Mens Tennis Forums banner

1 - 16 of 16 Posts

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Location: Heraklion
Prize: 10K
Surface: Hard - Outdoor

Main Draw

1 Erik CREPALDI (ITA) 388 1
2 Danilo PETROVIC (SRB) 440 1
3 Michal KONECNY (CZE) 512 2
4 Tom KOCEVAR-DESMAN (SLO) 550 3
5 Hiroyasu EHARA (JPN) 558 1
6 Petros CHRYSOCHOS (CYP) 560 1
7 Evgeny KARLOVSKIY (RUS) 585 2
8 Joshua WARD-HIBBERT (GBR) 589 1
9 Arthur SURREAUX (FRA) 591 1
10 Harry BOURCHIER (AUS) 619 1
11 Alexandros JAKUPOVIC (GRE) 667 1
12 Edoardo EREMIN (ITA) 699 1
13 Artur DUBINSKI (BLR) 701 1
14 Ilija VUCIC (SRB) 751 4
15 Joe SALISBURY (GBR) 806 1
16 Peter GOLDSTEINER (AUT) 821 2
17 Filip BRTNICKY (CZE) 841 1
18 Wishaya TRONGCHAROENCHAIKUL (THA) 904 1

Qualifying

1 Justin S. SHANE (USA) 1043 1
2 Sami REINWEIN (GER) 1061 1
3 Konstantinos MIKOS (GRE) 1091 1
4 Stefanos TSITSIPAS (GRE) 1117 1
5 Charalampos KAPOGIANNIS (GRE) 1219= 1
6 David SIMUNEK (CZE) 1310= 1
7 Aljaz RADINSKI (SLO) 1367= 1
8 Quentin ROBERT (REU) 1471= 1
9 Philipp SCHOLZ (GER) 1486= 1
10 Keisuke WATANUKI (JPN) 1514 1
11 Darko JANDRIC (SRB) 1539= 1
12 Filipp KEKERCHENI (UKR) 1543= 1
13 Mauricio CASSIMIRO (BRA) 1608= 1
14 Filip DOLEZEL (CZE) 1631= 1
15 Luka SUCEVIC (SRB) 1669= 1
16 Fran Zvonimir ZGOMBIC (CRO) 1848= 1
17 Alexander CENTENARI (USA) 2040= 1
18 Andreas NEYKOV (BUL) 2089= 1
19 Denys GEVEL (UKR) 2089= 1
20 Tommaso LAGO (ITA) 2120= 2
21 Daniel TAMIR (ISR) 2120= 1
22 Iancu-lustinian GHINDA (CAN) 54 1
23 Tetsuro HABUSAWA (JPN) 71 1
24 Ladislav ZELENY (CZE) 41 1
25 Ioannis STERGIOU (GRE) 10 1
26 Leandros PAPAYIANNIS (CYP) 19 1
27 Delf GOHLKE (GER) 85 1
28 Patrik LAPIN (SVK) 59 1
29 Vitor GONCALVES LIMA (BRA) 68 1
30 Chris ANGUELOV (BUL) 83 (GBR) 1
31 Mikalai HALIAK (BLR) 39 2
32 Dane DUNLAP (CAN) 56 1
33 Andrea CAMURRI (ITA) 240 1
34 Andreas STYLIANOU (CYP) 21 1
35 Gabriele Maria NOCE (ITA) 370 1
36 Riaan DU TOIT (CAN) 110 1
37 Domingos SOUSA COUTINHO (POR) 61 3
38 Christos ANTONOPOULOS (GRE) 16 1
39 Dejan ANTONIC (SRB) 87 1
40 Jeremy DESPONT (SUI) 234 1
41 Stefan FRLJANIC (CAN) 205 1
42 Mikael RIONDY (FRA) 410 1
43 Ammar LATIFOVIC (GER) 461 2
44 Toni NEYKOV (BUL) 18 1
45 Theodoros KAVALLAS (GRE) 37 1
46 Masayoshi ONO (JPN) 343 1
47 Sebastian BADER (AUT) 92 1
48 Alexandre GRIGAUT (FRA) 470 2
49 Giuliano ALES (ITA) 458 1
50 Brunno BARBOSA (BRA) 128 1
51 Kanou KIKKAWA (JPN) 482 5
52 Stephanos SCHINAS (GRE) 52 1
53 Robin BULANT (CZE) 202 2
54 David CRISOVAN (USA) 406 1
55 Elliott FARMER (GBR) 1
56 Jose Antonio LADERAS TORRES (ESP) 3
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Greece F5 [20 April/Heraklion/Hard]

