Mens Tennis Forums banner

1 - 12 of 12 Posts

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #1
Great Britain F13 qualifying
September 26-October 2, 2005

Singles
Seeds: (cut: NR)
1. Sebastian Fitz
2. Ryan Jones
3. Alexander Slabinsky
4. Ross Connolly
5. Roman Herold
6. Benedikt Stronk

First Round
(1)Sebastian Fitz (GER) bye
Kyle Brassington (GBR) d. Ned Boone (GBR) 6-3 7-6(3)
Adam Barratclough (GBR) d. (WC)Tom Jordan (GBR) 6-7(6) 6-2 6-2
(WC)Guy Stebbings (GBR) bye
(2)Ryan Jones (GBR) bye
Robert Varga (UKR) d. Matthew Illingworth (GBR) 6-4 6-3
Blake Hutchings (GBR) d. Robin Hagan (GBR) 7-6(4) 6-4
Chris Priddle (GBR) bye
(3)Alexander Slabinsky (GBR) bye
James Southwood (GBR) d. Oliver Clough (GBR) 6-1 6-2
Chris Llewellyn (GBR) d. Daniel Eccleston (GBR) 6-4 6-1
Graeme Hood (GBR) bye
(4)Ross Connolly (GBR) bye
Matthew Lott (GBR) d. Burnhab Arlidge (GBR) 5-1 ret.
Konstantin Kalaitzis (GRE) d. Jamie Feaver (GBR) 6-4 6-1
(WC)Nikki Peel (GBR) bye
(5)Roman Herold (GER) bye
Daniel Jewitt (GBR) d. Jon Askey (GBR) 6-0 3-6 6-3
Edward Seator (GBR) d. Tom Arkell (GBR) 6-2 7-5
(WC)Robert Dalgetty (GBR) bye
(6)Benedikt Stronk (GER) bye
Harry Skinner (GBR) d. Alistair Cernik (GBR) 6-1 6-1
Jason London (AUS) d. Charlie Crisp (GBR) 7-6(4) 6-3
Sean Galpin (GBR) bye
Joseph Dewhurst (GBR) bye
Simon Harston (GBR) d. Graeme Dyce (GBR) 7-6(4) 6-1
Stephen Wright (GBR) d. Michael Fleming (GBR) 6-4 6-2
Edward Allinson (GBR) bye
Simon Konov (GBR) bye
William Auger (GBR) d. (WC)David Barnes (GBR) 7-6(6) 6-3
Tom Williams (GBR) d. (WC)Fracis Hazelwood (GBR) 6-4 6-4
(WC)Gary Thomson (GBR) bye

Second Round
(1)Sebastian Fitz (GER) d. Kyle Brassington (GBR) 4-6 6-4 7-6(3)
Adam Barratclough (GBR) d. (WC)Guy Stebbings (GBR) 6-2 6-1
(2)Ryan Jones (GBR) d. Robert Varga (UKR) 6-4 6-3
Chris Priddle (GBR) d. Blake Hutchings (GBR) 6-3 6-4
(3)Alexander Slabinsky (GBR) d. James Southwood (GBR) 6-4 6-2
Chris Llewellyn (GBR) d. Graeme Hood (GBR) 6-4 6-2
(4)Ross Connolly (GBR) d. Matthew Lott (GBR) 2-6 7-6(4) 6-3
Konstantin Kalaitzis (GRE) d. (WC)Nikki Peel (GBR) 6-4 6-2
(5)Roman Herold (GER) d. Daniel Jewitt (GBR) 6-3 6-4
Edward Seator (GBR) d. (WC)Robert Dalgetty (GBR) 6-0 6-3
(6)Benedikt Stronk (GER) d. Harry Skinner (GBR) 6-7(5) 6-2 6-1
Sean Galpin (GBR) d. Jason London (AUS) 6-3 6-3
Simon Harston (GBR) d. Joseph Dewhurst (GBR) 6-4 6-4
Edward Allinson (GBR) d. Stephen Wright (GBR) 7-6(1) 6-1
William Auger (GBR) d. Simon Konov (GBR) 6-7(2) 6-2 6-2
Tom Williams (GBR) d. (WC)Gary Thomson (GBR) 6-4 6-3

