Mens Tennis Forums banner

1 - 20 of 25 Posts

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Location : Manchester
Prize : 15k
Surface : Grass - Outdoor

Main Draw

1 Daniel SMETHURST (GBR) 243 1
2 David RICE (GBR) 314 1
3 Oliver GOLDING (GBR) 352 1
4 Edward CORRIE (GBR) 358 1
5 Brydan KLEIN (GBR) 440 1
6 Richard GABB (GBR) 464 1
7 Mate PAVIC (CRO) 515 1
8 Neil PAUFFLEY (GBR) 527 1
9 Marcus DANIELL (NZL) 529 1
10 Joshua MILTON (GBR) 575 1
11 George COUPLAND (GBR) 750 1
12 Joshua WARD-HIBBERT (GBR) 753 1
13 James MARSALEK (GBR) 778 1
14 Robert CARTER (GBR) 806 1
15 Lewis BURTON (GBR) 818 1
16 Jonny O'MARA (GBR) 842 1
17 Jathan MALIK (GBR) 861 1
18 Harry MEEHAN (GBR) 998 1

Qualifying


1 Imran ASWAT (GBR) 1041 1
2 George MORGAN (GBR) 1102 1
3 Scott CLAYTON (GBR) 1152= 1
4 Sam HUTT (GBR) 1288 1
5 Keelan OAKLEY (GBR) 1309= 1
6 Jessy KALAMBAY (SUI) 1359= 1
7 Bruce STRACHAN (GBR) 1480= 1
8 Joe SALISBURY (GBR) 1613= 1
9 David PORTER (GBR) 1706= 1
10 Rudolf SIWY (CZE) 1722= 1
11 Nicholas JONES (GBR) 1826= 1
12 Ben LOTT (GBR) 1826= 1
13 Robin GOODMAN (GBR) 1947= 1
14 Scott DUNCAN (GBR) 2034= 1
15 Ryan PENISTON (GBR) 2165= 1
16 Alan GLEESON (IRL) 18 1
17 Marshall TUTU (GBR) 44 1
18 Oliver HUDSON (GBR) 94 1
19 Alexander GASSON (GBR) 94 1
20 Sean CARSON (AUS) 73 1
21 David SINGLE (AUS) 262 1
22 Rogan EGERTON (GBR) 94 1
23 Jack FINDEL-HAWKINS (GBR) 94 1
24 Sizya Ernest KIVANDA (GBR) 94 1
25 David O'HARE (IRL) 24 1
26 George DAVIES (GBR) 175 1
27 Cedric STALDER (SUI) 86 6
28 Sebastian JACKSON (GBR) 175 1
29 Samuel ARCHER (GBR) 175 1
30 Paul MIDGLEY (GBR) 175 1
31 Mason RECCI (GBR) 175 1
32 Jack MACFARLANE (GBR) 175 1
33 Ben JONES (GBR) 175 1
34 Jamie Asanee PRADITNGAM (GBR) 175 1
35 Christian Oliver LEE (MAS) 113 3
36 Philip SIKMAN (GBR) 175 1
37 Matthew PORTER (GBR) 175 1
38 Isaac STOUTE (GBR) 175 1
39 Jake HORTON (GBR) 175 1
40 Toby MITCHELL (GBR) 175 1
41 Nick EECKELAERS (GBR) 175 1
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Great Britain F12 [30 June/Manchester/Grass]

