Mens Tennis Forums banner

1 - 17 of 17 Posts

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #1
1 SMEETS, Robert AUS 214 1
2 FEENEY, Adam AUS 336 1
3 HEMMES, Fred NED 363 1
4 COELHO, Andrew AUS 379 1
5 KING-TURNER, Daniel NZL 397 1
6 YSERN, Pierrick FRA 412 1
7 $ GROTH, Samuel AUS 478 1
8 DUREK, Raphael AUS 585 1
9 AUDOUY, Xavier FRA 608 1
10 $ KASIRI, Miles GBR 646 1
11 LUSTIG, Daniel CZE 724 1
12 SLABINSKY, Alexander GBR 747 1
13 EATON, Chris GBR 767= 1
14 FLANAGAN, Ian GBR 794 1
15 IRWIN, Richard GBR 800 1
16 SABATE-BRETOS, Oscar ESP 806= 2
17 LA PORTE, Shane USA 829 1
18 IANNUZZI, Enrico ITA 873 1
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #2
First Round
(1)Tom Rushby (GBR) bye
Greg Goodall (GBR) bye
Luke Campbell (GBR) d. Chris Hooshyar (GBR) 6-4 7-6(4)
Timothy Bradshaw (GBR) bye
(2)Brydan Klein (AUS) bye
Harry Skinner (GBR) d. Andrew Fitzpatrick (GBR) 6-3 6-1
Joseph Dewhurst (GBR) bye
(15)Tim Hewitt (GBR) bye
(3)Fabrice Martin (FRA) bye - WD
Kyle Brassington (GBR) d. Rogan Egerton (GBR) 6-2 6-4
Juan Langton (SAM) bye
(9)Stefan Vukov (CRO) bye
(4)Angel Diankov (BUL) bye
Chris Priddle (GBR) bye
Oscar Podlewski (GBR) d. Dan Cottier (GBR) 6-0 7-5
(11)Jagdev Sagoo (GBR) bye
(5)Edward Allinson (GBR) bye
Joshua Miller (GBR) d. Matthew Bright (GBR) 7-6(8) 7-6(4)
Njal Foss-Stene (SWE) bye
(10)Frederik Sletting-Johnsen (NOR) bye
(6)Marek Czerwinski (USA) bye
Chris Llewellyn (GBR) d. Alex Parry (GBR) 6-4 6-3
Jeffrey Zungunder (GBR) d. David Baxendine (GBR) 6-4 6-3
(12)Richard Wire (GBR) bye
(7)Matthew Illingworth (GBR) bye
Ben Pritchard (GBR) d. James Ludlow (USA) 6-2 7-5
Matthew Brooklyn (GBR) d. Scott Dickson (GBR) 3-6 6-3 6-3
(13)Jonathan Kinsella (GBR) bye
(8)Sean Thornley (GBR) bye
Charlie Crisp (GBR) d. Tom Moore (AUS) 6-2 4-6 7-6(1)
Martin Colenbrander (NZL) d. Maniel Bains (GBR) 6-0 6-2
(14)Gregory Howe (GBR) bye
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #3
Second Round
(1)Tom Rushby (GBR) d. Greg Goodall (GBR) 6-3 6-1
Timothy Bradshaw (GBR) d. Luke Campbell (GBR) 6-3 3-6 6-3
(2)Brydan Klein (AUS) d. Harry Skinner (GBR) 7-6(7) 3-6 6-4
(15)Tim Hewitt (GBR) d. Joseph Dewhurst (GBR) 6-2 6-2
Kyle Brassington (GBR) bye
Juan Langton (SAM) d. (9)Stefan Vukov (CRO) 5-7 6-2 6-4
Chris Priddle (GBR) d. (4)Angel Diankov (BUL) 6-3 7-6(4)
(11)Jagdev Sagoo (GBR) d. Oscar Podlewski (GBR) 2-0 ret.
(5)Edward Allinson (GBR) d. Joshua Miller (GBR) 3-6 6-4 6-2
(10)Frederik Sletting-Johnsen (NOR) d. Njal Foss-Stene (SWE) 6-1 6-2
(6)Marek Czerwinski (USA) d. Chris Llewellyn (GBR) 6-3 1-6 6-3
(12)Richard Wire (GBR) d. Jeffrey Zungunder (GBR) 6-4 6-1
(7)Matthew Illingworth (GBR) d. Ben Pritchard (GBR) 6-3 6-2
Matthew Brooklyn (GBR) d. (13)Jonathan Kinsella (GBR) 7-6(3) 4-6 6-4
(8)Sean Thornley (GBR) d. Charlie Crisp (GBR) 6-3 7-6(5)
Martin Colenbrander (NZL) d. (14)Gregory Howe (GBR) 7-5 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #4
Qualifying Round
(1)Tom Rushby (GBR) d. Timothy Bradshaw (GBR) 0-6 6-3 6-1
(15)Tim Hewitt (GBR) d. (2)Brydan Klein (AUS) 6-2 2-6 6-3
Kyle Brassington (GBR) d. Juan Langton (SAM) 6-2 1-6 6-3
Chris Priddle (GBR) d. (11)Jagdev Sagoo (GBR) 4-6 6-1 7-6(1)
(5)Edward Allinson (GBR) d. (10)Frederik Sletting-Johnsen (NOR) 6-3 6-0
(12)Richard Wire (GBR) d. (6)Marek Czerwinski (USA) 5-7 7-6(2) 6-3
(7)Matthew Illingworth (GBR) d. Matthew Brooklyn (GBR) 6-3 3-6 6-3
Martin Colenbrander (NZL) d. (8)Sean Thornley (GBR) 6-4 6-4
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #5
Main Draw

