seok Chung (KOR) d. (q)Yusmawan Fahmi (INA) 6-1 6-3
Tetsuya Chaen (JPN) d. (q)Satoshi Yoshino (JPN) 6-1 ret.
(2)Atsuo Ogawa (JPN) d. (q)Huai-En Chang (TPE) 7-5 7-6(1)
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Quarterfinals
(1)Oh-Hee Kwon (KOR) d. (7)Suwandi Suwandi (INA) 6-1 6-4
(5)Dong-Hyun Kim (KOR) d. (SE)Chu-Huan Yi (TPE) 6-0 6-2
(3)Hee-Seok Chung (KOR) d. (6)Prima Simpatiaji (INA) 7-5 6-3
(2)Atsuo Ogawa (JPN) d. Tetsuya Chaen (JPN) 7-5 7-6(1)
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Doubles
Seeds: (cut: Prashanth/Viralimurugesan - 2422)
1. Dong-Hyun Kim/Oh-Hee Kwon
2. Yew-Ming Si/Prima Simpatiaji WD
3. Hayato Furukawa/Hiroyasu Sato
4. Suwandi Suwandi/Bonit Wiryawan

First Round
(1)Dong-Hyun Kim/Oh-Hee Kwon (KOR) d. (WC)Agung Bagus Dewantoro/Surya Wijaya (INA) 6-3 6-4
Nick Lindahl/Patrick Tierro (AUS/PHI) d. Vijay Sundar Prashanth/Ranjeet Viralimurugesan (IND) 1-6 7-6(4) 6-1
(3)Hayato Furukawa/Hiroyasu Sato (JPN) d. Seong-Yoon Chung/Cheong-Eui Kim (KOR) 6-2 6-0
Kai-Lung Chang/Chu-Huan Yi (TPE) d. (q)Ketut Gede Nesa Arta/Hendri Susilo Pramono (INA) 6-7(3) 6-4 6-3
(WC)Sebastian da Costa/Sandy Purnomo (INA) d. Tushar Liberhan/Gurmehar Singh (IND) 6-4 6-2
(4)Suwandi Suwandi/Bonit Wiryawan (INA) d. Hee-Seok Chung/Hee-Sung Chung (KOR) 6-3 6-2
Sunu Trijati/Hiu-Tung Yu (INA/HKG) d. (WC)Faisal Aidil/Ayrton Wibowo (INA) 6-1 6-3
(LL)Wang-Cheng Hsieh/Hsin-Han Lee (TPE) d. Masatoshi Miyazaki/Yuji Ochiai (JPN/BRA) 7-6(6) 6-3 [Hsieh/Lee replace Si/Simpatiaji]
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Quarterfinals
(1)Dong-Hyun Kim/Oh-Hee Kwon (KOR) d. Nick Lindahl/Patrick Tierro (AUS/PHI) 6-0 6-2
Kai-Lung Chang/Chu-Huan Yi (TPE) d. (3)Hayato Furukawa/Hiroyasu Sato (JPN) 7-6(5) 6-3
(4)Suwandi Suwandi/Bonit Wiryawan (INA) d. (WC)Sebastian da Costa/Sandy Purnomo (INA) 6-2 6-2
Sunu Trijati/Hiu-Tung Yu (INA/HKG) d. (LL)Wang-Cheng Hsieh/Hsin-Han Lee (TPE) 6-4 7-5
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Semifinals
Kai-Lung Chang/Chu-Huan Yi (TPE) d. (1)Dong-Hyun Kim/Oh-Hee Kwon (KOR) 6-4 6-4
(4)Suwandi Suwandi/Bonit Wiryawan (INA) d. Sunu Trijati/Hiu-Tung Yu (INA/HKG) 7-5 6-1
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Semifinals
(1)Oh-Hee Kwon (KOR) d. (5)Dong-Hyun Kim (KOR) 6-4 3-6 6-1
(3)Hee-Seok Chung (KOR) d. (2)Atsuo Ogawa (JPN) 3-6 6-4 6-1

Finals
(1)Oh-Hee Kwon (KOR) d. (3)Hee-Seok Chung (KOR) 7-6(4) 6-1
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Finals
Kai-Lung Chang/Chu-Huan Yi (TPE) d. (4)Suwandi Suwandi/Bonit Wiryawan (INA) 6-3 6-4
 
1 - 9 of 9 Posts
Top