Qualifying Draw

Round 1

Quentin ROBERT (REU) [1] BYE
Vitor GONCALVES LIMA (BRA) 6-0 6-1 Brunno BARBOSA (BRA)
Iancu-lustinian GHINDA (CAN) 6-4 6-0 Panagiotis PAPADOPOULOS (GRE)
Anastasios CHARATSIS (GRE) BYE
Keisuke WATANUKI (JPN) [2] BYE
Andreas STYLIANOU (CYP) 4-6 6-4 6-4 Riaan DU TOIT (CAN)
Alexandros SIDERAKOS (GRE) 6-0 6-4 Vaggelis STILIANOUDAKIS (GRE)
Ioannis BROKAKIS (GRE) BYE
Darko JANDRIC (SRB) [3] BYE
Christos ANTONOPOULOS (GRE) 2-6 6-0 6-1 David CRISOVAN (USA)
Mitja ZAJSEK (SLO) 6-0 6-3 Federico BOVE (ITA)
Jeremy DESPONT (SUI) BYE
Filipp KEKERCHENI (UKR) [4] BYE
Jose Antonio LADERAS TORRES (ESP) 6-2 6-4 Christos GREGORIOU (CYP)
Chris ANGUELOV (BUL) 7-5 1-6 6-4 Pier BISMPIKOS (GRE)
Lucian VESPAN (ROU) BYE
Mauricio CASSIMIRO (BRA) [5] BYE
Michalis SAKELLARIDIS (GRE) 6-1 6-1 Kieran VAUDAUX (FRA)
Mikael RIONDY (FRA) 6-0 6-0 Patrik LAPIN (SVK)
Matthew HINGLEY (GBR) 6-3 6-0 Nikola BISMPIKOS (GRE)
Fran Zvonimir ZGOMBIC (CRO) [6] BYE
Stephanos SCHINAS (GRE) 6-1 6-1 Elliott FARMER (GBR)
Delf GOHLKE (GER) 6-7(3) 6-2 6-2 Masayoshi ONO (JPN)
Scott LAWRENCE (GBR) BYE
Denys GEVEL (UKR) [7] BYE
Gabriele Maria NOCE (ITA) 6-3 6-1 Dejan ANTONIC (SRB)
Daniele PIVA (ITA) 6-1 6-1 Markus PRANGE (GER)
Michalis KOSTIKOGLOU (GRE) BYE
Daniel TAMIR (ISR) [8] BYE
Stefan FRLJANIC (CAN) 6-4 6-3 Ladislav ZELENY (CZE)
Dane DUNLAP (CAN) 6-1 6-2 Alexandre ZANAT (FRA)
Tommaso LAGO (ITA) [9] BYE

