Mens Tennis Forums banner

1 - 20 of 52 Posts

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Great Britain F6
Location: Exmouth, Great Britain
Type: $10K
Surface: carpet (indoor)



Tournament factsheet:http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100017009
Tournament website: www.lta.org.uk
http://www.ledleisure.co.uk/index/ETITT.asp

Entry List
1 OLEJNICZAK, Dawid POL 304 1
2 NIELSEN, Frederik DEN 310 1
3 NILAND, Conor IRL 316 1
4 CEROVIC, Ivan CRO 322 1
5 GOODALL, Joshua GBR 343 1
6 GOJOWCZYK, Peter GER 366 1
7 PEDERSEN, Martin DEN 375 1
8 SLABINSKY, Alexander GBR 398 1
9 PAVLOVS, Deniss LAT 436 1
10 PAUKKU, Juho FIN 437 1
11 $ KASIRI, Miles GBR 519 1
12 COCO, Rudy FRA 615 1
13 BUBKA, Sergei UKR 617 1
14 MOLCHANOV, Denys UKR 620 1
15 $ IGNATIK, Uladzimir BLR 624 1
16 EATON, Chris GBR 651 1
17 NORBY, Rasmus DEN 656 1
18 SKUPSKI, Ken GBR 669 1


Alternates
19 RUSHBY, Tom GBR 697 1
20 DE BONNEVIE, Philippe FRA 718 1
21 KUNNAP, Mait EST 723 3
22 GHEDIN, Riccardo ITA 726 1
23 FISCHER, Holger GER 763 1
24 GRAMBOW, Ralph GER 807= 1
25 MARTIN-ADALIA, Pablo ESP 824 2
26 BAMFORD, Neil GBR 828 1
27 ALBERTI, Leonel ARG 866 1
28 FLANAGAN, Ian GBR 867= 1
29 PAZICKY, Michal SVK 893= 1
30 BREWER, David GBR 899= 1
31 SMITH, Matthew GBR 924= 1
32 TASSART, Antoine FRA 924= 1
33 JANOWICZ, Jerzy POL 936= 1
34 WINTERMANTEL, Frank GER 954= 1
35 LEJNIEKS, Karlis LAT 960= 1
36 FEAVER, James GBR 1021= 4
37 HEWITT, Tim GBR 1021= 1
38 SATTANINO, Marco ITA 1048 4
39 BAINS, Maniel GBR 1059= 1
40 NTAMAG, Alain FRA 1063= 1
41 HAENLE, Pirmin GER 1072= 1
42 ALLINSON, Edward GBR 1072= 1
43 FAVA, Andrea ITA 1083= 4
44 DE RIJKE, Remko NED 1104= 1
45 CELT, Dawid POL 1127= 1
46 PIROZZI, Giacomo ITA 1127= 4
47 ILLINGWORTH, Matthew GBR 1127= 1
48 STEELE, Saar ISR 1143= 1
49 SIKORA, Adrian SVK 1143= 1
50 BURJAILI, Caio BRA 1143= 1
51 PENAUD, Alexandre FRA 1160= 1
52 ROSHARDT, Robin SUI 1180= 1
53 BARLOW, Philip GBR 1197= 1
54 MARTIN, Andrej SVK 1197= 1
55 THORNLEY, Sean GBR 1233= 1
56 CONNOLLY, Ross GBR 1255= 1
57 VUKOVIC, Ivan CRO 1274= 4
58 BAYET, Baptiste FRA 1274= 1
59 MIJIC, Ivo GER 1289= 1
60 OOSTDAM, Roel NED 1289= 2
61 MIOTTO, Alex GBR 1315= 1
62 BONAMI, Maxime FRA 1315= 1
63 DE FAYS, Frederic BEL 1408= 3
64 GORITZKA, Soren GER 1408= 1
65 MAVROPOULOS-STOLIARENKO, Vlademyros GRE 1408= 1
66 VUKOV, Stefano CRO 1502= 2
67 KINSELLA, Jonathan GBR 1502= 1
68 BRADSHAW, Timothy GBR 1502= 1
69 PEXA, Marc GER 1502= 1
70 RIZZO, Claudio ITA 1502= 4
71 STRUNNIKOV, Artem RUS 1502= 3
72 SAGOO, Jagdev GBR 1502= 1
73 PADILLA-JEREZ, Javier ESP 1502= 1
74 KONTINEN, Henri FIN 1502= 1
75 BARTH, George USA 1502= 1
76 STARAKIEWICZ, Wojciech POL 1502= 1
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Great Britain F6 [March 31- Exmouth - Carpet]

