Mens Tennis Forums banner

1 - 7 of 7 Posts

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #1
Indonesia-Leg 3 qualifying
September 26-October 2, 2005

Singles
Seeds: (cut: none)
1. Dominic Metzger
2. Maxim Geraskin
3. Fedor Malin
4. Federico Fort
5. Patrick Tierro
6. Chan-Hoon Lee
7. Satoshi Yoshino
8. Elbert Sie
9. Ayrton Wibowo
10. Chris Harfield
11. Jonathan Yip
12. Andri Cubung

First Round
(1)Dominic Metzger (GER) bye
Umardani Umardani (INA) d. Shotaro Suzuki (JPN) 6-3 6-1
(2)Maxim Geraskin (RUS) bye
Alvin Putra Kurniawan (INA) d. Revel Yehezkia (INA) 6-1 6-2
(3)Fedor Malin (RUS) bye
Stefano Restu (INA) d. Toshio Suenobu (INA) 6-2 6-2
(4)Federico Fort (ITA) bye
Chandra Hartono (INA) d. Yonatan Tampubolon (INA) 6-0 6-0
(5)Patrick Tierro (PHI) bye
(11)Jonathan Yip (MAS) d. Oki Nurachman (INA) 6-3 6-2
Budi Ansyori (INA) d. (6)Chan-Hoon Lee (KOR) 4-6 6-2 6-3
(12)Andri Cubung (INA) d. James Indra Tolip (INA) 6-2 7-6(7)
(7)Satoshi Yoshino (JPN) d. Regan Hilarius (INA) 6-0 6-1
(10)Chris Harfield (GBR) d. Tirta Ismaya (INA) 6-1 6-4
(8)Elbert Sie (INA) d. William Chandra-Tjong (INA) 6-0 6-0
(9)Ayrton Wibowo (INA) d. Heru Prasastia (INA) 6-2 6-0

Qualifying Round
(1)Dominic Metzger (GER) d. Umardani Umardani (INA) 6-3 3-6 6-3
(2)Maxim Geraskin (RUS) d. Alvin Putra Kurniawan (INA) 5-7 6-2 6-3
(3)Fedor Malin (RUS) d. Stefano Restu (INA) 6-1 6-3
(4)Federico Fort (ITA) d. Chandra Hartono (INA) 6-1 6-2
(5)Patrick Tierro (PHI) d. (11)Jonathan Yip (MAS) 6-4 6-1
Budi Ansyori (INA) d. (12)Andri Cubung (INA) 6-1 6-4
(7)Satoshi Yoshino (JPN) d. (10)Chris Harfield (GBR) 6-2 6-2
(8)Elbert Sie (INA) d. (9)Ayrton Wibowo (INA) 6-4 4-6 6-0
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #2
Indonesia-Leg 3
Bandung, Indonesia
September 26-October 2, 2005
Surface: Hard
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 32
$25,000

Singles
Seeds:
1. Jan Masik
2. Chris Kwon
3. Norikazu Sugiyama
4. Hyung-Kwon Kim
5. Nick Lindahl
6. Prima Simpatiaji
7. Andrian Raturandang
8. Faisal Aidil

