Mens Tennis Forums banner
1 - 20 of 21 Posts

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Great Britain F4
Location: Bath, Great Britain
Type: $10K
Surface: hard (indoor) acrylic



Touernament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100017003
Tournament website: https://www.lta.org.uk/Newsroom/Res...?BSMGuid=334acb72-0c8d-4f90-9777-02ea9a8591f9

Entry List
1 BLOOMFIELD, Richard GBR 353 1
2 BALL, Carsten AUS 357 1
3 KASIRI, Miles GBR 513 1
4 SEATOR, Edward GBR 521 2
5 BURQUIER, Gregoire FRA 570 2
6 CHARROIN, Olivier FRA 599 2
7 HEMMES, Fred NED 606 2
8 COCO, Rudy FRA 611 1
9 EATON, Chris GBR 648 1
10 NORBY, Rasmus DEN 650 1
11 JEANCLAUDE, Frederic FRA 657 1
12 SKUPSKI, Ken GBR 663 1
13 BERGMAN, Carl SWE 665 1
14 BRAGE, Robin SWE 703= 1
15 METENIER, Pierre FRA 709 2
16 VANNI, Luca ITA 718 2
17 KUNNAP, Mait EST 720 4
18 SABATE-BRETOS, Oscar ESP 760 3


Alternates
19 MARTIN-ADALIA, Pablo ESP 814 1
20 GRAMBOW, Ralph GER 815= 1
21 GOMEZ-PINTER, Adolfo ESP 839= 1
22 MARTI, Yann SUI 849 1
23 ALBERTI, Leonel ARG 857 2
24 FLANAGAN, Ian GBR 858= 1
25 BOJE-ORDONEZ, Agustin ESP 870 1
26 PAZICKY, Michal SVK 883= 1
27 LUCASSEN, Peter NED 890 2
28 BREWER, David GBR 891= 1
29 KRKOSKA, Jiri CZE 896 1
30 BOSSEL, Adrien SUI 904 1
31 NORFELDT, Henrik SWE 917= 1
32 $ SMITH, Matthew GBR 920= 1
33 WINTERMANTEL, Frank GER 947= 2
34 HEWITT, Tim GBR 1014= 1
35 REIX, Clement FRA 1045= 2
36 BAINS, Maniel GBR 1051= 1
37 DANILOVIC, Daniel MNE 1051= 1
38 HAENLE, Pirmin GER 1064= 2
39 ALLINSON, Edward GBR 1064= 1
40 DE RIJKE, Remko NED 1097= 2
41 PIROZZI, Giacomo ITA 1119= 5
42 STEELE, Saar ISR 1134= 1
43 PENAUD, Alexandre FRA 1152= 2
44 TUPY, Mario AUT 1165= 2
45 LENZI, Christophe FRA 1170= 2
46 MARTIN, Andrej SVK 1189= 3
47 ROVETTA, Luca ITA 1189= 1
48 VAN DER VAART, Leander NED 1221= 3
49 THORNLEY, Sean GBR 1221= 1
50 CONNOLLY, Ross GBR 1244= 2
51 VUKOVIC, Ivan CRO 1268= 5
52 BAYET, Baptiste FRA 1268= 2
53 OOSTDAM, Roel NED 1283= 3
54 MIOTTO, Alex GBR 1310= 1
55 BONAMI, Maxime FRA 1310= 2
56 DE SCHEPPER, Kenny FRA 1404= 2
57 MAVROPOULOS-STOLIARENKO, Vlademyros GRE 1404= 1
58 GORITZKA, Soren GER 1404= 1
59 COUPLAND, George GBR 1495= 1
60 NALDI, Paolo ITA 1495= 2
61 ZOUTENDIJK, Arko NED 1495= 5
62 KOSLER, Jiri CZE 1495= 1
63 SAGOO, Jagdev GBR 1495= 1
64 BARTH, George USA 1495= 5
65 STARAKIEWICZ, Wojciech POL 1495= 1
66 FITZPATRICK, Andrew GBR 1495= 1
67 BRADSHAW, Timothy GBR 1495= 2
68 VUKOV, Stefano CRO 1495= 5
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Re: Great Britain F4 [March 17 - Bath - Hard]