Qualifying Draw

Round 1

Sam HUTT (GBR) [1] BYE
Clement LARRIERE (FRA) 6-4 6-3 Maxim RENKE (GER)
Matthew PORTER (GBR) BYE
Jack FINDEL-HAWKINS (GBR) BYE
Keelan OAKLEY (GBR) [2] BYE
James KEIGHLEY (GBR) 6-4 6-2 Joe COOPER (GBR)
Sean CARSON (AUS) 6-2 6-4 Paul MIDGLEY (GBR)
Philip SIKMAN (GBR) BYE
Bruce STRACHAN (GBR) [3] BYE
Sizya Ernest KIVANDA (GBR) 6-1 6-2 Jake HORTON (GBR)
Jamie Asanee PRADITNGAM (GBR) 6-4 7-5 Go James FUKUGAKI (JPN)
Cedric STALDER (SUI) BYE
Jessy KALAMBAY (SUI) [4] BYE
Oliver HUDSON (GBR) 4-6 6-2 6-2 Alexander GASSON (GBR)
Marshall TUTU (GBR) 6-3 7-5 George DAVIES (GBR)
Marcus YU (USA) BYE
Ben LOTT (GBR) [5] BYE
Ben JONES (GBR) Walkover Rogan EGERTON (GBR)
Toby MITCHELL (GBR) 6-0 6-1 David PARRY (GBR)
Nick EECKELAERS (GBR) BYE
Nicholas JONES (GBR) [6] BYE
David O'HARE (IRL) 6-3 6-4 Edward HARWOOD (GBR)
David FOX (GBR) 6-3 2-6 6-3 Isaac STOUTE (GBR)
Jan KUBICEK (CZE) BYE
Robin GOODMAN (GBR) [7] BYE
Lamar BARTLEY (GBR) 4-6 6-1 6-4 Jac NEWIS (GBR)
Barnaby THOROLD (GBR) Walkover Andrew WATSON (GBR)
Samuel ARCHER (GBR) BYE
Scott DUNCAN (GBR) [8] BYE
Jacob WHALLEY (GBR) 7-5 5-7 6-3 Luke POWER (GBR)
Alan GLEESON (IRL) 6-2 4-6 6-3 David SINGLE (AUS)
Ryan PENISTON (GBR) [9] BYE

Round 2

Sam HUTT (GBR) [1] 6-4 6-2 Clement LARRIERE (FRA)
Jack FINDEL-HAWKINS (GBR) 7-6(3) 6-1 Matthew PORTER (GBR)
Keelan OAKLEY (GBR) [2] 6-0 6-4 James KEIGHLEY (GBR)
Sean CARSON (AUS) 6-1 6-4 Philip SIKMAN (GBR)
Sizya Ernest KIVANDA (GBR) 1-6 6-2 7-6(6) Bruce STRACHAN (GBR) [3]
Jamie Asanee PRADITNGAM (GBR) 6-3 6-3 Cedric STALDER (SUI)
Oliver HUDSON (GBR) 3-6 6-3 6-4 Jessy KALAMBAY (SUI) [4]
Marshall TUTU (GBR) Default Marcus YU (USA)
Ben LOTT (GBR) [5] 6-2 6-1 Ben JONES (GBR)
Toby MITCHELL (GBR) 6-1 6-4 Nick EECKELAERS (GBR)
David O'HARE (IRL) 7-6(3) 6-4 Nicholas JONES (GBR) [6]
David FOX (GBR) 6-1 6-2 Jan KUBICEK (CZE)
Robin GOODMAN (GBR) [7] 6-1 6-0 Lamar BARTLEY (GBR)
Samuel ARCHER (GBR) 6-4 6-4 Barnaby THOROLD (GBR)
Scott DUNCAN (GBR) [8] 7-5 6-3 Jacob WHALLEY (GBR)
Ryan PENISTON (GBR) [9] 6-4 6-1 Alan GLEESON (IRL)

Round 3

Jack FINDEL-HAWKINS (GBR) 7-6(2) 0-6 6-4 Sam HUTT (GBR) [1]
Keelan OAKLEY (GBR) [2] 6-3 6-2 Sean CARSON (AUS)
Sizya Ernest KIVANDA (GBR) 6-1 1-6 6-2 Jamie Asanee PRADITNGAM (GBR)
Marshall TUTU (GBR) 6-1 6-3 Oliver HUDSON (GBR)
Toby MITCHELL (GBR) 7-5 6-4 Ben LOTT (GBR) [5]
David O'HARE (IRL) 6-2 6-4 David FOX (GBR)
Robin GOODMAN (GBR) [7] 7-6(3) 6-2 Samuel ARCHER (GBR)
Ryan PENISTON (GBR) [9] 7-5 6-1 Scott DUNCAN (GBR) [8]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Great Britain F12 [30 June/Manchester/Grass]