Round 2

Quentin ROBERT (REU) [1] 4-6 7-6(3) 6-2 Vitor GONCALVES LIMA (BRA)
Iancu-lustinian GHINDA (CAN) 6-0 6-2 Anastasios CHARATSIS (GRE)
Keisuke WATANUKI (JPN) [2] 6-0 6-0 Andreas STYLIANOU (CYP)
Alexandros SIDERAKOS (GRE) 6-4 6-7(2) 6-2 Ioannis BROKAKIS (GRE)
Christos ANTONOPOULOS (GRE) 6-2 6-4 Darko JANDRIC (SRB) [3]
Mitja ZAJSEK (SLO) 6-3 6-2 Jeremy DESPONT (SUI)
Filipp KEKERCHENI (UKR) [4] 6-4 6-0 Jose Antonio LADERAS TORRES (ESP)
Chris ANGUELOV (BUL) 4-6 6-2 6-3 Lucian VESPAN (ROU)
Mauricio CASSIMIRO (BRA) [5] 6-2 6-4 Michalis SAKELLARIDIS (GRE)
Mikael RIONDY (FRA) 6-0 6-1 Matthew HINGLEY (GBR)
Fran Zvonimir ZGOMBIC (CRO) [6] 7-6(1) 7-5 Stephanos SCHINAS (GRE)
Delf GOHLKE (GER) 6-1 6-1 Scott LAWRENCE (GBR)
Gabriele Maria NOCE (ITA) 6-2 6-1 Denys GEVEL (UKR) [7]
Daniele PIVA (ITA) 6-2 6-0 Michalis KOSTIKOGLOU (GRE)
Stefan FRLJANIC (CAN) 7-5 6-4 Daniel TAMIR (ISR) [8]
Tommaso LAGO (ITA) [9] 6-4 6-4 Dane DUNLAP (CAN)

Round 3

Quentin ROBERT (REU) [1] 6-3 6-1 Iancu-lustinian GHINDA (CAN)
Keisuke WATANUKI (JPN) [2] 6-1 6-1 Alexandros SIDERAKOS (GRE)
Christos ANTONOPOULOS (GRE) 6-4 6-2 Mitja ZAJSEK (SLO)
Filipp KEKERCHENI (UKR) [4] 6-1 6-3 Chris ANGUELOV (BUL)
Mikael RIONDY (FRA) 6-0 6-2 Mauricio CASSIMIRO (BRA) [5]
Fran Zvonimir ZGOMBIC (CRO) [6] 7-5 6-4 Delf GOHLKE (GER)
Gabriele Maria NOCE (ITA) 6-1 7-5 Daniele PIVA (ITA)
Tommaso LAGO (ITA) [9] 6-2 7-6(2) Stefan FRLJANIC (CAN)
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Greece F5 [20 April/Heraklion/Hard]

MAIN DRAW

1st Round

Erik CREPALDI (ITA) [1] 6-0 6-1 Athanasios ZANNIAS (GRE)
Justin S. SHANE (USA) 2-6 6-1 6-4 Wishaya TRONGCHAROENCHAIKUL (THA)
Fran Zvonimir ZGOMBIC (CRO) 6-4 6-0 Stamatis KAPIRIS (GRE)
Konstantinos MIKOS (GRE) 7-6(6) 6-1 Arthur SURREAUX (FRA) [7]
Tom KOCEVAR-DESMAN (SLO) [4] 6-0 6-0 Mikael RIONDY (FRA)
Keisuke WATANUKI (JPN) 3-6 6-1 7-5 Charalampos KAPOGIANNIS (GRE)
Joe SALISBURY (GBR) 7-5 6-1 Alexander CENTENARI (USA)
Harry BOURCHIER (AUS) [8] 6-2 6-2 Filip BRTNICKY (CZE)
David SIMUNEK (CZE) 1-6 6-2 6-4 Petros CHRYSOCHOS (CYP) [6]
Peter GOLDSTEINER (AUT) 7-6(6) 4-6 6-3 Quentin ROBERT (REU)
Joshua WARD-HIBBERT (GBR) 6-2 1-6 6-4 Alexandros JAKUPOVIC (GRE)
Michal KONECNY (CZE) [3] 6-1 6-4 Tommaso LAGO (ITA)
Hiroyasu EHARA (JPN) [5] 6-3 6-1 Ilija VUCIC (SRB)
Gabriele Maria NOCE (ITA) 7-5 5-1 Retired Soteris HADJISTYLLIS (CYP)
Filipp KEKERCHENI (UKR) 6-4 6-4 Aljaz RADINSKI (SLO)
Danilo PETROVIC (SRB) [2] 6-3 3-6 6-2 Christos ANTONOPOULOS (GRE)