Qualifying Draw

1st Round

Joshua GOODALL (GBR) (1) BYE
Alan BEVAN (GBR) defeated Peter FRANCIS (GBR) 5-7 6-3 6-2
Frederik SLETTING-JOHNSEN (NOR) defeated Daniel MANLOW (GBR) 7-6(2) 7-6(7)
Saar STEELE (ISR) (13) BYE
Neil BAMFORD (GBR) (2) BYE
Robert MORGAN (GBR) defeated Rogan EGERTON (GBR) 7-5 Retired
Alastair BARNES (GBR) defeated Richard GABB (GBR) 6-4 6-1
Leander VAN DER VAART (NED) (16) BYE
Ian FLANAGAN (GBR) (3) BYE
George COUPLAND (GBR) defeated Jordan MILES (GBR) 6-4 6-3
Julien DUBAIL (BEL) defeated Wojciech STARAKIEWICZ (POL) 6-4 6-4
Remko DE RIJKE (NED) (11) BYE
Henrik NORFELDT (SWE) (4) BYE
Marc PEXA (GER) defeated Edward JONES (GBR) 6-4 6-3
Alistair FELTON (GBR) defeated Nikki ROENN (GBR) 6-2 6-3
Andrej MARTIN (SVK) (14) BYE
Peter LUCASSEN (NED) (5) BYE
Kyle BRASSINGTON (GBR) defeated Elliot MOULD (GBR) 6-0 6-3
George MORGAN (GBR) defeated Daniel SIDAWAY (GBR) 6-1 6-1
Luca ROVETTA (ITA) (15) BYE
Jiri KRKOSKA (CZE) (6) BYE
Luke CAMPBELL (GBR) defeated Amar VORA (GBR) 6-1 6-3
Tom FARQUHARSON (GBR) defeated Ben PRITCHARD (GBR) 6-3 7-5
Daniel DANILOVIC (MNE) (10) BYE
Adrien BOSSEL (SUI) (7) BYE
Jagdev SAGOO (GBR) defeated Stefano VUKOV (CRO) 6-2 6-0
Jeffrey ZUNGUNDE (GBR) defeated Matthew PEARCE (GBR) 6-4 6-2
Maniel BAINS (GBR) (9) BYE
James FEAVER (GBR) (8) BYE
Burnham ARLIDGE (GBR) defeated James CHAUDRY (GBR) 6-4 6-3
Roel OOSTDAM (NED) defeated Timothy PATIENT (GBR) 1-6 6-4 7-6(4)
Matthew ILLINGWORTH (GBR) (12) BYE

2nd Round

Joshua GOODALL (GBR) (1) defeated Alan BEVAN (GBR) 6-2 6-1
Saar STEELE (ISR) (13) defeated Frederik SLETTING-JOHNSEN (NOR) 7-5 7-6(4)
Neil BAMFORD (GBR) (2) defeated Robert MORGAN (GBR) 7-5 6-4
Leander VAN DER VAART (NED) (16) defeated Alastair BARNES (GBR) 6-1 6-1
Ian FLANAGAN (GBR) (3) defeated George COUPLAND (GBR) 6-3 6-4
Julien DUBAIL (BEL) defeated Remko DE RIJKE (NED) (11) 7-5 7-6(8)
Henrik NORFELDT (SWE) (4) defeated Marc PEXA (GER) 6-2 6-4
Andrej MARTIN (SVK) (14) defeated Alistair FELTON (GBR) 6-3 6-1
Peter LUCASSEN (NED) (5) defeated Kyle BRASSINGTON (GBR) 3-6 6-4 6-4
George MORGAN (GBR) defeated Luca ROVETTA (ITA) (15) 6-3 6-4
Jiri KRKOSKA (CZE) (6) defeated Luke CAMPBELL (GBR) 6-1 6-4
Daniel DANILOVIC (MNE) (10) defeated Tom FARQUHARSON (GBR) 6-4 6-3
Adrien BOSSEL (SUI) (7) defeated Jagdev SAGOO (GBR) 6-3 7-5
Maniel BAINS (GBR) (9) defeated Jeffrey ZUNGUNDE (GBR) 6-3 4-6 7-5
Burnham ARLIDGE (GBR) defeated James FEAVER (GBR) (8) 7-5 5-7 7-5
Roel OOSTDAM (NED) defeated Matthew ILLINGWORTH (GBR) (12) 7-6(4) 7-5

