Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
GREECE F7

City : Heraklion, Greece
Date : 05-11 November 2018
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Tallon Griekspoor (NED)

Entry List

1 Baptiste CREPATTE (FRA) 434
2 Lucas CATARINA (MON) 452
3 Vit KOPRIVA (CZE) 597
4 Tom KOCEVAR-DESMAN (SLO) 688
5 Frederik PRESS (GER) 722
6 Benjamin DHOE (BEL) 762
7 George LOFFHAGEN (GBR) 803
8 Michail PERVOLARAKIS (GRE) 811
9 David PICHLER (AUT) 845
10 Francesco FERRARI (ITA) 864
11 Marc FORNELL-MESTRES (ESP) 881
12 Alon ELIA (ISR) 884
13 Jordan HASSON (ISR) 926
14 Jonas TRINKER (AUT) 953
15 Alexandru Vasile MANOLE (ROU) 1041
16 Conor BERG (USA) 1045
17 Dan Alexandru TOMESCU (ROU) 1096
18 Shahar ELBAZ (ISR) 1112
19 Ioannis STERGIOU (GRE) 1144
20 Pedro VIVES MARCOS (ESP) 1231

21 (Q) Martin DIMITROV (BUL) 1724
22 (Q) Stefan PALOSI (ROU) 1822
23 (Q) Adam JONES (GBR) 1939
24 (Q) Gabriele Maria NOCE (ITA) 1945
25 (Q) Petros TSITSIPAS (GRE) 1947
26 (Q) Jack GIBBENS (GBR)
27 (Q) Austin RAPP (USA)
28 (Q) Joshua ROSE (GBR)

29 (wc) Markos KALOVELONIS (RUS) 614
30 (wc) Jake HERSEY (GBR) 1945
31 (wc) Nebojsa MILENKOVIC (SRB)
32 (wc) Stephanos SCHINAS (GRE)
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Greece F7 [November 05 | Heraklion | Hard]

Qualifying Draw

1st Round

Stefano Battaglino (ITA/1) d. George Davies (GBR) 6-4 6-4
Charles Tzicas (BEL) d. Athanasios Bilis (GRE) 6-1 6-2
Augusto Virgili (ITA) d. Domen Gostincar (SLO) 6-4 3-6 5-1 ret.
Jack Gibbens (GBR) d. Dragan Grahovac (CRO) 6-4 6-2

Alexis Boureau (FRA/2) d. Stefan Luckanov (BUL) 6-0 6-0
Kenta Kurita (JPN) d. Constantinos Papavasiliou (USA/wc) 6-0 4-0 ret.
Konstantinos Raptis (GRE) d. Pietro Romeo Scomparin (ITA/wc) 3-6 6-3 6-4
Adam Jones (GBR/13) d. Leon Hoeveler (GER) 6-3 6-2

Stamatis Kapiris (GRE) d. Matthew Hingley (GBR/Alt) 6-1 6-4
Nikitas Niarchos (GRE) d. Marios Stavropoulos (GRE) 6-0 6-0
Maurus Malgiaritta (SUI) d. Filippos Zachiotis (GRE) 6-2 6-2
Stefan Palosi (ROU/10) d. George Agious (GRE) 6-1 6-0

Emmanuel Luria (ISR/4) d. Alexey Dubinin (RUS) 6-4 6-1
Christian Braun (GER) d. Michalis Kostikoglou (GRE) 6-2 6-0
Francesco Paschetto (ITA) d. Cristiano Russo (ITA/wc) 6-0 7-5
Gabriele Maria Noce (ITA/14) d. Davud Amirov (RUS) 6-1 6-3

Eric Ahren Moonga (SWE) d. Hasan Ibrahim (GER/5) 6-7(5) 6-2 6-4
Nikolas Tsomlektsoglou (GRE/wc) d. Valentin Ivanov (BUL) 7-6(5) 6-1
Linus Bilfinger-Sanchez (GER/Alt) d. Dimitrios Melissinos (GRE/wc) 6-0 1-6 6-0
Petros Tsitsipas (GRE/15) d. Hans Albert Schubert (CHI) 6-1 6-3

Alexandros Roumpis (GRE/6) d. Dian Nedev (BUL) 6-1 6-2
Marvin Rehberg (GER) d. Radoslav Shandarov (BUL) 6-1 7-6(5)
Joshua Rose (GBR) d. Davide Tortora (ITA/wc) 2-6 6-3 7-5
Samuele Ramazzotti (ITA/12) d. Alexander Abou Boutros (GER) 6-4 6-3

Austin Rapp (USA) d. Filippo Moroni (ITA/7) 7-5 6-2
Michalis Sakellaridis (GRE) d. Mateo Bubalo (CRO) 6-3 6-2
Alexandre Peyrot (FRA) d. Rumen Andreev (BUL) 6-0 6-0
Stefan Petrovic (SWE/11) d. Chrisovalantis Tamiolakis (GRE/wc) 6-2 6-4