2nd Round

Erik CREPALDI (ITA) [1] 6-0 6-2 Justin S. SHANE (USA)
Fran Zvonimir ZGOMBIC (CRO) 6-3 7-6(5) Konstantinos MIKOS (GRE)
Tom KOCEVAR-DESMAN (SLO) [4] 6-3 6-2 Keisuke WATANUKI (JPN)
Joe SALISBURY (GBR) 6-3 2-6 7-6(2) Harry BOURCHIER (AUS) [8]
David SIMUNEK (CZE) 6-2 6-1 Peter GOLDSTEINER (AUT)
Joshua WARD-HIBBERT (GBR) 3-6 6-3 6-4 Michal KONECNY (CZE) [3]
Hiroyasu EHARA (JPN) [5] 6-2 6-1 Gabriele Maria NOCE (ITA)
Danilo PETROVIC (SRB) [2] 6-1 6-4 Filipp KEKERCHENI (UKR)

Quarterfinal

Erik CREPALDI (ITA) [1] 6-2 6-1 Fran Zvonimir ZGOMBIC (CRO)
Tom KOCEVAR-DESMAN (SLO) [4] 7-6(3) 6-3 Joe SALISBURY (GBR)
David SIMUNEK (CZE) 6-2 4-2 Retired Joshua WARD-HIBBERT (GBR)
Hiroyasu EHARA (JPN) [5] 6-3 6-3 Danilo PETROVIC (SRB) [2]

Semifinal

Erik CREPALDI (ITA) [1] 3-6 6-4 6-4 Tom KOCEVAR-DESMAN (SLO) [4]
Hiroyasu EHARA (JPN) [5] 6-1 6-2 David SIMUNEK (CZE)

Final

Hiroyasu EHARA (JPN) [5] 6-3 0-6 6-3 Erik CREPALDI (ITA) [1]
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Greece F5 [20 April/Heraklion/Hard]

DOUBLES

1st Round

Danilo PETROVIC (SRB) / Ilija VUCIC (SRB) [1] 6-2 7-5 Charalampos KAPOGIANNIS (GRE) / Fran Zvonimir ZGOMBIC (CRO)
Michal KONECNY (CZE) / David SIMUNEK (CZE) 6-4 6-2 Christos ANTONOPOULOS (GRE) / Stephanos SCHINAS (GRE)
Alexandros JAKUPOVIC (GRE) / Tom KOCEVAR-DESMAN (SLO) [3] 6-7(12) 6-1 [10-3] Chris ANGUELOV (BUL) / Joshua WARD-HIBBERT (GBR)
Alexander CENTENARI (USA) / Justin S. SHANE (USA) 6-1 6-4 Mauricio CASSIMIRO (BRA) / Vitor GONCALVES LIMA (BRA)
Filip BRTNICKY (CZE) / Ladislav ZELENY (CZE) 6-0 2-6 [10-5] Stamatis KAPIRIS (GRE) / Athanasios ZANNIAS (GRE)
Hiroyasu EHARA (JPN) / Keisuke WATANUKI (JPN) [4] 4-6 6-3 [10-4] Harry BOURCHIER (AUS) / Wishaya TRONGCHAROENCHAIKUL (THA)
Denys GEVEL (UKR) / Filipp KEKERCHENI (UKR) 6-3 6-4 Petros CHRYSOCHOS (CYP) / Soteris HADJISTYLLIS (CYP)
Erik CREPALDI (ITA) / Arthur SURREAUX (FRA) [2] 6-4 6-4 Darko JANDRIC (SRB) / Konstantinos MIKOS (GRE)

