Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
HUNGARY F6

City : Győr, Hungary
Date : 20-26 August 2018
Prize Money : 25.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Aldin SETKIC (BIH) 294
2 Mate VALKUSZ (HUN) 410
3 Fabien REBOUL (FRA) 416
4 Bruno SANTANNA (BRA) 418
5 Sadio DOUMBIA (FRA) 442
6 Cristian RODRIGUEZ (COL) 480
7 Pascal MEIS (GER) 503
8 Vit KOPRIVA (CZE) 563
9 Pavel NEJEDLY (CZE) 564
10 Peter NAGY (HUN) 584
11 Danylo KALENICHENKO (UKR) 585
12 Marko TEPAVAC (SRB) 657
13 Wilson LEITE (BRA) 711
14 David PICHLER (AUT) 730
15 Tadeas PAROULEK (CZE) 778
16 Mike URBANIJA (SLO) 807
17 Gabor BORSOS (HUN) 934
18 Tomas LISKA (SVK) 954
19 Fabian MAROZSAN (HUN) 991
20 Andrej GLVAC (SVK) 1013

21 (Q) Marek SEMJAN (SVK) 1127
22 (Q) Isa MAMMETGULYYEV (TKM) 1395
23 (Q) Yvo PANAK (CZE) 1522
24 (Q) Philip APLIENZ (AUT) 1848
25 (Q) Eric Tudor ADOCHITEI PANDELEA (ROU)
26 (Q) Kris KRAWCEWICZ (AUT)
27 (Q) Neil OBERLEITNER (AUT)
28 (Q) Martin ZELJENKA (HUN)

29 (wc) David SZINTAI (HUN) 1053
30 (wc) Marcell BARTAKOVICS (HUN) 1529
31 (wc) Mark KEKI (HUN)
32 (wc) Andras NECZ (HUN)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Hungary F6 [August 20 | Győr | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Marek Semjan (SVK/1) vs. Bye
Gabor-Janos Toth (HUN) d. Connor Richardson (AUS) 6-0 6-1
Samuel Puskar (SVK) vs. Bye
Josef Vagner (CZE) vs. Bye

Bartosz Wojnar (POL/2) vs. Bye
Andreas Kramer (AUT) d. Arturo Altamirano (ECU) 6-0 6-2
Martin Zeljenka (HUN) vs. Bye
Stepan Rinko (CZE) vs. Bye

Isa Mammetgulyyev (TKM/3) vs. Bye
Adam Torocsik (HUN) d. Leon C. Roider (AUT) 6-3 6-4
Jan Vehovec (SLO) vs. Bye
Artur Kulibaba (LAT) vs. Bye

David Damian Brna (SVK/4) vs. Bye
Daniel Khin (HUN) vs. Bye
Neil Oberleitner (AUT) vs. Bye
Peter Cicala (SVK) vs. Bye

Yvo Panak (CZE/5) vs. Bye
Alexey Dubinin (RUS) vs. Bye
Oliver Varga-Toth (HUN) vs. Bye
Karel Mikulcak (CZE) vs. Bye

Philip Aplienz (AUT/6) vs. Bye
Mario Stino (AUT) vs. Bye
Alen Csogor (HUN) vs. Bye
Lenard Soha (HUN) vs. Bye

Kris Krawcewicz (AUT) vs. Bye
Patrick Malik (AUT) vs. Bye
Dominik Kisantal (HUN) vs. Bye
Gabriel Sanchez (MEX) vs. Bye

Peter Samosi (SVK) vs. Bye
Andras Udvar (HUN) vs. Bye
Pietro Mugelli (ITA) vs. Bye
Eric Tudor Adochitei Pandelea (ROU) vs. Bye


2nd Round

Marek Semjan (SVK/1) d. Gabor-Janos Toth (HUN) 6-1 4-6 6-4
Samuel Puskar (SVK) d. Josef Vagner (CZE) 6-0 6-0

Bartosz Wojnar (POL/2) d. Andreas Kramer (AUT) 7-6(4) 6-2
Martin Zeljenka (HUN) d. Stepan Rinko (CZE) 6-2 6-4

Isa Mammetgulyyev (TKM/3) d. Adam Torocsik (HUN) 6-3 6-1
Artur Kulibaba (LAT) d. Jan Vehovec (SLO) 6-4 6-4

David Damian Brna (SVK/4) d. Daniel Khin (HUN) 7-5 6-0
Neil Oberleitner (AUT) d. Peter Cicala (SVK) 5-0 ret.