3rd Round

Joshua GOODALL (GBR) (1) defeated Saar STEELE (ISR) (13) 6-3 6-4
Neil BAMFORD (GBR) (2) defeated Leander VAN DER VAART (NED) (16) 7-6(3) 6-3
Ian FLANAGAN (GBR) (3) defeated Julien DUBAIL (BEL) 6-4 6-4
Andrej MARTIN (SVK) (14) defeated Henrik NORFELDT (SWE) (4)
Peter LUCASSEN (NED) (5) defeated George MORGAN (GBR) 3-6 7-5 6-3
Daniel DANILOVIC (MNE) (10) defeated Jiri KRKOSKA (CZE) (6) 7-5 4-6 7-5
Adrien BOSSEL (SUI) (7) defeated Maniel BAINS (GBR) (9) 6-3 6-0
Burnham ARLIDGE (GBR) defeated Roel OOSTDAM (NED) 7-6(7) 1-6 7-6(3)


http://www.itftennis.com/mens/tourn...nd.asp?event=1100096726&tournament=1100017003

http://www.atptennis.com/en/common/...//www.atptennis.com/1/posting/2008/180/qs.pdf
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Re: Great Britain F4 [March 17 - Bath - Hard]

Singles Main Draw

1st Round

Richard BLOOMFIELD (GBR) (1) defeated Rudy COCO (FRA) 6-3 6-3
Peter LUCASSEN (NED) defeated Saar STEELE (ISR) 6-2 7-5
Ken SKUPSKI (GBR) defeated Daniel EVANS (GBR) 6-4 6-4
Miles KASIRI (GBR) (5) defeated Neil BAMFORD (GBR) 6-4 6-4
Carsten BALL (AUS) (3) defeated Rasmus NORBY (DEN) 6-3 6-7(5) 7-6(6)
Ian FLANAGAN (GBR) defeated Adrien BOSSEL (SUI) 3-6 6-3 6-1
Luca VANNI (ITA) defeated Tim HEWITT (GBR) 7-5 6-2
Olivier CHARROIN (FRA) (8) defeated Fred HEMMES (NED) 6-0 6-3
Gregoire BURQUIER (FRA) (6) defeated Andrew FITZPATRICK (GBR) 6-4 6-1
Carl BERGMAN (SWE) defeated Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) 6-2 6-7(2) 6-4
Ralph GRAMBOW (GER) defeated Sean THORNLEY (GBR) 6-2 3-6 6-3
Edward SEATOR (GBR) (4) defeated Burnham ARLIDGE (GBR) 6-3 7-5
Frederic JEANCLAUDE (FRA) (7) defeated Oscar SABATE-BRETOS (ESP) 6-4 7-5
Andrej MARTIN (SVK) defeated Daniel DANILOVIC (MNE) 7-6(3) 2-6 6-4
Pierre METENIER (FRA) defeated Mait KUNNAP (EST) 6-2 7-6(6)
Joshua GOODALL (GBR) (2) defeated Chris EATON (GBR) 6-2 6-2