MAIN DRAW

1st Round

David RICE (GBR) [1] 6-4 7-5 David O'HARE (IRL)
James MARSALEK (GBR) 7-6(4) 6-2 Jonny O'MARA (GBR)
Keelan OAKLEY (GBR) 6-4 3-6 7-5 Jack FINDEL-HAWKINS (GBR)
Lloyd GLASSPOOL (GBR) 7-6(2) Retired Marcus DANIELL (NZL) [7]
Oliver GOLDING (GBR) [3] 6-4 6-2 Joshua WARD-HIBBERT (GBR)
Robert CARTER (GBR) 6-1 6-2 Ryan PENISTON (GBR)
Harry MEEHAN (GBR) 6-2 6-2 Toby MITCHELL (GBR)
Joshua MILTON (GBR) [8] 6-1 6-2 Scott DUNCAN (GBR)
Neil PAUFFLEY (GBR) [6] 6-2 6-4 George MORGAN (GBR)
Joe SALISBURY (GBR) 6-3 6-4 Jathan MALIK (GBR)
Lewis BURTON (GBR) 6-4 3-6 7-6(4) Scott CLAYTON (GBR)
Brydan KLEIN (GBR) [4] 6-1 6-0 Robbie RIDOUT (GBR)
George COUPLAND (GBR) 6-0 6-4 Richard GABB (GBR) [5]
David PORTER (GBR) 6-4 7-5 Sizya Ernest KIVANDA (GBR)
Marshall TUTU (GBR) 6-3 6-0 Imran ASWAT (GBR)
Edward CORRIE (GBR) [2] 6-0 6-2 Robin GOODMAN (GBR)

2nd Round

David RICE (GBR) [1] 6-7(1) 7-6(5) 6-4 James MARSALEK (GBR)
Keelan OAKLEY (GBR) 6-4 6-2 Lloyd GLASSPOOL (GBR)
Oliver GOLDING (GBR) [3] 6-4 6-0 Robert CARTER (GBR)
Joshua MILTON (GBR) [8] 7-6(3) 6-3 Harry MEEHAN (GBR)
Joe SALISBURY (GBR) 7-6(3) 6-2 Neil PAUFFLEY (GBR) [6]
Brydan KLEIN (GBR) [4] 6-3 3-6 6-3 Lewis BURTON (GBR)
George COUPLAND (GBR) 6-3 6-1 David PORTER (GBR)
Edward CORRIE (GBR) [2] 6-4 6-4 Marshall TUTU (GBR)

Quarterfinal

David RICE (GBR) [1] 6-3 6-1 Keelan OAKLEY (GBR)
Joshua MILTON (GBR) [8] 1-6 6-4 7-5 Oliver GOLDING (GBR) [3]
Brydan KLEIN (GBR) [4] 6-4 6-3 Joe SALISBURY (GBR)
George COUPLAND (GBR) 6-4 6-1 Edward CORRIE (GBR) [2]

Semifinal

Joshua MILTON (GBR) [8] 3-6 7-5 6-4 David RICE (GBR) [1]
George COUPLAND (GBR) 5-7 6-4 6-4 Brydan KLEIN (GBR) [4]

Final

Joshua MILTON (GBR) [8] 6-4 1-6 7-6(3) George COUPLAND (GBR)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Great Britain F12 [30 June/Manchester/Grass]