Qualifying Draw

1st Round

Jerzy JANOWICZ (POL) (1) BYE
Jeffrey ZUNGUNDE (GBR) defeated Orion MODEBE (GBR) 3-6 6-1 6-4
Neil BAMFORD (GBR) (2) BYE
Timothy PATIENT (GBR) defeated Maris SIPKOVS (LAT) 6-0 6-0
Antoine TASSART (FRA) (3) defeated Rogan EGERTON (GBR) 6-3 6-3
Jonathan KINSELLA (GBR) (11) defeated Ryan HORGAN (GBR) 6-3 6-3
Tim HEWITT (GBR) (4) defeated Mark BOWTELL (IRL) 6-4 7-6(3)
Jiri KOSLER (CZE) (14) defeated Lukaz PELOWSKI (POL) 6-4 6-3
James FEAVER (GBR) (5) defeated Luke CAMPBELL (GBR) 6-3 6-4
Kyle BRASSINGTON (GBR) (10) defeated Harri HELIOVAARA (FIN) 4-6 6-3 6-4
Dawid CELT (POL) (6) defeated Daniel CLARK (GBR) 6-0 6-0
Ben PRITCHARD (GBR) defeated Philip BARLOW (GBR) (9) 6-1 6-4
Colin O'BRIEN (IRL) defeated Saar STEELE (ISR) (7) 6-1 6-3
Wojciech STARAKIEWICZ (POL) (13) defeated Niall FITZGERALD (IRL) 6-4 6-2
Andrej MARTIN (SVK) (8) defeated Gregory CHAMBAZ (SUI) 7-6(3) 6-0
Henri KONTINEN (FIN) (12) defeated Rob KNIGHT (GBR) 6-1 6-0

Qualifying Round

Jerzy JANOWICZ (POL) (1) defeated Jeffrey ZUNGUNDE (GBR) 6-4 6-2
Neil BAMFORD (GBR) (2) defeated Timothy PATIENT (GBR) 7-6(2) 6-1
Jonathan KINSELLA (GBR) (11) defeated Antoine TASSART (FRA) (3) 5-4 Retired
Jiri KOSLER (CZE) (14) defeated Tim HEWITT (GBR) (4) 6-4 6-0
Kyle BRASSINGTON (GBR) (10) defeated James FEAVER (GBR) (5) 6-2 6-2
Dawid CELT (POL) (6) defeated Ben PRITCHARD (GBR) 7-6(4) 6-3
Colin O'BRIEN (IRL) defeated Wojciech STARAKIEWICZ (POL) (13) 7-5 6-3
Henri KONTINEN (FIN) (12) defeated Andrej MARTIN (SVK) (8) 6-1 6-4


http://www.atptennis.com/en/common/...//www.atptennis.com/1/posting/2008/539/qs.pdf

http://www.itftennis.com/mens/tourn...nd.asp?event=1100096746&tournament=1100017009

http://downloads.lta.org.uk/webservices/TempResults/080331Exmouth/msq.pdf
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Great Britain F6 [March 31- Exmouth - Carpet]

Singles Main Draw

1st Round

Ivan CEROVIC (CRO) (1) defeated Sean THORNLEY (GBR) 7-6(4) 6-0
Rasmus NORBY (DEN) defeated Ralph GRAMBOW (GER) 4-6 7-6(4) 6-1
Uladzimir IGNATIK (BLR) defeated Maniel BAINS (GBR) 6-7(3) 6-4 6-1
Matthew ILLINGWORTH (GBR) defeated Alexander SLABINSKY (GBR) (7) 7-6(3) 6-4
Conor NILAND (IRL) (3) defeated Jonathan KINSELLA (GBR) 4-6 6-2 7-6(5)
Jiri KOSLER (CZE) defeated Colin O'BRIEN (IRL) 6-2 5-7 7-6(4)
Rudy COCO (FRA) defeated Tom RUSHBY (GBR) 6-2 6-4
Ken SKUPSKI (GBR) defeated Juho PAUKKU (FIN) (8) 6-7(4) 7-6(5) 7-6(5)
Jerzy JANOWICZ (POL) defeated James FEAVER (GBR) 6-2 6-2
Dawid CELT (POL) defeated Chris EATON (GBR) 7-5 6-3
Neil BAMFORD (GBR) defeated Burnham ARLIDGE (GBR) 6-1 3-6 6-3
Joshua GOODALL (GBR) (4) defeated Denys MOLCHANOV (UKR) 6-3 6-3
Peter GOJOWCZYK (GER) (6) defeated Kyle BRASSINGTON (GBR) 6-1 6-4
Andrej MARTIN (SVK) defeated Tim HEWITT (GBR) 6-3 6-2
Sergei BUBKA (UKR) defeated Mait KUNNAP (EST) 6-2 6-3
Dawid OLEJNICZAK (POL) (2) defeated Henri KONTINEN (FIN) 6-2 6-7(5) 6-1