Martin Dimitrov (BUL/8) d. Linus Krohn (GER) 3-6 6-3 6-1
Basilis Voltirakis (GRE/wc) d. Markus Neuhauser (AUT) 6-1 6-1
Mathieu Garcia (FRA) d. Ioannis Papounidis (GRE) 6-1 6-2
Shinnosuke Hiramatsu (JPN/9) d. Martin Tomov (BUL) 6-3 6-1

Matthew Hingley (GBR/Alt) replaces Alexandros Skorilas (GRE/3)
Linus Bilfinger-Sanchez (GER/Alt) replaces Elliott Farmer (GBR)


2nd Round

Stefano Battaglino (ITA/1) d. Charles Tzicas (BEL) 7-6(5) 6-3
Jack Gibbens (GBR) d. Augusto Virgili (ITA) 6-1 6-7(6) 6-2

Kenta Kurita (JPN) d. Alexis Boureau (FRA/2) 6-4 6-0
Adam Jones (GBR/13) d. Konstantinos Raptis (GRE) 6-4 6-4

Stamatis Kapiris (GRE) d. Nikitas Niarchos (GRE) 6-2 6-4
Stefan Palosi (ROU/10) d. Maurus Malgiaritta (SUI) 6-3 6-4

Emmanuel Luria (ISR/4) d. Christian Braun (GER) 6-2 6-2
Gabriele Maria Noce (ITA/14) d. Francesco Paschetto (ITA) 6-3 4-6 6-2

Eric Ahren Moonga (SWE) d. Nikolas Tsomlektsoglou (GRE/wc) 6-3 6-4
Petros Tsitsipas (GRE/15) d. Linus Bilfinger-Sanchez (GER/Alt) 6-2 6-3

Marvin Rehberg (GER) d. Alexandros Roumpis (GRE/6) 6-4 6-1
Joshua Rose (GBR) d. Samuele Ramazzotti (ITA/12) 5-5 ret.

Austin Rapp (USA) d. Michalis Sakellaridis (GRE) 6-1 6-3
Alexandre Peyrot (FRA) d. Stefan Petrovic (SWE/11) 6-2 6-3

Martin Dimitrov (BUL/8) d. Basilis Voltirakis (GRE/wc) 6-3 6-3
Mathieu Garcia (FRA) d. Shinnosuke Hiramatsu (JPN/9) 6-1 6-7(2) 6-2


Final Round

Jack Gibbens (GBR) d. Stefano Battaglino (ITA/1) 3-6 6-3 6-4
Adam Jones (GBR/13) d. Kenta Kurita (JPN) 6-3 6-4
Stefan Palosi (ROU/10) d. Stamatis Kapiris (GRE) 6-2 6-3
Gabriele Maria Noce (ITA/14) d. Emmanuel Luria (ISR/4) 6-3 7-5
Petros Tsitsipas (GRE/15) d. Eric Ahren Moonga (SWE) 5-7 6-3 6-4
Joshua Rose (GBR) d. Marvin Rehberg (GER) 6-4 6-3
Austin Rapp (USA) d. Alexandre Peyrot (FRA) 6-4 5-7 6-3
Martin Dimitrov (BUL/8) d. Mathieu Garcia (FRA) 7-6(5) 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Greece F7 [November 05 | Heraklion | Hard]

Doubles

1st Round

V.Kopriva / D.Pichler (CZE/AUT/1) d. M.Kalovelonis / P.Tsitsipas (RUS/GRE) 6-2 4-6 12-10
S.Hiramatsu / S.Petrovic (JPN/SWE) d. H.Schubert / P.Scomparin (CHI/ITA/wc) 7-5 5-7 10-7
J.Hersey / P.Vives Marcos (GBR/ESP) d. S.Battaglino / G.Noce (ITA) 3-6 7-5 13-11
A.Manole / D.Tomescu (ROU/4) d. A.Elia / J.Hasson (ISR) 3-6 6-3 10-8

F.Moroni / S.Palosi (ITA/ROU) d. C.Berg / S.Elbaz (USA/ISR/3) 6-4 6-0
S.Kapiris / J.Rose (GRE/GBR/wc) d. E.Farmer / M.Hingley (GBR) 0-6 6-1 10-8
G.Davies / A.Jones (GBR) d. M.Dimitrov / E.Luria (BUL/ISR) 6-7(4) 7-6(5) 10-7
F.Ferrari / M.Pervolarakis (ITA/GRE/2) d. A.Bilis / K.Psaras (GBR/GRE/wc) 6-1 6-1


