Mens Tennis Forums banner

1 - 8 of 8 Posts

·
Moderator
Joined
·
16,301 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
GREAT BRITAIN F7

Location : Edinburgh, Great Britain
Type : $10K
Surface : Clay (Outdoor)


Entry List

1 Gleb SAKHAROV (FRA) 353
2 Alexandre SIDORENKO (FRA) 385
3 Clement REIX (FRA) 400
4 Daniel SMETHURST (GBR) 409
5 Joshua MILTON (GBR) 418
6 Arthur DE GREEF (BEL) 539
7 Andrew FITZPATRICK (GBR) 550
8 Jerome INZERILLO (FRA) 553
9 Giulio TORRONI (ITA) 557
10 Erik CREPALDI (ITA) 603
11 Sami REINWEIN (GER) 622
12 Oliver GOLDING (GBR) 628
13 Manuel SANCHEZ (MEX) 638
14 Massimo CAPONE (ITA) 646
15 Marco VIOLA (ITA) 710
16 Nicolas ROSENZWEIG (FRA) 750
17 James FEAVER (GBR) 761
18 Marcus WILLIS (GBR) 775
19 Damiano DI IENNO (ITA) 794
20 Matthew SHORT (GBR) 803

21 (Q) Alexander SLABINSKY (GBR) 647
22 (Q) Liam BROADY (GBR) 819
23 (Q) Jack CARPENTER (GBR) 1075
24 (Q) Thibault VENTURINO (FRA) 1387
25 (Q) Daniel GLANCY (IRL) 1514
26 (Q) James IRELAND (GBR) 1625
27 (Q) Nicholas JONES (GBR) 1721
28 (Q) Keelan OAKLEY (GBR) 1885

29 (w.c) Neil PAUFFLEY (GBR) 931
30 (w.c) Kyle EDMUND (GBR) 1857
31 (w.c) Luke BAMBRIDGE (GBR)
32 (w.c) Clay CRAWFORD (GBR)
 

·
Moderator
Joined
·
16,301 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Re: Great Britain F7 [April 30 | Edinburgh | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Alexander Slabinsky [GBR/1/w.c] vs. Bye
Jathan Malik [GBR] d. Mark Whitehouse [GBR] 6-2 6-7(7) 6-2
Bobbie De Goeijen [NED] d. Rens Bouwmans [NED] 6-1 6-2
Dominic Ross-Hurst [GBR/13] vs. Bye

Liam Broady [GBR/2] vs. Bye
Robert Carter [GBR] d. David Hodgetts [GBR] w.o
David Porter [GBR] d. Rowan Isaaks [GBR] 6-4 6-4
Boris Melamed [GER/12] vs. Bye

Jack Carpenter [GBR/3] vs. Bye
Scott Clayton [GBR] d. Samuel Sutton [GBR] 6-2 6-4
Jordan Angus [GBR] vs. Bye
Harry David Meehan [GBR/15] vs. Bye

Oliver Hudson [GBR/4] vs. Bye
Aaron Banasik [GBR] d. Jordan McCulloch [GBR] 2-6 6-2 6-2
Sam Golder [GBR] vs. Bye
Keelan Oakley [GBR/16] vs. Bye

Ashley Hewitt [GBR/5] vs. Bye
Michael Suleau [GBR] d. Bruno Alvarez [BEL] 6-4 6-1
Marc Beckles [GBR] d. Michael Bishop [USA] 6-0 6-0
Thibault Venturino [FRA/10] vs. Bye

Simon Ede [AUS/6] vs. Bye
Ryan Peniston [GBR] d. Adam Richard Charles Skalsky [GBR] 2-6 7-5 6-3
Stephen Stege [USA] d. David Fox [GBR] 6-1 6-7(4) 6-2
Nicholas Jones [GBR/11] vs. Bye

Daniel Glancy [IRL/7] vs. Bye
Aba Omodele-Lucien [USA] d. Patrick Ogier [GBR] 6-4 6-3
Isaac Stoute [GBR] vs. Bye
Julien Sterbelle [BEL/14] vs. Bye

Tobias Leipold [GER/8] vs. Bye
Marshall Tutu [GBR] d. Charlie Regis [GBR] 6-1 6-4
Sam Hutt [GBR] d. Ilya Drozdov [RUS] 6-2 6-1
James Ireland [GBR/9] vs. Bye