2nd Round

Richard BLOOMFIELD (GBR) (1) defeated Peter LUCASSEN (NED) 6-1 6-2
Ken SKUPSKI (GBR) defeated Miles KASIRI (GBR) (5) 7-6(5) 6-0
Carsten BALL (AUS) (3) defeated Ian FLANAGAN (GBR) 6-2 7-6(5)
Olivier CHARROIN (FRA) (8) defeated Luca VANNI (ITA) 6-1 6-4
Gregoire BURQUIER (FRA) (6) defeated Carl BERGMAN (SWE) 6-7(6) 6-3 6-3
Ralph GRAMBOW (GER) defeated Edward SEATOR (GBR) (4) 6-2 6-3
Andrej MARTIN (SVK) defeated Frederic JEANCLAUDE (FRA) (7) 6-4 6-4
Joshua GOODALL (GBR) (2) defeated Pierre METENIER (FRA) 6-2 6-1

Quarterfinal

Richard BLOOMFIELD (GBR) (1) defeated Ken SKUPSKI (GBR) 7-6(1) 6-4
Carsten BALL (AUS) (3) defeated Olivier CHARROIN (FRA) (8) 6-3 7-6(4)
Gregoire BURQUIER (FRA) (6) defeated Ralph GRAMBOW (GER) 7-6(4) 6-3
Joshua GOODALL (GBR) (2) defeated Andrej MARTIN (SVK) 6-3 7-5

Semifinal

Richard BLOOMFIELD (GBR) (1) defeated Carsten BALL (AUS) (3) 7-6(5) 6-4
Joshua GOODALL (GBR) (2) defeated Gregoire BURQUIER (FRA) (6) 6-4 6-4

Final

Joshua GOODALL (GBR) (2) defeated Richard BLOOMFIELD (GBR) (1) 4-6 7-6(4) 6-4




http://www.itftennis.com/mens/tourn...nd.asp?event=1100096727&tournament=1100017003

http://www.atptennis.com/en/common/.../www.atptennis.com/1/posting/2008/180/mds.pdf
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Re: Great Britain F4 [March 17 - Bath - Hard]

Doubles Draw

1st Round

BLOOMFIELD (GBR) / SKUPSKI (GBR) (1) defeated BURQUIER (FRA) / METENIER (FRA) 6-4 6-3
BOSSEL (SUI) / DUBAIL (BEL) defeated HEMMES (NED) / LUCASSEN (NED) Walkover
BALL (AUS) / EATON (GBR) (4) defeated OOSTDAM (NED) / VAN DER VAART (NED) 6-1 6-0
MIOTTO (GBR) / SEATOR (GBR) defeated ARLIDGE (GBR) / STARAKIEWICZ (POL) 6-4 6-4
BERGMAN (SWE) / DANILOVIC (MNE) defeated KRKOSKA (CZE) / KUNNAP (EST) 7-6(2) 6-3
GRAMBOW (GER) / NORBY (DEN) (3) defeated DANIS (SVK) / MARTIN (SVK) 7-6(6) 6-2
CAMPBELL (GBR) / HEWITT (GBR) defeated FITZPATRICK (GBR) / THORNLEY (GBR) 5-7 6-2 [10-6]
BAMFORD (GBR) / GOODALL (GBR) (2) defeated CASTELLO-BRUNET (ESP) / SABATE-BRETOS (ESP) 6-1 6-1

Quarterfinal

BLOOMFIELD (GBR) / SKUPSKI (GBR) (1) defeated BOSSEL (SUI) / DUBAIL (BEL) 6-4 6-4
BALL (AUS) / EATON (GBR) (4) defeated MIOTTO (GBR) / SEATOR (GBR) 6-4 6-4
GRAMBOW (GER) / NORBY (DEN) (3) defeated BERGMAN (SWE) / DANILOVIC (MNE) 2-6 6-3 [10-7]
BAMFORD (GBR) / GOODALL (GBR) (2) defeated CAMPBELL (GBR) / HEWITT (GBR) 6-4 6-2