2nd Round

Ivan CEROVIC (CRO) (1) defeated Rasmus NORBY (DEN) 6-4 4-6 7-6(6)
Uladzimir IGNATIK (BLR) defeated Matthew ILLINGWORTH (GBR) 4-6 7-5 6-3
Conor NILAND (IRL) (3) defeated Jiri KOSLER (CZE) 6-3 7-5
Ken SKUPSKI (GBR) defeated Rudy COCO (FRA) 6-7(9) 7-6(6) 6-3
Jerzy JANOWICZ (POL) defeated Dawid CELT (POL) 6-2 7-6(7)
Joshua GOODALL (GBR) (4) defeated Neil BAMFORD (GBR) 6-2 7-6(2)
Peter GOJOWCZYK (GER) (6) defeated Andrej MARTIN (SVK) 3-6 6-4 7-6(8)
Dawid OLEJNICZAK (POL) (2) defeated Sergei BUBKA (UKR) 6-3 4-6 6-4

Quarterfinal

Ivan CEROVIC (CRO) (1) defeated Uladzimir IGNATIK (BLR) 7-6(3) 7-6(5)
Conor NILAND (IRL) (3) defeated Ken SKUPSKI (GBR) 7-5 7-5
Joshua GOODALL (GBR) (4) defeated Jerzy JANOWICZ (POL) 4-6 6-2 5-2 Retired
Dawid OLEJNICZAK (POL) (2) defeated Peter GOJOWCZYK (GER) (6) 7-6(9) 7-6(7)

Semifinal

Conor NILAND (IRL) (3) defeated Ivan CEROVIC (CRO) (1) 6-7(4) 6-4 7-6(5)
Joshua GOODALL (GBR) (4) defeated Dawid OLEJNICZAK (POL) (2) 4-6 7-6(5) 6-2

Final

Joshua GOODALL (GBR) (4) defeated Conor NILAND (IRL) (3) 6-4 7-6(3)




http://downloads.lta.org.uk/webservices/TempResults/080331Exmouth/msd.pdf

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100017009&event=

http://www.atptennis.com/en/common/.../www.atptennis.com/1/posting/2008/539/mds.pdf
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Great Britain F6 [March 31- Exmouth - Carpet]

Doubles Draw

1st Round

BAMFORD (GBR) / GOODALL (GBR) (1) BYE
HELIOVAARA (FIN) / KONTINEN (FIN) defeated BAINS (GBR) / PRITCHARD (GBR) 6-3 6-3
MOLCHANOV (UKR) / PAUKKU (FIN) (4) BYE
CEROVIC (CRO) / KOVACKA (CZE) defeated ILLINGWORTH (GBR) / THORNLEY (GBR) 6-7(5) 6-3 [10-4]
O'BRIEN (IRL) / STARAKIEWICZ (POL) BYE
EATON (GBR) / PEDERSEN (DEN) (3) BYE
IGNATIK (BLR) / KOSLER (CZE) defeated FEAVER (GBR) / HEWITT (GBR) 6-4 6-2
GRAMBOW (GER) / SKUPSKI (GBR) (2) BYE

Quarterfinal

HELIOVAARA (FIN) / KONTINEN (FIN) defeated BAMFORD (GBR) / GOODALL (GBR) (1) Walkover
MOLCHANOV (UKR) / PAUKKU (FIN) (4) defeated CEROVIC (CRO) / KOVACKA (CZE) 3-6 7-6(5) [10-8]
O'BRIEN (IRL) / STARAKIEWICZ (POL) defeated EATON (GBR) / PEDERSEN (DEN) (3) Walkover
GRAMBOW (GER) / SKUPSKI (GBR) (2) defeated IGNATIK (BLR) / KOSLER (CZE) 6-3 6-2

Semifinal

HELIOVAARA (FIN) / KONTINEN (FIN) defeated MOLCHANOV (UKR) / PAUKKU (FIN) (4) 6-2 6-3
GRAMBOW (GER) / SKUPSKI (GBR) (2) defeated O'BRIEN (IRL) / STARAKIEWICZ (POL) 1-1 Retired

Final

HELIOVAARA (FIN) / KONTINEN (FIN) defeated GRAMBOW (GER) / SKUPSKI (GBR) (2) 6-2 6-2




http://downloads.lta.org.uk/webservices/TempResults/080331Exmouth/mdd.pdf

http://www.itftennis.com/mens/tourn...nd.asp?event=1100096745&tournament=1100017009

http://www.atptennis.com/en/common/.../www.atptennis.com/1/posting/2008/539/mdd.pdf
 

·
Registered
Joined
·
1,172 Posts
Re: Great Britain F6 [March 31- Exmouth - Carpet]

A britishtennis.net poster has an IPIN and will play qualifying here.