2nd Round

Alexander Slabinsky [GBR/1/w.c] d. Jathan Malik [GBR] 6-0 6-0
Bobbie De Goeijen [NED] d. Dominic Ross-Hurst [GBR/13] 6-3 6-1

Liam Broady [GBR/2] d. Robert Carter [GBR] 6-2 6-3
Boris Melamed [GER/12] d. David Porter [GBR] 6-7(4) 6-0 6-3

Jack Carpenter [GBR/3] d. Scott Clayton [GBR] 6-3 3-6 6-1
Jordan Angus [GBR] d. Harry David Meehan [GBR/15] 6-3 6-7(4) 7-5

Oliver Hudson [GBR/4] d. Aaron Banasik [GBR] 6-2 6-1
Keelan Oakley [GBR/16] d. Sam Golder [GBR] 6-0 6-0

Ashley Hewitt [GBR/5] d. Michael Suleau [GBR] 6-3 6-3
Thibault Venturino [FRA/10] d. Marc Beckles [GBR] 6-2 1-6 6-0

Simon Ede [AUS/6] d. Ryan Peniston [GBR] 6-0 6-0
Nicholas Jones [GBR/11] d. Stephen Stege [USA] 6-4 6-4

Daniel Glancy [IRL/7] d. Aba Omodele-Lucien [USA] 6-1 3-6 6-2
Julien Sterbelle [BEL/14] d. Isaac Stoute [GBR] 6-2 6-2

Marshall Tutu [GBR] d. Tobias Leipold [GER/8] 6-7(5) 6-1 7-6(5)
James Ireland [GBR/9] d. Sam Hutt [GBR] 6-0 6-2


Final Round

Alexander Slabinsky [GBR/1/w.c] d. Bobbie De Goeijen [NED] 6-4 6-1
Liam Broady [GBR/2] d. Boris Melamed [GER/12] 6-2 6-1
Jack Carpenter [GBR/3] d. Jordan Angus [GBR] 7-6(4) 6-4
Keelan Oakley [GBR/16] d. Oliver Hudson [GBR/4] 2-6 6-4 6-2
Thibault Venturino [FRA/10] d. Ashley Hewitt [GBR/5] 6-2 7-6(4)
Nicholas Jones [GBR/11] d. Simon Ede [AUS/6] 7-6(4) 4-6 7-5
Daniel Glancy [IRL/7] d. Julien Sterbelle [BEL/14] 6-0 6-4
James Ireland [GBR/9] d. Marshall Tutu [GBR] 6-3 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
16,301 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Re: Great Britain F7 [April 30 | Edinburgh | Clay]

DOUBLES

1st Round

G.Sakharov / A.Sidorenko [FRA/1] vs. Bye
J.Ireland / S.Stege [GBR/USA] d. J.Carpenter / C.Crawford [GBR/w.c] 6-4 6-4
L.Bambridge / K.Edmund [GBR/w.c] d. A.Fitzpatrick / M.Willis [GBR] w.o
J.Milton / D.Smethurst [GBR/3] vs. Bye

K.Oakley / M.Short [GBR] d. M.Capone / M.Viola [ITA/4] w.o
D.Glancy / O.Hudson [IRL/GBR] d. F.Piccari / G.Torroni [ITA] w.o
A.De Greef / J.Inzerillo [BEL/FRA] d. E.Crepaldi / D.Di Ienno [ITA] 6-4 6-3
L.Broady / O.Golding [GBR/2] vs. Bye


Quarterfinal

G.Sakharov / A.Sidorenko [FRA/1] d. J.Ireland / S.Stege [GBR/USA] 6-0 7-5
L.Bambridge / K.Edmund [GBR/w.c] d. J.Milton / D.Smethurst [GBR/3] 3-6 6-2 12-10
D.Glancy / O.Hudson [IRL/GBR] d. K.Oakley / M.Short [GBR] 6-4 6-7(2) 11-9
A.De Greef / J.Inzerillo [BEL/FRA] d. L.Broady / O.Golding [GBR/2] w.o


Semifinal

G.Sakharov / A.Sidorenko [FRA/1] d. L.Bambridge / K.Edmund [GBR/w.c] 6-2 6-2
A.De Greef / J.Inzerillo [BEL/FRA] d. D.Glancy / O.Hudson [IRL/GBR] 7-6(7) 6-4