Semifinal

BLOOMFIELD (GBR) / SKUPSKI (GBR) (1) defeated BALL (AUS) / EATON (GBR) (4) 7-5 7-6(4)
BAMFORD (GBR) / GOODALL (GBR) (2) defeated GRAMBOW (GER) / NORBY (DEN) (3) 6-2 6-7(6) [10-3]

Final

BAMFORD (GBR) / GOODALL (GBR) (2) defeated BLOOMFIELD (GBR) / SKUPSKI (GBR) (1) 6-1 3-6 [10-8]





http://www.itftennis.com/mens/tourn...nd.asp?event=1100096728&tournament=1100017003

http://www.atptennis.com/en/common/.../www.atptennis.com/1/posting/2008/180/mdd.pdf
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Re: Great Britain F4 [March 17 - Bath - Hard] Entry List

no changes in MD entry list so far

Q: 16-17 March, 48 size
MD: 18-22 March
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Re: Great Britain F4 [March 17 - Bath - Hard] Main Draw

Good luck to Burquier, Charroin, Martin and Bergman :)
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Re: Great Britain F4 [March 17 - Bath - Hard] Main Draw

1st Round

Richard BLOOMFIELD (GBR) (1) defeated Rudy COCO (FRA) 6-3 6-3
Peter LUCASSEN (NED) defeated Saar STEELE (ISR) 6-2 7-5
Ken SKUPSKI (GBR) defeated Daniel EVANS (GBR) 6-4 6-4
Miles KASIRI (GBR) (5) defeated Neil BAMFORD (GBR) 6-4 6-4
Carsten BALL (AUS) (3) defeated Rasmus NORBY (DEN) 6-3 6-7(5) 7-6(6)
Ian FLANAGAN (GBR) defeated Adrien BOSSEL (SUI) 3-6 6-3 6-1
Luca VANNI (ITA) defeated Tim HEWITT (GBR) 7-5 6-2
Olivier CHARROIN (FRA) (8) defeated Fred HEMMES (NED) 6-0 6-3
Gregoire BURQUIER (FRA) (6) defeated Andrew FITZPATRICK (GBR) 6-4 6-1
Carl BERGMAN (SWE) defeated Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) 6-2 6-7(2) 6-4
Ralph GRAMBOW (GER) defeated Sean THORNLEY (GBR) 6-2 3-6 6-3
Edward SEATOR (GBR) (4) defeated Burnham ARLIDGE (GBR) 6-3 7-5
Frederic JEANCLAUDE (FRA) (7) defeated Oscar SABATE-BRETOS (ESP) 6-4 7-5
Andrej MARTIN (SVK) defeated Daniel DANILOVIC (MNE) 7-6(3) 2-6 6-4
Pierre METENIER (FRA) defeated Mait KUNNAP (EST) 6-2 7-6(6)
Joshua GOODALL (GBR) (2) defeated Chris EATON (GBR) 6-2 6-2

2nd Round

Richard BLOOMFIELD (GBR) (1) Vs Peter LUCASSEN (NED)
Ken SKUPSKI (GBR) Vs Miles KASIRI (GBR) (5)
Carsten BALL (AUS) (3) Vs Ian FLANAGAN (GBR)
Luca VANNI (ITA) Vs Olivier CHARROIN (FRA) (8)
Gregoire BURQUIER (FRA) (6) Vs Carl BERGMAN (SWE)
Ralph GRAMBOW (GER) Vs Edward SEATOR (GBR) (4)
Frederic JEANCLAUDE (FRA) (7) Vs Andrej MARTIN (SVK)
Pierre METENIER (FRA) Vs Joshua GOODALL (GBR) (2)
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Re: Great Britain F4 [March 17 - Bath - Hard] Main Draw

LTA sucks :rolleyes:


:secret: just to see if the British tennis fans post here, it looks like they just like their players playing abroad :p
 

·
Registered
Joined
·
609 Posts
Re: Great Britain F4 [March 17 - Bath - Hard] Main Draw