Yvo Panak (CZE/5) d. Alexey Dubinin (RUS) 6-2 6-1
Oliver Varga-Toth (HUN) d. Karel Mikulcak (CZE) 6-0 6-0

Philip Aplienz (AUT/6) d. Mario Stino (AUT) 7-5 6-3
Lenard Soha (HUN) d. Alen Csogor (HUN) 6-1 6-2

Kris Krawcewicz (AUT) d. Patrick Malik (AUT) 6-3 6-4
Gabriel Sanchez (MEX) d. Dominik Kisantal (HUN) 7-6(2) 6-1

Peter Samosi (SVK) d. Andras Udvar (HUN) 6-0 6-0
Eric Tudor Adochitei Pandelea (ROU) d. Pietro Mugelli (ITA) 6-7(5) 6-3 6-2


Final Round

Marek Semjan (SVK/1) d. Samuel Puskar (SVK) 6-3 6-1
Martin Zeljenka (HUN) d. Bartosz Wojnar (POL/2) 6-4 7-6(3)
Isa Mammetgulyyev (TKM/3) d. Artur Kulibaba (LAT) 6-2 6-1
Neil Oberleitner (AUT) d. David Damian Brna (SVK/4) 6-4 6-1
Yvo Panak (CZE/5) d. Oliver Varga-Toth (HUN) 6-2 6-1
Philip Aplienz (AUT/6) d. Lenard Soha (HUN) 6-2 6-1
Kris Krawcewicz (AUT) d. Gabriel Sanchez (MEX) 6-1 6-0
Eric Tudor Adochitei Pandelea (ROU) d. Peter Samosi (SVK) 6-4 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Hungary F6 [August 20 | Győr | Clay]

Doubles

1st Round

G.Borsos / D.Pichler (HUN/AUT/1) d. F.Marozsan / M.Zeljenka (HUN) 6-2 6-1
M.Bartakovics / D.Khin (HUN/wc) d. I.Mammetgulyyev / B.Wojnar (TKM/POL) 6-1 7-5
M.Radojkovic / M.Tepavac (SRB) d. M.Keki / D.Kisantal (HUN) 6-4 6-7(6) 10-7
D.Kalenichenko / F.Polasek (UKR/SVK/3) d. K.Krawcewicz / Y.Panak (AUT/CZE) 4-6 6-3 10-3

S.Doumbia / F.Reboul (FRA/4) d. V.Kopriva / T.Liska (CZE/SVK) 6-1 6-0
A.Necz / G-J.Toth (HUN/wc) d. P.Balla / D.Szintai (HUN) 3-6 7-5 10-6
C.Rodriguez / A.Setkic (COL/BIH) d. P.Nejedly / T.Paroulek (CZE) 6-2 6-7(6) 10-6
W.Leite / B.Santanna (BRA/2) d. L.Godry / P.Nagy (HUN) 6-3 6-4


Quarterfinal

G.Borsos / D.Pichler (HUN/AUT/1) d. M.Bartakovics / D.Khin (HUN/wc) 6-2 6-4
D.Kalenichenko / F.Polasek (UKR/SVK/3) d. M.Radojkovic / M.Tepavac (SRB) 6-1 6-4
S.Doumbia / F.Reboul (FRA/4) d. A.Necz / G-J.Toth (HUN/wc) 4-6 7-5 10-5
W.Leite / B.Santanna (BRA/2) d. C.Rodriguez / A.Setkic (COL/BIH) 6-1 6-2


