Mens Tennis Forums banner

1 - 16 of 16 Posts

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #1
1 CRUGNOLA, Marco ITA 277 1
2 ALCAIDE, Guillermo ESP 426 1
3 SHARAN, Divij IND 448 1
4 KING-TURNER, Daniel NZL 473 1
5 $ GROTH, Samuel AUS 490 1
6 REA, Simon NZL 502 1
7 MAES, Julien FRA 544 1
8 LEONTE, Bogdan-Victor ROU 560 1
9 RUSHBY, Tom GBR 584 1
10 AUDOUY, Xavier FRA 589 1
11 SMITH, Matthew GBR 716 1
12 KASIRI, Miles GBR 721 1
13 KLEIN, Brydan AUS 777 1
14 RAJA, Purav IND 826 1
15 IANNUZZI, Enrico ITA 830 1
16 SADECKY, Alexander SUI 835 1
17 SEARLE, Robert GBR 846 1
18 IRWIN, Richard GBR 856 1
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #2
Great Britain F12 Qualifying
July 16-22, 2007

Singles
Seeds: (Cut: bye)
1. Alexander Slabinsky
2. Shane La Porte
3. David Brewer
4. Alex Miotto
5. Angel Diankov
6. Jeremy Blandin
7. Tom Burn
8. Edward Corrie
9. Simon Childs
10.Marek Czerwinski
11.Matthew Illingworth
12.Edward Allinson
13.Antoine Tassart
14.Sean Thornley
15.Konstantinos Kalaitzis
16.Richard Wire