DOUBLES

1st Round

Edward CORRIE (GBR) / Joshua WARD-HIBBERT (GBR) [1] 6-4 6-4 Joseph GILL (GBR) / Bruce STRACHAN (GBR)
Robert CARTER (GBR) / Ryan PENISTON (GBR) 5-7 7-6(6) [10-3] Lewis BURTON (GBR) / Joshua MILTON (GBR)
Scott CLAYTON (GBR) / Jonny O'MARA (GBR) [4] 4-6 7-6(4) [11-9] Harry MEEHAN (GBR) / Neil PAUFFLEY (GBR)
David O'HARE (IRL) / Joe SALISBURY (GBR) 6-3 6-4 Jessy KALAMBAY (SUI) / Cedric STALDER (SUI)
Oliver GOLDING (GBR) / George MORGAN (GBR) 6-1 6-4 James MARSALEK (GBR) / Keelan OAKLEY (GBR)
George COUPLAND (GBR) / David RICE (GBR) [3] 6-4 6-2 Nick EECKELAERS (GBR) / David PORTER (GBR)
David FOX (GBR) / Alexander GASSON (GBR) 6-7(2) 6-4 [10-4] Robin GOODMAN (GBR) / Ben LOTT (GBR)
Marcus DANIELL (NZL) / Richard GABB (GBR) [2] 6-3 6-4 James KEIGHLEY (GBR) / Jacob WHALLEY (GBR)

Quarterfinal

Edward CORRIE (GBR) / Joshua WARD-HIBBERT (GBR) [1] 6-4 6-4 Robert CARTER (GBR) / Ryan PENISTON (GBR)
Scott CLAYTON (GBR) / Jonny O'MARA (GBR) [4] 6-4 3-6 [10-4] David O'HARE (IRL) / Joe SALISBURY (GBR)
Oliver GOLDING (GBR) / George MORGAN (GBR) 7-6(3) 6-4 George COUPLAND (GBR) / David RICE (GBR) [3]
Marcus DANIELL (NZL) / Richard GABB (GBR) [2] 6-2 7-5 David FOX (GBR) / Alexander GASSON (GBR)

Semifinal

Edward CORRIE (GBR) / Joshua WARD-HIBBERT (GBR) [1] 6-1 6-4 Scott CLAYTON (GBR) / Jonny O'MARA (GBR) [4]
Oliver GOLDING (GBR) / George MORGAN (GBR) 6-4 6-4 Marcus DANIELL (NZL) / Richard GABB (GBR) [2]

Final

Oliver GOLDING (GBR) / George MORGAN (GBR) 7-6(4) 4-6 [10-6] Edward CORRIE (GBR) / Joshua WARD-HIBBERT (GBR) [1]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #5
Re: Great Britain F12 [30 June/Manchester/Grass]

Qualy

Round 1

Sam HUTT (GBR) [1] BYE
Clement LARRIERE (FRA) 6-4 6-3 Maxim RENKE (GER)
Matthew PORTER (GBR) BYE
Jack FINDEL-HAWKINS (GBR) BYE
Keelan OAKLEY (GBR) [2] BYE
Philip SIKMAN (GBR) BYE
Bruce STRACHAN (GBR) [3] BYE
Jamie Asanee PRADITNGAM (GBR) 6-4 7-5 Go James FUKUGAKI (JPN)
Cedric STALDER (SUI) BYE
Jessy KALAMBAY (SUI) [4] BYE
Oliver HUDSON (GBR) 4-6 6-2 6-2 Alexander GASSON (GBR)
Marshall TUTU (GBR) 6-3 7-5 George DAVIES (GBR)
Marcus YU (USA) BYE
Ben LOTT (GBR) [5] BYE
Ben JONES (GBR) Walkover Rogan EGERTON (GBR)
Toby MITCHELL (GBR) 6-0 6-1 David PARRY (GBR)
Nick EECKELAERS (GBR) BYE
Nicholas JONES (GBR) [6] BYE
Jan KUBICEK (CZE) BYE
Robin GOODMAN (GBR) [7] BYE
Barnaby THOROLD (GBR) Walkover Andrew WATSON (GBR)
Samuel ARCHER (GBR) BYE
Scott DUNCAN (GBR) [8] BYE
Ryan PENISTON (GBR) [9] BYE
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #6
Re: Great Britain F12 [30 June/Manchester/Grass]