Quarterfinal

Danilo PETROVIC (SRB) / Ilija VUCIC (SRB) [1] 6-2 6-1 Michal KONECNY (CZE) / David SIMUNEK (CZE)
Alexander CENTENARI (USA) / Justin S. SHANE (USA) 6-4 6-2 Alexandros JAKUPOVIC (GRE) / Tom KOCEVAR-DESMAN (SLO) [3]
Hiroyasu EHARA (JPN) / Keisuke WATANUKI (JPN) [4] 7-6(3) 6-7(5) [10-3] Filip BRTNICKY (CZE) / Ladislav ZELENY (CZE)
Erik CREPALDI (ITA) / Arthur SURREAUX (FRA) [2] 6-2 6-4 Denys GEVEL (UKR) / Filipp KEKERCHENI (UKR)

Semifinal

Danilo PETROVIC (SRB) / Ilija VUCIC (SRB) [1] 7-6(3) 6-3 Alexander CENTENARI (USA) / Justin S. SHANE (USA)
Hiroyasu EHARA (JPN) / Keisuke WATANUKI (JPN) [4] 4-6 6-4 [10-7] Erik CREPALDI (ITA) / Arthur SURREAUX (FRA) [2]

Final

Danilo PETROVIC (SRB) / Ilija VUCIC (SRB) [1] 6-4 6-7(5) [10-7] Hiroyasu EHARA (JPN) / Keisuke WATANUKI (JPN) [4]
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #5
Re: Greece F5 [20 April/Heraklion/Hard]

Qualy

Round 1

Quentin ROBERT (REU) [1] BYE
Vitor GONCALVES LIMA (BRA) 6-0 6-1 Brunno BARBOSA (BRA)
Iancu-lustinian GHINDA (CAN) 6-4 6-0 Panagiotis PAPADOPOULOS (GRE)
Anastasios CHARATSIS (GRE) BYE
Keisuke WATANUKI (JPN) [2] BYE
Andreas STYLIANOU (CYP) 4-6 6-4 6-4 Riaan DU TOIT (CAN)
Alexandros SIDERAKOS (GRE) 6-0 6-4 Vaggelis STILIANOUDAKIS (GRE)
Ioannis BROKAKIS (GRE) BYE
Darko JANDRIC (SRB) [3] BYE
Christos ANTONOPOULOS (GRE) 2-6 6-0 6-1 David CRISOVAN (USA)
Mitja ZAJSEK (SLO) 6-0 6-3 Federico BOVE (ITA)
Jeremy DESPONT (SUI) BYE
Filipp KEKERCHENI (UKR) [4] BYE
Jose Antonio LADERAS TORRES (ESP) 6-2 6-4 Christos GREGORIOU (CYP)
Chris ANGUELOV (BUL) 7-5 1-6 6-4 Pier BISMPIKOS (GRE)
Lucian VESPAN (ROU) BYE
Mauricio CASSIMIRO (BRA) [5] BYE
Michalis SAKELLARIDIS (GRE) 6-1 6-1 Kieran VAUDAUX (FRA)
Mikael RIONDY (FRA) 6-0 6-0 Patrik LAPIN (SVK)
Matthew HINGLEY (GBR) 6-3 6-0 Nikola BISMPIKOS (GRE)
Fran Zvonimir ZGOMBIC (CRO) [6] BYE
Stephanos SCHINAS (GRE) 6-1 6-1 Elliott FARMER (GBR)
Delf GOHLKE (GER) 6-7(3) 6-2 6-2 Masayoshi ONO (JPN)
Scott LAWRENCE (GBR) BYE
Denys GEVEL (UKR) [7] BYE
Gabriele Maria NOCE (ITA) 6-3 6-1 Dejan ANTONIC (SRB)
Daniele PIVA (ITA) 6-1 6-1 Markus PRANGE (GER)
Michalis KOSTIKOGLOU (GRE) BYE
Daniel TAMIR (ISR) [8] BYE
Stefan FRLJANIC (CAN) 6-4 6-3 Ladislav ZELENY (CZE)
Dane DUNLAP (CAN) 6-1 6-2 Alexandre ZANAT (FRA)
Tommaso LAGO (ITA) [9] BYE
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #6
Re: Greece F5 [20 April/Heraklion/Hard]