First Round:
(1)Alexander Slabinsky (GBR) bye
Nick Cavaday (GBR) vs David Baxendine (GBR)
Dominic Ross-Hurst (GBR) vs Edward Percival (GBR)
(11)Matthew Illingworth (GBR) bye
(2)Shane La Porte (USA) bye
(WC)Lloyd Bruce-Burgess (GBR) vs Keith-Patrick Crowley (RSA)
Martin Baker (GBR) vs Ben Dunbar (GBR)
(10)Marek Czerwinski (USA) bye
(3)David Brewer (GBR) bye
Todd Breeze (NZL) vs Thomas Williams (GBR)
Ben Pritchard (GBR) vs Dominic Inglot (GBR)
(13)Antoine Tassart (FRA) bye
(4)Alex Miotto (GBR) bye
Benjamin Smith (GBR) vs Michael Leong (SOL)
Marc Beckles (BAR) vs Christopher Llewellyn (GBR)
(9)Simon Childs (GBR) bye
(5)Angel Diankov (BUL)bye
Tom Moore (AUS) vs Bradley Sherwood (USA)
Luke Campbell (GBR) vs Burnham Arlidge (GBR)
(12)Edward Allinson (GBR) bye
(6)Jeremy Blandin (FRA) bye
Kyle Brassington (GBR) vs Jibran Mohammadi (CAN)
Chris Doerr (GBR) vs Andrew Fitzpatrick (GBR)
(15)Konstantinos Kalaitzis (GBR) bye
(7)Tom Burn (GBR) bye
Elliot Wronski (GBR) vs Paul Bishop (GBR)
Orion Modebe (GBR) vs Rogan Egerton (GBR)
(14)Sean Thornley (GBR) bye
(8)Edward Corrie (GBR) bye
Juan-Sebastian Langton (SAM) vs Martin Colenbrander (NZL)
Rohan Weideman (RSA) vs Joshua Miller (GBR)
(16)Richard Wire (GBR) bye
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #3
First Round
(1)Alexander Slabinsky (GBR) bye
Nick Cavaday (GBR) d. David Baxendine (GBR) 6-3 3-1 ret.
Dominic Ross-Hurst (GBR) d. Edward Percival (GBR) 6-2 6-2
(11)Matthew Illingworth (GBR) bye
(2)Shane Laporte (USA) bye
Keith-Patrick Crowley (RSA) d. (WC)Lloyd Bruce-Burgess (GBR) 6-1 4-2 ret.
Ben Dunbar (GBR) d. Martin Baker (GBR) 7-6(5) 4-6 6-3
(10)Marek Czerwinski (USA) bye
(3)David Brewer (GBR) bye
Thomas Williams (GBR) d. Todd Breeze (NZL) 6-2 6-0
Dominic Inglot (GBR) d. Ben Pritchard (GBR) 6-4 6-3
(13)Antoine Tassart (FRA) bye
(4)Alex Miotto (GBR) bye
Michael Leong (SOL) d. Benjamin Smith (GBR) 4-3 ret.
Chris Llewellyn (GBR) d. Marc Beckles (BAR) 6-0 6-2
(9)Simon Childs (GBR) bye
(5)Angel Diankov (BUL) bye
Bradley Sherwood (USA) d. Tom Moore (AUS) 6-1 1-6 6-3
Luke Campbell (GBR) vs Burnham Arlidge (GBR)
(12)Edward Allinson (GBR) bye
(6)Jeremy Blandin (FRA) bye
Kyle Brassington (GBR) d. Jibran Mohammadi (CAN) 6-3 2-6 7-5
Chris Doerr (GBR) vs Andrew Fitzpatrick (GBR)
(15)Konstantinos Kalaitzis (GBR) bye
(7)Tom Burn (GBR) bye
Elliot Wronski (GBR) vs Paul Bishop (GBR)
Orion Modebe (GBR) vs Rogan Egerton (GBR)
(14)Sean Thornley (GBR) bye
(8)Edward Corrie (GBR) bye
Juan Langton (SAM) vs Martin Colenbrander (NZL)
Rohan Weideman (RSA) vs Joshua Miller (GBR)
(16)Richard Wire (GBR) bye
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #4
Second Round
(1)Alexander Slabinsky (GBR) d. Nick Cavaday (GBR) 6-2 6-2
(11)Matthew Illingworth (GBR) d. Dominic Ross-Hurst (GBR) 6-3 6-7(3) 6-3
(2)Shane Laporte (USA) d. Keith-Patrick Crowley (RSA) 6-3 6-1
(10)Marek Czerwinski (USA) d. Ben Dunbar (GBR) 6-2 6-4
(3)David Brewer (GBR) d. Thomas Williams (GBR) 6-1 4-6 6-0
Dominic Inglot (GBR) d. (13)Antoine Tassart (FRA) 6-3 6-2
(4)Alex Miotto (GBR) d. Michael Leong (SOL) 6-4 7-5
Chris Llewellyn (GBR) d. (9)Simon Childs (GBR) 6-4 3-6 2-0 ret.
(5)Angel Diankov (BUL) d. Bradley Sherwood (USA) 6-2 6-2
(12)Edward Allinson (GBR) d. Luke Campbell (GBR) 6-4 6-2
(6)Jeremy Blandin (FRA) d. Kyle Brassington (GBR) 6-4 6-2
(15)Konstantinos Kalaitzis (GBR) d. Chris Doerr (GBR) 1-6 6-3 6-2
Elliot Wronski (GBR) d. (7)Tom Burn (GBR) 3-6 6-2 6-2
Orion Modebe (GBR) d. (14)Sean Thornley (GBR) 6-7(0) 6-4 7-6(2)
(8)Edward Corrie (GBR) d. Juan Langton (SAM) 6-2 6-4
(16)Richard Wire (GBR) d. Joshua Miller (GBR) 6-3 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #5
Qualifying Round
(1)Alexander Slabinsky (GBR) d. (11)Matthew Illingworth (GBR) 6-2 6-2
(2)Shane Laporte (USA) d. (10)Marek Czerwinski (USA) 6-4 6-1
(3)David Brewer (GBR) d. Dominic Inglot (GBR) 7-6(3) 6-3
(4)Alex Miotto (GBR) d. Chris Llewellyn (GBR) 6-3 2-6 7-5
(5)Angel Diankov (BUL) d. (12)Edward Allinson (GBR) 6-4 3-6 6-1
(6)Jeremy Blandin (FRA) d. (15)Konstantinos Kalaitzis (GBR) 6-0 6-2
Elliot Wronski (GBR) vs Orion Modebe (GBR)
(8)Edward Corrie (GBR) d. (16)Richard Wire (GBR) 6-3 6-4
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #6
Great Britain F12
Frinton, Great Britain
July 16-22, 2007
Surface: Grass
Main Draw: 32
Qualifying Draw: 64
$15,000