Qualy

Round 1

Sam HUTT (GBR) [1] BYE
Clement LARRIERE (FRA) 6-4 6-3 Maxim RENKE (GER)
Matthew PORTER (GBR) BYE
Jack FINDEL-HAWKINS (GBR) BYE
Keelan OAKLEY (GBR) [2] BYE
James KEIGHLEY (GBR) 6-4 6-2 Joe COOPER (GBR)
Sean CARSON (AUS) 6-2 6-4 Paul MIDGLEY (GBR)
Philip SIKMAN (GBR) BYE
Bruce STRACHAN (GBR) [3] BYE
Sizya Ernest KIVANDA (GBR) 6-1 6-2 Jake HORTON (GBR)
Jamie Asanee PRADITNGAM (GBR) 6-4 7-5 Go James FUKUGAKI (JPN)
Cedric STALDER (SUI) BYE
Jessy KALAMBAY (SUI) [4] BYE
Oliver HUDSON (GBR) 4-6 6-2 6-2 Alexander GASSON (GBR)
Marshall TUTU (GBR) 6-3 7-5 George DAVIES (GBR)
Marcus YU (USA) BYE
Ben LOTT (GBR) [5] BYE
Ben JONES (GBR) Walkover Rogan EGERTON (GBR)
Toby MITCHELL (GBR) 6-0 6-1 David PARRY (GBR)
Nick EECKELAERS (GBR) BYE
Nicholas JONES (GBR) [6] BYE
David O'HARE (IRL) 6-3 6-4 Edward HARWOOD (GBR)
David FOX (GBR) 6-3 2-6 6-3 Isaac STOUTE (GBR)
Jan KUBICEK (CZE) BYE
Robin GOODMAN (GBR) [7] BYE
Lamar BARTLEY (GBR) 4-6 6-1 6-4 Jac NEWIS (GBR)
Barnaby THOROLD (GBR) Walkover Andrew WATSON (GBR)
Samuel ARCHER (GBR) BYE
Scott DUNCAN (GBR) [8] BYE
Jacob WHALLEY (GBR) 7-5 5-7 6-3 Luke POWER (GBR)
Alan GLEESON (IRL) 6-2 4-6 6-3 David SINGLE (AUS)
Ryan PENISTON (GBR) [9] BYE

Round 2

Sam HUTT (GBR) [1] 6-4 6-2 Clement LARRIERE (FRA)
Jack FINDEL-HAWKINS (GBR) 7-6(3) 6-1 Matthew PORTER (GBR)
Keelan OAKLEY (GBR) [2] 6-0 6-4 James KEIGHLEY (GBR)
Sean CARSON (AUS) 6-1 6-4 Philip SIKMAN (GBR)
Jamie Asanee PRADITNGAM (GBR) 6-3 6-3 Cedric STALDER (SUI)
Oliver HUDSON (GBR) 3-6 6-3 6-4 Jessy KALAMBAY (SUI) [4]
Marshall TUTU (GBR) Default Marcus YU (USA)
Ben LOTT (GBR) [5] 6-2 6-1 Ben JONES (GBR)
Toby MITCHELL (GBR) 6-1 6-4 Nick EECKELAERS (GBR)
David O'HARE (IRL) 7-6(3) 6-4 Nicholas JONES (GBR) [6]
Samuel ARCHER (GBR) 6-4 6-4 Barnaby THOROLD (GBR)
Scott DUNCAN (GBR) [8] 7-5 6-3 Jacob WHALLEY (GBR)
Ryan PENISTON (GBR) [9] 6-4 6-1 Alan GLEESON (IRL)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #7
Re: Great Britain F12 [30 June/Manchester/Grass]