Gregoire Burquier (Fra) bt Carl Bergman (Swe) 6-7 (6-8) 6-3 6-3
Andrej Martin (Svk) bt Frederic Jean-Claude (Fra) 6-4 6-4
Joshua Goodall (Gbr) bt Pierre Metenier (Fra) 6-2 6-1
Ken Skupski (Gbr) bt Miles Kasiri (Gbr) 7-6 (7-5) 6-0
Ralph Grambow (Ger) bt Edward Seator (Gbr) 6-2 6-3

By the way - I agree "LTA sucks, unless the name is Murray"
 

·
Registered
Joined
·
609 Posts
Re: Great Britain F4 [March 17 - Bath - Hard] Main Draw

Unconfirmed results Thursday

Men’s Quarter finals:
Richard Bloomfield (GBR) bt. Kenneth Skupski (GBR) 7-6(1) 6-4
Carsten Ball (AUS) d. (8)Olivier Charroin (FRA) 6-3 7-6(4)
Gregoire Burquier (Fra) bt Ralph Grambow (Ger) 7-6 (7-4) 6-3
Joshua Goodall (Gbr) bt Andrej Martin (Svk) 6-3 7-5

Doubles SF
(1)Richard Bloomfield/Kenneth Skupski (GBR) d. (4)Carsten Ball/Chris Eaton (AUS/GBR) 7-5 7-6(4)

(2)Neil Bamford/Joshua Goodall (GBR) d. (3)Ralph Grambow/Rasmus Norby (GER/DEN) 6-2 6-7(6) [10-3]


=============================================================================
 

·
MONSOON season.
Joined
·
82,864 Posts
Re: Great Britain F4 [March 17 - Bath - Hard] Main Draw

Quarterfinal

Richard BLOOMFIELD (GBR) (1) defeated Ken SKUPSKI (GBR) 7-6(1) 6-4
Carsten BALL (AUS) (3) defeated Olivier CHARROIN (FRA) (8) 6-3 7-6(4)
Gregoire BURQUIER (FRA) (6) defeated Ralph GRAMBOW (GER) 7-6(4) 6-3
Joshua GOODALL (GBR) (2) defeated Andrej MARTIN (SVK) 6-3 7-5
 

·
MONSOON season.
Joined
·
82,864 Posts
Re: Great Britain F4 [March 17 - Bath - Hard] Main Draw

So unconfirmed, but correct m-j-d ;)

Good line-up for the semis. Surprising to see Goodall winning again though.
 

·
Registered
Joined
·
609 Posts
Re: Great Britain F4 [March 17 - Bath - Hard] Main Draw

Semifinal
Richard BLOOMFIELD (GBR) (1) def Carsten BALL (AUS) (3) 7-6(4) 6-4
Joshua GOODALL (GBR) (2) def Gregoire BURQUIER (FRA) (6) 6-4 6-4
 

·
Registered
Joined
·
829 Posts
Re: Great Britain F4 [March 17 - Bath - Hard] Final: Bloomfield vs. Goodall

(2)Neil Bamford/Joshua Goodall (GBR) d. (1)Richard Bloomfield/Kenneth Skupski (GBR) 1-6 6-3 8-10
 

·
Registered
Joined
·
1,172 Posts
Re: Great Britain F4 [March 17 - Bath - Hard] Final: Bloomfield vs. Goodall

I hope Goodall gets two title this week.
 

·
Registered
Joined
·
829 Posts
Re: Great Britain F4 [March 17 - Bath - Hard] Final: Bloomfield vs. Goodall

Joshua GOODALL (GBR) (2) d. Richard BLOOMFIELD (GBR) (1) 4/6 7/6(4) 6/4
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Re: Great Britain F4 [March 17 - Bath - Hard] Final: Bloomfield vs. Goodall

thanks for the result and congrats Goodall.
It looks like it was a close/tough match. :)
 
1 - 20 of 21 Posts
Top