Quarterfinal

V.Kopriva / D.Pichler (CZE/AUT/1) d. S.Hiramatsu / S.Petrovic (JPN/SWE) 6-1 6-3
A.Manole / D.Tomescu (ROU/4) d. J.Hersey / P.Vives Marcos (GBR/ESP) 7-6(5) 6-4
F.Moroni / S.Palosi (ITA/ROU) d. S.Kapiris / J.Rose (GRE/GBR/wc) 7-5 7-6(1)
F.Ferrari / M.Pervolarakis (ITA/GRE/2) d. G.Davies / A.Jones (GBR) 6-0 6-2


Semifinal

V.Kopriva / D.Pichler (CZE/AUT/1) d. A.Manole / D.Tomescu (ROU/4) 6-4 1-6 10-7
F.Ferrari / M.Pervolarakis (ITA/GRE/2) d. F.Moroni / S.Palosi (ITA/ROU) 6-2 6-4


FINAL

F.Ferrari / M.Pervolarakis (ITA/GRE/2) d. V.Kopriva / D.Pichler (CZE/AUT/1) 6-3 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Greece F7 [November 05 | Heraklion | Hard]

Main Draw

1st Round

Baptiste Crepatte (FRA/1) d. Adam Jones (GBR/Q) 6-3 6-3
Petros Tsitsipas (GRE/Q) d. Emmanuel Luria (ISR/L.L) 6-2 7-6(5)
Pedro Vives Marcos (ESP) d. Alexandru Vasile Manole (ROU) 7-5 6-2
George Loffhagen (GBR/8) d. Gabriele Maria Noce (ITA/Q) 6-4 6-3

Vit Kopriva (CZE/3) d. Conor Berg (USA) 6-1 6-1
Dan Alexandru Tomescu (ROU) d. Martin Dimitrov (BUL/Q) 7-6(4) 6-3
David Pichler (AUT) d. Jonas Trinker (AUT) 6-1 5-7 6-4
Francesco Ferrari (ITA) d. Frederik Press (GER/6) 7-5 3-6 6-2

Benjamin Dhoe (BEL/7) d. Shahar Elbaz (ISR) 7-5 6-3
Michail Pervolarakis (GRE) d. Jack Gibbens (GBR/Q) 6-4 6-1
Ioannis Stergiou (GRE) d. Stefan Palosi (ROU/Q) 6-4 7-5
Markos Kalovelonis (RUS/4/wc) d. Jake Hersey (GBR/wc) 7-6(4) 6-3

Tom Kocevar-Desman (SLO/5) d. Austin Rapp (USA/Q) 7-6(6) 6-2
Stephanos Schinas (GRE/wc) d. Nebojsa Milenkovic (SRB/wc) 6-2 6-4
Alon Elia (ISR) d. Jordan Hasson (ISR) 5-7 6-2 6-3
Lucas Catarina (MON/2) d. Joshua Rose (GBR/Q) 7-6(2) 6-3

Emmanuel Luria (ISR/L.L) replaces Marc Fornell-Mestres (ESP)


2nd Round

Baptiste Crepatte (FRA/1) d. Petros Tsitsipas (GRE/Q) 6-3 3-6 6-3
George Loffhagen (GBR/8) d. Pedro Vives Marcos (ESP) 6-1 6-1
Vit Kopriva (CZE/3) d. Dan Alexandru Tomescu (ROU) 6-3 6-0
David Pichler (AUT) d. Francesco Ferrari (ITA) 4-6 6-3 6-4

Michail Pervolarakis (GRE) d. Benjamin Dhoe (BEL/7) 6-1 6-2
Markos Kalovelonis (RUS/4/wc) d. Ioannis Stergiou (GRE) 6-2 6-4
Tom Kocevar-Desman (SLO/5) d. Stephanos Schinas (GRE/wc) 6-0 6-2
Lucas Catarina (MON/2) d. Alon Elia (ISR) 3-6 6-1 6-4


Quarterfinal

Baptiste Crepatte (FRA/1) d. George Loffhagen (GBR/8) 6-3 6-0
Vit Kopriva (CZE/3) d. David Pichler (AUT) 3-6 6-1 6-2
Michail Pervolarakis (GRE) d. Markos Kalovelonis (RUS/4/wc) 7-6(5) 6-4
Tom Kocevar-Desman (SLO/5) d. Lucas Catarina (MON/2) 7-6(4) 6-0


Semifinal

Baptiste Crepatte (FRA/1) d. Vit Kopriva (CZE/3) 6-4 1-6 6-4
Tom Kocevar-Desman (SLO/5) d. Michail Pervolarakis (GRE) 6-4 6-2


FINAL

Baptiste Crepatte (FRA/1) d. Tom Kocevar-Desman (SLO/5) 6-1 7-6(4)
 
1 - 4 of 4 Posts
Top