Qualifying Round
Adam Barratclough (GBR) d. (1)Sebastian Fitz (GER) 4-6 6-4 6-4
(2)Ryan Jones (GBR) d. Chris Priddle (GBR) 6-4 6-4
(3)Alexander Slabinsky (GBR) d. Chris Llewellyn (GBR) 6-2 6-2
Konstantin Kalaitzis (GRE) d. (4)Ross Connolly (GBR) 6-4 6-7(7) 7-5
(5)Roman Herold (GER) d. Edward Seator (GBR) 6-0 6-2
(6)Benedikt Stronk (GER) d. Sean Galpin (GBR) 6-2 ret.
Simon Harston (GBR) d. Edward Allinson (GBR) 6-2 6-3
Tom Williams (GBR) d. William Auger (GBR) 7-5 7-5
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Great Britain F13
Edinburgh, Scotland
September 26-October 2, 2005
Surface: Hard (Indoor)
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 48
$10,000

Singles
Seeds: (cut: 978)
1. Mark Hilton
2. Sebastian Fitz
3. Jamie Baker
4. Matthew Smith
5. Kevin Sorensen
6. Colin Fleming
7. Martin Lee
8. Martijn van Haasteren

First Round
(1)Mark Hilton (GBR) vs Simon Roberts (GBR)
(WC)Jamie Murray (GBR) vs (LL)Ross Connolly (GBR)
Thomas Holzmann (AUT) vs (WC)Jim May (GBR)
(6)Colin Fleming (GBR) vs Andrew Kennaugh (GBR)
(4)Matthew Smith (GBR) vs (WC)Daniel Cox (GBR)
Tom Burn (GBR) vs Miles Kasiri (GBR)
Tom Rushby (GBR) vs (WC)Alex Miotto (GBR)
(5)Kevin Sorensen (IRL) vs David Corrie (GBR)
(8)Martijn van Haasteren (NED) vs Faris Khatib (GBR)
(q)Alexander Slabinsky (GBR) vs (q)Simon Harston (GBR)
(q)Ryan Jones (GBR) vs (q)Benedikt Stronk (GER)
(3)Jamie Baker (GBR) vs Ross Hutchins (GBR)
(7)Martin Lee (GBR) vs Conor Niland (IRL)
(q)Adam Barratclough (GBR) vs (q)Tom Williams (GBR)
Naim Lalji (GBR) vs (q)Roman Herold (GER)
(2)(LL)Sebastian Fitz (GER) vs (q)Konstantin Kalaitzis (GRE)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
First Round
(1)Mark Hilton (GBR) d. Simon Roberts (GBR) 6-4 6-2
(LL)Ross Connolly (GBR) d. (WC)Jamie Murray (GBR) 6-3 6-4
Thomas Holzmann (AUT) d. (WC)Jim May (GBR) 3-6 6-4 6-2
(6)Colin Fleming (GBR) d. Andrew Kennaugh (GBR) 6-2 6-4
(4)Matthew Smith (GBR) d. (WC)Daniel Cox (GBR) 6-4 6-1
Tom Burn (GBR) d. Miles Kasiri (GBR) 5-2 ret.
(WC)Alex Miotto (GBR) d. Tom Rushby (GBR) 6-3 7-5
(5)Kevin Sorensen (IRL) d. David Corrie (GBR) 6-2 6-3
(8)Martijn van Haasteren (NED) d. Faris Khatib (GBR) 6-4 6-2
(q)Alexander Slabinsky (GBR) d. (q)Simon Harston (GBR) 6-1 6-2
(q)Benedikt Stronk (GER) d. (q)Ryan Jones (GBR) 6-2 6-1
(3)Jamie Baker (GBR) d. Ross Hutchins (GBR) 6-2 5-7 6-3
Conor Niland (IRL) d. (7)Martin Lee (GBR) 7-6(8) 1-0 ret.
(q)Adam Barratclough (GBR) d. (q)Tom Williams (GBR) 6-1 5-7 6-2
(q)Roman Herold (GER) d. Naim Lalji (GBR) 7-6(4) 6-3
(q)Konstantin Kalaitzis (GRE) d. (2)(LL)Sebastian Fitz (GER) 7-6(4) 7-6(6)
 

·
Registered
Joined
·
4,276 Posts
2nd rd:

Mark Hilton (Gbr) bt Ross Connolly (Gbr) 4-6 7-5 6-3

Colin Fleming (Gbr) bt Thomas Holzmann (Aut) 7-6 (9-7) 2-6 6-4

Tom Burn (Gbr) bt Matthew Smith (Gbr) 6-4 6-4

Kevin Sorensen (Irl) bt Alex Miotto (Gbr) 7-6 (10-8) 6-2

Martijn Van Haasteren (Ned) bt Alexander Slabinsky (Gbr) 7-5 6-4

Jamie Baker (Gbr) bt Benedikt Stronk (Gbr) 7-5 4-6 7-6 (7-5)

Conor Niland (Irl) bt Adam Barratclough (Gbr) 6-2 6-4

Roman Herold (Gbr) bt Oliver Kalaitzis (Gbr) 6-4 6-3,



congrats again to Jamie and Colin :)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Doubles
Seeds: (cut: none)
1. Colin Fleming/Jamie Murray
2. Ross Hutchins/Miles Kasiri
3. Tom Burn/Tom Rushby
4. David Corrie/Jim May

First Round
(1)Colin Fleming/Jamie Murray (GBR) bye
William Auger/Guy Stebbings (GBR) d. Alistair Cernik/Stephen Wright (GBR) 4-6 7-6(2) 6-2
(4)David Corrie/Jim May (GBR) bye
Daniel Cox/Martijn van Haasteren (GBR/NED) d. Ryan Jones/Alexander Slabinsky (GBR) 6-4 6-2
Roman Herold/Benedikt Stronk (GER) d. Andrew Kennaugh/Faris Khatib (GBR) 6-3 6-4
(3)Tom Burn/Tom Rushby (GBR) bye
Matthew Lott/Gary Thomson (GBR) d. John Jordan/Simon Roberts (GBR) 6-3 6-3
(2)Ross Hutchins/Miles Kasiri (GBR) bye
 

·
Registered
Joined
·
4,276 Posts
Thursday, 29 September, 2005
LTA Men’s Futures, Edinburgh:

Quarter-finals:

Mark Hilton (Gbr) bt Colin Fleming (Gbr) 6-4 6-2

Kevin Sorensen (Irl) bt Tom Burn (Gbr) 6-4 3-6 7-6 (7-3)

Jamie Baker (Gbr) bt Martijn Van Haasteren (Ned) 7-5 5-7 6-3

Conor Niland (Irl) bt Roman Herold (Gbr) 6-4 6-2,


Congrats to Jamie! Hard luck Colin :(
 

·
Registered
Joined
·
90 Posts
Semi-Finals:

Mark Hilton (Eng) bt Kevin Sorensen (Irl) 7-6 (2) 7-6 (5)
Jamie Baker (Sco) bt Conor Niland (Irl) 7-6 (4) 6-4 7-5

Hard luck for the Irish but a I think the Scotland versus England is a fitting contest for the final.

Go on Jamie!
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Quarterfinals
(1)Colin Fleming/Jamie Murray (GBR) d. William Auger/Guy Stebbings (GBR) 6-1 6-1
(4)David Corrie/Jim May (GBR) d. Daniel Cox/Martijn van Haasteren (GBR/NED) 7-6(6) 6-1
Roman Herold/Benedikt Stronk (GER) d. (3)Tom Burn/Tom Rushby (GBR) 7-5 7-5
Matthew Lott/Gary Thomson (GBR) d. (2)Ross Hutchins/Miles Kasiri (GBR) w/o
 

·
Registered
Joined
·
90 Posts
It just gets better and better for the home nation as Fleming and Murray (the elder) pick up their third futures title in the Capital City.

:bigclap: :dance: :wavey: :bigclap:

Doubles

Semi-final
(1)Colin Fleming/Jamie Murray (Sco) d. Corrie/May (GBR) 6-3 4-6 6-3
Matthew Lott/Gary Thomson (GBR) d. Herold/Stronk (GER) 6-4 4-6 6-4

Final
(1)Colin Fleming/Jamie Murray (Sco) d. Lott/Thomson (GBR) 6-3 6-3
 

·
Premium Member
Joined
·
8,972 Posts
Good Fortune to Sutton lads:
Robert Varga (UKR)
Matthew Illingworth (GBR)
Edward Allinson (GBR)
Edward Seator (GBR)
Tom Arkell (GBR)
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #12
Finals
(1)Mark Hilton (GBR) d. (3)Jamie Baker (GBR) 6-3 6-3
 
1 - 12 of 12 Posts
Top