We'll keep you posted.
 

·
Registered
Joined
·
2,446 Posts
Re: Great Britain F6 [March 31- Exmouth - Carpet] Entry List

You should know him as well as he is also a regular on here, Forever-Delayed.
 

·
Registered
Joined
·
2,446 Posts
Re: Great Britain F6 [March 31- Exmouth - Carpet] Entry List

The name you're looking for is Daniel Clark.
 

·
Registered
Joined
·
7,752 Posts
Re: Great Britain F6 [March 31- Exmouth - Carpet] Entry List

Don't know for certain yet whether I'm in the draw, but only 15/20 had signed up at 4-30, only 90 minutes before the sign-in closes so I should get in.

I'll be happy to avoid the double bagel so wish me the best of luck in doing so
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #12
Re: Great Britain F6 [March 31- Exmouth - Carpet] Entry List

Kasiri OUT

QD: 48 size, 29-31 March
MDS: 1-5 April, MDD: 2-5 April
 

·
MONSOON season.
Joined
·
82,046 Posts
Re: Great Britain F6 [March 31- Exmouth - Carpet] Entry List

Good luck Daniel :D
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #14
Re: Great Britain F6 [March 31- Exmouth - Carpet] Entry List

Qualifying Draw

(1) Jerzy Janowicz (POL) BYE
Orion Modebe (GBR) vs Jeffrey Zungunde (GBR)

(2) Neil Bamford (GBR) BYE
Timothy Patient (GBR) vs Maris Sipkovs (LAT)

(3) Antoine Tassart (FRA) vs Rogan Egerton (GBR)
(11) (WC) Jonathan Kinsella (GBR) vs Ryan Horgan (GBR)

(4) (WC)Tim Hewitt (GBR) vs Mark Bowtell (IRL)
(14) Jiri Kosler (CZE) vs Lukaz Pelowski (POL)

(5) James Feaver (GBR) vs Luke Campbell (GBR)
(10) (WC) Kyle Brassington (GBR) vs Harri Heliovaara (FIN)

(6) Dawid Celt (POL) vs Daniel Clark (GBR)
(9) Philip Barlow(GBR) vs Ben Pritchard (GBR)

(7) Saar Steele (ISR) vs Colin O'Brien (IRL)
(13) W. Starakiewicz (POL) vs Niall Fitzgerald (IRL)

(8) (WC) Andrej Martin (SVK) vs Gregory Chambaz (SUI)
(12) Henri Kontinen (FIN) vs Rob Knight (GBR)
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #16
Re: Great Britain F6 [March 31- Exmouth - Carpet] Qualifying Draw

Daniel's match is the second in court 4, following Sipkovs vs Patient, which started at 12:00. It's probably underway or over right now.
 

·
Registered
Joined
·
7,752 Posts
Re: Great Britain F6 [March 31- Exmouth - Carpet] Qualifying Draw

Bit of a tough draw really but I did better than I thought I was going to do when I saw the draw and got 15 points in the match which isn't too bad really.

It's definately a change from playing club level tennis as they hit the ball so much harder, especially on serve as I could get only 1 or 2 returns a game at most in the court as everything lands on the back line and with a load of topspin.

Still, I did better than I expected and caught him out with 2 or 3 dropshots as well which was good.

Other results:

Zugunde def. Modebe - 3-6, 6-1, 6-4
Pritchard def. Barlow - 6-1, 6-4
Patient def. Sipkovs - 6-0, 6-0
Martin def. Chambraz - 7-6 (3), 6-0
Starakiewicz was 5-1 up in the first set
Kosler led by a set and 4-3
 

·
Registered
Joined
·
97,310 Posts
Re: Great Britain F6 [March 31- Exmouth - Carpet] Qualifying Draw

Daniel :sad:

Next time will be better.
 

·
Registered
Joined
·
26,111 Posts
Re: Great Britain F6 [March 31- Exmouth - Carpet] Qualifying Draw

GL to the Finnish trio! :rocker2:
 
1 - 20 of 52 Posts
Top