Singles
Seeds: (cut: Patrick Eichenberger - 893)
1. Daniel King-Turner
2. Guillermo Alcaide
3. Divij Sharan
4. Julien Maes
5. Samuel Groth
6. Simon Rea
7. Bogdan-Victor Leonte
8. Tom Rushby

First Round:
(1)Daniel King-Turner (NZL) vs Matthew Smith (GBR)
Neil Bamford (GBR) vs (Q)David Brewer (GBR)
Alexander Sadecky (SUI) vs (WC)David Rice (GBR)
(7)Bogdan-Victor Leonte (ROU) vs (Q)Jeremy Blandin (FRA)
(3)Divij Sharan (IND) vs (LL)Angel Diankov (BUL) [Diankov replaces Crugnola]
(Q)Edward Allinson (GBR) vs Brydan Klein (AUS)
(WC)Joshua Milton (GBR) vs Purav Raja (IND)
(5)Samuel Groth (AUS) vs Xavier Audouy (FRA)
(6)Simon Rea (NZL) vs (WC)George Coupland (GBR)
(WC)Daniel Smethurst (GBR) vs Miles Kasiri (GBR)
(Q)Alex Miotto (GBR) vs Q/LL
(4)Julien Maes (FRA) vs (Q)Shane La Porte (USA)
(8)Tom Rushby (GBR) vs Richard Irwin (GBR)
(Q)Alexander Slabinsky (GBR) vs Enrico Iannuzzi (ITA)
(Q)Edward Corrie (GBR) vs Robert Searle (GBR)
(2)Guillermo Alcaide (ESP) vs Patrick Eichenberger (SUI)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #7
First Round
(1)Daniel King-Turner (NZL) d. Matthew Smith (GBR) 6-3 7-6(3)
Neil Bamford (GBR) d. (q)David Brewer (GBR) 6-4 5-7 6-3
Alexander Sadecky (SUI) d. (WC)David Rice (GBR) 4-6 6-3 6-3
(q)Jeremy Blandin (FRA) d. (7)Bogdan-Victor Leonte (ROU) 7-6(6) 6-2
(3)Divij Sharan (IND) d. (LL)Angel Diankov (BUL) 6-2 6-4 [Diankov replaces Crugnola]
(q)Edward Allinson (GBR) d. Brydan Klein (AUS) 6-4 6-4
(WC)Joshua Milton (GBR) d. Purav Raja (IND) 6-3 3-6 7-6(6)
(5)Samuel Groth (AUS) d. Xavier Audouy (FRA) 6-1 6-4
(6)Simon Rea (NZL) d. (WC)George Coupland (GBR) 6-4 6-1
Miles Kasiri (GBR) d. (WC)Daniel Smethurst (GBR) 6-2 6-3
(q)Alex Miotto (GBR) d. (q)Elliot Wronski (GBR) 6-2 6-4
(4)Julien Maes (FRA) d. (q)Shane Laporte (USA) 7-5 6-4
(8)Tom Rushby (GBR) d. Richard Irwin (GBR) 6-1 7-6(3)
Enrico Iannuzzi (ITA) d. (q)Alexander Slabinsky (GBR) 6-2 6-2
Robert Searle (GBR) d. (q)Edward Corrie (GBR) 6-1 3-6 6-3
(2)Guillermo Alcaide (ESP) d. Patrick Eichenberger (SUI) 6-4 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #8
First Round
(1)Neil Bamford/Tom Rushby (GBR) d. Daniel King-Turner/Simon Rea (NZL) 6-7(5) 6-3 6-4
(ALT)Nick Cavaday/Dominic Inglot (GBR) d. Xavier Audouy/Jeremy Blandin (FRA) 6-4 6-7(7) 6-4 [Cavaday/Inglot replaced Burn/Campbell]