Robert SMEETS (AUS) (1) Vs Alex MIOTTO (GBR)
David RICE (GBR) Vs Chris PRIDDLE (GBR)
Richard IRWIN (GBR) Vs Matthew SMITH (GBR)
Sean THORNLEY (GBR) Vs Daniel KING-TURNER (NZL) (6)

Andrew COELHO (AUS) (4) Vs Edward ALLINSON (GBR)
Richard WIRE (GBR) Vs Tim HEWITT (GBR)
Ian FLANAGAN (GBR) Vs Chris EATON (GBR)
Oscar SABATE-BRETOS (ESP) Vs Raphael DUREK (AUS) (8)

Samuel GROTH (AUS) (7) Vs Edward CORRIE (GBR)
Alexander SLABINSKY (GBR) Vs David BREWER (GBR)
Shane LA PORTE (USA) Vs Mathew JAMES (GBR)
Fabrice MARTIN (FRA) Vs Tom RUSHBY (GBR) (9)

Pierrick YSERN (FRA) (5) Vs Kyle BRASSINGTON (GBR)
Enrico IANNUZZI (ITA) Vs Martin COLENBRANDER (NZL)
Joshua MILTON (GBR) Vs Matthew ILLINGWORTH (GBR)
Daniel LUSTIG (CZE) Vs Adam FEENEY (AUS) (2)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #6
Doubles

CORRIE (GBR) / RUSHBY (GBR) (1) Vs HEWITT (GBR) / PRITCHARD (GBR)
GOODALL (GBR) / ILLINGWORTH (GBR) Vs ALLINSON (GBR) / IRWIN (GBR)
LA PORTE (USA) / LUDLOW (USA) (4) Vs BRADSHAW (GBR) / COLENBRANDER (NZL)
KING-TURNER (NZL) / MARTIN (FRA) Vs DIANKOV (BUL) / SLETTING-JOHNSEN (NOR)

HOOSHYAR (GBR) / KINSELLA (GBR) Vs BROOKLYN (GBR) / WIRE (GBR)
DEWHURST (GBR) / MIOTTO (GBR) Vs EATON (GBR) / YSERN (FRA) (3)
MILTON (GBR) / RICE (GBR) Vs BREWER (GBR) / CAMPBELL (GBR)
CZERWINSKI (USA) / IANNUZZI (ITA) Vs DUREK (AUS) / FLANAGAN (GBR) (2)
 