MAIN DRAW

1st Round

Erik CREPALDI (ITA) [1] 6-0 6-1 Athanasios ZANNIAS (GRE)
Keisuke WATANUKI (JPN) 3-6 6-1 7-5 Charalampos KAPOGIANNIS (GRE)
Joe SALISBURY (GBR) 7-5 6-1 Alexander CENTENARI (USA)
Harry BOURCHIER (AUS) [8] 6-2 6-2 Filip BRTNICKY (CZE)
Hiroyasu EHARA (JPN) [5] 6-3 6-1 Ilija VUCIC (SRB)
Gabriele Maria NOCE (ITA) 7-5 5-1 Retired Soteris HADJISTYLLIS (CYP)
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #7
Re: Greece F5 [20 April/Heraklion/Hard]

DOUBLES

1st Round

Michal KONECNY (CZE) / David SIMUNEK (CZE) 6-4 6-2 Christos ANTONOPOULOS (GRE) / Stephanos SCHINAS (GRE)
Alexandros JAKUPOVIC (GRE) / Tom KOCEVAR-DESMAN (SLO) [3] 6-7(12) 6-1 [10-3] Chris ANGUELOV (BUL) / Joshua WARD-HIBBERT (GBR)
Alexander CENTENARI (USA) / Justin S. SHANE (USA) 6-1 6-4 Mauricio CASSIMIRO (BRA) / Vitor GONCALVES LIMA (BRA)
Erik CREPALDI (ITA) / Arthur SURREAUX (FRA) [2] 6-4 6-4 Darko JANDRIC (SRB) / Konstantinos MIKOS (GRE)
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #8
Re: Greece F5 [20 April/Heraklion/Hard]

Qualy

Round 2

Quentin ROBERT (REU) [1] 4-6 7-6(3) 6-2 Vitor GONCALVES LIMA (BRA)
Iancu-lustinian GHINDA (CAN) 6-0 6-2 Anastasios CHARATSIS (GRE)
Keisuke WATANUKI (JPN) [2] 6-0 6-0 Andreas STYLIANOU (CYP)
Alexandros SIDERAKOS (GRE) 6-4 6-7(2) 6-2 Ioannis BROKAKIS (GRE)
Christos ANTONOPOULOS (GRE) 6-2 6-4 Darko JANDRIC (SRB) [3]
Mitja ZAJSEK (SLO) 6-3 6-2 Jeremy DESPONT (SUI)
Filipp KEKERCHENI (UKR) [4] 6-4 6-0 Jose Antonio LADERAS TORRES (ESP)
Chris ANGUELOV (BUL) 4-6 6-2 6-3 Lucian VESPAN (ROU)
Mauricio CASSIMIRO (BRA) [5] 6-2 6-4 Michalis SAKELLARIDIS (GRE)
Mikael RIONDY (FRA) 6-0 6-1 Matthew HINGLEY (GBR)
Fran Zvonimir ZGOMBIC (CRO) [6] 7-6(1) 7-5 Stephanos SCHINAS (GRE)
Delf GOHLKE (GER) 6-1 6-1 Scott LAWRENCE (GBR)
Gabriele Maria NOCE (ITA) 6-2 6-1 Denys GEVEL (UKR) [7]
Daniele PIVA (ITA) 6-2 6-0 Michalis KOSTIKOGLOU (GRE)
Stefan FRLJANIC (CAN) 7-5 6-4 Daniel TAMIR (ISR) [8]
Tommaso LAGO (ITA) [9] 6-4 6-4 Dane DUNLAP (CAN)

Round 3

Quentin ROBERT (REU) [1] 6-3 6-1 Iancu-lustinian GHINDA (CAN)
Keisuke WATANUKI (JPN) [2] 6-1 6-1 Alexandros SIDERAKOS (GRE)
Christos ANTONOPOULOS (GRE) 6-4 6-2 Mitja ZAJSEK (SLO)
Filipp KEKERCHENI (UKR) [4] 6-1 6-3 Chris ANGUELOV (BUL)
Mikael RIONDY (FRA) 6-0 6-2 Mauricio CASSIMIRO (BRA) [5]
Fran Zvonimir ZGOMBIC (CRO) [6] 7-5 6-4 Delf GOHLKE (GER)
Gabriele Maria NOCE (ITA) 6-1 7-5 Daniele PIVA (ITA)
Tommaso LAGO (ITA) [9] 6-2 7-6(2) Stefan FRLJANIC (CAN)
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #9
Re: Greece F5 [20 April/Heraklion/Hard]