(4)Patrick Eichenberger/Shane Laporte (SUI/USA) d. (ALT)Konstantinos Kalaitzis/Bradley Sherwood (GBR) 6-2 4-6 7-6(4) [Kalaitzis/Sherwood replaced Searle/Thornley]
Guillermo Alcaide/Marek Czerwinski (ESP/USA) d. David Brewer/Edward Corrie (GBR) 6-2 6-7(7) 7-6(0)
(WC)Joshua Milton/David Rice (GBR) d. (ALT)Keith-Patrick Crowley/Rohan Weideman (RSA) 7-6(5) 6-2 [Crowley/Weideman replaced Childs/Llewellyn]
(3)Julien Maes/Purav Raja (FRA/IND) d. (WC)George Coupland/Dan Smethurst (GBR) 6-4 7-6(5)
Edward Allinson/Richard Irwin (GBR) d. Enrico Iannuzzi/Alexander Sadecky (ITA/SUI) 7-6(9) 6-4
(2)Bogdan Leonte/Divij Sharan (ROU/IND) d. Alex Miotto/Richard Wire (GBR) 6-3 7-6(3)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #10
Second Round
(1)Daniel King-Turner (NZL) d. Neil Bamford (GBR) 6-4 6-4
(q)Jeremy Blandin (FRA) d. Alexander Sadecky (SUI) 6-1 6-4
(3)Divij Sharan (IND) d. (q)Edward Allinson (GBR) 4-6 7-6(3) 6-3
(5)Samuel Groth (AUS) d. (WC)Joshua Milton (GBR) 4-6 6-1 6-2
(6)Simon Rea (NZL) d. Miles Kasiri (GBR) 6-1 6-4
(4)Julien Maes (FRA) d. (q)Alex Miotto (GBR) 6-2 6-4
Enrico Iannuzzi (ITA) d. (8)Tom Rushby (GBR) 7-6(7) 6-4
Robert Searle (GBR) d. (2)Guillermo Alcaide (ESP) 6-3 7-5
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #11
Quarterfinals
(1)Daniel King-Turner (NZL) d. (q)Jeremy Blandin (FRA) 6-2 6-4
(5)Samuel Groth (AUS) d. (3)Divij Sharan (IND) 4-6 7-6(4) 6-2
(4)Julien Maes (FRA) d. (6)Simon Rea (NZL) 7-6(2) 6-4
Enrico Iannuzzi (ITA) d. Robert Searle (GBR) 7-6(4) 7-6(2)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #12
Quarterfinals
(1)Neil Bamford/Tom Rushby (GBR) d. (ALT)Nick Cavaday/Dominic Inglot (GBR) 3-6 7-6(2) 6-4
(4)Patrick Eichenberger/Shane Laporte (SUI/USA) d. Guillermo Alcaide/Marek Czerwinski (ESP/USA) 7-6(6) 6-3
(WC)Joshua Milton/David Rice (GBR) d. (3)Julien Maes/Purav Raja (FRA/IND) 6-2 6-3
Edward Allinson/Richard Irwin (GBR) d. (2)Bogdan Leonte/Divij Sharan (ROU/IND) w/o
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #13
Semifinals
(1)Daniel King-Turner (NZL) d. (5)Samuel Groth (AUS) 7-6(3) 6-2
(4)Julien Maes (FRA) d. Enrico Iannuzzi (ITA) 6-3 6-4
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #14
Semifinals
(1)Neil Bamford/Tom Rushby (GBR) d. (4)Patrick Eichenberger/Shane Laporte (SUI/USA) 6-1 6-2
Edward Allinson/Richard Irwin (GBR) d. (WC)Joshua Milton/David Rice (GBR) 6-4 6-2
 
1 - 16 of 16 Posts
Top