FINAL

A.De Greef / J.Inzerillo [BEL/FRA] d. G.Sakharov / A.Sidorenko [FRA/1] 7-6(5) 3-6 10-8
 

·
Moderator
Joined
·
16,301 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Re: Great Britain F7 [April 30 | Edinburgh | Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Gleb Sakharov [FRA/1] d. Massimo Capone [ITA] 6-1 6-1
Damiano Di Ienno [ITA] d. Daniel Glancy [IRL/Q] 1-6 6-4 6-3
Neil Pauffley [GBR/w.c] d. Nicolas Rosenzweig [FRA] 6-2 6-1
Joshua Milton [GBR/5] d. Nicholas Jones [GBR/Q] 6-0 6-2

Sami Reinwein [GER] d. Clement Reix [FRA/3] 6-2 3-0 ret.
Thibault Venturino [FRA/Q] d. James Feaver [GBR] 7-5 4-6 7-6(4)
James Ireland [GBR/Q] d. Clay Crawford [GBR/w.c] 7-6(3) 7-6(4)
Matthew Short [GBR] d. Andrew Fitzpatrick [GBR/8] 7-6(3) 6-1

Jerome Inzerillo [FRA/6] d. Kyle Edmund [GBR/w.c] 6-3 6-3
Alexander Slabinsky [GBR/Q] d. Manuel Sanchez [MEX] 6-7(4) 6-3 6-0
Marco Viola [ITA] d. Keelan Oakley [GBR/Q] 6-2 6-4
Marcus Willis [GBR] d. Daniel Smethurst [GBR/4] 6-3 6-4

Arthur De Greef [BEL/7] d. Erik Crepaldi [ITA] 6-2 6-4
Oliver Golding [GBR] d. Jack Carpenter [GBR/Q] 6-2 6-1
Liam Broady [GBR/Q] d. Giulio Torroni [ITA] 6-2 6-2
Luke Bambridge [GBR/w.c] d. Alexandre Sidorenko [FRA/2] 3-6 6-1 6-4


2nd Round

Gleb Sakharov [FRA/1] d. Damiano Di Ienno [ITA] 6-3 6-2
Neil Pauffley [GBR/w.c] d. Joshua Milton [GBR/5] 7-5 7-5
Sami Reinwein [GER] d. Thibault Venturino [FRA/Q] 3-6 7-5 ret.
Matthew Short [GBR] d. James Ireland [GBR/Q] 7-6(2) 5-7 6-3

Jerome Inzerillo [FRA/6] d. Alexander Slabinsky [GBR/Q] 6-2 5-7 6-4
Marcus Willis [GBR] d. Marco Viola [ITA] 5-7 6-4 6-4
Arthur De Greef [BEL/7] d. Oliver Golding [GBR] 3-2 ret.
Luke Bambridge [GBR/w.c] d. Liam Broady [GBR/Q] 7-6(3) 7-6(5)


Quarterfinal

Gleb Sakharov [FRA/1] d. Neil Pauffley [GBR/w.c] 6-4 6-1
Sami Reinwein [GER] d. Matthew Short [GBR] 6-3 4-6 6-4
Jerome Inzerillo [FRA/6] d. Marcus Willis [GBR] 6-3 6-3
Luke Bambridge [GBR/w.c] d. Arthur De Greef [BEL/7] 6-3 7-6(8)


Semifinal

Gleb Sakharov [FRA/1] d. Sami Reinwein [GER] 6-4 6-4
Jerome Inzerillo [FRA/6] d. Luke Bambridge [GBR/w.c] 6-4 6-3


FINAL

Jerome Inzerillo [FRA/6] d. Gleb Sakharov [FRA/1] 6-7(4) 6-4 6-2
 

·
Registered
Joined
·
3,429 Posts
Re: Great Britain F7 [April 30 | Edinburgh | Clay]

Golding beats Carpenter 6-2 6-1 !
 

·
Registered
Joined
·
57 Posts
Re: Great Britain F7 [April 30 | Edinburgh | Clay]

Good wins for Bambridge. Interesting to see what he will do against De Greef
 
1 - 8 of 8 Posts
Top