Mens Tennis Forums banner

1 - 5 of 5 Posts

·
Moderator
Joined
·
16,302 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
INDIA F9

City : Hyderabad, India
Date : 22 - 28 June 2015
Prize Money : 10.000$
Surface : Clay (Outdoor)

Entry List

1 Jeevan NEDUNCHEZHIYAN (IND) 403
2 N.Sriram BALAJI (IND) 411
3 Prajnesh GUNNESWARAN (IND) 475 P
4 Juan Ignacio GALARZA (ARG) 557
5 Antoine ESCOFFIER (FRA) 619
6 Ranjeet VIRALI-MURUGESAN (IND) 686
7 Hugo GRENIER (FRA) 713
8 Sasi Kumar MUKUND (IND) 767
9 Mohit Mayur JAYAPRAKASH (IND) 778
10 Vinayak Sharma KAZA (IND) 803
11 Alan KOHEN (ARG) 836
12 Vishnu VARDHAN (IND) 876
13 Gustavo VELLBACH (ARG) 878
14 Sumit NAGAL (IND) 1058
15 Juan Manuel MATUTE (ARG) 1076
16 Sidharth RAWAT (IND) 1105
17 Chandril SOOD (IND) 1161
18 Lakshit SOOD (IND) 1213
19 Alexandre MULLER (FRA) 1286
20 Niki KALIYANDA POONACHA (IND) 1375
21 (Q) Anvit BENDRE (IND) 1386
22 (Q) Jajbir SARAN (IND) 1437
23 (Q) Lucas BOUQUET (FRA) 1987
24 (Q) Nitin Kumar SINHA (IND) 2070
25 (Q) Hardeep Singh SANDHU (IND) 2119
26 (Q) Vignesh PERANAMALLUR (IND) 2192
27 (Q) Aryan GOVEAS (IND)
28 (Q) Garvit BATRA (IND)
29 (wc) Rishab AGARWAL (IND) 1592
30 (wc) Arjun KADHE (IND) 1867
31 (wc) Basil KHUMA (IND) 1867
32 (wc) Kumara P Saradhi ADAVELLY (IND)
 

·
Moderator
Joined
·
16,302 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Re: India F8 [June 22 | Hyderabad | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Anvit Bendre (IND/1) vs. Bye
Ravishankar Sathiyaraj (IND) d. Manjot Singh (IND) 6-7(1) 6-4 7-5
Poorva Kumar (IND) d. Sajid Ur Rahman (IND/wc) 7-6(6) 5-7 6-3
Jaydeep S Chudasama (IND) vs. Bye

Jajbir Saran (IND/2) vs. Bye
Sahil Gaware (IND) d. Sarthak Sidharth (IND) 6-1 6-4
Vaishnav Bendalam (IND) d. Suraj Desai (IND/wc) 6-3 2-6 6-4
Udaypartap Singh Chahal (IND) vs. Bye

Bhavesh Gour (IND/3) vs. Bye
Aryan Goveas (IND) d. Srinivas Kondri (IND) 6-2 6-1
Manish Sureshkumar (IND) d. Gautham Ramkumar (IND) 6-4 6-3
Anirudh Chandrasekar (IND/wc) vs. Bye

S D Prajwal Dev (IND/4) vs. Bye
Kunal Vazirani (IND) d. Maninder Singh (IND) 6-3 6-2
Aditya Anant Gokhale (IND) d. Arjun Ramakrishnan (IND) 4-6 6-2 6-3
Vignesh Peranamallur (IND/13) vs. Bye

Jatin Dahiya (IND/5) vs. Bye
Mohit Bhardwaj (IND) d. Shane Biddaiah (IND) 6-4 6-2
Sai Saran Reddy Byreddy (IND) d. Prashanth Selvaraj(IND) 5-7 6-4 7-6(6)
Nitin Kumar Sinha (IND/9) vs. Bye

Rashein Samuel (IND/6) vs. Bye
Aaditya Tewari (IND) d. Yash Puri (IND/wc) 6-0 6-3
Jayesh Pungliya (IND) d. Sai Nikhil Mannepalli (IND/wc) 7-5 7-6(6)
Hardeep Singh Sandhu (IND/10) vs. Bye

Alex Solanki (IND/7) vs. Bye
Rana-Roop Singh Bhullar (NOR/wc) d. Taha Kapadia (IND) 6-2 6-4
Garvit Batra (IND/wc) d. Akhil Reuben Kanagaraj (IND) 6-4 6-3
Tejas Chaukulkar (IND/11) vs. Bye