Qualy

Round 3

Jack FINDEL-HAWKINS (GBR) 7-6(2) 0-6 6-4 Sam HUTT (GBR) [1]
Keelan OAKLEY (GBR) [2] 6-3 6-2 Sean CARSON (AUS)
Sizya Ernest KIVANDA (GBR) 6-1 1-6 6-2 Jamie Asanee PRADITNGAM (GBR)
Marshall TUTU (GBR) 6-1 6-3 Oliver HUDSON (GBR)
Toby MITCHELL (GBR) 7-5 6-4 Ben LOTT (GBR) [5]
David O'HARE (IRL) 6-2 6-4 David FOX (GBR)
Robin GOODMAN (GBR) [7] 7-6(3) 6-2 Samuel ARCHER (GBR)
Ryan PENISTON (GBR) [9] 7-5 6-1 Scott DUNCAN (GBR) [8]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #8
Re: Great Britain F12 [30 June/Manchester/Grass]

MAIN DRAW

1st Round

David RICE (GBR) [1] 6-4 7-5 David O'HARE (IRL)
James MARSALEK (GBR) 7-6(4) 6-2 Jonny O'MARA (GBR)
Keelan OAKLEY (GBR) 6-1 3-6 7-5 Jack FINDEL-HAWKINS (GBR)
Lloyd GLASSPOOL (GBR) 7-6(2) Retired Marcus DANIELL (NZL) [7]
Oliver GOLDING (GBR) [3] 6-4 6-2 Joshua WARD-HIBBERT (GBR)
Robert CARTER (GBR) 6-1 6-2 Ryan PENISTON (GBR)
Harry MEEHAN (GBR) 6-2 6-2 Toby MITCHELL (GBR)
Joshua MILTON (GBR) [8] 6-1 6-2 Scott DUNCAN (GBR)
Neil PAUFFLEY (GBR) [6] 6-2 6-4 George MORGAN (GBR)
Joe SALISBURY (GBR) 6-3 6-4 Jathan MALIK (GBR)
Lewis BURTON (GBR) 6-4 3-6 7-6(4) Scott CLAYTON (GBR)
Brydan KLEIN (GBR) [4] 6-1 6-0 Robbie RIDOUT (GBR)
George COUPLAND (GBR) 6-0 6-4 Richard GABB (GBR) [5]
David PORTER (GBR) 6-4 7-5 Sizya Ernest KIVANDA (GBR)
Marshall TUTU (GBR) 6-3 6-0 Imran ASWAT (GBR)
Edward CORRIE (GBR) [2] 6-0 6-2 Robin GOODMAN (GBR)

great results today =D
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #9
Re: Great Britain F12 [30 June/Manchester/Grass]

DOUBLES

1st Round

Edward CORRIE (GBR) / Joshua WARD-HIBBERT (GBR) [1] 6-4 6-4 Joseph GILL (GBR) / Bruce STRACHAN (GBR)
Robert CARTER (GBR) / Ryan PENISTON (GBR) 5-7 7-6(6) [10-3] Lewis BURTON (GBR) / Joshua MILTON (GBR)
Scott CLAYTON (GBR) / Jonny O'MARA (GBR) [4] 4-6 7-6(4) [11-9] Harry MEEHAN (GBR) / Neil PAUFFLEY (GBR)
David O'HARE (IRL) / Joe SALISBURY (GBR) 6-3 6-4 Jessy KALAMBAY (SUI) / Cedric STALDER (SUI)
Oliver GOLDING (GBR) / George MORGAN (GBR) 6-1 6-4 James MARSALEK (GBR) / Keelan OAKLEY (GBR)
George COUPLAND (GBR) / David RICE (GBR) [3] 6-4 6-2 Nick EECKELAERS (GBR) / David PORTER (GBR)
David FOX (GBR) / Alexander GASSON (GBR) 6-7(2) 6-4 [10-4] Robin GOODMAN (GBR) / Ben LOTT (GBR)
Marcus DANIELL (NZL) / Richard GABB (GBR) [2] 6-3 6-4 James KEIGHLEY (GBR) / Jacob WHALLEY (GBR)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #10
Re: Great Britain F12 [30 June/Manchester/Grass]