MAIN DRAW

1st Round

Erik CREPALDI (ITA) [1] 6-0 6-1 Athanasios ZANNIAS (GRE)
Justin S. SHANE (USA) 2-6 6-1 6-4 Wishaya TRONGCHAROENCHAIKUL (THA)
Fran Zvonimir ZGOMBIC (CRO) 6-4 6-0 Stamatis KAPIRIS (GRE)
Konstantinos MIKOS (GRE) 7-6(6) 6-1 Arthur SURREAUX (FRA) [7]
Tom KOCEVAR-DESMAN (SLO) [4] 6-0 6-0 Mikael RIONDY (FRA)
Keisuke WATANUKI (JPN) 3-6 6-1 7-5 Charalampos KAPOGIANNIS (GRE)
Joe SALISBURY (GBR) 7-5 6-1 Alexander CENTENARI (USA)
Harry BOURCHIER (AUS) [8] 6-2 6-2 Filip BRTNICKY (CZE)
David SIMUNEK (CZE) 1-6 6-2 6-4 Petros CHRYSOCHOS (CYP) [6]
Peter GOLDSTEINER (AUT) 7-6(6) 4-6 6-3 Quentin ROBERT (REU)
Joshua WARD-HIBBERT (GBR) 6-2 1-6 6-4 Alexandros JAKUPOVIC (GRE)
Michal KONECNY (CZE) [3] 6-1 6-4 Tommaso LAGO (ITA)
Hiroyasu EHARA (JPN) [5] 6-3 6-1 Ilija VUCIC (SRB)
Gabriele Maria NOCE (ITA) 7-5 5-1 Retired Soteris HADJISTYLLIS (CYP)
Filipp KEKERCHENI (UKR) 6-4 6-4 Aljaz RADINSKI (SLO)
Danilo PETROVIC (SRB) [2] 6-3 3-6 6-2 Christos ANTONOPOULOS (GRE)
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #10
Re: Greece F5 [20 April/Heraklion/Hard]

DOUBLES

1st Round

Danilo PETROVIC (SRB) / Ilija VUCIC (SRB) [1] 6-2 7-5 Charalampos KAPOGIANNIS (GRE) / Fran Zvonimir ZGOMBIC (CRO)
Michal KONECNY (CZE) / David SIMUNEK (CZE) 6-4 6-2 Christos ANTONOPOULOS (GRE) / Stephanos SCHINAS (GRE)
Alexandros JAKUPOVIC (GRE) / Tom KOCEVAR-DESMAN (SLO) [3] 6-7(12) 6-1 [10-3] Chris ANGUELOV (BUL) / Joshua WARD-HIBBERT (GBR)
Alexander CENTENARI (USA) / Justin S. SHANE (USA) 6-1 6-4 Mauricio CASSIMIRO (BRA) / Vitor GONCALVES LIMA (BRA)
Filip BRTNICKY (CZE) / Ladislav ZELENY (CZE) 6-0 2-6 [10-5] Stamatis KAPIRIS (GRE) / Athanasios ZANNIAS (GRE)
Hiroyasu EHARA (JPN) / Keisuke WATANUKI (JPN) [4] 4-6 6-3 [10-4] Harry BOURCHIER (AUS) / Wishaya TRONGCHAROENCHAIKUL (THA)
Denys GEVEL (UKR) / Filipp KEKERCHENI (UKR) 6-3 6-4 Petros CHRYSOCHOS (CYP) / Soteris HADJISTYLLIS (CYP)
Erik CREPALDI (ITA) / Arthur SURREAUX (FRA) [2] 6-4 6-4 Darko JANDRIC (SRB) / Konstantinos MIKOS (GRE)
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #11
Re: Greece F5 [20 April/Heraklion/Hard]