Lucas Bouquet (FRA/8) vs. Bye
Rohan Bhatia (IND) d. Ribhav Ravikiran (IND) 6-2 6-4
Faisal Qamar (IND) d. Gokul Suresh (IND) 6-3 6-4
Neeraj Elangovan (IND/12) vs. Bye


2nd Round

Anvit Bendre (IND/1) d. Ravishankar Sathiyaraj (IND) 6-2 6-0
Jaydeep S Chudasama (IND) d. Poorva Kumar (IND) 6-3 6-2

Jajbir Saran (IND/2) d. Sahil Gaware (IND) 6-2 6-3
Udaypartap Singh Chahal (IND) d. Vaishnav Bendalam (IND) 6-1 7-6(5)

Aryan Goveas (IND) d. Bhavesh Gour (IND/3) 6-4 7-5
Manish Sureshkumar (IND) d. Anirudh Chandrasekar (IND/wc) 6-1 6-1

Kunal Vazirani (IND) d. S D Prajwal Dev (IND/4) 6-3 1-6 6-1
Vignesh Peranamallur (IND/13) d. Aditya Anant Gokhale (IND) 6-2 6-4

Jatin Dahiya (IND/5) d. Mohit Bhardwaj (IND) 6-2 6-1
Nitin Kumar Sinha (IND/9) d. Sai Saran Reddy Byreddy (IND) 6-1 6-2

Rashein Samuel (IND/6) d. Aaditya Tewari (IND) 6-3 3-6 7-6(2)
Hardeep Singh Sandhu (IND/10) d. Jayesh Pungliya (IND) 6-3 6-1

Rana-Roop Singh Bhullar (NOR/wc) d. Alex Solanki (IND/7) 3-6 7-5 6-3
Garvit Batra (IND/wc) d. Tejas Chaukulkar (IND/11) 3-6 7-5 7-6(4)

Lucas Bouquet (FRA/8) d. Rohan Bhatia (IND) 7-6(2) 6-4
Faisal Qamar (IND) d. Neeraj Elangovan (IND/12) 7-5 6-4


Final Round

Anvit Bendre (IND/1) d. Jaydeep S Chudasama (IND) 6-2 6-1
Jajbir Saran (IND/2) d. Udaypartap Singh Chahal (IND) 7-6(6) 7-6(2)
Aryan Goveas (IND) d. Manish Sureshkumar (IND) 6-2 6-1
Vignesh Peranamallur (IND/13) d. Kunal Vazirani (IND) 6-3 6-0
Nitin Kumar Sinha (IND/9) d. Jatin Dahiya (IND/5) 7-5 6-3
Hardeep Singh Sandhu (IND/10) d. Rashein Samuel (IND/6) 6-4 6-1
Garvit Batra (IND/wc) d. Rana-Roop Singh Bhullar (NOR/wc) 4-6 7-5 6-3
Lucas Bouquet (FRA/8) d. Faisal Qamar (IND) 6-0 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
16,302 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Re: India F8 [June 22 | Hyderabad | Clay]

Doubles

1st Round

N.Balaji / V.Vardhan (IND/1) d. T.Chaukulkar / J.Dahiya (IND) 6-3 6-0
B.Khuma / A.Solanki (IND) d. T.Kapadia / J.Pungliya (IND/wc) 6-3 6-0
A.Kadhe / J.Nedunchezhiyan (IND) d. L.Bouquet / A.Muller (FRA) 7-5 6-3
N.Kaliyanda Poonacha / V.Peranamallur (IND) d. A.Bendre / M.Jayaprakash (IND/3) 6-4 7-5

A.Escoffier / H.Grenier (FRA) d. C.Sood / L.Sood (IND/4) 6-7(15) 6-1 10-6
H.Sandhu / J.Saran (IND) d. J.M.Matute / G.Vellbach (ARG) 6-1 6-2
B.Gour / S.Rawat (IND) d. S.D.Dev / K.Vazirani (IND/wc) 7-6(5) 6-4
J.I.Galarza / A.Kohen (ARG/2) d. A.Chandrasekar / T.Chilakalapudi (IND/wc) 6-4 6-2


Quarterfinal

N.Balaji / V.Vardhan (IND/1) d. B.Khuma / A.Solanki (IND) 7-6(2) 6-2
A.Kadhe / J.Nedunchezhiyan (IND) d. N.Kaliyanda Poonacha / V.Peranamallur (IND) 6-1 6-4
H.Sandhu / J.Saran (IND) d. A.Escoffier / H.Grenier (FRA) 6-4 2-6 12-10
B.Gour / S.Rawat (IND) d. J.I.Galarza / A.Kohen (ARG/2) 6-4 4-6 10-6