MAIN DRAW

2nd Round

David RICE (GBR) [1] 6-7(1) 7-6(5) 6-4 James MARSALEK (GBR)
Keelan OAKLEY (GBR) 6-4 6-2 Lloyd GLASSPOOL (GBR)
Oliver GOLDING (GBR) [3] 6-4 6-0 Robert CARTER (GBR)
Joshua MILTON (GBR) [8] 7-6(3) 6-3 Harry MEEHAN (GBR)
Joe SALISBURY (GBR) 7-6(3) 6-2 Neil PAUFFLEY (GBR) [6]
Brydan KLEIN (GBR) [4] 6-3 3-6 6-3 Lewis BURTON (GBR)
George COUPLAND (GBR) 6-3 6-1 David PORTER (GBR)
Edward CORRIE (GBR) [2] 6-4 6-4 Marshall TUTU (GBR)

marzi :hug: so close...
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #11
Re: Great Britain F12 [30 June/Manchester/Grass]

DOUBLES

Quarterfinal

Edward CORRIE (GBR) / Joshua WARD-HIBBERT (GBR) [1] 6-4 6-4 Robert CARTER (GBR) / Ryan PENISTON (GBR)
Scott CLAYTON (GBR) / Jonny O'MARA (GBR) [4] 6-4 3-6 [10-4] David O'HARE (IRL) / Joe SALISBURY (GBR)
Oliver GOLDING (GBR) / George MORGAN (GBR) 7-6(3) 6-4 George COUPLAND (GBR) / David RICE (GBR) [3]
Marcus DANIELL (NZL) / Richard GABB (GBR) [2] 6-2 7-5 David FOX (GBR) / Alexander GASSON (GBR)
 

·
Registered
Joined
·
264 Posts
Re: Great Britain F12 [30 June/Manchester/Grass]

Golding Oliver (GBR)-Milton Joshua (GBR)
Corrie Edward (GBR)-Coupland G. (GBR)

scores please?
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #13
Re: Great Britain F12 [30 June/Manchester/Grass]

i think they suspended singles due to rain and they are playing indoors, but only doubles. or at least, i think so
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #14
Re: Great Britain F12 [30 June/Manchester/Grass]

DOUBLES

Semifinal

Edward CORRIE (GBR) / Joshua WARD-HIBBERT (GBR) [1] 6-1 6-4 Scott CLAYTON (GBR) / Jonny O'MARA (GBR) [4]
Oliver GOLDING (GBR) / George MORGAN (GBR) 6-4 6-4 Marcus DANIELL (NZL) / Richard GABB (GBR) [2]

Final

Oliver GOLDING (GBR) / George MORGAN (GBR) 7-6(4) 4-6 [10-6] Edward CORRIE (GBR) / Joshua WARD-HIBBERT (GBR) [1]

happened as i said before finally
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #15
Re: Great Britain F12 [30 June/Manchester/Grass]

golding was *5-1 up in the third set, lost it 5-7
huge comeback from josh :woohoo:
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #16
Re: Great Britain F12 [30 June/Manchester/Grass]

and then josh upsets top seed rice, 6-4 in the 3rd set

impressive 2 wins today from josh, good luck tomorrow in the finals(he loses every final though T_T )
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #17
Re: Great Britain F12 [30 June/Manchester/Grass]

doubles champions
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #18
Re: Great Britain F12 [30 June/Manchester/Grass]

golding



corrie



rice

 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #19
Re: Great Britain F12 [30 June/Manchester/Grass]

MAIN DRAW

Quarterfinal

David RICE (GBR) [1] 6-3 6-1 Keelan OAKLEY (GBR)
Joshua MILTON (GBR) [8] 1-6 6-4 7-5 Oliver GOLDING (GBR) [3]
Brydan KLEIN (GBR) [4] 6-4 6-3 Joe SALISBURY (GBR)
George COUPLAND (GBR) 6-4 6-1 Edward CORRIE (GBR) [2]

Semifinal

Joshua MILTON (GBR) [8] 3-6 7-5 6-4 David RICE (GBR) [1]
George COUPLAND (GBR) 5-7 6-4 6-4 Brydan KLEIN (GBR) [4]
 
1 - 20 of 25 Posts
Top