First Round
Yuri Bezeruk (AUS) d. (1)Jan Masik (CZE) 6-2 4-6 6-0
(q)Satoshi Yoshino (JPN) d. Fabian Poth (GER) 6-3 6-3
Suwandi Suwandi (INA) d. Shivang Mishra (IND) 6-3 6-1
(7)Andrian Raturandang (INA) d. (q)Fedor Malin (RUS) 6-3 6-3
(4)Hyung-Kwon Kim (KOR) d. Ryan Andrews (AUS) 6-3 6-1
(q)Federico Fort (ITA) d. Ketut Gede Nesa Arta (INA) 7-6(3) 7-5
Sunu Trijati (INA) d. Andery Styawanto (INA) 6-3 6-4
Dane Fernandez (AUS) d. (6)Prima Simpatiaji (INA) 6-2 7-5
Bonit Wiryawan (INA) d. (8)Faisal Aidil (INA) 6-3 6-3
Hoh-Kong So (USA) d. (q)Budi Ansyori (INA) 6-1 6-1
Christopher Rungkat (INA) d. (q)Maxim Geraskin (RUS) 6-2 6-3
(3)Norikazu Sugiyama (JPN) d. Sandy Purnomo (INA) 6-3 6-3
(5)Nick Lindahl (AUS) d. Seno Hartono Suwandi (INA) 6-1 6-1
(q)Patrick Tierro (PHI) d. Agung Bagus Dewantoro (INA) 6-1 6-3
(q)Elbert Sie (INA) d. (q)Dominic Metzger (GER) 6-2 6-4
(2)Chris Kwon (USA) d. Surya Budi Wijaya (INA) 6-1 6-3
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #3
Second Round
Yuri Bezeruk (AUS) d. (q)Satoshi Yoshino (JPN) 6-1 6-1
Suwandi Suwandi (INA) d. (7)Andrian Raturandang (INA) 6-3 6-2
(4)Hyung-Kwon Kim (KOR) d. (q)Federico Fort (ITA) w/o
Dane Fernandez (AUS) d. Sunu Trijati (INA) 3-6 6-3 6-4
Bonit Wiryawan (INA) d. Hoh-Kong So (USA) 7-5 7-6(3)
(3)Norikazu Sugiyama (JPN) d. Christopher Rungkat (INA) 6-2 6-1
Patrick Tierro (PHI) d. (5)Nick Lindahl (AUS) 6-4 2-6 7-6(4)
Elbert Sie (INA) d. (2)Chris Kwon (USA) 6-4 6-0
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #4
Doubles
Seeds: (cut: none)
1. Suwandi Suwandi/Bonit Wiryawan
2. Nick Lindahl/Patrick Tierro
3. Agung Bagus Dewantoro/Surya Budi Wijaya
4. Shivang Mishra/Satoshi Yoshino

First Round
(1)Suwandi Suwandi/Bonit Wiryawan (INA) bye
Sandy Purnomo/Seno Hartono Suwandi (INA) d. Prima Simpatiaji/Sunu Trijati (INA) w/o
(4)Shivang Mishra/Satoshi Yoshino (IND/JPN) d. Elbert Sie/Hoh-Kong So (INA/HKG) 7-6(3) 6-3
Yuri Bezeruk/Chris Kwon (AUS/USA) d. Federico Fort/Jan Masik (ITA/CZE) w/o
Tirta Ismaya/Oki Nurachman (INA) d. Maxim Geraskin/Fedor Malin (RUS) 2-6 7-6(5) 6-2
(3)Agung Bagus Dewantoro/Surya Budi Wijaya (INA) d. Andri Cubung/James Indra Tolip (INA) 6-2 6-1
Ketut Gede Nesa Arta/Christopher Rungkat (INA) d. William Chandra-Tjong/Regan Hilarius (INA) 6-3 6-1
Faisal Aidil/Ayrton Wibowo (INA) d. (2)Nick Lindahl/Patrick Tierro (AUS/PHI) w/o
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #6
Quarterfinals
Yuri Bezeruk (AUS) d. Suwandi Suwandi (INA) 6-4 7-5
(4)Hyung-Kwon Kim (KOR) d. Dane Fernandez (AUS) 6-3 6-2
Bonit Wiryawan (INA) d. (3)Norikazu Sugiyama (JPN) 4-6 6-4 6-2
Elbert Sie (INA) d. Patrick Tierro (PHI) 6-1 4-1 ret.
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #7
Quarterfinals
(1)Suwandi Suwandi/Bonit Wiryawan (INA) d. Sandy Purnomo/Seno Hartono Suwandi (INA) 6-2 6-2
(4)Shivang Mishra/Satoshi Yoshino (IND/JPN) d. Yuri Bezeruk/Chris Kwon (AUS/USA) w/o
(3)Agung Bagus Dewantoro/Surya Budi Wijaya (INA) d. Tirta Ismaya/Oki Nurachman (INA) 6-2 6-1
Ketut Gede Nesa Arta/Christopher Rungkat (INA) d. Faisal Aidil/Ayrton Wibowo (INA) 7-6(3) 6-3
 
1 - 7 of 7 Posts
Top