Semifinal

D.Kalenichenko / F.Polasek (UKR/SVK/3) d. G.Borsos / D.Pichler (HUN/AUT/1) 4-6 6-3 15-13
S.Doumbia / F.Reboul (FRA/4) d. W.Leite / B.Santanna (BRA/2) 6-3 6-4


FINAL

D.Kalenichenko / F.Polasek (UKR/SVK/3) d. S.Doumbia / F.Reboul (FRA/4) 6-4 3-6 19-17
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Hungary F6 [August 20 | Győr | Clay]

Main Draw

1st Round

Aldin Setkic (BIH/1) d. Marko Tepavac (SRB) 6-1 3-6 6-1
Mike Urbanija (SLO) d. Andras Necz (HUN/wc) 7-6(2) 6-3
Tadeas Paroulek (CZE) d. Eric Tudor Adochitei Pandelea (ROU/Q) 6-1 6-0
Pascal Meis (GER/7) d. Neil Oberleitner (AUT/Q) 6-1 6-2

Gabor Borsos (HUN) d. Fabien Reboul (FRA/3) 6-4 6-2
Isa Mammetgulyyev (TKM/Q) d. Kris Krawcewicz (AUT/Q) 6-3 6-0
Marek Semjan (SVK/Q) d. Andrej Glvac (SVK) 6-2 6-1
Cristian Rodriguez (COL/6) d. David Pichler (AUT) 4-6 7-5 6-1

Sadio Doumbia (FRA/5) d. Mark Keki (HUN/wc) 6-1 6-3
Peter Nagy (HUN) d. David Szintai (HUN/wc) 6-2 6-3
Danylo Kalenichenko (UKR) d. Martin Zeljenka (HUN/Q) 6-1 6-3
Bruno Santanna (BRA/4) d. Philip Aplienz (AUT/Q) 6-2 6-3

Vit Kopriva (CZE/8) d. Yvo Panak (CZE/Q) 6-3 6-3
Fabian Marozsan (HUN) d. Tomas Liska (SVK) 6-3 6-1
Wilson Leite (BRA) d. Marcell Bartakovics (HUN/wc) 6-2 6-1
Pavel Nejedly (CZE) d. David Damian Brna (SVK/L.L) 6-3 6-7(7) 7-6(4)

David Damian Brna (SVK/L.L) replaces Mate Valkusz (HUN/2)


2nd Round

Aldin Setkic (BIH/1) d. Mike Urbanija (SLO) 6-3 6-2
Tadeas Paroulek (CZE) d. Pascal Meis (GER/7) 6-3 6-4
Gabor Borsos (HUN) d. Isa Mammetgulyyev (TKM/Q) 6-2 7-6(5)
Cristian Rodriguez (COL/6) d. Marek Semjan (SVK/Q) 6-7(4) 6-2 6-3

Sadio Doumbia (FRA/5) d. Peter Nagy (HUN) 5-7 6-1 6-1
Danylo Kalenichenko (UKR) d. Bruno Santanna (BRA/4) 7-6(4) 6-3
Vit Kopriva (CZE/8) d. Fabian Marozsan (HUN) 3-6 6-4 7-5
Pavel Nejedly (CZE) d. Wilson Leite (BRA) 6-0 7-6(5)


Quarterfinal

Tadeas Paroulek (CZE) d. Aldin Setkic (BIH/1) 6-3 4-0 ret.
Cristian Rodriguez (COL/6) d. Gabor Borsos (HUN) 6-4 7-6(5)
Sadio Doumbia (FRA/5) d. Danylo Kalenichenko (UKR) 6-2 7-5
Pavel Nejedly (CZE) d. Vit Kopriva (CZE/8) 2-6 6-1 6-3


Semifinal

Tadeas Paroulek (CZE) d. Cristian Rodriguez (COL/6) 6-4 4-6 6-3
Sadio Doumbia (FRA/5) d. Pavel Nejedly (CZE) 6-3 6-2


FINAL

Sadio Doumbia (FRA/5) d. Tadeas Paroulek (CZE) 6-3 7-6(2)
 
1 - 4 of 4 Posts
Top