·
Registered
Joined
·
1,172 Posts
Smeets def. Miotto 6-2 6-4
Ian Flanagan def. Chris Eaton 7-5 6-4
Alex Slabinsky def. David Brewer 6-3 3-6 7-6
Tom Rushby def. Martin 2-6 6-1 6-3
Matt Smith def. Richard Irwin 6-1 6-1
Groth def. Ed Corrie 6-4 6-3
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #8
First Round
(1)Robert Smeets (AUS) d. Alex Miotto (GBR) 6-2 6-4
(WC)David Rice (GBR) d. (q)Chris Priddle (GBR) 6-1 6-2
Matthew Smith (GBR) d. Richard Irwin (GBR) 6-1 6-1
(6)Daniel King-Turner (NZL) d. (LL)Sean Thornley (GBR) 6-1 6-1 [Thornley replaces Hemmes]
(4)Andrew Coelho (AUS) d. (q)Edward Allinson (GBR) 4-6 6-4 6-1
(q)Richard Wire (GBR) d. (q)Tim Hewitt (GBR) 3-6 6-3 6-4
Ian Flanagan (GBR) d. Chris Eaton (GBR) 7-5 6-4
(8)Raphael Durek (AUS) d. Oscar Sabate (ESP) 7-5 6-2
(7)Samuel Groth (AUS) d. (WC)Edward Corrie (GBR) 6-4 6-3
Alexander Slabinsky (GBR) d. David Brewer (GBR) 6-3 3-6 7-6(5)
Shane Laporte (USA) d. (WC)Matthew James (GBR) 7-6(1) 6-3
(9)(q)Tom Rushby (GR) d. Fabrice Martin (FRA) 2-6 6-1 6-3
(5)Pierrick Ysern (FRA) d. (q)Kyle Brassington (GBR) 6-1 6-3
Enrico Iannuzzi (ITA) d. (q)Martin Colenbrander (NZL) 6-2 7-5
(WC)Joshua Milton (GBR) d. (q)Matthew Illingworth (GBR) 4-6 7-6(4) 6-0
(2)Adam Feeney (AUS) d. Daniel Lustig (CZE) 6-4 7-6(3)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #9
First Round
(1)Edward Corrie/Tom Rushby (GBR) d. (WC)Tim Hewitt/Ben Pritchard (GBR) 6-4 6-1
Edward Allinson/Richard Irwin (GBR) d. Greg Goodall/Matthew Illingworth (GBR) 3-6 6-2 6-0
(4)Shane Laporte/James Ludlow (USA) d. (WC)Timothy Bradshaw/Martin Colenbraner (GBR/NZL) 6-7(3) 7-5 6-2
Daniel King-Turner/Fabrice Martin NZL/FRA) d. Angel Diankov/Frederik Sletting-Johnse (BUL/NOR) 6-3 6-4
(WC)Matt Brooklyn/Richard Wire (GBR) d. Chris Hoohyaw/Jonathan Kinsella (GBR) 7-6(4) 6-3
(3)Chris Eaton/Pierrik Ysern (GBR/FRA) d. Joseph Dewhurst/Alex Miotto (GBR) 6-3 7-6(4)
David Brewer/Luke Campbell (GBR) d. Joshua Milton/David Rice (GBR) 7-6(8) 3-6 6-3
(2)Raphael Durek/Ian Flanagan (AUS/GBR) d. Marek Czerwinski/Enrico Iannuzzi (USA/ITA) 6-4 7-5
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #10
Second Round
(1)Robert Smeets (AUS) d. (WC)David Rice (GBR) 2-6 6-4 6-3
(6)Daniel King-Turner (NZL) d. Matthew Smith (GBR) 6-1 6-4
(4)Andrew Coelho (AUS) d. (q)Richard Wire (GBR) 4-6 6-3 6-4
(8)Raphael Durek (AUS) d. Ian Flanagan (GBR) 6-3 6-1
(7)Samuel Groth (AUS) d. Alexander Slabinsky (GBR) 6-4 7-5
(9)(q)Tom Rushby (GBR) d. Shane Laporte (USA) 0-6 6-4 7-5
(5)Pierrick Ysern (FRA) d. Enrico Iannuzzi (ITA) 7-6(5) 6-0
(2)Adam Feeney (AUS) d. (WC)Joshua Milton (GBR) 6-3 4-1 ret.
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #11
Quarterfinals
(1)Edward Corrie/Tom Rushby (GBR) d. Edward Allinson/Richard Irwin (GBR) 7-5 6-4
Daniel King-Turner/Fabrice Martin NZL/FRA) d. (4)Shane Laporte/James Ludlow (USA) 6-4 6-7(5) 6-4
(3)Chris Eaton/Pierrik Ysern (GBR/FRA) d. (WC)Matt Brooklyn/Richard Wire (GBR) 7-6(5) 1-6 6-3
(2)Raphael Durek/Ian Flanagan (AUS/GBR) d. David Brewer/Luke Campbell (GBR) 4-6 6-1 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #12
Semifinals
(1)Edward Corrie/Tom Rushby (GBR) d. Daniel King-Turner/Fabrice Martin NZL/FRA) 6-2 6-3
(3)Chris Eaton/Pierrik Ysern (GBR/FRA) d. (2)Raphael Durek/Ian Flanagan (AUS/GBR) 6-3 6-1
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #13
Quarterfinals
(1)Robert Smeets (AUS) d. (6)Daniel King-Turner (NZL) 6-7(5) 7-5 6-0
(4)Andrew Coelho (AUS) d. (8)Raphael Durek (AUS) 6-3 7-5
(7)Samuel Groth (AUS) d. (9)(q)Tom Rushby (GBR) 6-4 7-5
(2)Adam Feeney (AUS) d. (5)Pierrick Ysern (FRA) 6-2 6-4
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #14
Semifinals
(1)Robert Smeets (AUS) d. (4)Andrew Coelho (AUS) 5-3 def.
(2)Adam Feeney (AUS) d. (7)Samuel Groth (AUS) 7-6(3) 6-3
 
1 - 17 of 17 Posts
Top