MAIN DRAW

2nd Round

Erik CREPALDI (ITA) [1] 6-0 6-2 Justin S. SHANE (USA)
Fran Zvonimir ZGOMBIC (CRO) 6-3 7-6(5) Konstantinos MIKOS (GRE)
Tom KOCEVAR-DESMAN (SLO) [4] 6-3 6-2 Keisuke WATANUKI (JPN)
Joe SALISBURY (GBR) 6-3 2-6 7-6(2) Harry BOURCHIER (AUS) [8]
David SIMUNEK (CZE) 6-2 6-1 Peter GOLDSTEINER (AUT)
Joshua WARD-HIBBERT (GBR) 3-6 6-3 6-4 Michal KONECNY (CZE) [3]
Hiroyasu EHARA (JPN) [5] 6-2 6-1 Gabriele Maria NOCE (ITA)
Danilo PETROVIC (SRB) [2] 6-1 6-4 Filipp KEKERCHENI (UKR)
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #12
Re: Greece F5 [20 April/Heraklion/Hard]

DOUBLES

Quarterfinal

Danilo PETROVIC (SRB) / Ilija VUCIC (SRB) [1] 6-2 6-1 Michal KONECNY (CZE) / David SIMUNEK (CZE)
Alexander CENTENARI (USA) / Justin S. SHANE (USA) 6-4 6-2 Alexandros JAKUPOVIC (GRE) / Tom KOCEVAR-DESMAN (SLO) [3]
Hiroyasu EHARA (JPN) / Keisuke WATANUKI (JPN) [4] 7-6(3) 6-7(5) [10-3] Filip BRTNICKY (CZE) / Ladislav ZELENY (CZE)
Erik CREPALDI (ITA) / Arthur SURREAUX (FRA) [2] 6-2 6-4 Denys GEVEL (UKR) / Filipp KEKERCHENI (UKR)
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #13
Re: Greece F5 [20 April/Heraklion/Hard]

MAIN DRAW

Quarterfinal

Erik CREPALDI (ITA) [1] 6-2 6-1 Fran Zvonimir ZGOMBIC (CRO)
Tom KOCEVAR-DESMAN (SLO) [4] 7-6(3) 6-3 Joe SALISBURY (GBR)
David SIMUNEK (CZE) 6-2 4-2 Retired Joshua WARD-HIBBERT (GBR)
Hiroyasu EHARA (JPN) [5] 6-3 6-3 Danilo PETROVIC (SRB) [2]
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #14
Re: Greece F5 [20 April/Heraklion/Hard]

DOUBLES

Semifinal

Danilo PETROVIC (SRB) / Ilija VUCIC (SRB) [1] 7-6(3) 6-3 Alexander CENTENARI (USA) / Justin S. SHANE (USA)
Hiroyasu EHARA (JPN) / Keisuke WATANUKI (JPN) [4] 4-6 6-4 [10-7] Erik CREPALDI (ITA) / Arthur SURREAUX (FRA) [2]
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #15
Re: Greece F5 [20 April/Heraklion/Hard]

MAIN DRAW

Semifinal

Erik CREPALDI (ITA) [1] 3-6 6-4 6-4 Tom KOCEVAR-DESMAN (SLO) [4]
Hiroyasu EHARA (JPN) [5] 6-1 6-2 David SIMUNEK (CZE)

Final

Hiroyasu EHARA (JPN) [5] 6-3 0-6 6-3 Erik CREPALDI (ITA) [1]
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #16
DOUBLES

Final

Danilo PETROVIC (SRB) / Ilija VUCIC (SRB) [1] 6-4 6-7(5) [10-7] Hiroyasu EHARA (JPN) / Keisuke WATANUKI (JPN) [4]
 
1 - 16 of 16 Posts
Top