Semifinal

N.Balaji / V.Vardhan (IND/1) d. A.Kadhe / J.Nedunchezhiyan (IND) 4-6 6-4 10-7
B.Gour / S.Rawat (IND) d. H.Sandhu / J.Saran (IND) 2-6 6-0 12-10


FINAL

N.Balaji / V.Vardhan (IND/1) d. B.Gour / S.Rawat (IND) 6-3 6-0
 

·
Moderator
Joined
·
16,302 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Re: India F8 [June 22 | Hyderabad | Clay]

Main Draw

1st Round

N.Sriram Balaji (IND/1) d. Anvit Bendre (IND/Q) 6-3 6-3
Prajnesh Gunneswaran (IND) d. Sumit Nagal (IND) 6-3 4-6 7-6(5)
Hardeep Singh Sandhu (IND/Q) d. Garvit Batra (IND/Q) 6-1 6-0
Sasi Kumar Mukund (IND/5) d. Alexandre Muller (FRA) 6-3 6-4

Hugo Grenier (FRA) d. Juan Ignacio Galarza (ARG/3) 6-1 6-4
Lucas Bouquet (FRA/Q) d. Juan Manuel Matute (ARG) 6-1 6-4
Vinayak Sharma Kaza (IND) d. Niki Kaliyanda Poonacha (IND) 6-2 6-1
Vishnu Vardhan (IND/7) d. Chandril Sood (IND) 6-3 6-7(1) 6-3

Ranjeet Virali-Murugesan (IND/6) d. Kumara P Saradhi Adavelly (IND/wc) 6-0 6-1
Sidharth Rawat (IND) d. Basil Khuma (IND/wc) 6-4 6-3
Arjun Kadhe (IND/wc) d. Rishab Agarwal (IND/wc) 6-3 6-4
Antoine Escoffier (FRA/4) d. Jajbir Saran (IND/Q) 6-2 6-1

Mohit Mayur Jayaprakash (IND/8) d. Lakshit Sood (IND) 6-1 6-2
Alan Kohen (ARG) d. Vignesh Peranamallur (IND/Q) 6-2 6-1
Aryan Goveas (IND/Q) d. Nitin Kumar Sinha (IND/Q) 6-4 3-6 6-3
Jeevan Nedunchezhiyan (IND/2) d. Gustavo Vellbach (ARG) 6-1 6-0


2nd Round

Prajnesh Gunneswaran (IND) d. N.Sriram Balaji (IND/1) 7-6(3) 6-3
Sasi Kumar Mukund (IND/5) d. Hardeep Singh Sandhu (IND/Q) 6-1 6-3
Hugo Grenier (FRA) d. Lucas Bouquet (FRA/Q) 6-4 6-2
Vishnu Vardhan (IND/7) d. Vinayak Sharma Kaza (IND) 6-2 6-3

Sidharth Rawat (IND) d. Ranjeet Virali-Murugesan (IND/6) 6-2 4-6 6-4
Antoine Escoffier (FRA/4) d. Arjun Kadhe (IND/wc) 6-2 6-4
Alan Kohen (ARG) d. Mohit Mayur Jayaprakash (IND/8) 6-3 6-2
Jeevan Nedunchezhiyan (IND/2) d. Aryan Goveas (IND/Q) 2-0 ret.


Quarterfinal

Sasi Kumar Mukund (IND/5) d. Prajnesh Gunneswaran (IND) 7-5 6-2
Vishnu Vardhan (IND/7) d. Hugo Grenier (FRA) 7-6(6) 6-3
Antoine Escoffier (FRA/4) d. Sidharth Rawat (IND) 6-3 6-2
Jeevan Nedunchezhiyan (IND/2) d. Alan Kohen (ARG) 6-1 6-2


Semifinal

Vishnu Vardhan (IND/7) d. Sasi Kumar Mukund (IND/5) 7-6(11) 3-6 7-6(3)
Antoine Escoffier (FRA/4) d. Jeevan Nedunchezhiyan (IND/2) 7-6(2) 6-3


FINAL

Antoine Escoffier (FRA/4) d. Vishnu Vardhan (IND/7) 7-6(4) 6-2
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Re: India F9 [June 22 | Hyderabad | Clay]

balaji should take this...
 
1 - 5 of 5 Posts
Top