Mens Tennis Forums banner
1 - 10 of 10 Posts

·
Registered
Joined
·
122 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Bloomfield [1] v-s Evans
Skinner v-s Bamford
Rice v-s Illingworth
Klier v-s Sandbichler [7]

Goodall [4] v-s Flanagan
Varga v-s Kasiri
Goransson v-s Rushby
Cox v-s Stoppini [5]

Ianni [6] v-s Ward
Westerhof v-s Slabinsky
Pavlovs v-s Eaton
Milton v-s Fischer [3]

Vico [8] v-s Shupski
Duim v-s Pauffley
Willis v-s Chramosta
Brewer v-s Maurer [2]
 

·
Registered
Joined
·
753 Posts
SINGLES
1st Round

Andre WIESLER (GER) defeated Martin VACEK (CZE) (1) 6-4 6-4
Nikolai SOLOVIEV (RUS) defeated Nils LANGER (GER) 6-2 6-4
Mikhail VASSILIEV (RUS) defeated Philipp PIYAMONGKOL (GER) 6-3 6-4
Benjamin EBRAHIMZADEH (GER) defeated Dusan KAROL (CZE) (5) 6-1 7-6(2)
Maximilian ABEL (GER) defeated Robert GODLEWSKI (POL) (3) 6-4 6-2
Jaan-Frederik BRUNKEN (GER) defeated Carl BERGMAN (SWE) 6-4 6-4
Michael PILLE (GER) defeated Mattis WETZEL (GER) 7-6(5) 6-1
Max RADITSCHNIGG (AUT) (7) defeated Luca VANNI (ITA) 6-3 6-2
Daniel KUMLIN (SWE) defeated Ralph GRAMBOW (GER) (8) 4-6 6-2 6-2
Alexander SADECKY (SUI) defeated Daniel STOEHR (GER) 6-4 4-6 6-2
Massimo DELL'ACQUA (ITA) defeated Mait KUNNAP (EST) 6-4 6-3
Artem SITAK (RUS) (4) defeated Patrick EICHENBERGER (SUI) 6-1 6-2
Stefan SEIFERT (GER) defeated Marius ZAY (GER) (6) 6-1 6-0
Daniel ELSNER (GER) defeated Daniel MULLER (GER) 6-2 6-4
David THURNER (GER) defeated Matthias KOLBE (GER) 7-6(10) 0-6 6-2
David NOVAK (CZE) defeated Gero KRETSCHMER (GER) (2) 7-6(2) 6-4

2nd Round

Andre WIESLER (GER) Vs Nikolai SOLOVIEV (RUS)
Mikhail VASSILIEV (RUS) Vs Benjamin EBRAHIMZADEH (GER)
Maximilian ABEL (GER) Vs Jaan-Frederik BRUNKEN (GER)
Michael PILLE (GER) Vs Max RADITSCHNIGG (AUT) (7)
Daniel KUMLIN (SWE) Vs Alexander SADECKY (SUI)
Massimo DELL'ACQUA (ITA) Vs Artem SITAK (RUS) (4)
Stefan SEIFERT (GER) Vs Daniel ELSNER (GER)
David THURNER (GER) Vs David NOVAK (CZE)

DOUBLES
1st Round

MULLER (GER) / STOEHR (GER) (1) BYE
BECKER (GER) / LUETJEN (GER) Vs BURTSEV (RUS) / VASIN (RUS)
ABEL (GER) / HAENLE (GER) (4) Vs LJUBICIC (CRO) / PAVIC (CRO)
NORFELDT (SWE) / NYLEN (SWE) Vs GRUSIECKI (POL) / WODNICKI (POL)
SOLOVIEV (RUS) / VUKOVIC (CRO) Vs BRUNKEN (GER) / LENZ (GER)
GODLEWSKI (POL) / MOKRZYCKI (GER) Vs KAROL (CZE) / VASSILIEV (RUS) (3)
THIEMANN (GER) / THIEMANN (GER) Vs NOVAK (CZE) / VACEK (CZE)
BERGMAN (SWE) / KUMLIN (SWE) (2) BYE
 

·
Registered
Joined
·
122 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Bloomfield [1] 7-5 6-4 Evans
Bamford 6-3 6-1 Skinner
Illigworth 6-2 6-4 Rice
Sandbichler[7] 6-2 6-1 Klier

Goodall [4] 7-6 7-5 Flanagan
Varga 3-6 6-4 6-2 Kasiri
Goransson 6-0 6-2 Rushby
Cox 3-6 7-6 1-0 Stoppini (5)

Ianni(6) 6-4 6-4 Ward
Westerhof 6-4 4-2 Slabinsky
Eaton 6-1 6-1 Pavlovs
Fischer(3) 6-2 6-1 Milton

Skupski 6-1 4-6 6-4 Vico (8)
Duim 6-2 6-2 Pauffley
Chramosta 6-3 7-5 Willis
Haider-Maurer(2) 6-1 6-4 Brewer
 

·
Registered
Joined
·
122 Posts
Discussion Starter · #4 ·
SECOND ROUND LAST 16


Bloomfield (1) v-s Bamford
Illingworth v-s Sandbichler (7)

Goodall (4) v-s Varga
Goransson v-s Cox

Ianni (6) v-s Westerhof
Eaton v-s Fischer (3)

Skupski v-s Duim
Chramosta v-s Haider-Maurer (2)
 

·
Registered
Joined
·
5,200 Posts
Vd duim d. Skupski 75 61
Ianni d. Westerhof 64 64
Chramosta d. Haider-Maurer
 

·
Registered
Joined
·
122 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Bloomfield (1) 6-3 5-7 6-2 Bamford
Sandbichler (7) 6-7 (5) 7-6 (4) 6-4 Illingworth

Goodall (4) 7-6 (1) 6-3 Varga
Cox 4-6 6-3 6-2 Goransson

Ianni (6) 6-4 6-4 Westerhof
Fischer (3) 6-3 5-7 6-1 Eaton

Duim 7-5 6-1 Skupski
Chramosta 4-6 6-1 6-4 Haider-Maurer (2)
 

·
Registered
Joined
·
122 Posts
Discussion Starter · #7 ·
QUATER FINALS

Bloomfield (1) v-s Sandbichler (7)
Goodall (4) v-s Cox

Ianni (6) v-s Fishcer (3)
Duim v-s Chramosta
 

·
Registered
Joined
·
122 Posts
Discussion Starter · #8 ·
QUATER FINALS

Bloomfield (1) 6-4 1-6 6-3 Sandbichler (7)
Goodall (4) 7-5 7-6 (2) Cox

Fischer (3) 6-3 6-2 Ianni (6)
Chramosta 6-4 6-4 Duim
 
1 - 10 of 10 Posts
Top